جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

در شرکت های سهامی خاص کنترل و اداره شرکت به دست مدیر آن می باشد انتخاب  این مدیر معمولا بدست اعضای شرکت اتفاق نمی افتد. کل امور شرکت فقط بدست مدیر بوده و خود تمامی کارها را انجام می دهد و هیچکس نمیتواند در این امر شریک باشد حتی افرادی که مدیر را برگزیده اند هم از این موضوع مستثنی نیستند.

اداره و مدیریت شرکتهای سهامی خاص

کنترل و اداره شرکت به دست مدیر آن می باشد انتخاب  این مدیر معمولا بدست اعضای شرکت اتفاق نمی افتد . کل امور شرکت فقط بدست مدیر بوده و خود تمامی کارها را انجام می دهد و هیچکس نمیتواند در این امر شریک باشد حتی افرادی که مدیر را برگزیده اند هم از این موضوع مستثنی نیستند. طبق ماده 107 و 118 لایحه اصلاحی ، نماینده شرکت سهامی همان هیئت مدیره است و طبق مقررات ، قرارداد ، تصویب های  انجمن عمومی و.. مشغول به فعالیت اند.

ماده ۱۱۸

ماده 118 لایحه اصلاحی قاتون تجارت بیانگر این است که مدیر اختیار کامل دارد و حقوق اشخاص ثالث طرف معامله با شرکت را به خوبی پیش بینی نموده است. برای محدود شدن مدیر در امور شرکت فقط میتوان از طریق درج در قرارداد یا انجمن عمومی این کار را انجام داد . اگر مدیر بدون مشورت و بدون توجه به حیطه فعالیت شرکت قراردادی بسته یا وارد معامله ای شود که باعث زیان شرکت خواهد شد شرکت و سهامداران میتوانند نسبت به زیانی که وارد شده مطابق قانون با او برخورد کنند.

ادامه مطلب
ثبت شرکت خارج ایران

مسئولیت شرکا

در شرکت های مختلف مسئولیت شرکا به شرح ذیل تعریف شده است:

در شرکت تضامنی میزان مسئولیت اعضا  نامحدود و به این معنی که در مقابل تمام بدهی ها متعهدند (ماده ی 116 قانون تجارت) در حالی که  در شرکت با مسئولیت محدود، تمامی اعضا به اندازه آورده خود در مقابل شرکت مسئولیت دارند. (ماده ی 94 قانون تجارت) همچنین در شرکت نسبی، تهعد اعضا نامحدود است بطوریکه مقروضات باید بین تمامی آنها بصورت مساوی تقسیم گردد.(ماده ی 183 قانون تجارت)  و در شرکت سهامی  هر عضو به اندازه سهم خود باید در مقابل شرکت مسئول باشد.(ماده ی 1 لایحه ی اصلاحی قانون تجارت)

 وظایف سهامداران

  • شرکت سهامی عام «به میزان مبلغ اسمی سهام هر شریک»
  • شرکت سهامی خاص «به میزان مبلغ اسمی سهام هر شریک»
  • شرکت با مسئولیت محدود «به میزان سهم الشرکه هر شریک»
  • شرکت تضامنی « نامحدود است و هر شریک مسوولیت کامل دارد»
  • شرکت نسبی « به نسبت سهم الشرکه هر شریک»
  • شرکت مختلط سهامی « شرکای ضامن: نامحدود. شرکای سهامی: به میزان مبلغ اسمی هر شریک»
  • شرکت مختلط غیر سهامی « شرکای ضامن: نامحدود. شرکای غیر سهامی: به میزان سهم الشرکه»
  • شرکت تعاونی « در صورت سهامی بودن به میزان مبلغ اسمی هر سهامدار. در غیر سهامی: با توجه به تراضی شرکا در اساسنامه»
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها