جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

سیب سلامت چیست و برای کدام محصولات باید اخذ شود؟

نشان سیب سلامت چیست ؟
در صورت تمایل به تولید محصولات باید اقدامات مربوط به اخذ سیب سلامت را انجام داده و در صورتی که اطلاعات زیادی در این خصوص ندارید بهتر است در ادامه این متن همراه ما باشید . لازم به ذکر است این متن بهترین راهنمای شما برای دریافت نشان سیب سلامت می باشد .

نشان سیب سلامت

با ذکر اینکه برای حفظ ارزش های مندرج در سازمان غذل و دارو و نیز برای احترام به حقوق مشتریان و مصرف کنندگان یک محصول تولیدی باید اقدام به انجام امور در راستای سلامت جامعه گرفت ، امر اخذ سیب سلامت محصول بسیار مدنظر قرارگرفته است .

با اخذ سیب سلامت برای محصولات خود سلامت آن را تضمین می کنید و این موضوع امتیازی مثبت در عرضه محصول خواهد بود. همانظور که از اسم نشان سیب سلامت پیداست .

این نشان با تکریم سلامت و با نمادی با رنگ سبز و آبی که خود نشان سلامت و نشاط بوده بر روی محصولات درج می شود. این نماد با طراحی یک سیب به رنگ سبز و برگ هایی با رنگ آبی از سوی سازمان غذا و دارو تسلیم می گردد.

برای اخذ سیب سلامت باید تمامی مواد تشکیل دهنده محصول تولیدی را بر طبق قوانین و با در نظر داشتن سلامت جامعه ارائه دهید . برای مثال در تولید محصولات باید تا حد نصاب از چربی ها و اسیدهای چرب با ترانس استفاده نشود زیرا باعث مخل شدن سلامت در جامعه خواهد شد .

در ادامه به شروط مربوط به اخذ نشان سیب سلامت و نحوه اخذ آن می پردازیم تا به صورت اجمالی نکاتی را در این خصوص آموزش ببینید .

راهنمای سیب سلامت

کسانی که تولید کننده هستند و یک محصول برای عرضه دارند باید طی یک فرایندی سلامت محصول خود را برای دیگران تایید نمایند تا بتوان به راحتی از آن استفاده نمایند. این کار با استفاده از سیب سلامت امکان پذیراست اگر شما بر روی تمام محصولاتتان این نشان درج شود مورد اعتماد تمام مصرف کنندگان خواهد بود .

اخذ سیب سلامت از وزارت غذا و دارو امکان پذیر است البته در زمان ثبت باید کیه ی مراحل مربوط به اخذ سیب سلامت سپری شود. زمانی که شما سیب سلامت بر روی محصولاتتان باشد خریداران و مصرف کنندگان با خیال آسوده تری از محصول شما استفاده خواهند کرد زیرا از نظر بهداشتی مورد تایید است پس درج این نشان بسیار حائزه اهمیت است .

به این نکته توجه داشته باشید که سیب سلامت مجوز تولید محصول نیست بلکه مهری بر تایید سالم بودن محصول است و شما اگر میخواهید محصولی تولید نمایید بایستی ابتدا مجوز مورد نیاز آن محصول را اخذ محصول را تولید و بر روی آن نشان سیب سلامت را درج کنید.

فراموش نکنید بدون تایید سازمان غذا و دارو نمی توانید نشان را بر روی محصولات درج کنید در غیر این صورت شامل پیگرد قانونی خواهید شد.

این نشان از سوی سازمان غذا و دارو با نشان اینترنتی https://www.fda.gov.ir/ برای محصولات صادر می شود .

نشان سیب سلامت چیست ؟

مدارک اخذ سیب سلامت محصولات

از جمله مدارک لازم برای دریافت نشان سیب سلامت محصولات تولیدی را می توان تسلیم گواهی نامه های ثبت برند محصول مورد نظر، تسلیم ایران کد محصول، تسلیم تاییدیه ها اخذ شده از سوی وزارت بهداشت، مجوز های تولید و ساخت محصول، تسلیم تاییدیه های اخذ شده از سازمان غذا و دارو  را می توان ارائه داد.

از جمله مدارکی که از سوی اداره بهداشت برای محصولات ارائه می شود را می توان مواردی چون انجام امور برای تولید محصول از جمله انجام سرامیک سازی محل تولید محصولات، تعیین و در نظر داشتن متراز محل تولید محصول، ایجاد و احداث سرویس بهداشتی و آشپزخانه بر طبق قوانین سازمان بهداشت، قرارگیری محل تولید محصول تا فاصله 500متری از مواد آلوده، در صورت تولید محصول در کارخانه و یا کارگاه های تولید باید آزمایشگاه برای ازمایش محصولات در نظر گرفته شود.

این موضوع را در نظر داشته باشید که با ارائه این مدارک می توانید سیب سلامت را اخذ کرده و به صورت قانونی و بر طبق قوانین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو فعالیت کنید .

در صورتی که شرکت دارید و یا در فکر احداث شرکت هستید بد نیست بدانید وجود شرکت برای دریافت سیب سلامت الزامی نیست اما داشتن آن نیز بدون لطف نخواهد بود.

نحوه دریافت نشان سیب سلامت

از جمله مدارکی که در بالا به آن ها اشاره شد مدارک مربوط به ثبت برند است که باید از اداره ثبت علائم تجاری اخذ گردد. تسلیم گواهی ثبت برند از جمله موارد مهم برای اخذ تاییدیه از سوی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو می باشد .

از دیگر مواردی که باید برای اخذ سیب سلامت در اختیار داشته باشید را می توان مدرک جی اس وان که کدی برای شناسایی کالا می باشد نام برد .

ایران کد یا جی اس وان در واقع نوع و میزان کیفیت محصول را توضیح خواهد داد. در ادامه نیز با تکمیل موارد مربوط به اخذ سیب سلامت می توانید اقدام به دریافت نشان کنید .

در صورت ارائه مدارک مربوط به اخذ سیب سلامت ف کارشناسان اداره بهداشت با حضور در محل تولیدی محصول ، تمام محیط را بر اساس شرایط مندرج برای تایید محل بازرسی کرده و در صورت تایید فضای تولید محصول و همسو بودن آن با قوانین سازمان غذا و دارو، این سازمان کیفیت و سلامت محصولات را نیز بازرسی کرده و در صورت مغایر نبودن آن با استانداردهای تعبیه شده و قواعد اصولی این سازمان موارد تایید صدور نشان سلامت را به کمیته های مربوطه ارسال کرده و در این صورت می توان نشان سیب سلامت را بر روی محصول مربوطه و در بسته بندی برای مشخص شدن کیفیت محصول درج شود.

به  عنوان یک تولید کننده با استفاده از پروانه ساخت یا همان پروانه بهره برداری محصولی که دارید را برایش یک مجوز از سوی وزارت بهداشت دریافت می نمایید. بعد از دریافت آن قادر به اخذ نشان سلامت هستید.

اخذ سیب سلامت برای تولید مواد غذایی

شرایط دریافت سیب سلامت از سازمان غذا و دارو

بر اساس آیین نامه مندرج درسازمان غذا و دارو شروط مربوط به اخذ سیب سلامت شامل موارد زیر است:

 • متقاضیان اخذ سیب سلامت باید پروانه های مربوطه را از وزارت بهداشت دریافت کنند
 • بر اساس آیین نامه های صادر شده از سوی سازمان غذا و دارو باید با رعایت شروط مندرج در این آیین نامه امور مربوط به آن انجام گیرد.
 • در تولید محصولات نباید از مواد خطرناکی که به سلامت جامعه لطمه میزند استفاده شده باشد . در صورت لازم باید از حداقل مواد مضر به مانند نمک استفاده کرد.
 • در صورت تغییر فرمولاسیون تولید محصولات باید تمام نکات مربوط به تغییرات در مواد اولیه ذکر گردد
 • در صورتی که تولید محصول بر اساس مواد ارگانیک تهیه شده لیست مواد تشکیل دهنده ذکر گردد
 • از سموم شیمیایی و یا گیاهی که به سلامت ضرر می رساند استفاده نشده باشد
 • از حداقل میزان نمک در تولید محصولات استفاده شده باشد
 • در تولیدات از حداقل کربوهیدرات و اسیدهای چرب استفاده شده باشد
 • در صورت استفاده از مواد مکمل غذایی در محصولات برای حفظ سلامت ، آن ها قید گردد
 • از تکنولوژی های بکار رفته در تولید مواد غذایی مربوطه یاد شود

اعتبار سیب سلامت تا چه زمانی است ؟

پس از صادر شدن نشان سیب سلامت ان دارای 2سال اعتبار بوده که پس از اتمام مدت حیات نشان با ارائه مدارک مربوط به تمدید از سوی صاحبان کسب و کار می توان اقدام به تمدید این نشان کرد .

کارشناسان سازمان غذا و دارو نیز با انجام بررسی های لازم در جهت تایید ارزش غذایی و سلامت محصول آن را تمدید می کنند.

مدت اعتبار نشان سلامت محصول با اقدام به تداوم طی هر دو سال برای حفظ سلامت محصولات تولیدی توسط سازمان غذا و دارو انجام می گیرد که تاریخ آن از زمان صدورآن نشان تا حداکثر 2سال محاسبه می شود.

مفهوم سیب سلامت

در بین علائم، رنگ ها ، میوه ها اسم ها : سیب نشانه و مفهومی از سلامتی است و رنگ سبز نشانه سر زندگی و آبی مفهومی از آرامش دارد و برگ بر روی لوگو مفهوم چشم وزارت غذا و دارو است در نتیجه می توانست بهترین گزینه برای انتخاب نشانه تایید سلامتی وزارت غذا و دارو باشد. 

برای چه محصولاتی می توان سیب سلامت اخذ کرد

 • محصولاتی که از قبل پروانه ساخت داشته باشند.
 • محصول شما در صورتی که مواردی که مدنظر سازمان غذا و دارو است را رعایت کرده باشند .
 • استفاده از حداقل کالری در محصول تولیدی
 • از مواد شیمایی برای تولید محصول استفاده نشده باشد.
 • اسید چرب، ترانس در محصولات نباشد و از نمک به میزان کم استفاده شده باشد.
 • و شما اگر به عنوان یک تولید کننده تلاش خود را کرده باشید تا محصول را به گونه ای تولید کنید که از مواد تماماً طبیعی استفاده شده باشد 100 درصد مورد تایید وزارت غذا و دارو خواهد بود .

تشخیص اصالت سیب سلامت

سلامت مواد غذایی از جمله مواردی است که معیار تولید و عرضه محصولات می باشد. همچنین مصرف کنندگان نیز با در نظر داشتن معیارهای انتخاب بهترین محصولات اقدام به خرید محصولات می کنند .

از جمله موارد مهم در تشخیص محصولات خوب از بد و مضر را می توان با درج شدن نشان سیب سلامت بر روی بسته بندی محصولات در نظر گرفت .

از این رو مواد مضری که در مواد خوراکی مانند پفک ، چیپس و یا نوشابه های گازدار به کار می رود را می توان با تشخیص اصالت نشان سلامت تشخیص داد .

به صورت کلی سیب سلامت ، نمادی برای تشخیص محصولات غذایی و خوراکی و غیر خوراکی بوده که به محصولات اعطاء می شود.

این نشان برای محصولات وارداتی با شرط داشتن پروتکل و آیین نامه مندرج در سازمان غذا و دارو و نیز وزارت بهداشت قابل دریافت است.

رابطه سیب سلامت با مجوز غذا و دارو

یک سوال پرتکرار که ممکن  است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد این است که : شما دارای مجوز غذا و دارو هستید و هم میتواند محصول خود را تولید و هم نشان سیب سلامت را بر روی آن درج کنید به این نکته دقت داشته باشید که نشان سیب سلامت زمانی به شما داده می شود که محصول تولید و توسط کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی تایید و سپس به شما داده می شود اما مجوز غذا و دارو فقط برای تولید آن است .

هدف از اخذ سیب سلامت چیست

بر اساس قانون مصوب شده در تاریخ 8 مرداد 1386 برای ایجاد انگیزه تولیدکنندگان و بالا رفتن میزان سلامتی و ایمنی محصولات غذایی، بهداشتی، دامپزشکی و کالا پزشکی این است که زمانی که آنها کلیه اصول خواسته شده توسط غذا و دارو و وزارت بهداشت را رعایت نمایند در نتیجه آنها نیز به تولید کنندگان نشان ایمنی و سلامت اهدا خواهند کرد در واقع نشان ایمنی و سلامت همان سیب سلامت است .

ثبت برند پس از سیب سلامت

زمانی که این محصولات به پروسه تولید می رسند باید یک نام برای ارائه آنها در بازار و ایجاد وجه تمایز آنها با سایر محصولات مشابه باشد بهترین راه نیز ثبت برند ( نام و علامت ) برای محصول موردنظرتان است. تا علاوه بر داشتن تمامی اصول بهداشتی و نشان سلامت یک نام مختص به خود را نیز داشته باشد .

برای سیب سلامت خود هم اکنون اقدام کنید تا دیگر دغدغه ای از بابت عرضه محصولات خود نداشته باشید، ما در موسسه بین الملل صفر تا صد امور حقوقی اخذ نشان سیب سلامت را با کم ترین هزینه انجام خواهیم داد، بی تعلل با ما تماس بگیرید و از مشاوره حقوقی رایگان بهره ببرید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها