1. نامه نمایندگی ،در صورتی که تقاضای توسط نماینده قانونی یا وکیل به عمل آید.
 2. ارائه دو نمونه از علامت به صورت تصویری  که با علامت الصاق شده روی اظهارنامه یکسان بوده و ابعاد آن حداکثر 10×10 سانتی متر باشد . اگر ارائه علامت به صورت گرافیکی نباشد دو نمونه از کپی یا تصویر علامت حداکثر در همین ابعاد و به نحوی که مرجع ثبت شرکتها مناسب تشخیص دهد ، ارائه خواهد شد.
 3. اگر علامت سه بعدی باشد  ، ارائه علامت به صورت نمونه های گرافیکی با ترسیم تصویر دو بعدی روی برگه از شش زاویه متفاوت که  در مجموع یک نمونه واحد که همان علامت سه بعدی  است را تشکیل می دهد ، الزامی است .
 4. تحویل مدارک مربوط به حق تقدم ( اولویت ثبت )که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود .
 5. ارائه مدارک نشان دهنده فعالیت مجاز دررابطه با علامت درخواستی  بنا به تشخیص مرجع ثبت.
 6. مدارک اثبات هویت  متقاضی ( مدارک شناسایی)
 7. فیش  پرداخت هزینه های قانونی ثبت علامت.
 8. مدارک نمایندگی قانونی ،در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید .

تاریخ وصول اظهارنامه توسط اداره مالکیت صنعتی تاریخ تسلیم اظهارنامه در نظر گرفته می شود  ، مشروط بر اینکه در زمان تسلیم حاوی اطلاعات زیر باشد :

 1. نام و مشخصات متقاضی.
 2. آدرس و یا شماره ای برای ارسال ابلاغیه ها.
 3. نمونه ای از علامت مد نظر.
 4.  محصولات  و خدماتی که علامت برای معرفی  آنها ثبت می شود .
 5. پرداخت حق ثبت اظهارنامه ثبت علائم تجاری.

نکته : اصلاح نشانی ، تغییر نماینده قانونی ، کاهش کالا و خدمات موضوع علامت ضمن درخواست کتبی از مرجع ثبت تا قبل از انتشار آگهی اظهارنامه ممکن است و اِعمال این اصلاحات منوط به پرداخت هزینه حق ثبت تغییرات می باشد.

ثبت چندین علامت به طور همزمان 

در صورتی که متقاضی قصد ثبت چندین علامت را داشته باشد ، برای ثبت هر علامت باید یک اظهارنامه مجزا تنظیم کند . استفاده از یک اظهارنامه برای ثبت یک علامت جهت کالاها یا خدمات در یک یا چند طبقه امکانپذیر است .

برای تقاضای ثبت چندین علامت به طور همزمان باید برای ثبت هر علامت ، اظهارنامه ای جداگانه تسلیم شود و در صورتی که تقاضاها توسط نماینده قانونی به عمل آمده باشد ، باید مدرک اصلی نمایندگی به یکی از اظهارنامه ها و رونوشت مصدق آن به هر یک از اظهارنامه های دیگر الصاق گردد .

مزایای ثبت برند

 1. حق استفاده منحصر به فرد برند تنها برای کسی که برند خود را ثبت نموده باشد شناخته می شود.
 2. ثبت برند، ضمانت کننده این است که مشتریان این توانایی را دارند تا محصولات را از هم تشخیص بدهند.
 3. ثبت برند، سبب ایجاد شهرت و وجهه میان محصولات،خدمات و شرکت شما می شود.
 4. ثبت برند، مشوق شرکتهاست تا در حفظ و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری نمایند.
 5. ثبت برند، می تواند جهت اخذ وام سودمند باشد.
 6. ثبت برند، این توانایی را دارد تا برای سهامداران ارزش افزوده سهام ایجاد کند و سبب بیشتر شدن درآمد شرکت گردد.
 7. برندی که به ثبت رسیده است قابلیت نقل و انتقال دارد،بنابراین می توان آن را انتقال داد.
 8. وقتی برندی به ثبت رسیده باشد می توان مجوز استفاده از آن را به شرکت های ثالث داد که قادر می باشد منشا درآمد بیشتری جهت شرکت و یا شخص ایجاد کند و یا پایه و اساس منعقد نمودن اعطای نمایندگی فروش باشد.
 9. این امکان وجود دارد که ثبت برند،سرمایه و دارایی مهم و با ارزش کسب و کار و فعالیت باشند.
 10. ثبت برند،جزء الزامی موافقت نامه های اعطای نمایندگی می باشد.

مراحل ثبت برند 

متقاضیان جهت ثبت اظهارنامه ی علائم تجاری می بایست  با ورود به سامانه ی http://iripo.ssaa.ir اقدام به ثبت برند نمایند.این سامانه جهت ثبت علائم تجاری در نظر گرفته شده است و شما می توانید بدون مراجعه ی حضوری به اداره ی ثبت علائم تجاری ،علامت خود را ثبت نمایید.

پاسخ اداره صرفاَ از طریق بخش پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده قابل مشاهده است و تمامی مکاتبات در خصوص اظهارنامه از طریق همین سامانه ، بخش ثبت انواع درخواست(رفع نقص،پرداخت حق الثبت،تمدید،انتقال و ...)امکان پذیر است.

لذا چنانچه گقتیم ،برای ثبت برند پس از ورود به سامانه گفته شده می بایست با کلیک روی لینک ثبت نام  کلیه ی مراحل را گام به گام طی کنید. لازم است قبل از شروع مراحل ،مدارک  مورد نیاز را آماده نمایید و آن ها را اسکن کنید.

پس از پایان مراحل ،کد رهگیری را دریافت خواهید کرد و در صورت تایید مدارک توسط کارشناس مربوطه ،دو نسخه قرارداد به آدرس شما ارسال خواهد شد.شما باید پس از امضا ی هر دو نسخه یکی از نسخ را به همراه مدارک برابر اصل شده و فیش واریزی به آدرس مرکز ارسال کرده و پس از دریافت مدارک مراحل ثبت شروع خواهد شد.

شایان ذکر است که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با ثبت بین الملل تماس حاصل نمایید.مشاوران و کارشناسان ما در ثبت بین الملل آماده ارائه خدمات به متقاضیان ثبت برند می باشند.