برند یا علامت تجاری نشانی می باشد که می تواند کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده به وسیله شما را از کالاها یا خدمات دیگر موسسه ها یا اشخاص متفاوت نماید.برند فارسی به برندی گفته می شود که بایستی حتما در یکی از فرهنگ های معتبر فارسی مانند فرهنگ دهخدا وجود داشته باشد در صورتی که این چنین نباشد برندی که دربردارنده برند لاتین باشد اما به صورت فارسی نوشته شود جز برند لاتین شمرده می شود ثبت برند فارسی باعث ایجاد تفاوت کالاها یا خدمات یک شرکت با کالا و خدمات دیگر شرکت ها می گردد و به مشتریان کمک می نماید که محصولات را از یکدیگر تشخیص بدهند.برند یا علامت تجاری می تواند شامل یک کلمه اسم خاص و یا شکل و یا هر دو این ها در کنار هم به منظور معرفی نمودن محصول و انحصاری نمودن نام کالا باشد.هر شخص حقیقی یا حقوقی با عنایت به نوع فعالیت خود قادر می باشد به منظور کالای مورد نظر خود در زمینه فعالیت خود نام و علامت تجاری انحصاری انتخاب و ثبت نماید و این اسم برند به صورت کاملا انحصاری در اختیار مالک برند می باشد و در صورتی که بدون اجازه از مالک برند به هر شکلی استفاده شود قابل پیگرد قانونی می باشد.

در صورتی که نام برند شما به زبان فارسی باشد و علاوه بر نگارش آن دارای رسم الخط فارسی باشد شما بایستی برند خود را با توجه به مراحل و مقررات و قوانین برند فارسی به ثبت برسانید.ضمن آنکه برندهای فارسی هیجان،عواطف و احساسات مصرف کنندگان خود را بیشتر تحریک می کند و بر ارزش کالا یا خدمات می افزاید.

با اینکه ثبت برند به صورت اختیاری می باشد ولی دولت ثبت علائم کالاهای دارویی اختصاصی(اسپسیالیته) مورد استعمال طبی یا بیماری، مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصوص باشند، نوشیدنی‌ها و آب های گازدار، لوازم آرایش که برای استعمال مستقیم بر روی پوست انسان به کار می رود را اجباری کرده است.

 مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند فارسی

 1. ارائه رونوشت برابر اصل پروانه بهره برداری یا مجوز تولید یا جواز کسب.
 2. کپی آگهی تاسیس شرکت و آگهی تغییرات شرکت. ( در صورت وجود )
 3. کپی برابر اصل مدارک شناسایی صاحبان حق امضاء شرکت.
 4. ده نمونه از کپی علامت مورد نظر  حداکثر در ابعاد 10 * 10 سانتی متر و تدوین شرحی از علامت و توصیف آن و مستند معنایی نام مورد نظر در فرهنگ لغات فارسی.
 5. ارائه وکالت.نامه،در صورتی که امور توسط وکیل انجام می شود.
 6. شرح فونت به کار رفته شده،رنگ به کار رفته،و اشکال استفاده شده به طور دقیق می بایست ذکر گردد.

مراحل ثبت برند فارسی

پس از فراهم نمودن مدارک فوق، با ورود به سامانه  ثبت علامت تجاری، اطلاعات درون سامانه را تکمیل نمایید.
با تکمیل اطلاعات،به هر اظهارنامه کد رهگیری تخصیص داده می شود تا در صورت نیاز در سامانه پیگیری شود. پاسخ اداره صرفاَ از طریق بخش پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده قابل مشاهده است و تمامی مکاتبات در خصوص اظهارنامه از طریق همین سامانه ، بخش ثبت انواع درخواست (رفع نقص، پرداخت حق الثبت، تمدید، انتقال و ...) امکان پذیر است.اداره ی مالکیت صنعتی  ،اظهارنامه را از لحاظ انطباق با شرایط و مقررات مندرج در این قانون بررسی می کند و در صورتی که علامت را قابل ثبت بداند،اجازه ی انتشار آگهی مربوط به آن را صادر می نماید.
موسسه حقوقی ثبت بین الملل، افتخار دارد در زمینه ی ثبت برند بهینه ترین خدمات را به متقاضیان محترم ارائه دهد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت برند لاتین به مقاله آن مراجعه نمایید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت بین الملل

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  راه اندازی سامانه استعلام اشخاص

  به تازگی اداره مالکیت صنعتی برای ثبت برند ( علائم تجاری ) و ثبت طرح صنعتی و غیره اقدام به احراز هویت مینماید.....

 • 21 فروردین

  ثبت آنلاین برند

  یکی از راههای ثبت برند، ثبت آنلاین برند می باشد ...

آخرین نظرات کاربران

 • احمد غلامی

  سپاس از زحمات شما در ثبت شرکت اینجانب.

 • ابراهیم احمدی

  با سلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی بین الملل بخاطر ثبت شرکت اینجانب و ...