این شرکت به شرکتی اطلاق میشود که کل دارایی به سهم هایی قسمت شده که هر سهام دار به میزان سهم خود نسبت به شرکت متعهد است. طبق ماده 2 لایحه ذکر شده ، شرکت سهامی شرکتی نام دارد که  فقط در حوزه تجارت فعالیت میکند مگر اینکه  حیطه کاری آن تجارت نباشد به همین دلیل این نوع شرکت ها بعد از ثبت جز شرکت های بازرگانی قرار میگیرند.

تاسیس شرکت سهامی خاص 

به شرکت هایی که کل دارایی خود را از سرمایه گذاری توسط اعضا بدست می آورد شرکت سهامی خاص گفته میشود. برای تاسیس شرکت های سهامی عام پیچیدگی و مراحل بیشتری باید طی شود بنابراین قانون تجارت برای مسائل کوچک تر شرکت های سهامی خاص را بروی کار آورده است.

معایب شرکت سهامی خاص

 1. این شرکت ها نسبت به شرکت های تضامنی ارزش بیشتری دارند زیرا در آنها به مسائلی چون بررسی دفاتر مالی و ارزیابی سود و زیان و شکل بر گذاری انجمن های عمومی ، بهصورت حرفه ای تری از شرکت های تضامنی صورت میگیرد.
 2. بر شرکت های سهامی معمولا مالیات بیشتری تعلق میگیرد زیرا نظارت بر این شرکت ها بالا تر است و در ابتدا باید 10% از درآمد کل برای پرداخت مالیات در نظر گرفته شود.

مزایای شرکت سهامی خاص

 1. سهام ها به راحتی قابلیت جابجایی دارند زیرا معمولا این سهام ها به سهام های کوچکی تقسیم شده و دیگر به نام نمیخورد به همین دلیل جابجایی آن راحت تر اتفاق میافتد.
 2. در این شرکت ها میتوان سهام های کم را در کنار هم داشته و بهصورت کاملا صمیمانه تجارت کرد.
 3. مسئولیت اعضای این شرکت در مقابل سهمی که دارند خیلی ناچیز و کم است که بهعنوان یک مزیت به حساب می آید.
 4. در این شرکت ها طبق ماده 170 قانون تجارت  یک هیئت مدیره توسط خود اعضای شرکت ایجاد میشود.

شرایط لازم و اولیه جهت ثبت شرکت سهامی خاص 

 •  داشتن سن قانونی حداقل 3 نفر عضو اصلی در شرکت. (18 سال تمام)
 • هیئت مدیره باید از خود سهامداران و حداقل دارای یک سهم از شرکت باشد همچنین رئیس این هیئت نباید هیچ سوء پیشینه ای در گذشته داشته باشد.
 • حداقل سرمایه شرکت باید صد هزار (100.000) تومان باشد. طرفین باید 35 % مبلغ تعهد شده را در حساب بانکی افتتاح شده واریز نمایند.
 • داشتن آدرس و کد پستی حقیقی

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی خاص 

 • فتوکپی از برگه احراز هویت هر کدام از سهامداران  (برابر با اصل شده ).
 • برگه عدم سوء پیشینه برای اعضاء هیئت مدیره و ناظران .
 • فیش بانکی مبتنی بر پرداخت 35% از سرمایه شرکت در یکی از بانک های کشور.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

به منظور ثبت شرکت سهامی خاص نخست بایستی مدارک مورد نیاز را آماده کنیدسپس به  سامانه اداره ثبت شرکت ها به نشانی http://sherkat.ssaa.ir مراجعه نمایید.اطلاعات خواسته شده در قسمت پذیرش تاسیس  را تکمیل کنید.پس از وارد نمودن اطلاعات خود و در صورت داشتن وکیل،اطلاعات وکیل نوع شرکت سهامی خاص را انتخاب نمایید.با مشخص نمودن نوع شخصیت حقوقی و تکمیل اطلاعات متقاضی،نسبت به پیشنهاد نام شخصیت حقوقی (انتخاب نام شرکت)مورد نظر اقدام نمایید.بدین منظور، در قسمت اسامی درخواستی،پنج نام را به ترتیب اولویت وارد کنید. سپس سرمایه شرکت را مشخص کنید..پس از آن اعضا شرکت و بازرسین را وارد کنید و سمت افراد و حق امضاداران را مشخص نمایید.نوع روزنامه رسمی  را اعم از ابرار یا جمهوری اسلامی انتخاب کنید و مدارک خواسته شده در سامانه را بارگذاری نمایید.پس از بازبینی اطلاعات وارد شده گزینه پذیرش نهایی را انتخاب کنید . با طی کردن این مراحل ، کارشناس حقوقی به بررسی اطلاعات وارد شده می پردازد  ، اگر دارای نقص باشد برای شما درسامانه ابلاغ رفع نقص ارسال می گردد و باید نقص را رفع نمایید ودر صورت عدم نقص اطلاعات ، آن را تاًیید می کند .پس از پذیرش اینترنتی از طریق سامانه و اخذ تاًییدیه ی پذیرش ، باید نسخ اصلی صورت جلسات تنظیمی و ضمائم آن ها را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال نمایید و از مراجعه ی حضوری به منظور تحویل مدارک خودداری کنید.چنانچه مدارک تحویلی دارای نقص نباشد و مورد تایید کارشناس مربوطه قرار گیرد؛دستور ثبت در دفتر ثبت شرکت ها را صادر می نماید و مشخصات محتویات در دفاتر مخصوص ثبت می شود.مسئول دفتر شروع به ثبت و پیش نویس آگهی تاسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت ها می نماید . کارت شناسایی متقاضیان را اخذ می کند وآن را با مشخصات مندرج در شرکتنامه  تطبیق می دهد. احراز هویت متقاضیان ،اخذ امضا از متقاضیان در ذیل ثبت در دفتر، تصدیق متقاضیان تحت عنوان ثبت با سند برابر است ،نوشتن شماره ی ثبت در اظهارنامه و شرکت نامه ی شرکت از سایر اقدامات مسئول دفتر می باشد.مسئول ثبت دفتر، تشکیل پرونده داده و در روی آن از لحاظ تکمیل امضا گواهی می نماید.یک نسخه اساسنامه و شرکتنامه و اظهارنامه، تحویل موسسین می گردد و نسخه ی دیگر اظهارنامه و اساسنامه و شرکتنامه و پیش نویس آگهی را که تشکیل پرونده گردیده، جهت تحریر به اتاق تایپ ارسال می داردچکیده ی محتوای اساسنامه باید ظرف مدت یکماه در روزنامه رسمی کشور و در یک روزنامه کثیرالانتشار درج و منتشر شود.لذا درج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران آخرین اقدام جهت ثبت شرکت می باشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت بین الملل

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  راه اندازی سامانه استعلام اشخاص

  به تازگی اداره مالکیت صنعتی برای ثبت برند ( علائم تجاری ) و ثبت طرح صنعتی و غیره اقدام به احراز هویت مینماید.....

 • 21 فروردین

  ثبت آنلاین برند

  یکی از راههای ثبت برند، ثبت آنلاین برند می باشد ...

آخرین نظرات کاربران

 • احمد غلامی

  سپاس از زحمات شما در ثبت شرکت اینجانب.

 • ابراهیم احمدی

  با سلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی بین الملل بخاطر ثبت شرکت اینجانب و ...