جواز تأسیس جوازی را می‌گویند که اشخاص حقیقی یا حقوقی جهت هر گونه فعالیت تولیدی – اقتصادی احراز می‌نمایند. این جواز در حقیقت مجوزی برای صاحب آن بوده که در آن نوع فعالیت و تولید محصول در یکی از شهرک‌های صنعتی که در جواز تاسیس درج گردیده است، انجام می‌پذیرد و متناسب با نوع فعالیت آن، مرجع صدور متفاوت خواهد بود.

جواز تأسیس به منزله‌ی موافقت اصولی (اولیه) است، جهت انجام فعالیت‌هایی همانند تولید، بسته‌بندی، مونتاژ، طراحی آسانسور، فنی مهندسی و ... مختص متقاضی طبق محدوده‌ی در نظر گرفته شده‌ی سازمان می‌باشد. این گواهی به متقاضی اعطا می‌شود که به آنها اجازه‌ی تولید محصول در یکی از شهرک‌های صنعتی، مناطق مجاز، ناحیه‌ی صنعتی یا منطقه‌ی صنعتی درج شده در جواز تأسیس را می‌دهد.

شرایط لازم جهت اخذ جواز تاسیس

به طور کلی اخذ جواز تاسیس صنایع دارای مراحلی همانند ارائه گواهی سوء سابقه و عدم اعتیاد،اخذ مجوز از شهرداری و وزارت دارایی و تایید صلاحیت شخصی و مکانی از سوی اداره نظارت بر اماکن عمومی می باشد.

شرایط عمومی متقاضیان جواز تاسیس

 1. تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشند.
 2. حداقل سن 18 سال تمام می باشد.
 3. دارا بودن برگه پایان خدمت یا معافیت(ویژه ی آقایان) الزامی است.

اخذ جواز تأسیس صنایع

جواز تأسیس در دو نوع حقیقی و یا حقوقی (شرکتی) صادر می‌گردد که هر کدام شرایط خاص خود را دارند که باید از طرف سازمان مربوطه یعنی وزارت صنایع احراز گردد. در نگاهی دیگر جواز تأسیس از طرفی بابت طرح‌های اولویت‌دار صادر گردد و هم برای طرح‌های غیر اولویت‌دار است .

دو نوع حقیقی و حقوقی (شرکتی) برای جواز در نظر گرفته شده است که شرکت متقاضی باید تمامی‌ ضوابط مخصوص هر کدام را کسب نماید. لازم به ذکر است که جهت طرح‌ها چه اولویت‌دار و چه غیر اولویت‌دار می‌بایست جواز تأسیس صادر گردد.

مدارک لازم برای اخذ جواز تأسیس صنایع

 • کپی شناسنامه از تمامی ‌صفحات
 • فتوکپی کارت ملی
 •  کپی کارت پایان خدمت

الزام در تکمیل فرم پرسشنامه‌ی اخذ جواز تأسیس یا طرح توجیهی برای اشخاص حقیقی
مدارک لازم جهت اخذ جواز تأسیس حقوقی یا شرکتی (کپی آگهی تأسیس شرکت، روزنامه‌ی رسمی تأسیس شرکت، کپی آگهی آخرین تغییرات شرکت، کپی کارت ملی، شناسنامه و کارت پایان خدمت مدیرعامل شرکت، ارائه‌ی کپی شرکتنامه یا اظهارنامه‌ی شرکت،  مهر شرکت و سربرگ شرکت)
 تکمیل فرم پرسشنامه‌ی اخذ جواز تأسیس مطابق با نوع محصولات موردنظر، وزارت صنعت و معدن و تجارت، یا جهاد کشاورزی و یا سایر ارگان‌های ذیصلاح جواز تأسیس صادر می‌نمایند که برای برخی کالاها همچون ابزارهای پزشکی (سرنگ ، نخ جراحی ، لوازم آزمایشگاهی و ...)، کارخانه‌های داروسازی، کارخانه‌های غذایی و ... اخذ مجوز بهداشت از وزارت بهداشت الزامی است.

مدت  اعتبار جواز تاسیس صنایع

اعتبار در نظر گرفته شده جهت جواز تأسیس، یک سال می‌باشد که مطابق با میزان پیشرفت و نظر کارشناس قابلیت تمدید پس از یک سال را دارد، در صورتی که اقدامی جهت تمدید جواز انجام نپذیرد، جواز تأسیس یه صورت خودکار ابطال می‌گردد (جهت تمدید جواز خود با ما در تماس باشید).

تمدید جواز تاسیس صنایع

بنا بر اعتبار یک ساله‌ی جواز تأسیس و طبق تقاضای متقاضی، پس از تأیید کارشناس مربوطه و اتمام یک سال، تمدید جواز صورت گرفته و زمان تمدید آن وابسته به شرایط شرکتی می‌باشد.

کد آیسیک صنایع چیست؟

هنگام اخذ جواز تأسیس، باید تمامی کالاهای مربوطه ذکر گردند و کالاهایی که در یک طبقه‌ی کاری بوده، می‌بایست کد آیسیک (ISIC) نزدیک به همدیگر داشته باشند. توجه به این نکته حائز اهمیت است، زیرا در این صورت ماهیت و خط تولید محصولات مشابه در یک تراز قرار می‌گیرند، زیرا هر کالا کد آیسیک منحصر به فردی دارد.

پروانه بهره برداری

قبل از اخذ جواز تأسیس ملزم به اخذ پروانه‌ی بهره برداری می‌باشید.

مراحل اخذ زمین از صنایع

اقدام در راستای اخذ نامه برای تهیه‌ی زمین با متراژ ذکر شده در جواز تأسیس، پس از اخذ جواز بوده و درخواست زمین می‌بایست مصوب سازمان صنعت و معدن و تجارت (سازمان صنایع) باشد؛ بنابراین پیش‌نیاز خرید زمین، اخذ جواز تأسیس است که البته برخی شهرک‌ها از امکاناتی مانند اقساطی و فروش شرایطی برخوردار هستند.

مزایای اخذ جواز تأسیس صنایع

تخصیص زمین صنعتی در شهرک‌های صنعتی به نرخ مصوب دولتی با پرداخت  ۳۰ درصد نقدی و 70 درصد اقساط 36 ماهه (هر سه ماه‌ یک قسط)
ثبت علامت یا برند فارسی برای محصولات مربوطه در اداره‌ی ثبت برند تجاری
امکان شرکت در نمایشگاه‌های تجاری داخلی و خارجی
امکان دریافت وام کم‌بهره و تسهیلات دولتی (بانکی) با سود تولیدی پس از مدت ۱ الی ۲ سال به همراه بازپرداخت بلند مدت در دسترس بودن پیش طرح توجیهی (PFS) تایید شده توسط کارشناسان مرجع صادر کننده برای ارائه و جذب سرمایه‌گذاری
استفاده از مزایای معافیت مالیاتی البته بعد از بهره‌برداری از محصول و جواز تأسیس

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت بین الملل

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  راه اندازی سامانه استعلام اشخاص

  به تازگی اداره مالکیت صنعتی برای ثبت برند ( علائم تجاری ) و ثبت طرح صنعتی و غیره اقدام به احراز هویت مینماید.....

 • 21 فروردین

  ثبت آنلاین برند

  یکی از راههای ثبت برند، ثبت آنلاین برند می باشد ...

آخرین نظرات کاربران

 • احمد غلامی

  سپاس از زحمات شما در ثبت شرکت اینجانب.

 • ابراهیم احمدی

  با سلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی بین الملل بخاطر ثبت شرکت اینجانب و ...

برگزاری مسابقه اینستاگرمی مسابقه اینستاگرمی