جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

گونه ای دیگر از شرکت های تجارتی شرکت با مسئولیت محدود می باشد که در قانون و قوانین تجارت مقرراتی را که به آن مرتبط می باشد را تببین نموده است.

ما قصد داریم در این مقاله توضیحاتی را در خصوص این نوع از شرکت ها ارائه دهیم و به بررسی و مدارک مورد نیاز به منظور  ثبت با شرکت با مسئولیت محدود بپردازیم.

بر اساس ماده 94 قانون تجارت شرکت با مسوولیت محدود شرکتی می باشد  که میان  دو یا چند نفر به منظور به انجام رسانیدن کارهای  تجارتی تشکیل شده است  و هر کدام یک از شرکا بدون آن  که سرمایه آن ها  به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد تنها  تا اندازۀ سرمایه ای که به شرکت آورده اند در برابر قرض ها و دیون شرکت مسئول می باشند.

از تعریف فوق به این نتیجه می رسیم که سرمایه شرکت به سهام تبدیل نشده است بلکه به سهم الشرکه تقسیم شده است و مسئولیت شرکا در برابر قرض ها و بدهی های شرکت وابسته به آورده های آن ها به شرکت می باشد و سهم الشرکه به صورت مختارانه قابلیت نقل و انتقال را ندارد.

به منظور تشکیل و راه اندازی شرکت با مسئولیت محدود شرایط ظاهری و ماهوی نیاز می باشد.

مقصود از شرایط ماهوی  هدف ،رضایت مندی و سزاواری شرکت؛ معین نمودن موضوع شرکت و اندازه  سرمایه؛انتخاب نمودن  نام شرکت و مدت زمان آن می باشد؛و از شرایط شکلی می توانیم  به شرکت نامه و چاپ و انتشار آگهی اشاره نمود. در خصوص لازم و ضروری بودن  اقتضا شرکت نامه و چاپ و انتشار  آگهی می توان بیان نمود:

درصورتی که  شرکتی دربردارنده ی  شرکت نامه نباشد بنیاد  آن انجام نشده است و پیمان  آن منعقد نشده است  و بدون وجود آن باطل می باشد،در قانون تجارت به صورت آشکار به لازم و ضروری نبودن  تنظیم شرکت نامه اشاره نشده است اما با تحقیق و بررسی مواد 97 قانون تجارت و 100 قانون تجارت آن این امکان وجود دارد تا  به ضرورت و الزامات شرکت نامه پی برده شود.

ادامه مطلب
شرکت دانش بنیان

با توجه به  ماده 197 قانون تجارت چاپ و انتشار  چکیده  شرکت نامه ضروری و الزامی  می باشد و تعهد  اجرای آن بر اساس ماده 198 قانون تجارت مجوز باطل شدن امور شرکت است..هرچند با توجه به ماده 96 قانون تجارت شرکت با مسوولیت محدود به هنگام  سنجش  و تفویض  آورده ها تشکیل و راه اندازی می شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

رونوشت کارت ملی برابر اصل تمامی  سهامداران ارائه گردد. (برابر اصل در مراجع قضایی یا دفاتر اسناد رسمی صورت می گیرد.)

رونوشت  برابر اصل شناسنامه شرکاء و مدیران ارائه گردد.

بایستی در 2برگ درخواستنامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود کامل شود و ذیل آن به وسیله ی تمامی شرکا به امضا برسد.( شایان ذکر است که برگه های  درخواست نامه  و شرکت نامه به دلیل این که دارای ارزش و منزلت می باشند بایستی از خود اداره ثبت شرکت ها تهیه شوند.

