انتخاب نوع شرکت مناسب برای شروع یک کسب و کار، تصمیمی مهم است که نیازمند بررسی دقیق مزایا و معایب هر نوع شرکت می باشد. در این میان، شرکت با مسئولیت محدود به عنوان یکی از محبوب ترین انواع شرکت ها، به دلیل مزایای متعدد خود، مورد توجه بسیاری از کارآفرینان و صاحبان ایده قرار گرفته است. این نوع شرکت ها را می توان تنها با 2 شریک به ثبت رساند و از مزیت داشتن یک کسب و کار قانونی بهره برد.

موسسه ثبت بین الملل با بهره گیری از کارشناسان متخصص و مجرب و با سابقه درخشان در زمینه ثبت شرکت، آماده ارائه خدمات ثبت شرکت با مسئولیت محدود به شما عزیزان در سراسر ایران می باشد.

ویژگی های شرکت با مسئولیت محدود

در این نوع شرکت، مسئولیت شرکا محدود به میزان سرمایه گذاری آنها در شرکت است. به این معنی که در صورت بروز مشکل یا بدهی برای شرکت، طلبکاران فقط می توانند تا میزان سرمایه گذاری شده توسط هر شریک از اموال او را توقیف کنند و اموال شخصی شرکا در امان خواهد بود. این یکی از ویژگی های مهم شرکتهای مسئولیت محدود است که شاید دلیلی نیز بر پرطرفداربودن این نوع شرکتها است. ویژگی های دیگر این نوع شرکت ها را در ادامه می خوانید.

 • حداقل تعداد شرکا در شرکت با مسئولیت محدود دو نفر و حداکثر آن تا 12 نفر است.
 • شرکت با مسئولیت محدود می تواند توسط هیئت مدیره یا مدیر عامل اداره شود.
 • سهام در این نوع شرکت قابل انتقال به اشخاص ثالث است.
 • فرآیند ثبت شرکت با مسئولیت محدود نسبتاً ساده و کم هزینه است.

مزایای شرکت با مسئولیت محدود

 • مهم ترین مزیت این نوع شرکت، محدودیت مسئولیت شرکا است که خیال آنها را از بابت به خطر افتادن اموال شخصی شان در صورت بروز مشکل برای شرکت راحت می کند.
 • به دلیل محدودیت مسئولیت، این نوع شرکت قابلیت جذب سرمایه از افراد مختلف را دارد.
 • شرکت با مسئولیت محدود از مدیریت منعطف برخوردار است و می توان آن را به روش های مختلف اداره کرد.
 • در برخی موارد، شرکت های با مسئولیت محدود از معافیت های مالیاتی نیز بهره مند می شوند.
 • این نوع شرکت به دلیل سادگی ساختار و قوانین، برای کسب و کارهای کوچک و متوسط بسیار مناسب است.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

حوزه فعالیت شرکتهای با مسئولیت محدود

فعالیت شرکت‌ های با مسئولیت محدود به هیچ حوزه خاصی محدود نمی‌ شود و این شرکت‌ ها می‌ توانند در انواع امور بازرگانی، مهندسی، صنعتی، فناوری اطلاعات و دیگر اصناف مشغول به کار شوند. از جمله این فعالیت‌ ها می‌ توان به تولید، توزیع، واردات و صادرات محصولات آرایشی و بهداشتی، نوشیدنی، مواد غذایی، ارائه خدمات نرم‌ افزاری و سخت‌ افزاری و مشاوره در حوزه فناوری اطلاعات و همچنین خرید و فروش کالاهای مختلف در داخل و خارج از کشور اشاره کرد.

مزیت اصلی شرکت‌ های با مسئولیت محدود در مقایسه با شرکت‌ های سهامی، سادگی تاسیس و قوانین و مقررات آسان‌تر آنهاست. این شرکت‌ ها نیازی به سرمایه‌ های کلان و تعداد شرکای زیاد ندارند و برای فعالیت‌ های خانوادگی و دوستانه بسیار مناسب هستند.

با این حال، باید توجه داشت که شرکت‌ های با مسئولیت محدود در برخی مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی که به طور انحصاری برای شرکت‌ های سهامی خاص یا سایر انواع شرکت‌ ها تعریف شده‌اند، امکان شرکت ندارند.

انتخاب نوع شرکت مناسب برای شروع یک کسب‌ و کار، تصمیمی مهم است که به عوامل مختلفی مانند نوع فعالیت، میزان سرمایه، تعداد شرکا و نیازهای قانونی بستگی دارد. شرکت‌ های با مسئولیت محدود به دلیل مزایایی مانند سادگی تاسیس، قوانین و مقررات آسان‌ تر و عدم نیاز به سرمایه‌ های کلان، برای بسیاری از کسب‌ و کارها، به خصوص فعالیت‌ های کوچک و متوسط، انتخابی مناسب و ایده‌آل محسوب می‌شوند.

مدارک برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، به مدارک زیر نیاز دارید:

 • مدارک هویتی اعضای شرکت شامل: اصل کارت ملی تمام اعضاء، داشتن ثنا برای تمام اعضاء الزامی است. به نام بودن سیم کارت به نام یکی از اعضاء
 • ارائه اسناد مربوط به شرکت مانند: دو نسخه از اساسنامه که توسط موسسه تنظیم می شود.
 • تسلیم تقاضانامه در دو نسخه که از تقاضانامه توسط موسسه تنظیم می شود.
 • صورتجلسات مجامع موسس و تدوین دو نسخه از صورتجلسات
 • ارائه فیش واریزی برای تاسیس شرکت بر اساس قوانین اداره ثبت
 • تسلیم مجوزهای الزامی برای ثبت در ادراه ثبت شرکتها مشمول:  اصل مجوز فعالیت چنانچه ثبت موضوع به مجوز نیاز داشته باشد.
 • ارائه گواهی وکالتنامه وکیل شرکت، چنانچه ثبت شرکت توسط وکیل دادگستری انجام می شود.

پیشنها می کنیم کلیه مدارک را به صورت اصل و برابر اصل شده ارائه شوند. این را در نظر داشته باشید که در صورت ناقص بودن مدارک، فرآیند ثبت شرکت با مشکل مواجه خواهد شد پس با افراد مجرب در این زمینه همراه باشید. برای تنظیم مدارک و اطمینان از صحت و کامل بودن آنها، می توانید از ثبت شرکت بین الملل با سابقه طولانی در زمنیه ثبت شرکت های تجاری کمک بگیرید.

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 1.  کپی مدارک شناسایی برابر اصل شده موسسین شرکت.
 2. ارائه اطلاعات برای درج در مدارک شرکت از قبیل موضوع فعالیت ،آدرس و کدپستی ، میزان سرمایه ،نسبت تقسیم سهم الشرکه بین اعضا ، سمت اعضا و نام صاحبان امضای اوراق بهادار و اداری.
 3. تنظیم اسناد و اوراق رسمی  ثبت شرکت.
 4. تدوین و تکمیل کلیه مدارک های درخواستی جهت ثبت شرکت.
 5. تعیین و انتخاب 5 نام شرکت با توجه به نوع فعالیت شرکت و به ترتیب اولویت (در صورت صلاحدید موکل گرامی)
 6. مشخص نمودن سهم الشرکه شرکاء شرکت.
 7. مشخص نمودن سمت اعضای هیئت مدیره و حق امضای مجاز شرکت.
 8. میزان تعیین شده سرمایه شرکت.
 9. ثبت در سامانه اطلاعات اداره ثبت شرکت ها در استان البرز شهر کرج و تهران و گرفتن پذیرش.
 10. تکمیل و ثبت مدارک و امضاء کلیه اعضا در مدارک اصلی شرکت.
 11. پیگیری و انجام کلیه امور حقوقی و اداری در اداره ثبت شرکت های استان البرز شهر کرج و تهران.
 12. دریافت پیش آگهی برای گرفتن پرونده وشماره ثبت شرکت.
 13. تحویل مدارک به شما(با کمترین زمان ممکن)

 

ویژگی شرکت مسئولیت محدود

اقدامات لازم پس از ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • پلمپ دفاتر قانونی(دفاتر مالیاتی)
 • تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی
 • تشکیل پرونده ارزش افزوده(در صورت نیاز)

تفاوت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص

 • در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکاء حداقل 2 نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل 3 نفر می باشند .
 • حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص یک میلیون ریال است .
 • درشرکت سهامی خاص حداقل 35% سرمایه باید نقدا دریکی از شعب بانکها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و 65% درتعهد سهامداران باشد.
 • در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیر عامل شرکت شده و مدیر عامل اقراربه دریافت نماید و ارائه گواهی بانکی دال بر انجام این امر ضرورت ندارد.
 • انتخاب بازرس اصلی و علی البدل درشرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
 • مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال می باشد که قابل تمدید است و در شرکت با مسئولیت محدود مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند و همچنین مخیر خواهند بود که مدتی برای مدیران در اساسنامه شرکت مقرر دارند.

انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود

در نام شرکت با مسئولیت محدود حتما عنوان « با مسئولیت محدود» باید ذکرشود. درغیراین صورت شرکت به عنوان شرکت تضامنی شناخته می‌شود و شرکا درمقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی خواهند داشت. به علاوه نباید هنگام ثبت شرکت با مسئولیت محدود نام هیچ یک از شرکا در نام شرکت گنجانده شود زیرا که مطابق قانون با این شخص مانند شریک ضامن در شرکت تضامنی برخورد خواهد شد.

برای انتخاب نام مناسب و خاص برای شرکت بهتر است قبل از هر اقدامی به مقاله انتخاب اسم شرکت مراجعه کنید.

تعداد اعضا هیئت مدیره شرکت با مسئولیت محدود

تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت با مسئولیت محدود باید حداقل از یک مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره تشکیل گردیده باشد، خاطر نشان می شویم که یک شخص می تواند به صورت همزمان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره هم باشد که این امر را باید شرکا تصویب کنند. اعضای هیئت مدیره شرکت های با مسئولیت محدود قادر می باشد از شرکا و یا خارج از آن ها انتخاب شود.

شرکتنامه شرکت با مسئولیت محدود

شرکتنامه ها در شرکت های با مسئولیت محدود از اوراق اصلی و بسیار مهم محسوب میشود. اهمیت شرکتنامه ها با مسئولیت محدود از آن جهت است که سهم الشرکه شرکا در آن به صورت شفاف درج شده است.

اوراق شرکت نامه ها با اسم شرکت و سرفصل شرکت شروع و با امضا و تاریخ تنظیم آن به پایان می رسد و در سربرگ آن به صورت واضح و با فونت درشت، کلمه “شرکتنامه” شرکت با مسئولیت محدود درج شده است.

زمان تنظیم هرگونه صورتجلسه در شرکت های با مسئولیت محدود قطعا مدارکی دال بر میزان سهم الشرکه و اطلاعات دقیق اعضای هیئت مدیره و حق امضاها از شما خواسته می شود. این اطلاعات همگی در اوراق شرکت نامه های شرکت ثبت شده شما به صورت کامل درج شده است.

همچنین در شرکتنامه های شرکت با مسئولیت محدود اسامی اعضای هیئت مدیره و سمت آنها و نحوه و زمان تقسیم سود شرکت را می توانید مشاهده نمایید.

پس از تنظیم شرکتنامه در زمان ثبت شرکت، این اوراق تا زمان انحلال شرکت دست نخورده باقی میماند و هرگونه تغییر با صورتجلسه اعمال و الحاق میگردد.

پس در صورتی که تغییری در شرکت اعمال می نمایید از هرگونه خط زدن و یا تغییر اصل اوراق شرکتنامه شرکت خود، دوری کنید زیرا شرکت نامه ها به همراه اساسنامه و تقاضانامه از اوراق اصلی و سند رسمی شرکت ثبت شده شما محسوب میشود.

 

            

راهنمای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 

تعداد اعضا هیئت مدیره در شرکت با مسئولیت محدود

تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت با مسئولیت محدود باید حداقل از یک مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره تشکیل گردیده باشد، خاطر نشان می شویم که یک شخص می تواند به صورت همزمان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره هم باشد که این امر را باید شرکا تصویب کنند. اعضای هیئت مدیره شرکت های با مسئولیت محدود قادر می باشد از شرکا و یا خارج از آن ها انتخاب شود.

تنظیم شرکتنامه شرکت با مسئولیت محدود

شرکتنامه ها در شرکت های با مسئولیت محدود از اوراق اصلی و بسیار مهم محسوب میشود .اهمیت شرکتنامه ها با مسئولیت محدود از آن جهت است که سهم الشرکه شرکا در آن به صورت شفاف درج شده است.

اوراق شرکت نامه ها با اسم شرکت و سرفصل شرکت شروع و با امضا و تاریخ تنظیم آن به پایان می رسد و در سربرگ آن به صورت واضح و با فونت درشت، کلمه “شرکتنامه” شرکت با مسئولیت محدود درج شده است.

زمان تنظیم هرگونه صورتجلسه در شرکت های با مسئولیت محدود قطعا مدارکی دال بر میزان سهم الشرکه و اطلاعات دقیق اعضای هیئت مدیره و حق امضاها از شما خواسته می شود. این اطلاعات همگی در اوراق شرکت نامه های شرکت ثبت شده شما به صورت کامل درج شده است.

همچنین در شرکتنامه های شرکت با مسئولیت محدود اسامی اعضای هیئت مدیره و سمت آنها و نحوه و زمان تقسیم سود شرکت را میتوانید مشاهده نمایید.

پس از تنظیم شرکتنامه در زمان ثبت شرکت، این اوراق تا زمان انحلال شرکت دست نخورده باقی میماند و هرگونه تغییر با صورتجلسه اعمال و الحاق میگردد.

پس در صورتی که تغییری در شرکت اعمال می نمایید از هرگونه خط زدن و یا تغییر اصل اوراق شرکتنامه شرکت خود، دوری کنید زیرا شرکت نامه ها به همراه اساسنامه و تقاضانامه از اوراق اصلی و سند رسمی شرکت ثبت شده شما محسوب می شود.

نمونه شرکتنامه شرکت با مسئولیت محدود

بسمه تعالی

ماده 1: نام و نوع شرکت: شرکت………………با مسئولیت محدود

ماده 2: موضوع شرکت……………….

ماده 3: مرکز اصلی شرکت…………..

ماده 4: سرمایه شرکت……………….

ماده 5: مدت شرکت: از تاریخ ثبت به مدت نامحدود

ماده 6: تابعیت شرکت: تابعیت شرکت ایرانی است.

ماده 7: هیچ یک از شرکا حق انتقال سهم الشرکه خود را به غیر ندارد مگر با رضایت و کسب موافقت دارندگان سه چهارم سرمایه شرکت که دارای اکثریت عددی نیز باشند.
تبصره: انتقال سهم الشرکه به عمل نخواهد آمد مگر به موجب سند رسمی.

ماده 8: مجمع عمومی عادی شرکت در ظرف مدت چهار ماه اول هر سال پس از انقضای سال مالی شرکت تشکیل می گردد،ولی ممکن است بنا به دعوت هر یک از اعضای هیات مدیره یا شرکاء مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده تشکیل گردد.

ماده 9: دعوت برای تشکیل مجامع عمومی، توسط هر یک از اعضای هیات مدیره یا مدیر عامل و یا شرکاء به وسیله دعوت نامه کتبی با درج آگهی در یکی از جراید کثیرالانتشار به عمل خواهد آمد.
تبصره: فاصله بین دعوت تا تشکیل مجمع، حداقل ده روز و حداکثر چهل روز است.

ماده 10: در صورتی که کلیه شرکاء در هر یک از جلسات مجامع عمومی حضور یابند رعایت ماده 9 اساسنامه ضرورت ندارد