به مجوزی که اشخاص از قبیل اشخاص حقیقی و حقوقی جهت انجام فعالیت تولیدی و اقتصادی دریافت می کنند جواز تاسیس گفته می شود.موضوعی که می خواهید برای آن جواز بگیرید باید با موضوع شرکت مرتبط باشد. شرکت ها و اشخاص در قالب واحدهای حقیقی و حقوقی قادر می باشند این جواز را دریافت نمایند. منوط به آنکه قصد تاسیس یک واحد تولیدی همانند کارخانه را داشته باشند نخستین قدم راه اندازی کارخانه یا شرکت اخذ جواز می باشد.

 

اخذ جوز تاسیس

 

اخذ جواز تاسیس

جواز تاسیس به مجوزی می گویند که وزارت صنایع برای راه اندازی یک واحد تولیدی صادر می نماید. شرکت ها و افراد در قالب واحد های حقیقی و حقوقی می توانند این جواز تاسیس را دریافت کنند به شرط آن که قصد تاسیس یک واحد تولیدی مثل کارخانه داشته باشند. اولین قدم راه اندازی کارخانه یا تولیدی دریافت جواز است.

مزایای جواز تاسیس

خاص ترین مزایا  برای افرادی  که  به دریافت جواز تاسیس موفق  می شوند، واگذاری زمین در شهرک های صنعتی با شروط  مناسبی توامان می باشد که به شکل ٣ % نقدی و ٧ % وام فاقد بهره می باشد که از سوی  وزارت صنایع پرداخت می شود. طریقه ی  باز پرداخت وام به شکل  اقساط ٣٦ ماهه و در سررسیدهای ٣ ماه یکبار می باشد که همانطور که ذکر شد این وام فاقد هر نوع سود بانکی و کارمزد است. اما محدودیتی که در اخذ جواز تاسیس موجود است محدودیتی می باشد که براساس آن  قانون تصویب شده  در رابطه با ممنوعیت اعطای جواز در  گستره ی  ١٢ کیلومتری تهران موجود است بر این مبنا که در این حوالی به جز جواز صنایع کانی سلولزی و صنایع غذایی برای  دیگر صنایع  جواز تاسیس به صدور نمیرسد. شهرک های صنعتی اشتهارد و فیروزکوه در این قانون جایگاهی نخواهند داشت. مجوزی که  كه پس از دارا شدن شروط  مورد نیاز به جهت  سرمایه گذاری در کلیه فعالیت های صنعتی تازه به نام متقاضی از جانب وزارت صنایع و معادن در دو بند (الف و ب) ارائه میشود: الف : سرمایه گذاری در رشته فعالیت صنعتی كه در حوزه ی  اولویت های تعریف شده در سند های بالا دست هم چون سند پیشبرد صنعتی كشور برمبنای آمایش سرزمین انجام می پذیرد که براساس قوانین  از پشتیبانی  و تشویق های  سرمایه گذاری دولت بهره مند می شود. ب : سرمایه گذاری در حوزه فعالیت صنعتی كه بیرون از حوزه ی  گزینه الف باشد که  از مشوق های مختص به خود سرمایه گذاری بهره مند نخواهد شد. معافیت های تبصره : پشتیبانی ها و تشویق ها ی خاص سرمایه گذاری مشتمل میشود از : تسهیلات بانكی  (ریالی – ارزی) یارانه زمین در شهرك صنعتی، حقوق ورودی ماشین آلات و یارانه های انرژی ( آب ، برق و گاز) اخذ جواز تاسیس واحد تولیدی، طراحی و مونتاژ بعد از سپری کردن مراحل تحقیقاتی و مراحل انتخاب طرح ، به سازمان صنایع و معادن استان مراجعت نموده و فرم جواز تاسیس را اخذ مینماییم. با آگاهی از قوانین  ’’ صنعتی، زیست محیطی، کار و امور اجتماعی و در حالت نیاز ، وابسته به موضوع فعالیت ، طرح نظارت بر مواد غذائی ، داروئی و بهداشتی، شبکه دامپزشکی ‘‘ ،نسبت به تکمیل  فرم جواز تاسیس و ضمیمه شدن  به تصویر شناسنامه و یادیگر مدارک ثبت شرکت به سازمان صنایع و معادن استان تحویل داده میشود. دریافت جواز تاسیس از سوی  سازمان صنایع و معادن.

انواع طرح توجیهی

1.طرح 35 صفحه ای وزارت صنایع (پرسشنامه)  2)طرح آمایش (کانفار)

در طرح توجیهی حتما باید سرمایه، نوع مواد، میزان منابع ارزی، تعداد کارکنان و متخصصین و روزهای کارکد و هم چنین میزان تولید روزانه و سالانه، اگر مواد وارداتی دارند میزان آن، میزان مصرف انرژی و .... قید می شود.

متولی: سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

پس از نگارش طرح توجیهی، جواز تاسیس صادر میگردد.

اخذ جواز تاسیس از وزارت بهداشت

جواز تاسیس جهت تولید و فعالیت های اقتصادی تحت پوشش وزارت صنعت معدن تجارت انجام می پذیرد و جوازها در شعاع خارج از 120 کیلومتری شهرها صادر می گردد.

 • 120کیلومتر خارج از شعاع شهر کرج: اشتهارد.
 • 120کیلومتر خارج از شعاع شهر تهران: دماوند، فیروزکوه و ساوه.
 • 120کیلومتر خارج از شعاع شهر قزوین: کاسپین.

جوازتاسیس فقط مجوزی است دال بر شروع فعالیت و تاسیس و راه اندازی مکان و هیچ اعتباری ندارد.

جواز تاسیس در دو قالب: حقیقی (بنام شخص) و حقوقی(بنام شرکت) صادر می شود.

اعتبار جواز تاسیس به مدت یکسال است.

جواز تاسیس گواهی می باشد که به دارنده ی آن اجازه می دهد در یکی از شهرک های صنعتی در جواز تاسیس قید گردیده و با امکاناتی که پیش بینی شده مشغول به تولید کالاهایی باشد که در آن گواهی ذکر شده است.

 

جواز تاسیس

 

مراحل اخذ جواز تاسیس

مدارك و مستندات صدور مجوز:

مرحله اول: تکميل مدارك وثبت نام

 1. دريافت  فرم يك برگي درخواست صدور جواز تاسيس جهت تكميل وارائه به سازمان.
 2. كپي شناسنامه وكارت ملي (اشخاص حقيقي)
 3. كپي مدارك كامل شركت همراه با كپي شناسنامه وكارت ملي اعضاء هيئت مديره (اشخاص حقوقي)
 4. تهيه طرح توجيهي فني ، اقتصادي ممهور به مهر شركت مشاور ذيصلاح.
 5. تهيه نقشه هاي جانمايي ساخت وساز وچيدمان ماشين آلات به تفكيك ومنطبق با طرح توجيهي.
 6. پس از اخذ تاييديه ثبت نام بارگذاري مدارك ومستندات (بند 4و5) در سامانه صدور جواز تاسيس.
 7. تهيه نقشه توپوگرافي از محل اجراي طرح با درج مختصات جغرافيايي در صورت استقرار در اراضي منابع ملي.

مرحله دوم:

 1. پرداخت 100000 ريال بابت ابطال تمبر به دبيرخانه سازمان.
 2. ارائه اصل مدارك تهيه شده در مرحله اول به سازمان (با توجه به عدم عودت مدارك فوق ، متقاضي ملزم به تهيه ونگهداري يك نسخه از مدارك واسناد در نزد خود ميباشد.)

قوانين و مقررات ودستورالعمل هاي حاكم بر صدور مجوز:

كاربر گرامي ضروري است قبل از تكميل فرم درخواست در اين سيستم با مراجعه به پورتال سازمان صنايع ومعادن استان ) از آخرين دستورالعمل ها، طرح هاي اولويت دار، مشوق ها و ساير مقررات مرتبط با طرح خود اطلاع حاصل فرمايند.

هزينه هاي صدور مجوز

پرداخت 100000 ريال بابت ابطال تمبر به دبيرخانه

مراحل و زمانبندي صدور مجوز:

مرحله اول : ورود به سامانه صدور مجوزهاي صنعتي ومعدني، ثبت نام و دريافت نام كاربري و رمز عبور از طريق پست الكترونيكي.

مرحله دوم: ورود به سامانه صدور مجوزهاي صنعتي ومعدني، تكميل يا  اصلاح فرم درخواست مجوز، بررسي توسط كارشناسان اداره برنامه ريزي ، پرداخت هزينه صدور وارائه اصل مدارك، صدور مجوز.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت بین الملل

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  راه اندازی سامانه استعلام اشخاص

  به تازگی اداره مالکیت صنعتی برای ثبت برند ( علائم تجاری ) و ثبت طرح صنعتی و غیره اقدام به احراز هویت مینماید.....

 • 21 فروردین

  ثبت آنلاین برند

  یکی از راههای ثبت برند، ثبت آنلاین برند می باشد ...

آخرین نظرات کاربران

 • احمد غلامی

  سپاس از زحمات شما در ثبت شرکت اینجانب.

 • ابراهیم احمدی

  با سلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی بین الملل بخاطر ثبت شرکت اینجانب و ...