جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

وظایف مجمع عمومی موسس

وظایف مجمع عمومی موسس

در شرکتهای سهامی تشکیل مجمع عمومی موسس برای ثبت تغییرات شرکت امری حیاتی به حساب می آید که با دانستن وظایف مجمع عمومی موسس می توان با چشمانی باز و تجربه کافی اقدام به تشکیل ان ها در شرکت کرد، متن زیر راهنمای شما در این مسیر خواهد بود با ما همراه باشید.

مجمع عمومی موسس

در شرکت های سهامی تشکیل مجمع عمومی موسس الزامی می باشد و بعد از انجام تکلیف های درج شده در ماده 16 لایحه برنامه ریزی دعوت، تهیه اسناد لازم و تشکیل مجمع عمومی موسس از جانب تاسیس کنندگان انجام می گردد. عهده دار عواملی مانند تهیه و انتشار دعوت نامه مجمع، تهیه برگه های ورود به جلسه، برگه رأی، لیست حاضران در جلسه و مسئولیت هرگونه بی نظمی و اخلالی که باعث توضیح حق رای پذیره نویسان شود، مجمع عمومی موسس می باشد.

موسسین مطابق ماده 74 لایحه وظیفه دارند گزارش جامعی را در مورد اهداف تشکیل شرکت، اسامی و مشخصات موسسین میزان سهام و اعلام پذیره نویسی تمام سهام شرکت تهیه نمایند و پنج روز قبل از تشکیل مجمع عمومی موسس در مکان مشخص شده در آگهی دعوت به منظور ارائه به پذیره نویسان مهیا و فراهم نمایند.

در صورتی که مبالغی مازاد بر مبلغ سهام عرضه شده در حساب ها واریز شده باشد بایستی جزئیات آن، پیشنهاد موسسین در مورد چگونگی جذب آن، تخصیص سهام به درخواست کنندگان مازاد و مالاَ پیشنهاد افزایش سرمایه، همه در گزارش ذکر گردد تا حاضرین در جلسه مجمع عمومی با آگاهی کامل از وضعیت سرمایه و سهام شرکت و در صورت تمایل افزایش سرمایه و اصلاح ماده مربوط در اساسنامه تصمیم گیری نمایند.

چنانچه آورده موسسین به صورت غیرنقدی می باشد و یا برای خود مزایای خاصی را دریافت نموده باشند این موارد هم می بایست در گزارش مورد نظر به صورت مشروح و مستند قید گردد زیرا تصمیم گیری در رابطه با آن با پذیره نویسان می باشد و موسسان در این بخش حق رای ندارند.

آورده غیرنقدی مانند اموال منقول و غیرمنقول، سهام ، امتیاز ، دانش فنی و لیسانس باید از سوی کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی شود و مشروح مزایای مورد مطالبه موسسین در گزارش آمده باشد.

با توجه به این که قانون گذار مزایای موسسین را تمدید نکرده و مشخص نمی باشد حدود و دامنه این مزایا چه می تواند باشد، همان ابهامی که در مورد سهام ممتاز وجود دارد برای مزایای مورد مطالبه موسسین هم دیده می شود. ثبت بین الملل مجری تخصصی در زمینه ثبت شرکت است و راهنمای تخصصی شما در زمینه مجامع عمومی شرکتها خواهد بود.

وظایف مجمع عمومی موسس

وظایف مجمع عمومی موسس

  • به کلیه اوراق تعهد سهام و پذیره نویسی ها رسیدگی می نماید.
  • اطمینان پیدا می کند که حداقل سی و پنج درصد تعهدات پذیره نویسان پرداخت شده چنانچه اساسنامه یا اعلامیه پذیره نویسی بیش از سی و پنج درصد را تعیین نموده باشد، آن مبلغ باید پرداخت شده باشد.
  • اساسنامه شرکت بایستی تصویب گردد و در صورتی که پیشنهادی به منظور تغییر اساسنامه در حدود مقررات قانون باشد بایستی رسیدگی گردد.
  • نخستین مدیران شرکت و هم چنین بازرس یا بازرسان شرکت را انتخاب می نماید. اشکار است که مدیران و بازرسان بایستی قبولی خود را کتباَ اعلام دارند.
  • روزنامه کثیرالانتشاری را که هرگونه دعوت و اطلاعیه ای برای صاحبان سهام تا تشکیل مجمع عمومی سالیانه در آن درج خواهد شد تعیین می نماید که آگهی دعوت در آن منتشر شود. ( ماده 17)

باید توجه داشت که به سبب ماده واحده مصوب 29 بهمن 1353 ” هرگونه دعوت و اطلاعیه برای صاحبان سهام تا تشکیل مجمع عمومی سالانه باید در دو روزنامه کثیرالانتشار منتشر شود، یکی روزنامه به وسیله مجمع عمومی موسس و روزنامه دیگر از طرف وزارت اطلاعات و جهانگردی تعیین می شود. پس از تصویب مجمع عمومی، شرکت تشکیل شده شمرده می شود.

برای اطلاع از تمامی مفاد و وظایف مجامع عمومی می توانید با موسسه بین الملل تماس بگیرید و تنها در یک جلسه نکات تخصصی را دریافت کنید. در صورتی که دسترسی به تلفن ندارید می توانید شماره خود را در قسمت بالای صفحه ( مشاوره آنی و رایگان) قراردهید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و به سوالات شما پاسخ داده شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها