جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

تنظیم اساسنامه شرکت نمونه ای از مواردی می باشد که در هنگام تاسیس و راه اندازی فعالیت اقتصادی و ثبت شرکت با آن مواجه خواهید شد.ثبت بین الملل در این مقاله بر آن است تا اطلاعاتی را در این زمینه ارائه نماید و در صورتی که شما بزرگواران در هر کدام یک از مراتب تنظیم اساسنامه با هر سوال و یا موردی مواجه شدید می توانید با موسسه ثبت بین الملل در ارتباط باشید کارشناسان و مشاوران ما شما را در این امر مهم یاری خواهند نمود.

مهم ترین اصل و رکن یک شرکت اساسنامه است. کلیه شرکت های سهامی عام و شرکت های سهامی خاص بایستی دربردارنده اساسنامه باشند.اساسنامه هر شرکتی روابط شرکا با یکدیگر و حدود اختیارات مجمع های عمومی و هیات مدیره را مشخص نموده است و هم چنین مشخص کننده تکلیف سود و ضرر و مدت زمان انحلال شرکت اساسنامه می باشد. اساسنامه مطابق نظر موسسین شرکت و اکثریت سهامداران می باشد و بر اساس قانون مواردی که در آن ذکر شده است بایستی درست و کامل رعایت گردد.

اساسنامه چیست و چه نکاتی در آن درج می شود

اساسنامه در حقیقت سندی می باشد که به شرکت اعتبار می بخشد زیرا در آن اهداف شرکت و شیوه دستیابی به این اهداف و راه و روش ها و سرمایه شرکت سهم شرکا و وظایف آن ها هم چنین مواردی مانند تصمیم گیری در خصوص انتخاب هیئت مدیره و مجمع های عمومی و بازرسان شرکت و تعداد مدیران و شیوه انتخاب و مدت زمان ماموریت و شیوه تعیین جانشین مدیرانی که فوت شده، استعفاء داده و یا ورشکسته و برکنار می شوند مشخص می گردد.

ادامه مطلب
ثبت شرکت و برند در اردکان

پس همان گونه که ذکر شد اساسنامه نقش بسیار مهمی در هدف گیری های کلی شرکت و فعالیت های آن خواهد داشت. با این تعاریف متوجه می شویم اساسنامه ها دارای تفاوت های جزئی با یکدیگر می باشند اما در اصول کلی دارای اشتراکاتی نیز می باشند که می توان با شناخت اصول کلی آن نحوه ی تنظیم و نگارش اساسنامه را دریافت نمود.

همان طور که ذکر گردید شرکت های سهامی عام و سهامی خاص بایستی دربردارنده اساسنامه باشند ولی شرکت های با مسئولیت محدود،تضامنی و نسبی دربردارنده شرکت نامه می باشند و شرکت های سهامی و تعاونی به آن نیازمند نمی باشند. شرکت نامه نوعی سند رسمی شمرده می شود که به منظور تشکیل شرکت تجارتی تنظیم می گردد.

بر اساس ماده ۱۹۷ قانون تجارت پس از آنکه شرکت تشکیل شد، می بایست در همان ماه اول خلاصه ای از شرکت نامه و ضمائم آن به وزارت دادگستری ارسال گردد. شرکت نامه سند معتبری می باشد که مواردی که در آن درج می گردد، قسمتی از اساسنامه شرکت می باشد که توسط قوه ی قضائیه چاپ شده و در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و اداره ی کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی قرار می گیرد و توسط موسسین شرکت تنظیم می گردد. در صورتی که می خواهید از اطلاعات مندرج در اساسنامه شرکت آگاه شوید در ادامه با ثبت بین الملل همراه باشید.

بر اساس ماده ی ۸ لایحه ی اصلاحی ۲۴/۱۲/۴۸ اساسنامه شرکت باید نکات زیر را شامل شود

 1. نام شرکت.
 2. موضوع شرکت بصورت صریح و منجز(روشن)
 3. مدت شرکت.
 4. مرکز اصلی شرکت و محل شعب آن در صورتی که تاسیس شعبه مورد نظر باشد.
 5. مبلغ سرمایه ی شرکت و تعیین وجوه نقدی و غیر نقدی آن.
 6. تعداد سهام بی نام و با نام و مبلغ اسمی آن ها و در صورتی که ایجاد سهام ممتاز مورد نظر باشد تعیین تعداد،خصوصیات و امتیازات این.گونه سهام.
 7. تعیین مبلغ پرداخت شده هر سهم و نحوۀ مطالبه بقیه اسمی هر سهم و مدتی که باید مطالبه شود که البته این مدت بیش از ۵ سال نمی باشد.
 8. نحوه ی انتقال سهام با نام.
 9. طریقه ی تبدیل سهام با نام به سهام بی نام و بالعکس.
 10. در صورت پیش بینی امکان صدور اوراق قرضه،ذکر شرایط و ترتیب آن ها.
 11. شرایط و ترتیب افزایش و کاهش سرمایه.
 12. مواقع و ترتیب دعوت مجامع.
 13. مقررات راجع به حد نصاب لازم جهت تشکیل مجامع عمومی و ترتیب ادارۀ آن ها.
 14. تعداد مدیران و طرز انتخاب و مدت ماموریت و نحوۀ تعیین جانشین برای مدیرانی که فوت نموده و یا استعفاء می دهند یا به جهات قانون محجور،معزول و یا ممنوع می گردند.
 15. تعیین وظایف و حدود اختیارات مدیران.
 16. تعداد سهام تضمینی که مدیران باید به صندوق شرکت بپردازند.
 17. قید اینکه شرکت دارای چند نفر بازرس خواهد بود و نحوۀ انتخاب و مدت ماموریت آن ها.
 18. تعیین آغاز و پایان سال مالی شرکت و موعد تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان و تسلیم آن به بازرسان و مجمع عمومی سالانه.
 19. نحوه ی انحلال اختیاری شرکت و ترتیب تصفیۀ امور آن.
 20. چگونگی تغییر اساسنامه.
ادامه مطلب
ثبت اسم شرکت معماری

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت برند رستوران در کرج به مقاله آن مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها