جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نکات تخصصی تبدیل موسسه به شرکت

تبدیل موسسه به شرکت

بر اساس قوانین مندرج در اداره ثبت شرکت ها می توان بسته به نوع شرکت تجاری اقدام به تبدیل نوع شرکت ها کرد، از این رو تبدیل موسسه به شرکت باید توسط وکلای حقوقی انجام گیرد. در ادامه نکاتی را در زمینه ثبت شرکت و تبدیل شرکت به موسسه ارائه می کنیم. با ما همراه باشید.

تبدیل موسسه به شرکت

شرکتها پس از ثبت قادر به تبدیل شرکت خود به شرکت دیگر نمی باشند و در قانون تجارت جوازی برای آن وجود ندارد. تنها مطابق با بعضی از احکام امکان تبدیل شرکت سهامی خاص به شرکت سهامی عام و تبدیل شرکت تضامنی به شرکت سهامی خاص وجود دارد.

به این معنی که تحت هیچ شرایطی امکان ندارد با تنظیم صورتجلسه شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص یا بالعکس تبدیل شود. برای آگاهی از مدارک ثبت شرکت و زمان و هزینه های ثبت شرکت مقاله ثبت شرکت ما را مطالعه فرمائید.

شرایط تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام

  • مجمع عمومی فوق العاده سهامی خاص موضوع شرکت را به تصویب برسانند.
  • مجمع عمومی عادی ترازنامه شرکت را تصویب کرده باشد.
  • اساسنامه شرکت با در نظر گرفتن قانون شرکتهای سهامی عام ، تنظیم و اصلاح شده باشد.
  • حداقل سرمایه شرکت به میزان 5 میلیون ریال باشد. (حداقل سرمایه شرکت سهامی عام)

معنای تبدیل در لغت دگرگون کردن می باشد. در اصطلاح حقوقی تبدیل شرکت بدون از بین رفتن شخصیت حقوقی قبلی شرکت ، شخصیت حقوقی جدیدی برای آن ایجاد می شود و شرکت دارای شکل و قالبی نو خواهد شد. در اینجا این سوال پیش می آیدکه آیا می توان موسسات غیرتجاری را به شرکت های تجاری تبدیل کرد؟

تبدیل موسسه به شرکت

راهنمای تبدیل موسسه به شرکت

با درنظر گرفتن تعاریف متفاوتی که از شرکت و موسسات غیرتجاری در دست می باشد ، پیش از آنکه پرسش سوال طرح شده  داده شود ، جهت آشنایی افرادی که این مطلبرا مطالعه می کنند اول موسسات غیرتجاری و انواع آن را تعریف خواهیم کرد و همچنین انواع شرکت های تجاری تعریف خواهد شد.

انواع تبدیل شرکت ها

الف- تبدیل اختیاری : در حقوق ایران درباره این موضوع قاعده ای کلی وجود ندارد بلکه قانون گذار تبدیل شرکتی به شرکت دیگر را در برخی از موارد به وضوح پیش بینی کرده و در برخی موارد نسبت به آن اختیار کرده است. می توان تبدیل شرکت تضامنی به شرکت سهامی، تبدیل شرکت سهامی خاص به عام و تبدیل شرکت نسبی به شرکت سهامی را نام برد که پیش بینی کرده است.

ب- تبدیل اجباری : همانطور که ذکر شد تبدیل،امری اختیاری است که با تصمیم و رای شرکا صورت می گیرد ولی موردی وجود دارد که در آن قانون گذار حکم به تبدیل اجباری شرکت داده است.

مطابق با ماده 5 لایحه قانونی، چنانچه سرمایه شرکت سهامی، به هر دلیلی از حداقلی که در این ماده در نظر گرفته شده است کمتر شود، شرکا می بایست در عرض مدت یک سال برای افزایش سرمایه تا میزان حداقل مقرر، اقدام نمایند و یا شرکت را به نوع دیگری از انواع شرکت های مذکور در قانون تجارت تبدیل نمایند .چنانچه از این قانون پیروی نشود، ذینفع قادر می باشد تقاضای انحلال شرکت سهامی را از دادگاه بنماید.

موسسه ثبتی بین الملل پیشرو درامر ثبت شرکت در کرج بوده و در کم ترین زمان نکات حقوقی و تخصص را به متقاضیان ارائه می دهد. تنها کافی است با کارشناسان و وکلای حقوقی بین الملل در تماس باشید.

آیا تبدیل موسسات غیرتجاری به شرکت های تجاری امکان پذیر است ؟

در صورت رعایت شرایط اختصاصی و مشترک می توان موسسه غیر تجاری را به شرکت تجاری تبدیل نمود. لذا می بایست نخست جهت تبدیل موسسه غیر تجاری به شرکت تجاری ، مجمع عمومی فوق العاده در مورد تبدیل موسسه به شرکت با قالب مشخص و تغییر موضوع شرکت حکم دهد.

بنابراین، جهت تبدیل موسسات غیر تجاری که ازشخصیت حقوقی برخوردار هستند امکان تبدیل موضوع می باشد؛ تغییر موضوع شرکت اثر قانونی در پی دارد. بعضی از حقوق دانان نیز بر امکان تغییر موضوعاتی مدنی به تجاری و بالعکس حکم داده اند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها