متقاضیان جهت انجام فعالیت های تولیدی و اقتصادی ملزم به کسب جواز تاسیس می باشند و اخذ این جواز مجوزی جهت انجام این قبیل فعالیت ها می باشد.  

جواز تاسیس چیست؟

جواز تاسیس به مجوزی اطلاق می گرد که به اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی اجازه فعالیت تولیدی و اقتصادی می دهد . مرجع صادر کننده جواز با توجه به نوع فعالیت ، متغیر می باشد.  محدوده تعیین شده جهت احداث کارخانه های تولیدی توسط وزارت معدن و تجارت ، شهرک های صنعتی می باشد که در جوازتاسیس ، این محل باید ثبت شده باشد.

محل معین شده در جواز جهت احداث کارخانه تولیدی و طبق شرایط مندرج در جواز ، شهرک های صنعتی است.

منظور از جواز تاسیس این است که متقاضیانی که قصد انجام فعالیت در زمینه هایی از قبیل نمونه تولیدی، بسته بندی، مونتاژ، طراحی آسانسور، فنی مهندسی و غیره را داشته باشند باید جوازی بنام جواز تاسیس صادره از  سازمان مربوطه را اخذ نمایند.  

محدوده تعیین شده در جواز تاسیس جهت احداث فعالیت های تولیدی، شهرک های صنعتی ، مناطق مجاز ، ناحیه صنعتی یا منطقه صنعتی می باشد .

جواز تاسیس صنایع

دو نوع جواز تاسیس اعم از حقیقی و یاحقوقی (شرکتی) صادر می شود که هر کدام شرایط خاص خود را دارند که باید برای سازمان مربوطه احراز گردد. جواز تاسیس برای طرح های اولویت دار و هم چنین غیر اولویت دار صادر می شود. با توجه به شرایط قید شده در رابطه با ثبت و اخذ جواز تاسیس، سازمان این جواز را در دو نوع حقیقی یا حقوقی و برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می کند.

مدارک لازم برای اخذ جواز تاسیس صنایع

مدارک لازم برای اشخاص حقیقی شامل کپی شناسنامه از تمامی صفحات ، کپی کارت ملی ، کپی کارت پایان خدمت ، تکمیل فرم پرسشنامه اخذ جواز تاسیس یا طرح توجیهی می باشد. همچنین مدارک لازم جهت اخذ جواز تاسیس حقوقی یا شرکتی شامل کپی آگهی تأسیس شرکت ، روزنامه رسمی تأسیس شرکت ، کپی آگهی آخرین تغییرات شرکت ، کپی کارت ملی و شناسنامه و پایان خدمت مدیر عامل شرکت، ارا ئه کپی شرکتنامه یا اظهارنامه شرکت ، مهر شرکت و سربرگ شرکت همچنین تکمیل فرم پرسشنامه اخذ جواز تاسیس می باشد.

با در نظر گرفتن نوع محصولات، جواز تاسیس از وزارت صنعت و معدن و تجارت و یا جهاد کشاورزی و یا سایر ارگانهای ذیصلاح اخذ می گردد. بعلاوه وزارت بهداشت، نهاد صادر کننده مجوز برخی کالاها از قبیل ابزارهای پزشکی (سرنگ ، نخ جراحی ، لوازم آزمایشگاهی …. )، کارخانه های داروسازی،کارخانه های غذایی و ...می باشد.

مدت  اعتبار جواز تاسیس صنایع

مدت زمان اعتبار جواز تاسیس ، یک سال می باشد که کارشناسان پس از انقضای اعتبار ، میزان پیشرفت را مورد بررسی قرار داده و نسبت به تمدید آن اقدام می کنند. در صورت عدم اقدام متقاضی جواز خودبخود از اعتبار ساقط و باطل می شود

تمدید جواز تاسیس صنایع

با توجه به اينكه اعتبار جواز تاسيس یکساله مي باشد بنابراین پس از پایان موعد یکساله با تقاضای دارنده جواز تاسيس و پس از تاييد كارشناس مربوطه تمديد جواز تاسیس انجام مي شود که مدت زمان انجام کار با توجه به شرایط متغییر می باشد.

کد آیسیک صنایع چیست؟

توجه به این مساله حائز اهمیت می باشد که کالاهای مرتبط بهم که دارای کد آیسیک (ISIC) همراستا بوده و ماهیت فرایند تولیدی نزدیکی باهم دارند، در یک جواز تاسیس گنجانده می شوند ( به عنوان مثال لوازم آرایشی و لوازم برقی با هم در یک جواز قرار نمی گیرند چراکه  از یک گروه و کد آیسیک نیستند. ) و هر کالای کد آیسیک منحصربفردی دارد و برای قرار گرفتن در یک جواز باید بهم نزدیک باشند.

پروانه بهره برداری

جهت کسب پروانه بهره برداری، ابتدا باید جوازتاسیس را اخذ نمود.

مراحل اخذ زمین از صنایع

متقاضی پس از گرفتن جواز تاسیس می تواند نامه ای در خصوص اخذ زمین با متراژ مندرج در جواز دریافت نماید که زمین مربوطه می تواند در شهرک های صنعتی مصوب سازمان صنعت و معدن و تجارت(سازمان صنایع) باشد. زمین های  برخی شهرک ها به صورت اقساط و شرایط ویژه نیز به فروش می رسد. اخذ جواز تاسیس پیش نیاز خرید زمین می باشد

مزایای اخذ جواز تاسیس صنایع

زمین صنعتی در شهرکهای صنعتی به نرخ مصوب دولتی با پرداخت تنها 30% نقد و 70% اقساط 36 ماهه (هر سه ماه یک قسط) به متقاضیان تخصیص می یابد.

سازمان جهت احداث فعالیت های تولیدی، شرایط و مزایایی برای احداث در نظر گرفته است بدین شکل که 30 درصد مبلغ پرداختی به صورت نقد و 70 درصد آن طی اقساط تعیین شده که در مدت هر سه ماه یکبار قادر پرداخت می شود .

ثبت برند فارسی برای محصولات در اداره ثبت علائم تجاری

 • امکان شرکت در نمایشگاههای تجاری داخلی و خارجی
 • امکان دریافت وام و تسهیلات دولتی و بانکی با سود تولیدی و معافیت یک الی دو سال و بازپرداخت بلند مدت و بهره کم
 • در دسترس بودن پیش طرح توجیهی (PFS) تایید شده توسط کارشناسان مرجع صادر کننده برای ارائه و جذب سرمایه گذاری
 • برخورداری از مزایای معافیت مالیاتی البته بعد از بهره برداری از محصول و جواز تاسیس

شرایط لازم جهت اخذ جواز تاسیس صنایع

دریافت مجوز به صورت کلی دربردارنده مراتبی اعم از ارائه گواهی سوءسابقه و عدم اعتیاد،دریافت مجوز از شهرداری و وزارت دارایی و تایید صلاحیت شخصی و مکانی از جانب اداره نظارت بر اماکن عمومی است.

 1. تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشند.
 2. حداقل سن 18 سال تمام می باشد.
 3.  برگه پایان خدمت یا معافیت(ویژه ی آقایان) داشته باشند.

جواز تاسیس به دو صورت حقوقی و یا حقیقی صادر می شود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت بین الملل

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  راه اندازی سامانه استعلام اشخاص

  به تازگی اداره مالکیت صنعتی برای ثبت برند ( علائم تجاری ) و ثبت طرح صنعتی و غیره اقدام به احراز هویت مینماید.....

 • 21 فروردین

  ثبت آنلاین برند

  یکی از راههای ثبت برند، ثبت آنلاین برند می باشد ...

آخرین نظرات کاربران

 • احمد غلامی

  سپاس از زحمات شما در ثبت شرکت اینجانب.

 • ابراهیم احمدی

  با سلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی بین الملل بخاطر ثبت شرکت اینجانب و ...

برگزاری مسابقه اینستاگرمی مسابقه اینستاگرمی