به منظور  تشریح نقش بازرسان در شرکت های  سهامی خاص لازم و ضروری می باشد که است که بر دو وظیفه  اصلی در این نوع شرکت مروری داشته باشیم :

نقش بازرس در شرکت سهامی خاص

نقش نخست و مهم در این  شرکت ها  که سهام داران می باشند و نقش بعدی که با اکثریت آرای سهام داران برگزیده  می گردند مدیران می باشند بعد از آن که مدیران به وسیله سهام داران انتخاب می شوند  نبایستی در اداره نمودن کارهایی که به عهده مدیران می باشد هیچ گونه دخالتی داشته باشند. ولی  در این میان دسته  سومی که به آن ها بازرس گفته می شود عهده دار سرپرستی بر کارها و تصمیم های مدیران را دارند ،بازرسان که از سال 1311 تحت عنوان بازپرس و بازجو به عرصه شرکت ها وارد شدند و بعد از سپری و گذشتن سال ها  از سال 1347 اصطلاح  امروزی بازرس برای آن ها استعمال گردید .

در حقیقت عضو عمده ای از پایه های شرکت بازرس می باشد که قانون و مقررات وظیفه های او را تعیین نموده اند و با وجود این که او را  مجمع عمومی  انتخاب می نماید از مجمع عمومی و هیئت مدیره به صورت جداگانه و نا پیوسته می باشد.

و در خصوص وظیفه های بازرسان بایستی اشاره نمود که سخت کوشی و تلاش  بازرس در شرکت  به سود  همه  اشخاصی  می باشد  که به راه و روشی با شرکت همکاری می کنند اعم از سرمایه گذارن ،سهام داران، مدیران و حتی مشتریان با عنایت  به این مضمون   این راه چاره  که مجمع عمومی در هر وقت قادر می باشد  بازرسان را برکنار نماید ( ماده 144ل ق 1347 ) این راهکار درست نمی باشد.

در صورتی که  ماده 148 اصلاحيه قانون تجارت، ماموریت و مسئولیت  اصلي بازرس قانوني هر شركت را «ضمانت  حقوق مالکان  سهام مطابق  قانون و اساسنامه شركت» معین نموده است.

در قسمتی  از اين ماده ذکر شده  است: 

«بازرسان بايستی  اطمينان لازم را کسب کنند  كه حقوق مالکان  سهام در اندازه ای كه قانون و مقررات  و اساسنامه شركت معین نموده است، به صورت برابر و  يكسان رعايت گردیده  باشد و چنانچه  مديران اطلاعاتي را برخلاف واقعیت  در تفویض مالکان سهام قرار دهند، بازرسان وظیفه و مسئولیت دارند  كه مجمع عمومي را از آن ها  با خبر کنند.»

ثبت بین الملل مجری تخصصی در زمینه ثبت شرکت

بر اساس ماده 144 لایحه اصلاحی 1347وجود  حداقل یک بازرس در شرکت های سهامی خاص از الزامات و ضروریات  می باشد و برگزیدن بیشتر از یک بازرس در صورت احتیاج  به منظور شرکت های عظیم تر به صورت اختیاری می باشد هم چنین تعیین نمودن  یک بازرس جانشین به منظور شرکت الزامی و ضروری می باشد تا در صورت به وجود آمدن  عواملی از قبیل:  معافیت، فوت، کناره گیری یا محرومیت شرایط و یا مورد تایید واقع نگردیدن عنوان از جانب  بازرس یا بازرسان به منظور  اداره  پست بازرسی احظار  شوند . به این نکته توجه داشته باشید که با به اتمام رسیدن مهلت زمانی  که به منظور  بازرس اصلی در نظر گرفته شده است فرصت کاری شخص  جانشین هم به اتمام می رسد.

تعیین نمودن نخستین  بازرسان در شرکت های سهامی عام با مجمع عمومی موسس (ماده 145ناظر بر ماده 17 لایحه اصلاحی 1347) و در شرکت های سهامی خاص تعیین نمودن نخستین بازرسان  با سهام داران می باشد

که به صورت صورت جلسه ای بایستی به امضای تمامی سهام داران برسد (ماده 145 ناظر بر بند 3 ماده 20 لایحه قانونی 1347)
در مدت زمان زندگانی تمامی  شرکت های سهامی انتخابنمودن و تعیین  بازرس یا بازرسان با مجمع عمومی عادی می باشد مواد 144 و 146 لایحه اصلاحی 1347.

در صورتی که در مجمع عمومی بازرسی معین یا انتخاب نگردیده باشد و یا بازرس و یا بازرسان به منظور ارائه اعلامیه خودداری نمایند ریاست  دادگاه شهر و یا شهرستان مربوطه با عنایت به درخواست اشخاص ذی نفع به تعداد تعیین شده  در اساسنامه بازرسی را انتخاب و معین خواهد نمود تا کارهای بازرسین را به سرانجام برسانند.

به این توجه داشته باشید که انتخاب نمودن و تعیین افرادی  که شامل  ماده 147 لایحه 1347 می شوند نه به وسیله  مجمع عمومی امکان پذیر می باشد و نه به وسیله دادگاه مواردی که در این قانون به آن اشاره شده است به شرح ذیل می باشد که  عبارتند از:

 1. اشخاص ذکر شده  در ماده 111 این قانون, 
 2. مدیران و مدیر عامل شرکت, 
 3. بستگام و خویشاوندان  سببی و نسبی مدیر عامل تا درجه سوم از طبقه اول و دوم, 
 4. هرشخصی  که خودس  یا همسر او  از افراد ذکر شده  در بند 2 مقیدا( یعنی به قرارداد کار)حقوق دریافت می نماید.

در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با ماهیت نقش بازرس در شرکت های سهامی خاص در اختیار شما واقع گردیده است در مقاله های  بعدی به جداسازی وظیفه های بازرسان در شرکت های شهامی خاص خواهیم پرداخت و  آن را ارزیابی و بررسی خواهیم نمود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت بین الملل

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  راه اندازی سامانه استعلام اشخاص

  به تازگی اداره مالکیت صنعتی برای ثبت برند ( علائم تجاری ) و ثبت طرح صنعتی و غیره اقدام به احراز هویت مینماید.....

 • 21 فروردین

  ثبت آنلاین برند

  یکی از راههای ثبت برند، ثبت آنلاین برند می باشد ...

آخرین نظرات کاربران

 • احمد غلامی

  سپاس از زحمات شما در ثبت شرکت اینجانب.

 • ابراهیم احمدی

  با سلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی بین الملل بخاطر ثبت شرکت اینجانب و ...

برگزاری مسابقه اینستاگرمی مسابقه اینستاگرمی