جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

به هر نوع علامتی از قبیل رقم، حرف، عبارت، مهر، نقش، تصویر که برای ایجاد وجه تمایز صنعتی و تجاری انتخاب و مشخص می شود برند گفته می شود. معرفی کننده و مشخص کننده محصولی که به وسیله آن علامت عرضه می گردد برند می باشد.

نحوه ثبت کردن اظهارنامه برند

در ماده ی یک قانون ثبت علایم و اختراعات مصوب اول تیرماه 1318 از علامت تجاری چنین تعریف به عمل آمده است. برند عبارت است از هرگونه علامتی اعم ازنقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر و غیره که برای امتیاز و تشخیص لوازم صنعتی و تجاری تعیین و انتخاب می شود. برند معرف و مشخص کننده ی محصولی است که تحت آن علامت عرضه می گردد.

برای آن که برندی ثبت گردد بایستی به منظور آن اظهارنامه ای تنظیم گردد برند در صورتی که برابر ماده ی 2 قانون ثبت علایم و اختراعات به ثبت رسیده باشد انحصاری است یعنی مخصوص کسی است که آن را به ثبت رسانیده و تجار دیگر حق استفاده از آن را نخواهند داشت.

نکات مهم اظهارنامه ثبت برند

نکات ذیل باید در اظهارنامه ثبت برند قید شود:

 1. اسم، شماره ملی، نشانی، کد پستی و تابعیت متقاضی و در صورتی که متقاضی شخص حقوقی است، ذکر نام، نوع فعالیت، اقامتگاه، محل و شماره ثبت، تابعیت، مرکز اصلی و در صورت لزوم ارائه هر شناسه دیگری الزامی است.
 2.  در صورتی که متقاضی نماینده قانونی برای خود تعیین کرده باشد اسم، شماره ملی، نشانی و کد پستی باید ارائه شود.
 3.  فرد یا افرادی که شایستگی دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند و در صورتی که متقاضی مقیم ایران نباشد اسم، نشانی و کد پستی باید قید گردد.
 4.  در کادر مربوط نمونه ای از علامت تجاری باید چسبانده شود.
 5.  در صورتی که علامت مورد درخواست ثبت بر اساس حروف خاص انتخاب شده باشد توصیف و تعیین اجزاء علامت و تعیین حروف باید مشخص گردد.
 6. کالاها و خدماتی که برای تشخیص آن ها از علامت استفاده می شود، با تعیین طبقه یا طبقات درخواست شده طبق طبقه بندی بین المللی باید ذکر گردد.
 7.  درصورت درخواست حق تقدم باید ذکر گردد.
 8. رشته ای که مالک علامت فعالیت می کند ذکر گردد.
 9.  در صورتی که ثبت علامت جمعی  مورد درخواست باشد باید ذکر گردد.
 10. در صورتی که علامت از حروف لاتین انتخاب شده باشد باید، آوانویسی درج و ترجمه آن قید گردد.
 11. در صورتی که رنگ به عنوان صفت مشخصه و یا ویژگی خاص علامت باشد رنگ باید ذکر گردد.
 12.  در صورتی که علامت سه بعدی است جهت ثبت آن بایدسه بعدی بودن علامت ذکر گردد.
 13. محتویات باید تعیین شود.
ادامه مطلب
تمدید علامت تجاری در کرج

ضمائم اظهارنامه ثبت برند

مدارک ذیل را از جمله مدارکی که ضمیمه اظهارنامه می گردد می توان نام برد:

 1. در صورتی که تقاضا به وسیله وکیل صورت گرفته باشد رونوشت اصلی یا رونوشت گواهی شده آن باید ارائه شود.
 2. ده عدد نمونه علامت ارائه شود.
 3.  مهر شعبه ثبت شرکت ها و علایم تجاری بر روی هر نمونه ای ممهور شود.
 4.  چنانچه علامت در خارج از کشور  به ثبت رسیده باشد. ارائه نسخه  آن که به تایید اداره صادرکننده زبان اصلی رسیده رسیده باشد باید ضمیمه گردد و ترجمه آن به فارسی قید گردد.
 5. گواهی مقامات صلاحیتدار چنانچه علامت برای تشخیص امتیاز محصول عده ای از کشاورزان (زعفران تربت حیدریه) یا صنعتگران یا تجار یا محصول یک شهر (شیره انگور ملایر) یا یک ناحیه از کشور باشد نیز باید ارائه گردد.

بررسی اظهارنامه

 1. هر اظهارنامه از تاریخ دریافت به مدت زمان 15 روز به منظور موارد ذیل مورد بررسی قرار می گیرد.
 2.  از لحاظ اینکه  شکل آن که براساس قوانین و مقررات باشد و هرگاه نواقصی داشته باشد اگر تقاضا در ایران درخواست شده باشد تا دو ماه و در صورتی که تقاضای ثبت توسط  کسانی که در خارج اقامت دارند درخواست شده باشد به منظور برطرف نمودن نواقص به مدت 6 ماه  فرصت داده می شود.
 3. به منظور این که طبقه نوع کالا با طبقات مربوط مطابقت داشته باشد و در صورت مطابقت نداشتن کالا، کالا با طبقه درج شده در اظهارنامه به درخواست کننده اعلام می شود تا جهت اصلاح نوع طبقه اقدام کند.
 4. چنانچه برای ثبت علامت تجاری مانعی وجود نداشته باشد، در روزنامه آگهی منتشر می شود شایان ذکر است که در آگهی ذکر شده خصوصیات کالا و مشخصات صاحب علامت قید می گردد.
ادامه مطلب
ثبت بین المللی برند

مراحل ثبت برند

از قاعده مؤسسات ثبت برند یا به صورت شخصی توسط نماینده شرکت می تواند علامت تجاری به ثبت برسد.

پس از ورود به سایت http://ip.ssaa.ir/BSigns/New.aspx جهت ثبت اظهارنامه علائم تجاری و مطالعه راهنمای ثبت برند، تمامی مدارک لازم را تحلیه کنید و سپس مرحله به مرحله اطلاعات مورد نیاز در سایت را پر کنید.

ازجانب اداره مالکیت صنعتی،درخواست رد یا تایید می گردد و از قسمت پیگیری اظهارنامه قابل بررسی است از طریق سامانه فوق در صورت نیاز به هرگونه رفع نقص مدارک یا پرداخت هزینه و غیره، این موارد به اطلاع ثبت کننده برند خواهد رسید.

در انتها خاطر نشان می شویم که متقاضیان محترم در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای می توانند با مشاوران و کارشناسان ثبت بین الملل در تماس باشند.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت برند رستوران در کرج به مقاله آن مراجعه نمایید.

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن