ثبت برند مواد غذایی در کرج ✔️

مراحل ثبت برند مواد غذایی در کرج

همواره مواد غذایی از نخستین نیازهای انسان می باشد و در شهرهای صنعتی مانند کرج بازار مناسب و کارآمدی به منظور تجارت درمیان فعالان اقتصادی و تجاری می باشد. بنابراین با به ثبت رسانیدن برند مواد غذایی در کرج می توانید یک قدم جلوتر از بقیه رقبا باشید. در متن زیر در زمینه ثبت برند نکاات تخصصی به شما متقاضیان ارائه می شود که پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه ما باشید.

برند مواد غذایی در کرج

بیشتر مردم در خریدهای خود به دنبال برند های مواد غذایی می باشند که کیفیت خوبی دارند زیرا سلامتی آن ها برای آن ها مهم و با اهمیت می باشد. مواد غذایی تنوع بسیار زیادی دارد. مواد غذایی شامل انواع دسرها، نوشیدنی ها، غذاهای آماده و تولیدات صنعتی مانند چیپس و پفک می باشد.

بنابراین بعد از ثبت برند مواد غذایی در کرج به دلیل رقابت زیاد در این حوزه بایستی فعالیت ها و طبقه های برند خود را روز به روز گسترش داد و از راهبردهای تبلیغاتی و بازاریابی به منظور شناخت برند تجاری خود به مردم استعمال نمود.

مواد غذایی از آن جهت که با سلامت انسان در ارتباط می باشند و اینرارتباط به صورت مستقیم می باشد باید دربردارنده برند باشند تا بتوان به آن ها اعتماد نمود.هیچ کارخانه ای در کرج قادر نمی باشد بدون برند محصولات خود را وارد بازار نماید و به فروش برساند.

به همین منظور شرکت های مواد غذایی در کرج باید با اخذ مجوز ثبت شرکت مواد غذایی و سپس ثبت برند مدیران فنی شرکت را که دربردارنده شرایط قانونی می باشند را مشخص نماید.

اگر می خواهید برای برند خود طرحی را ثبت کنید که دارای علائم لاتین می باشد، باید کارت بازرگانی را نیز در مدارک خود ارائه دهید. هم چنین اگر می خواهید اقدام به ثبت برند در کشورهای دیگر کنید، باید با ثبت بین المللی برند این کار را انجام دهید.

در صورتی که تمایل دارید به منظور برند خود در کرج طرحی را به ثبت برسانید که دربردارنده علامت های غیر فارسی می باشد بایستی کارت بازرگانی را هم در مدارک خود ارائه نمایید.

هم چنین درصورتی که تمایل دارید به منظور به ثبت رسانیدن برند در کشورهای دیگر مبادرت نمایید باید با ثبت بین المللی برند این امر را به انجام برسانید. ثبت برند بین المللی مطابق با قوانین بین المللی و در شرکت ثبت جهانی برند، صورت می گیرد.

گروه های ثبت برند مواد غذایی در کرج

چهار گروه اصلی مواد غذایی وجود دارد که به شرح ذیل می باشد

 •  گروه شیر و لبنیات : شیر، ماست، پنیر، کشک و بستنی.
 •  گروه گوشت، حبوبات و مغزها: انواع گوشت قرمز و سفید و سایر حبوبات.
 •  گروه نان و غلات: انواع نان، برنج، ماکارونی، گندم، جو و ذرت.
 •  گروه میوه ها و سبزیجات: انواع میوه ها و سبزیجات.

مراحل ثبت برند مواد غذایی در کرج

 1. عموما اولین گام در ثبت برند، استعلام آن می باشد، تا توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد.
 2. پس از انتخاب برند و تأیید استعلام می توانید به سامانه اداره مالکیت معنوی به نشانی http://iripo.ssaa.ir  مراجعه نمایید و اطلاعات و مدارک لازم را ارسال نمایید و کد پیگیری دریافت کنید.
 3. پس از تکمیل اطلاعات در سامانه، ممکن است پاسخ اداره یکی از این سه حالت اخطار نقص، رد پرونده، آگهی نوبت اول باشد. که در حالت آگهی نوبت اول یعنی مشکلی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته و می بایست نسبت به ارائه مدارک اقدام نمایید.
 4. بعد از انتشار آگهی نوبت اول بایستی مدارک به صورت فیزیکی به اداره مالکیت معنوی تحویل داده شود، و نسبت به پرداخت هزینه روزنامه رسمی اول و هزینه حق الثبت اقدام نمایید.
 5. پس از گذشت زمان مقرر در صورتی که شخص یا اشخاصی نسبت به برند شما اعتراضی نداشته باشد باید برای آگهی نهایی و دریافت سند قطعی برند اقدام کنید.

مطابق ماده ۱۴ قانون ثبت علائم تجاری مدت اعتبار علامت ثبت شده به مدت ده سال تعیین شده و تمدید اعتبار آن برای دوره های بعد بلامانع می باشد.

چنانچه علامت ثبت شده برای مدت سه سال از تاریخ ثبت بلا استفاده بماند هر شخص ذینفع می تواند ابطال آن را از قانونگذار درخواست نماید و نسبت به ثبت آن برند اقدام کنند.

مراحل ثبت برند مواد غذایی در کرج

موضوعات برند مواد غذایی در کرج

برندها در دنیای امروزی نقشی اساسی و مهم را در خود جای داده اند. به طوریکه اغلب مردم از محصولاتی که برند ندارند  استقبال نمی کنند و اصولاً به دنبال محصولات بدون برچسب و آرم نمی روند و بیشتر به دنبال محصولات با کیفیت کارخانه ای آن هم از نوع مجوز دار و معروف با برندهای معتبر هستند. به همین دلیل، اغلب کارشناسان از برند به عنوان شناسنامه محصول یاد می کنند و داشتن آن بر روی محصول را اعتباری ویژه برای آن در نظر گرفته اند .

این موضوع، علی الخصوص در رابطه با مواد غذایی که مستقیماَ با سلامت جامعه در ارتباط است ، بیشتر جلوه می کند. به طوری که، ماده 5 تصویب نامه مورخ سوم اردیبهشت 1328 ثبت موارد ذیل را الزامی دانسته است :

 • داروهای اختصاصی ( سپسیالتیه ) مورد استعمال طبی یا بیطاری که با نسخه پزشک یا بدون آن مصرف می شود.
 • مواد غذایی که در لفاف و یا ظروف و به اسم مشخصی باشد مانند کنسرو و مواد غذایی ، آردهای مخصوص، چای های مختلف ، شکلات ، آب نبات، پنیر، شیر، مربا، ترشی، کره و روغن های مختلف و غیره
 • آب های معدنی یا گازدار، شربت آب های میوه که در تحت اسم و ظرف مشخصی به معرض فروش گذارده می شود.
 • لوازم آرایش و وجاهت که برای استعمال مستقیم بر روی بدن انسان به کار می رود مانند صابون ، خمیر ، پودر ، محلول عطریات ، ادکلن و پماد

لذا به موجب این ماده، تمام اجناس دارویی و طبی و مواد غذایی مذکور در آن آیین نامه، اعم از آن که در داخل ایران ساخته و یا در خارج ساخته و وارد کشور شود و در بازار تحت اسم مشخصی که بر روی برچسب آن زده می شود به معرض فروش قرار گیرد باید دارای علامت صنعتی یا تجارتی ثبت شده بوده و در روی برچسب نکات زیر تصریح شود:

 • اسم تجاری و نشانی سازنده ی جنس با قید کشور مبدا
 • شماره ثبت علامت در ایران

سامانه ثبت برند مواد غذایی کرج

همانطور که می دانید ثبت برند مواد غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است. شما با ثبت نشانه برای محصولات غذایی خود می توانید از رقبایی که در حوزه شما فعالیت می کنند، جلو بزنید.

زیرا بیشتر افراد در هنگام خرید مواد غذایی به دنبال محصولاتی هستند که از مرغوبیت و کیفیت بالایی برخوردار هستند. زیرا انتخاب نادرست و بی کیفیت می تواند بر سلامتی آنها تاثیر مستقیمی داشته باشد.

در صورتی که مواد غذایی شما دارای برند و نشانه باشد به راحتی می تواند بازاریابی را در خصوص برند خود انجام داده و نسبت به تولید کنندگان خود سود بیشتری را کسب کنید.

شما برای ثبت برند مواد غذایی می توانید به سامانه هایی که در این خصوص طراحی شده اند، مراجعه کنید. سامانه ها توسط کارشناسان به گونه ایی طراحی شده است که کلیه مواد غذایی را دسته بندی کرده اند تا شما بتوانید متناسب با مواد غذایی خود نام برند خود را انتخاب کنید. دسته بندی مواد غذایی به شرح زیر است:

به طور کلی مواد غذایی به ۵ دسته تقسیم بندی می شوند:

 • مجموعه میوه ها و سبزیجات
 • مجموعه غلات و نان
 • مجموعه شیر و لبنیات
 • مجموعه حبوبات و مغزها
 • مجموعه فراورده های گوشتی

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند مواد غذایی در کرج

الف- اشخاص حقیقی

 • رونوشت شناسنامه متقاضی.
 • رونوشت کارت بازرگانی متقاضی.
 • رونوشت کارت ملی متقاضی.
 • در صورتی که پروسه ثبت برند مواد غذایی در کرج به وسیله نماینده قانونی انجام می شود ، وکالت نامه ایشان باید ارائه گردد.
 • نمونه برند در ابعاد 10 در 10 سانتی متر.

ب- اشخاص حقوقی

 • رونوشت نسخه ای از آگهی تاسیس به همراه تغییرات آدرس، مدیر عامل، نام و روزنامه تاسیس.
 • رونوشت مجوز های شرکت (جوز تاسیس و پروانه بهره برداری) در 1 نسخه.
 • رونوشت کارت بازرگانی به نام مدیرعامل شرکت یا شرکت.
 • رونوشت شناسنامه مدیرعامل شرکت.
 • رونوشت کارت ملی مدیرعامل شرکت.
 • نمونه علامت تجاری در ابعاد 10 در 10 سانتی متر.
 • مهر شرکت.
 • در صورتی که پروسه ثبت برند مواد غذایی در کرج به وسیله نماینده قانونی انجام می شود،وکالت نامه ایشان باید ارائه گردد.

در جهت به ثبت رسانیدن برند مواد غذایی در کرج بایستی قبل از هر چیزی از آن استعلام بگیرید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله استعلام برند قبل از ثبت مراجعه نمایید.

مزایای ثبت برند مواد غذایی در کرج

 • ثبت برند، ضمانت می نماید که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص بدهند.
 • ثبت برند، برای محصولات و شرکت و خدمات شما شهرت و وجه ایجاد می نماید.
 • ثبت برند، شرکت ها را تشویق می نماید تا در حفظ و بهترشدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.
 • ثبت برند، شرکت ها را قادر می سازد تا محصولاتشان را از یکدیگر متفاوت سازند.
 • ثبت برند، ممکن است جهت اخذ وام سودمند باشند.
 • ثبت برند، قادر می باشد برای سهامداران هم ارزش افزوده ی سهام ایجاد کند و باعث افزایش درآمد شرکت شود.
 • علامت تجاری که ثبت شده است، قابل نقل و انتقال است بنابراین می توان آن را انتقال داد.
 • با ثبت برند می توان مجوز اجازه ی استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده را به شرکت های ثالث داد که می تواند منشا درآمد بیشتری برای شرکت یا شخص به وجود آورد و یا اساس انعقاد یک موافقت نامه ی اعطای نمایندگی فروش باشد.
 • این امکان وجود دارد که ثبت برند سرمایه و دارایی ارزشمند کسب و کار باشند.
 • ثبت برند، جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی است .
 • با ثبت برند، اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می باشند.
 • ثبت برند، ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت ها می باشند.

ثبت برند مواد غذایی در کرج

روشهای ثبت برند مواد غذایی در کرج

عموما اولین گام در ثبت برند، استعلام آن می باشد، تا توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد. پس از انتخاب برند و تأیید استعلام می توانید به سامانه اداره مالکیت معنوی به نشانی http://iripo.ssaa.ir  مراجعه نمایید و اطلاعات و مدارک لازم را ارسال نمایید و کد پیگیری دریافت کنید.

پس از تکمیل اطلاعات در سامانه، ممکن است پاسخ اداره یکی از این سه حالت اخطار نقص، رد پرونده، آگهی نوبت اول باشد. که در حالت آگهی نوبت اول یعنی مشکلی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته و می بایست نسبت به ارائه مدارک اقدام نمایید.

بعد از انتشار آگهی نوبت اول بایستی مدارک به صورت فیزیکی به اداره مالکیت معنوی تحویل داده شود و نسبت به پرداخت هزینه روزنامه رسمی اول و هزینه حق الثبت اقدام نمایید.

پس از گذشت زمان مقرر در صورتی که شخص یا اشخاصی نسبت به برند شما اعتراضی نداشته باشد باید برای آگهی نهایی و دریافت سند قطعی برند اقدام کنید.

ثبت شرکت مواد غذایی در شهر کرج

برای ثبت شرکت پخش مواد غذایی اخذ مجوز از اداره مربوطه  و همچنین کسب پروانه لازم از سازمان غذا ضروری می باشد.
شرکت پخش مواد غذایی، از همان ابتدا نیاز به یک انبار که با ضوابط فنی و بهداشتی  مطابقت داشته باشد، دارد.

چنانچه قصد ورود به این بخش از فعالیت تجاری را دارید باید بدانید که تضمین بهداشت و سلامت به عنوان بقای شرکت های غذایی؛ نقش حائزاهمیتی را دارد.

به طوری که در ماده 13 قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مصوب سال 22/4/1346 آمده است: تخلف از مقررات بهداشتی نظیر عدم رعایت بهداشت فردی،وضع ساختمانی، وسایل کار ممنوع است و مستوجب مجازات می باشد.

رعایت مقررات بهداشتی مربوط به مراکز تهیه و تولید، نگهداری، توزیع، فروش و حمل و نقل مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و اماکن عمومی در آیین نامه این قانون مکرراً تذکر داده شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید به این قانون مراجعه نمایید.

ثبت شرکت مواد غذایی در دو قالب شرکت بازرگانی سهامی خاص و شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود انجام می گیرد. برای ثبت شرکت، علاوه بر تعیین نوع قالب شرکت، می بایست راجع به نام و موضوع شرکت مواد غذایی، میزان سرمایه شرکت، مشخص کردن صاحبان سهم و میزان سهم الشرکه هر یک از آنان ، مشخص نمودن مدیران شرکت و سمت آن ها تصمیم گیری نمود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها