جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

برای دانستن موارد و ویژگی شرکت های مسئولیت محدود ما در متن زیر راهنمای شما خواهیم بود تا در کم ترین زمان در این مسیر ترقی کنید.

بارزترین ویژگی شرکت مسئولیت محدود

حداقل تعداد شرکا در شرکت با مسئولیت محدود دو نفر خواهد بود. ( م 94 ق. ت )

حداقل سرمایه با توجه به رویه و حداقل مبلغ دریافت حق الثبت یک میلیون ریال می باشد.

سعی شود در نام شرکت از نام شرکا استفاده نشود. اسم شریکی که در نام شرکت قید شود. حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی را داشته و در بدو امر مسئول پرداخت کلیه قروض و تعهدات شرکت خواهد بود . ( م 95 ق. ت)

شرکت با مسئولیت محدود وقتی تشکیل می شود که تمام سرمایه نقدی و سهم الشرکه غیر نقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد و مدیر عامل اقرار به دریافت کلیه سرمایه نقدی سهم الشرکه غیر نقدی ، نماید و هر شرکت که بر خلاف این ماده تشکیل شود ، باطل و از درجه اعتبار ساقط است. ( م 96 ق. ت)

در شرکت نامه باید صراحتاَ قید شده باشد که سهم الشرکه غیر نقدی هر کدام به چه میزان تقویم شده است و هر شرکت که بر خلاف این ماده تشکیل شود ، باطل و از درجه اعتبار ساقط است. ( م 97 ق. ت)

کلیه شرکا نسبت به قیمتی که در حین تشکیل برای سهم الشرکه های غیر نقدی معین شده در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی دارند . ( م 98 ق. ت)

سهم الشرکه شرکا نمی تواند به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال اعم از با اسم و بی اسم و غیره درآیند و سهم الشرکه را نمی توان منتقل به غیر نمود ، مگر با رضایت عده ای از شرکا که لااقل سه ربع سرمایه متعلق به آن ها بوده و اکثریت عددی نیز داشته باشند. ( م 102 ق. ت)

انتقال سهم الشرکه به موجب سند رسمی خواهد بود. ( م 103 ق. ت)

شرکت به وسیله یک یا چند نفر مدیر که به صورت موظف یا غیر موظف از بین شرکا یا از خارج برای مدت محدود یا نامحدود معین می شوند اداره می گردد. ( م 104 ق. ت)

مدیران شرکت کلیه اختیارات لازم را برای نمایندگی و اداره شرکت خواهند داشت ، مگر اینکه در اساسنامه غیر این ترتیب مقرر شده باشد. ( م 105 ق. ت )

تصمیمات راجع به شرکت باید به اکثریت لااقل نصف سرمایه اتخاذ شود و اگر در دفعه اول این اکثریت حاصل نشد ، باید تمام شرکاء مجدداَ دعوت شوند و در این صورت تصمیمات به اکثریت عددی شرکاء اتخاذ می شود. اگر چه اکثریت مزبور دارای نصف سرمایه نباشد ، اساسنامه شرکت می تواند ترتیب دیگری برای حد نصاب مجامع مقرر دارد . ( م 106 ق. ت)

هر یک از شرکاء به نسبت سهمی که در شرکت دارد ، در مجامع دارای رای خواهد بود. اساسنامه شرکت می تواند ترتیب دیگری مقرر نماید . ( م 107 ق. ت )

ثبت شرکت فکر برتر ، ارائه دهنده ی انواع خدمات ثبتی ( ثبت شرکت و موسسه ، ثبت علائم تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع و ..) در سریع ترین زمان و با کم ترین هزینه می باشد

ادامه مطلب
اسم شرکت های بازرگانی

در ماده ۹۴ قانون تجارت ایران مصوب سال ۱۳۱۱ شرکت با مسئولیت محدود این چنین تعریف شده است:

در تعریف شرکت با مسئولیت محدود می توان گفت ؛شرکتی است که به منظور انجام امور تجاری بین دو یا چند نفر تشکیل شده  و سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و هرکدام از شرکا به مقدار سرمایه ای که در شرکت دارند در برابر بدهی های شرکت دارای مسئولیت می باشد.

شرکت مسئولیت محدود یعنی

رایج ترین و متداول ترین شرکت های بازرگانی در کشور ایران شرکت با مسئولیت محدود است و به طور معمول میان اعضای یک خانواده یا افراد فامیل و دوستان و آشنایان تشکیل می شود.

به سبب مده 94 قانون تجارت شرکت با مسئولیت محدود شرکتی می باشد که میان دو یا چند نفر به منظور انجام امور تجارتی تشکیل شده است و هر کدام یک از شرکا بدون اینکه سرمایه آن ها به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد تنها تا اندازه  سرمایه ای که به شرکت آورده اند مسئول قروض و تعهدات شرکت هستند.در ضمن به منظور اندازه ی سرمایه ی شرکت با مسئولیت محدود هیچ حداقل مبلغی مشخص نشده است.

شرکت مسئولیت محدود از یک بعد به شرکت سهامی شباهت دارد اینچنین که شرکاء تحت هیچ شرایطی شرکا بیش از سرمایه ی خود در شرکت دارای مسئولیت نمی باشند.

شرکت با مسئولیت محدود همچون شرکت سهامی از جمله شرکت‌هایی است که صرفا سرمایه در آن دخالت دارد.

ویژگی شرکت مسئولیت محدود

نام شرکت با مسئولیت محدود

نکات ذیل را در انتخاب نام شرکت با مسئولیت محدود باید در نظر گرفت:

عبارت”با مسئولیت محدود” باید در اسم شرکت لحاظ شود در غیر این صورت شرکت در برابر اشخاص ثالث شرکت تضامنی محسوب می شود و مطابق با قوانین آن باید تابع قوانین باشد.

اسم هیچ یک از شرکا نباید در اسم شرکت آورده شود. در غیر این صورت در برابر اشخاص ثالث حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی را خواهد داشت

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نام شرکت با مسئولیت محدود  به آدرس لینک مراجعه نمایید.

مدارکی که برای ثبت شرکت مسئولیت محدود نیاز داریم چیست ؟

 • ارائه دو فتوکپی از شرکتنامه کامل شده.
 • ارائه دو فتوکپی از تقاضانامه کامل شده.
 • ارائه دوفتوکپی از اساسنامه کامل شده.
 • کامل نمودن فرم تعيين نام به ترتيب اولويت اسامی پيشنهادی و ارائه فيش واريزی.
 • ارائه اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردی که ثبت موضوع به مجوز نياز داشته باشد.
 • ارائه رونوشت برابر اصل مدارک احراز هويت کليه شرکاء، مديران و هيأت نظاردرمواردی که تعداد شرکاء بيشتر از 12 نفر می باشد.
 • ارائه اصل گواهي عدم سوءپيشينه جهت اعضاء هیأت مديره، مديرعامل.
 • ارائه دو فتوکپی از صورتجلسه مجمع عمومی موسسين.
 • ارائه دو فتوکپی از صورتجلسه هيأت مديره.
 • ارائه اصل وکالت نامه وکيل دادگستری چنانچه ثبت شرکت به وسیله وکيل صورت بگیرد.

چه مراحلی باید طی شود تا بتوان شرکت مسئولیت محدود به ثبت رساند ؟

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود می توانید با ثبت بین الملل تماس حاصل نمایید

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با ثبت بین الملل تماس بگیرید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما در این مجموعه ثبتی بهره مند شوید.

تعداد شرکاء در شرکت های با مسئولیت محدود

عده شرکاء در شرکت های با مسئولیت محدود نباید کمتر از دو شخص باشد ، زیرا خصیصه شرکت اقتضاء میکند که از حداقل دو شخص تشکیل شده باشد البته در تعریف شرکت با مسئولیت محدود ماده ۹۴ قانون تجارت مقرر نموده که شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده که میدانیم نفر معمولا به شخص حقیقی یا انسان اطلاق میشود و شامل شخص حقوقی نمی گردد و چون مانع قانونی برای شراکت شخص حقوقی در شرکت با مسئولیت محدود مشاهده نمیشود  این است که تساهل قانونگذار را در استفاده از کلمه نفر باید هم شامل اشخاص حقیقی و هم حقوقی دانست.

ادامه مطلب
ثبت شرکت صنعتی

میزان سرمایه در شرکت های مسئولیت محدود

قانونگذار حداقل سرمایه را در شرکت های با مسئولیت محدود ذکرنکرده وقانون تجارت در این خصوص سکوت  اختیار کرده است، عرفا و فعلا ادارات ثبت شرکتها از ثبت شرکت های با مسئولیت محدود با سرمایه کمتر از 1میلیون  ریال خودداری مینمایند، سرمایه در شرکت های با مسئولیت محدود از مجموع سهم الشرکه نقدی و غیرنقدی شرکاء تشکیل می شود وسهم الشرکه که هر یک از شرکاء می تواند متساوی و یا متفاوت باشد این است که ماده ۱۰۲ قانون تجارت مقرر میدارد سهم الشرکه شرکاء نمی تواند به شکل اوراق تجاری قابل انتقال اعم از با اسم (بانام) و بی اسم ( بی نام ) و غیره درآید .

شباهت بین شرکت مسئولیت محدود با سهامی خاص

شرکت با مسئولیت محدود و شرکتهای اشخاص در مورد زیر از قواعد واحدی پیروی می کنند:

بر خلاف شرکتهای سهامی، در شرکت با مسئولیت محدود، سهم الشرکه شرکا به آسانی قابل انتقال نیست؛ به این معنا که اولاً حق شرکا که عنوان سهم الشرکه دارد، نمی تواند به صورت اوراق قابل انتقال در آید(ماده 102 ق.ت)؛ ثانیاً انتقال سهم الشرکه به اشخاص دیگر باید حتماً با رضایت اکثر شرکا باشد، آن هم اکثریتی که لااقل سه ربع سرمایه متعلق به آنها بوده و اکثریت عددی نیز داشته باشد(ماده 102 ق.ت). با توجه به آمره بودن این قاعده، شرکا نمی توانند خلاف آن را در اساسنامه شرکت پیش بینی کنند.

در مورد شرکتهای با مسئولیت محدود، مقرراتی خاص در قانون پیش شده است که نشان از اهمیت شخص شرکا در این نوع شرکتها داردف امری که در مورد شرکتهای سهامی مصداق ندارد؛ از جمله اینکه تمام شرکا باید اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود را امضا کنند و ممکن است گاه شرکا مسئولیت تضامنی پیدا کنند؛ مانند موردی که نام شرکتا متضمن نام یکی از شرکاست که در این صورت، شریک مزبور مسئولیت تضامنی خواهد داشت(مادۀ 95ق.ت).

اگر چه ورود اشخاص جدید به شرکت با مسئولیت محدود منع نشده است، تصمیم راجع به آن با توجه به اطلاق ماده 106 قانون تجارت با تصمیم اکثریت (دارندگان) لااقل نصف سرمایه اتخاذ می شود.

علاوه بر این، تصمیم راجع به تغییر اساسنامه شرکت نیز باید با تصمیم اکثریت عددی شرکایی که لااقل سه ربع سرمایه را دارا هستند به عمل آید، مگر آنکه در اساسنامه، اکثریت دیگری مقرر شده باشد(ماده 111 ق.ت)

مانند دیگر شرکتهای اشخاص، قانون گذار حداقل و حداکثری برای سرمایه شرکت مقرر نکرده است. این نقیصه، موجب تضعیف حقوق طلبکاران این نوع شرکت نسبت به شرکتهای سهامی است که در آنها قانون، بسته به مورد، حداقل سرمایه را پیش بینی کرده است.

مع ذلک، در شرکت با مسئولیت محدود، حقوق اشخاص ثالث، لااقل از این نظر حفظ می شود که سرمایه شرکت ـ که البته می تواند مبلغ کمی باشد ـ باید کلاً تقویم و تسلیم شود والا شرکت تشکیل نمی شود (ماده 96 ق.ت). این امر در مورد شرکت تضامنی نیز صدق می کند(ماده 118 قانون ق.ت) و شرکا نمی توانند بر خلاف آن توافق کنند.

ادامه مطلب
چرا ثبت شرکت در قم انجام دهیم؟

مسئولیت مدیرعامل در شرکت با مسئولیت محدود

به موجب ماده 104 ق.ت ، ” شرکت با مسئولیت محدود به وسیله یک یا چند نفر مدیر موظف یا غیرموظف که از بین شرکا یا از خارج برای مدت محدود یا نامحدودی معین می شوند اداره می گردد . ”
قانون گذار شرایط انتخاب مدیر را معین نکرده است و بحثی از هیات مدیره و مدیر عامل در این شرکت برخلاف شرکت سهامی وجود ندارد. مدیر می تواند شخص حقیقی یا حقوقی یا شرکت تجاری باشد. انتخاب مدیر اصولاَ به موجب شرکتنامه یا اساسنامه می باشد.

اگر در حین تشکیل شرکت مدیر معین نشد، مدیر شرکت با نصاب ماده 106 ق.ت انتخاب می شود. اگر شرکا 2 نفر باشند و در انتخاب مدیر به توافق نرسند یا باید با اتفاق آرا شرکت را منحل کنند و یا این که هر کدام در مقابل ثالث مدیر مستقل باشند. در شرکت با مسئولیت محدود مدیر می تواند :

 • یک یا چند نفر ( حداقل یک نفر )
 • موظف یا غیرموظف
 • بین شرکا یا خارج از شرکا
 • مدت محدود یا نامحدود
تفاوت بین شرکت مسئولیت محدود با سهامی خاص

قبل از شروع به توضیحات در رابطه با تفاوت‌های این دو مدل شرکت بهتر است شباهت‌های این دو را با هم مرور کنیم که به سه بخش تقسیم می‌شود.

میزان حداقل سرمایه برای هر دوشرکت یک میلیون ریال تعیین شده است.

افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.

حق رای اعضاء در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام، و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه‌ای که در بین کار خواهند داشت دارد.

هیئت نظار در شرکت مسئولیت محدود چه کسانی هستند؟

تشکیل شرکت با مسئولیت محدود، عموماً بر پایه شناخت شرکا از یکدیگر و اعتماد و اطمینانی که آنان به یکدیگر دارند صورت می گیرد. بدین جهت مادامی که تعداد شرکا از 12 نفر تجاوز نکرده است، قانوناً خود آنان در امور شرکت نظارت دارند.

در عین حالی که از تعیین ناظر یا بازرس ممنوع نشده اند. ولی وقتی تعداد شرکا بیش از 12 نفر شد، مقنن شرکت با مسئولیت محدود را موظف به داشتن هیئت نظار نموده است. که این هیئت به وسیله مجمع عمومی شرکا انتخاب می شوند.

طبق ماده 109 معطوف به ماده 165 قانون تجارت:

” در هر یک از شرکت های با مسئولیت محدود، هیئت نظار لااقل مرکب از سه نفر از شرکا برقرار می شود و این هیئت را مجمع عمومی شرکا ، بلافاصله بعد از تشکیل قطعی شرکت و قبل از هر اقدامی در امور شرکت معین می کند. ”

انتخاب هیئت بر حسب شرایط مقرر در اساسنامه شرکت تجدید می شود و در هر صورت، اولین هیئت نظار برای یک سال انتخاب خواهد شد.

گرچه قانون برای انتخابات بعدی هیئت نظار از حیث مدت ماموریت آن ها ساکت است و ظاهراَ می توان مدت ماموریت آن ها را برای ادوار بعدی بیش از یکسال در اساسنامه پیش بینی کرد، ولی با توجه به ضوابط قانونی موجود در این مورد از جمله ماده 144 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت در مورد مدت ماموریت بازرس یا بازرسان شرکت های سهامی که سالانه تجدید انتخاب می شود، می توان گفت علی الاصول در شرکت های با مسئولیت محدود نیز مدت ماموریت اعضای هیئت نظار در دوره های بعد نیز یکسال خواهد بود و تجدید انتخاب ناظرین قبلی بلامانع است.

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن