در تمامی شرکت ها بایستی تصمیم های کلی که توسط مدیران گرفته شده است و هم چنین راه و روش های سالیانه به اطلاع و تصویب شرکا برسد.اشخاصی که در شرکت دربردارنده سهامی می باشند هم تمایل دارند از کارهای کلی اطلاع داشته باشند.

مجمع عمومی عادی تنها وسیله ای می باشد که دارندگان سهام قادر می باشند نظرهای خود را اعمال نمایند. به منظور همین امر قاعده قانون بیانگر این می باشد که:

مجمع عمومی عادی شرکت بایستی سالی یک مرتبه برگزار شود.

در این مورد دو وظیفه به منظور شرکت مشخص شده است:

 1. مطابق ماده 89 قانون تجارت مجمع عمومی بایستی در هر سال یک مرتبه تشکیل گردد.این مجمع می تواند هر سال در چند نوبت تشکیل شود و این امر ممکن می باشد اما نمی توان هر چند سال یک مرتبه آن را برگزار کرد بکه بایستی به صورت حتمی همه ساله برگزار گردد.
 2. زمان تشکیل مجمع سالیانه بایستی در اساسنامه شرکت تعیین و مشخص گردد. علت آن متوجه شدن سهامداران می باشد که چه موقعی تشکیل می‌شود تا خود را برای آن حاضر کنند.

برخی از شرکت ها در اساسنامه خود روز تشکیل مجمع سالیانه را معین می‌نمایند. مثلاً روز 28 اردیبهشت هر سال را انتخاب می‌کنند و قید می‌نمایند که اگر روز مزبور مصادف با تعطیل عمومی شد این مجمع روز بعد تشکیل خواهد شد. برخی دیگر از شرکت ها آن را محدود به روزهائی می‌نمایند. مثلاً در اساسنامه قید می‌شود که: مجمع سالیانه در ۱۵ روز آخر فروردین به دعوت هیئت مدیره تشکیل می‌شود.

در صورت  نیاز به اطلاعاتی در مورد اساسنامه شرکت دارید می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید  و اطلاعات لازم را به دست آورید.

وظایف مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی عادی ناظر به جریان و فعالیت یک ساله شرکت بوده و دارای وظایف زیر است:

 انتخاب هیئت مدیره

هیئت مدیره شرکت ازجانب این مجمع انتخاب می‌گردد اغلب هیئت مدیره برای مدتی بیش از یک سال (مدت دو سال) تعیین می‌شوند. هر موقع که مدت خدمت آن ها به سر رسید مجمع عمومی هیئت مدیره جدیدی انتخاب خواهد نمود. انتخاب هیئت مدیره یکی از مبادرات مهم مجمع عمومی عادی می باشد، زیرا هیئت مدیره در حقیقت نماینده دارندگان سهام برای اداره امور شرکت‌اند و عملیات آن‌ها در نفع و ضرر شرکت خیلی تأثیر دارد.

 انتخاب بازرسان شرکت

بازرس یا بازرسان به تعدادی که در اساسنامه معین شده‌اند بایستی از طرف مجمع عمومی انتخاب شوند. آشکار است بازرس شرکت ناظر به عملیات هیئت مدیره بوده و وسیله اطلاع به مالکان سهام خواهد بود.

 تصویب ترازنامه

هر شرکت بایستی در انتهای سال بداند سود و زیان آن چه بوده و نفع یا ضرر آن چه مقدار است. به این منظور هیئت مدیره صورتی حاکی از مجموعه دارائی و مطالبات و بدهی های  شرکت و صورتحساب دوره عملکرد سالیانه را تهیه می‌نماید. مجمع عمومی عادی با ملاحظه و دقت در آن تصویب و اگر اشکالی داشته باشد توضیح و اصلاح آن را از هیئت مدیره می‌خواهد. مسلم است بدون قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مجمع عمومی دریافت تصمیم نسبت به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی معتبر نخواهد بود.

 تقسیم منافع

منافع شرکت معمولاً برای اینکه تبعیضی قائل نشوند با نظر مجمع عمومی عادی تقسیم می‌شود.

تصویب و یا رد پیشنهاداتی که از طرف هیئت مدیره و یا بازرسان و یا یکی از سهامداران می‌شود.

تعیین راه و روش شرکت و تصویب و یا مبادرت به هر عملی که به صلاح شرکت می باشد مشروط بر این که در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده نباشد.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت شرکت  می توانید با کارشناسان و مشاوران ثبت بین الملل تماس حاصل نمایید .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت بین الملل

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  راه اندازی سامانه استعلام اشخاص

  به تازگی اداره مالکیت صنعتی برای ثبت برند ( علائم تجاری ) و ثبت طرح صنعتی و غیره اقدام به احراز هویت مینماید.....

 • 21 فروردین

  ثبت آنلاین برند

  یکی از راههای ثبت برند، ثبت آنلاین برند می باشد ...

آخرین نظرات کاربران

 • احمد غلامی

  سپاس از زحمات شما در ثبت شرکت اینجانب.

 • ابراهیم احمدی

  با سلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی بین الملل بخاطر ثبت شرکت اینجانب و ...