 • شرکت نامه بایستی در  2 برگ کامل شود و ذیل شرکت نامه به وسیله تمامی سهامداران به امضا برسد.
 • اساس نامه بایستی در 2 برگ تنظیم گردد ذیل کلیه ی صفحات آن به وسیله ی سهامداران به امضا برسد.
 • بایستی صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره  در 2 نسخه کامل شود و ذیل آن را تمامی سهامداران و بازرسین امضا نموده باشند.
 • در صورتی که جوازی  نیاز می باشد مجوز دریافت و ارائه گردد.
 • هیئت مدیره اشخاص حقوقی و سهامدار بایستی تایید نمایند که موسسه دولتی نمی باشد.
 • چنانچه  نمایندگان، سهامداران و اعضا هیئت مدیره از میان  اشخاص حقوقی انتخاب شده  باشند ارائه عکس روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن الزامی و ضروری می باشد.
 • برای کلیۀ  اعضا  دریافت گواهی عدم سوءپیشینه الزامی می باشد.
 • در صورتی که کارشناس اداره ثبت شرکت ها تشخیص بدهد که جوازی لازم است بایستی جواز دریافت و ارائه گردد.
 • مجری تخصصی در امر ثبت شرکت مجتمع ثبت بین الملل می باشد که با کادری متخصص و با تجربه آماده ارائه خدمات به شما متقاضی گرامی می باشد. معایب و مزیت های ثبت شرکت با مسئولیت محدود
ادامه مطلب
مفاد قانونی تشکیل مجمع موسسین

شرکت با مسوولیت محدود دربر دارندۀ مزیت ها و معایبی می باشد از جمله:

 • شرکت با مسوولیت محدود قادر می باشد فقط  با حاضر شدن  2 شریک هم تاسیس شود.
 • برخلاف شرکت های سهامی عام و خاص حداقل سرمایه برای این گونه از  شرکت ها در نظر گرفته نشده است.
 • در این شرکت ها  تعداد مدیران به صورت نا خواسته  معین شده است و شرکت قادر می باشد  به دستاویز یک یا چند مدیر مقید  یا غیرمقلد  اداره گردد برخلاف شرکت های سهامی که در سهامی عام بایستی  حداقل 5 مدیر و در سهامی خاص حداقل 3 مدیر می بایست  انتخاب شوند، برای مدت شرکت در شرکت با مسئولیت محدود هیچ گونه محدودیتی  وجود ندارد.

از عیب های شرکت با مسوولیت محدود می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

به دلیل این مسئولیت شرکا به اندازۀ آورده آن ها به شرکت می باشد افراد برای آن که از زیر مسئولیت ها فرار کنند و تعهدات خود را انجام ندهند این گونه از شرکت ها را تاسیس می نمایند.

 • پذیره نویسی و پرداخت نمودن  کلیۀ  سهم الشرکه به صورت سطحی  می باشد و هم چنین برگه ای به منظور سهم الشرکه به شکل  اوراق تجارتی که قابلیت نقل و انتقال داشته باشد صادر نمی شود.
 • نقل و انتقال سهام به صورت خود مختارانه انجام نمی شود آزادانه بلکه وابسته به رضایت مندی  عده ای از شرکا  می باشد  که حداقل سه چهارم سرمایه را دربر داشته باشند و اکثریت محدودی را هم شامل باشد.هم چنین این نقل و انتقال بایستی  همراه با سند رسمی باشد.(ماده 103 قانون تجارت)
 • از خصوصیات و ویژگی های دیگر شرکت علاوه بر خود مختار نبودن انتقال سهم الشرکه و محدود بودن مسئولیت شرکا می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
 • از آن جایی که  شرکت  به صورت سرمایه ای است نه شخصی  پس با فوت نمودن  یا ورشکسته شدن و یا تهیدست شدن شرکا،شرکت منحل نمی شود.
 • توجه داشته باشید که  در اسم شرکت بایستی حتماَ عبارت با مسئولیت محدود ذکر شود تا اشخاصی  که با شرکت معامله می نمایند  به این موضوع توجه کنند که با شرکتی معامله می کنند یا قراردادی را منعقد می نمایند که مسئولیت آن به سرمایه که دارد محدود می باشد. (ماده 95 قانون تجارت)
 • بر اساس ماده 112 قانون تجارت هیچ کدام یک از شرکا را نمی توان وادار کرد تا سهم الشرکه خود را افزایش دهد این مطلب به طور کامل و جامع منطقی می باشد و مورد تایید اصل پذیرش اراده سرمایه گذار در ازدیاد سرمایه است.
ادامه مطلب
ثبت شرکت دانش بنیان

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید از شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن