جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

آگهی افزایش سرمایه در شرکتها

راهنمای آگهی افزایش سرمایه

از آگهی ‌هایی که در زمان ثبت تغییرات شرکت، امروزه بیشتر در روزنامه های کثیرالانتشار دیده می شود، درج آگهی افزایش سرمایه در شرکت ها می باشد. این نوع آگهی ها با نوع مخصوص به خود از جمله موارد قابل بحث در شرکت ها به حساب می آیند و بسته به موضوعات شرکت ها و نیز میزان سهام در شرکت ها انتشار می یابند.

راهنمای آگهی افزایش سرمایه

آگهی افزایش سرمایه به جهت رسیدگی به نیازهای یک شرکت سهامی به منظور کسب سود و افزایش سودآوری منتشر خواهند شد.

این در صورتی است که هر زمان شرکتی سهامی در راه رسیدن به اهداف و انجام فعالیت های تخصصی خود و با گذر از مشکلات در شرکت نیازی بالغ بر تامین منابع مالی جدید را حس کند می تواند از راه افزایش سرمایه و نیز درج آگهی در روزنامه برای افزایش سرمایه شرکت به منابع بیشتر و جدید دست یابند.

با توجه به مطلب ذکر شده ، شرکت ها بعد از به ثبت رساندن تخصص و شرکت خود خواهند توانست تغییراتی را در شرکت خود در گذر زمان ایجاد کنند که باعث سودآوری هرچه بیشتر شرکت برای موسسین آن شود و شرکت خود تغییراتی به وجود بیاورند یکی از این تغییرات که در طول زمان اتفاق خواهد افتاد افزایش سرمایه است.

راهنمای آگهی افزایش سرمایه

آگهی ثبت افزایش سرمایه

چنانچه شرکت در نظر داشته باشد به توسعه فعالیتهای خود بپردازد می بایست سرمایه خود را افزایش دهد و در صورتی که در نظر داشته باشد از اخذ وام توسط افراد ثالث استفاده نماید شرکت خود را بدهکار کرده است.

این در حالی است که با افزایش سرمایه آورده های جدید به دارایی او افزوده می نماید.

بهتر است شرکت از امکاناتی که دارد مانند پس انداز شرکت و سود تقسیم نشده یا مبالغ حاصل از اضافه ارزش سهام جدیدی در صورتی که صادر کرده باشد و حق شرکا می باشد، استفاده نماید.

در نهایت قادر است مطالبات اشخاص ثالث از خود را با اختصاص دادن سهام به آنها تهاتر نماید. تمامی مسائل ذکر شده را می توان در قالب دو فرض مهم عنوان کرد : شرکت از طریق مراجعه به عموم  تصمیم به افزایش سرمایه بگیرد و شرکت تصمیم به استفاده از امکانات مالی شرکای شرکت برای افزایش سرمایه بگیرد.

بعد از اینکه در مورد افزایش سرمایه شرکت تصمیم گیری شد، باید مراتب توسط نشر آگهی در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های مربوط به شرکت در آن منتشر می شود به سهامداران اطلاع دهد.

درج آگهی افزایش سرمایه در روزنامه

قانونگذار جهت اطلاع رسانی به عموم و همچنین اطلاع شرکا از تصمیم مجمع عمومی این امر را الزام کرده است که در مورد افزایش سرمایه برخی آگهی های راجع به تصمیم مزبور منتشر شود.

بنا به ماده 169 لایحه قانونی 1347 : ” در شرکت های سهامی خاص بعد از اینکه در مورد افزایش سرمایه تصمیم گیری شد از طریق انتشار سهام جدید باید مراتب بوسیله انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های مربوط به شرکت در آن منتشر می شود به سهامداران اطلاع داده شود.

اطلاعات مربوط به افزایش سرمایه و مبلغ اسمی سهام جدید و حسب مورد مبلغ اضافه ارزش سهم و تعداد سهامی که هر صاحب سهم به نسبت سهام خود حق تقدم در خرید آن ها را دارد و مهلت پذیره نویسی و نحوه پرداخت در این آگهی باید قید شود.

در حالی که شرایط خاصی برای سهام جدید در نظر گرفته شده باشد چگونگی این شرایط در آگهی ثبت خواهد شد”.

بنا به ماده 170 لایحه مذکور” در شرکت های سهامی عام بعد از تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه بوسیله ی انتشار سهام جدید آگهی بایست همانطور که در ماده 169 آمده منتشر شود و در آن قید شود که چنانچه صاحبان سهام بی نام حق تقدم در خرید سهام را دارند برای دریافت گواهینامه در عرض فرصت تعیین شده که نباید از بیست روز کمتر باشد باید به مراکزی مراجعه نمایند که از طرف شرکت تعیین و در آگهی قید شده است. گواهینامه های حق خرید برای صاحبان سهام با نام باید توسط پست سفارشی ارسال شود.

گواهینامه خرید سهم و افزایش سرمایه

  • نام و شماره ثبت و دفتر مرکزی شرکت
  • مبلغ سرمایه کنونی و مبلغ افزایش سرمایه
  • تعداد و نوع سهامی که صاحب گواهینامه حق خرید آن را دارد، و قید مبلغ اسمی سهم و حسب مورد مبلغ ارزش افزوده آن
  • نام بانک و مشخصات حساب سپرده ای که مبالغ باید در آن واریز شود.
  • فرصتی که دارنده گواهینامه می تواند در طی آن از حق خرید که در گواهینامه قید شده است استفاده نماید.
  • هر گونه شرایط دیگری که جهت پذیره نویسی مقرر شده باشد.

تبصره: امضاء گواهینامه حق خرید سهم باید به همان ترتیبی باشد که برای امضای اوراق سهام شرکت مقرر گردیده است.

در مورد دو ماده 169 و 170 در صورتی این مواد را می توان اجراکرد که حق تقدم صاحبان سهام در پذیره نویسی سهام جدید توسط مجمع عمومی از آنان گرفته نشده باشد.

این نکته که در ماده 157 آیین نامه اجرای قانون 1966 فرانسه به وضوح بیان شده است، از مفاد ماده 172 لایحه قانونی 1347 نیز به خوبی نتیجه گیری می شود.

بنا به ماده اخیر : ” چنانچه حق تقدم در پذیره نویسی سهام جدید از صاحبان سهام گرفته شده باشد یا سهامداران از حق تقدم خود در عرض مهلت مقرر استفاده نکنند، حسب مورد، کل یا باقیمانده سهام جدید عرضه و به درخواست کنندگان فروخته خواهد شد”.

این امری کاملا منطقی می باشد زیرا در صورتی که حق تقدم صاحبان سهام به از آنها کاملاً گرفته شده باشد، انتشار آگهی جهت دعوت از آنان برای استفاده از حق تقدم کار باطلی خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها