پروانه بهره برداری مدرکی  می باشد که برای هر نوع صنفی به واحد های صنفی داده می شود. برای گرفتن پروانه بهره برداری یا همان مجوز سازمان ها و نهاد های مختلفی  مانند وزارت بهداشت و ریاست جمهوری و... در کشور ما وجود دارد.به طور کلی در تمامی کشور ها گرفتن پروانه بهره برداری برای واحد های صنفی  وجود دارد اما زمان گرفتن پروانه بهره برداری و تعداد فرآیندهای آن وجود دارد. همانطور که در قبل گفته شد واحد صنعتی به مکانی که مالک می تواند در آنجا به انجام یک یا چند فعالیت صنعتی بپردازد گفته می شود و پروانه بهره برداری به تمام واحدهای صنعتی ای که اقدام های اولیه  را انجام داده اند داده می شود و هم چنین باید ممنوع بودن پروانه بهره برداری برای اطراف تهران و اصفهان  (شعاع 120 کیلومتری تهران و شعاع 50 کیلومتری اصفهان) را در نظر گرفت.

 

مدت زمان اخذ پرو.انه بهره برداری

 

مدت زمان اخذ پروانه بهره برداری

مدت زمان اخذ پروانه بهره برداری با توجه به مدت زمان سپری شده به منظور اخذ مجوز فعالیت و بازدید کارشناسان و اعلام نتیجه کارشناسی آنها ، مشخص می شود ولی به صورت کلی از زمان تقاضا تا زمان صادر شدن پروانه بهره برداری بابد مراحل اداری و مختلفی سپری شود که هر کدام یک از آنها به تنهایی زمان بر می باشد.به همین سبب مدت زمان اخذ پروانه بهره برداری حدود 40 روز کاری می باشد.

ثبت بین الملل آماده ارائه خدماتدر جهت مواردی از قبیل پروانه بهره برداری وزارت صنایع و تغییر نام پروانه بهره برداری می باشد برای انجام خود توسط ثبت بین الملل می توانید با شماره تلفن های 32711327-026 و26655156-021 تماس بگیرید.

مزایای پروانه بهره برداری 

پروانه بهره برداری به به صاحبان اصناف مزایایی می دهد که دارندگان پروانه بهره برداری از مزایای زیر بهره می گیرند

 • پروانه بهره برداری موجب تسهیلات بانکی دولتی با نرخ مصوب تولیدی می شود.
 • پروانه بهره برداری باعث معافیت مالیاتی واحد های صنعتی جدید می شود.
 • برای گرفتن وام برای تجهیزات و یا ماشین آلات صاحبان صنایع باید پروانه بهره برداری به همراه داشته باشند.
 •  پروانه بهره برداری به واحد های صنعتی امکان بخشیده شدن جریمه از وام ها و پرداخت آن را به مدت یکسال به آنها می دهد.
 • پروانه بهره برداری برای ثبت برند مورد نیاز می باشد
 • پروانه بهره برداری موجب معافیت مالیاتی برای اجرای طرح های انتقال و توسعه می شود.
 • پروانه بهره برداری باعث گرفتن مجوز جهت وارد کردن ماشین آلات خط تولید مستعمل می شود
 • پروانه بهره برداری موجب تهیه مواد اولیه پلاستیک و شیمیایی از پالایشگاه ها و شرکت ها به قیمت دولتی می گردد.
 • پروانه بهره برداری موجب معافیت حقوق ورودی مواد اولیه در صورت صادر کردن آنها می گردد
 • پروانه بهره برداری باعث معافیت پرداخت سهمیه حق بیمه در پرسنل جدید می شود
 •  پروانه بهره برداری به دارندگان آنها امکان شرکت در نمایشگاه های خارجی و داخلی و همچنین ارائه محصولاتشان می گردد.
 • پروانه بهره برداری به دارندگان آنها امکان شرکت در مناقصه های دولتی و همچنین خصوصی به عنوان تولید کنندگان کالا را می دهد.
 • پروانه بهره برداری به دارندگان آنها امکان استفاده از حامل های انرژی به نرخ دولتی را می دهد و همچنین انرژی برق را با تعرفه صنعتی به آنها می دهد.
 • پروانه بهره برداری به دارندگان آنها امکان گرفتن علامت استاندارد برای واحد های صنعتی ای که محصولاتشان شامل استاندارد اجباری است می گردد.
 • پروانه بهره برداری به دارندگان آنها امکان وارد کردن ماشین آلات داخلی بدون پرداخت مالیات گمرکی را می دهد.

مراحل اخذ پروانه بهره برداری

ماده ۷: پس از اتمام مراحل احداث و تولید آزمایشی، بازدید و ظرفیت سنجی توسط سازمان انجام می شود و در صورت ارائه گواهی های لازم و رعایت شرایط مندرج در جواز تاسیس، پروانه بهره برداری حسب مورد برای شخص حقیقی یا حقوقی صادر می شود.

ماده ۸: در صورتی که بخشی از ظرفیت تولید شامل برخی از خطوط یا مراحل تولید آماده بهره برداری باشد پروانه بهره برداری صادر می شود. جواز تاسیس در این موارد ابطال نشده و تابع ضوابط جاری جواز تاسیس خواهد بود.

ماده ۹: صدور پروانه بهره برداری بر اساس ماده ۱۳ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا موکول به تایید محل استقرار واحد توسط سازمان حفاظت محیط زیست می باشد. تبصره: بر اساس ماده ۷ قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه گذاری های صنعتی چنانچه سازمان حفاظت محیط زیست طی یک ماه به استعلام های صدور پروانه بهره برداری پاسخ ندهد سازمان ها موظف هستند نسبت به صدور پروانه بهره برداری اقدام کنند.

ماده ۱۰: صدور پروانه بهره برداری برای واحدهای تولیدی که در محل استیجاری با حداقل اجاره یکساله مستقر هستند بلامانع است.

تبصره: قرارداد اجاره می بایست دارای کد رهگیری از سامانه املاک و مستغلات بوده و یا در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد.

ماده ۱۱: برای واحدهای دارنده پروانه بهره برداری که با رعایت ضوابط و مقررات نسبت به افزایش ظرفیت موجود و یا تولید محصولات جدید اقدام کرده اند پروانه بهره برداری جدید صادر و جایگزین پروانه قبلی می گردد.

تبصره ۱: عبارت "این پروانه جایگزین پروانه بهره برداری شماره... مورخ... گردیده است" باید در پروانه جدید درج گردد.

تبصره ۲: در صورت رعایت مفاد ذیل ماده ۳ صدور پروانه بهره برداری جدید برای واحدهای موضوع تبصره مزبور بلامانع است.

تبصره ۳: صدور پروانه بهره برداری برای واحدهایی که قبل از ابلاغ هر یک از این محدودیت ها ایجاد شدند بلامانع است.

ماده ۱۲: برای واحدهای فعال صنعتی فاقد جواز تاسیس در صورت درخواست متقاضی و با رعایت مقررات این دستورالعمل پروانه بهره برداری صادر می گردد.

ماده ۱۳: صدور پروانه بهره برداری برای صنایع نوین یا صنعت سبز که قبل از تاریخ ۱۸ مرداد ۸۸ در داخل شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران احداث و آماده بهره برداری شده اند بر اساس بند ۸ مصوبه شماره ۹۹۷۵۷ مورخ ۱۸ مرداد ۸۸ هیات وزیران بلامانع است. تبصره: احراز سابقه فعالیت واحدهای مزبور منوط به ارائه مستندات پرداخت مالیات یا حق بیمه کارکنان از مراجع ذیربط است.

ماده ۱۴: ظرفیت تولید واحد صنعتی بر اساس توان ماشین آلات نصب شده برای سه شیفت ۶ هزار ساعت در سال محاسبه می شود و در مواردی که به دلیل ماهیت صنعت استمرار تولید ضرورت داشته باشد ظرفیت بر اساس ۸ هزار ساعت در سال محاسبه می شود. تبصره: اصلاح ظرفیت پروانه بهره برداری واحدهای موجود بر اساس ضوابط این دستورالعمل بلامانع است.

ماده ۱۵: اطلاعات درج شده در پروانه بهره برداری عبارتند از شناسه کسب و کار، تاریخ صدور و شماره ثبت دبیرخانه، نام و شناسه شخص حقیقی یا حقوقی دارای پروانه، فهرست و ظرفیت محصولات، سرمایه و اشتغال موجود.

ماده ۱۶: تغییر نام دارنده پروانه بهره برداری بر اساس درخواست متقاضی و ارائه گواهی رسمی بلامانع است.

ماده ۱۷: تولید بدون کارخانه با رعایت ضوابط این دستورالعمل و دریافت شناسه کسب و کار رسمیت می یابد.

ماده ۱۸: صدور مجوزهای مطرح شده در این دستورالعمل از طریق سامانه بهین یاب انجام می شود و هر گونه توضیح و تغییر به صورت دستی در مجوزهای صادره ممنوع است.

ماده ۱۹: هزینه صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری و تمدید جواز تاسیس بر اساس قوانین و مقررات دریافت می شود.

ماده ۲۰: مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل بسته به مورد با معاونت برنامه ریزی، معاونت امور صنایع  با معاونت امور معادن و صنایع معدنی خواهد بود و هر گونه تغییر در دستورالعمل با پیشنهاد مشترک معاونان مذکور و تایید وزیر صنعت معدن و تجارت صورت می پذیرد.

ماده ۲۱: این دستورالعمل در ۲۱ ماده و ۱۲ تبصره تهیه و به تصویب رسیده و از تاریخ ابلاغ جایگزین دستورالعمل و ابلاغیه های مرتبط پیشین می شود.

شرایط اخذ پروانه بهره برداری

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط اخذ پروانه بهره برداری و استعلام پروانه بهره برداری می توانید با ثبت بین الملل تماس بگیرید.

پروانه تولید کارگاهی -  پروانه بهره برداری

تعریف

مجوزی است که به متقاضی دارای تخصص و تجربه در حرفه مورد درخواست   )اعم ازحقیقی یا حقوقی ( اعطاء می گردد تا در یک مجموعه کارگاهی بابکارگیری تعدادی نیروی انسانی و وسایل و ابزار کار در رشته مورد نظر تا سقف تعیین شده در زمینه تولید مصنوعات دستی فعالیت نماید . تذ کر : پروانه تولیدکارگاهی حسب تقاضا و به نام صا حب کارگاه تولیدی )کار فرما ( صادر می گردد .

ضوابط 

پروانه تولید کارگاهی صادره برای مدت دو سال از تاریخ صدور معتبر می باشد و تمدید آن بنا به درخواست متقاضی و تایید کارشناس تخصصی معاونت صنایعدستی استان بلامانع خواهد بود .

مراحل صدور

به منظور دریافت پروانه تولید مراحل زیر می بایست انجام پذیرد :

 1. دریافت پرسش نامه مربوطه از معاونت صنایع دستی استان توسط متقاضی ، تکمیل و ارائه آن به واحد مربوطه .
 2. بررسی ، بازدید و ارزیابی فعالیت مورد نظر توسط کارشناسان تخصصی مربوطه .
 3. صدور مجوز پس از تایید کارشناس مربوطه .
 4. صدور پروانه تولید توسط معاونت صنایع دستی استان .

شرایط تمدید

در صورت درخواست تمدید پروانه تولید ، فرم درخواست تمدید توسط متقاضی تکمیل و پس از اعلام نتیجه و بازدید توسط کارشناس تخصصی معاونت صنایعدستی استان نسبت به تمدید آن اقدام خواهد شد .

شرایط اختصاصی برای افراد متقاضی دریافت پروانه تولید کارگاهی

 • داشتن کلیه شرایط عمومی .
 • داشتن کارگاه فعال )  ملکی یا استیجاری (در حال تولید صنایع دستی یا کارگاهی که براساس دریافت اعلامیه تاسیس قبلی از معاونت صنایع دستیاستان احداث و آماده بهره بردار ی شده باشد .
 • داشتن سکونت دائم در شهر ، مکان یا محدوده مناسب فعالیت کارگاه * منظورازکارگاه ، مکانی است ثابت که درآن صاحب کارگاه ) کارفرما (بابکارگیری تعدادی نیروی انسانی در سطوح مهارت مختلف درتولید یک رشتهازمصنوعات دستی فعالیت دارد .

 مدارک لازم برای افراد متقاضی صدور پروانه تولید کارگاهی

 • اصل شناسنامه به همراه تصویر صفحات اول و دوم متقاضی برای اشخاص حقیقی.
 • اصل و تصویر کارت ملی متقاضی ) برا ی اشخاص حقیقی
 • تصویر آگهی ثبت شرکت ، اساسنامه و آخرین مصوبه هیئت مدیره که در آن صاحبان امضاء مجاز شرکت، تعیین شده باشند ) برای شرکتها
 • یک قطعه عکس 3 × 4 تمام رخ جدید رنگی (برای خانمها عکس با پوشش اسلامی الزامی است و برای شرکتها، عکس از مدیر عامل وقت)
 • تصویر کارت پایان خدمت وظیفه یا معافیت دائم برای آقایان زیر 35 سال .
 • تصویر اعلامیه تاسیس دریافتی جهت احداث کارگا ه برای دارندگان اعلامیه تاسیس .
 • مدارک لازم دال بر سابقه فعالیت تولیدی در رشته مورد نظر ، کروکی محل کارگاه و تصویر سند مالکیت یا اجاره کارگاه   برای افراد متقاضی فاقد اعلامیه تاسیس
 • تکمیل فرم درخواست و پرسشنامه پروانه تولید کارگاهی و تعهد نامه مربوطه.

مدارک لازم برای افراد متقاضی تمدید پروانه تولید کارگاهی

1-یک قطعه عکس 3 × 4 تمام رخ جدید رنگی (برای خانمها عکس با پوشش اسلامی الزامی است و برای شرکتها، عکس از مدیر عامل وقت) 2 -تکمیل فرم درخواست تمدید پروانه تولید کارگاهی 3 -تحویل اصل پروانه تولید کارگاهی قبلی .

شرایط دریافت پروانه بهره برداری برای واحدهای تولید کننده نرم افزار

شرایط دریافت پروانه بهره برداری برای واحدهای تولید کننده نرم افزار در وزارت صنعت ، معدن و  تجارت  تسهیل شد به گزارش روابط عمومی  وزارت علوم، مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات ،وزارت صنعت، معدن و تجارت در این خصوص گفت : با آغاز به کار دولت یازدهم و عنایت ویژه به صنعت نرم افزار که از صنایع سبز و پیشرفته محسوب می شود، بازنگری بر روی دستورالعمل دریافت پروانه بهرهبرداری نرم  افزار آغاز شده بود. مهندس فرزاد اسماعیل زاده  با اشاره به برگزاری جلسات جهت بازنگری بر روی دستور العمل پروانه بهره برداری افزود: تشکیل جلسات کارشناسی متعدد و بررسی های لازم دستورالعمل جاری تسهیل شد و شرایط اعطای این پروانه براساس معیارهای جدید و با تکیه بر استانداردها و خدمات پس از فروش، مجددا تهیه و به امضای وزیر صنعت ، معدن و تجارت رسید. وی در ادامه ضمن تاکید بر روند تسهیل  در شرایط دریافت پروانه بهره برداری اظهار داشت :  از این پس شرکت های نرم افزاری میتوانند با شرایط ساده تری از تسهیلات این پروانه نظیر معافیت مالیاتی چهار ساله، در اولویت بودن دریافت تسهیلات و تخفیف های موجود در مصرف انرژی بهره مند شوند.

مراحل صدور جواز تاسيس و پروانه بهره برداری

صدور جواز تاسيس مدارك مورد نياز : يكبرگ تصوير شناسنامه و كارت ملي براي متقاضيان حقيقي و براي متقاضيان حقوقي ، تصوير آگهي تاسيس و آخرين تغييرات در روزنامه رسمي ، مهر شركت و ترجيحاً اظهار نامه يا شركت نامه . صدور جواز تاسيس واحدهاي توليدي طراحي و مونتاژ

هدف : ايجاد هماهنگي هاي لازم به منظور ارائه خدمات به موقع و تسريع در امور متقاضيان جهت سرمايه گذاري در احداث واحدهاي صنعتي به استناد مصوبه هيات وزيران به شماره49454/ت 23269 هـ مورخ 3/11/79 شرايط كلي : متقاضيان احداث واحدهاي صنعتي اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي مي توانند از طريق تكميل فرم جواز تاسيس اقدام به احداث واحد صنعتي نمايند . فرم تكميل شده جواز تاسيس پس از ارائه به سازمان صنايع و معادن استانها مورد بررسي قرار گرفته و در صورت تطبيق باضوابط آئين نامه و با رعايت موارد زير نسبت به صدور آن اقدام خواهد شد . عدم مغايرت توليد مورد نظر با ضوابط شرعي و قانوني رعايت محدوديت هاي منطقه اي مصوب مانند محدوديت احداث واحدهاي صنعتي در شعاع 120 كيلومتري تهران و شعاع 50 كيلومتري
رمزينه ( كد ) محصول توليدي مي بايست براساس طبقه بندي ( ISIC ) در جواز تاسيس درج شود
صدور جواز تاسيس به نام اشخاص حقوقي منوط به ارائه آگهي رسمي تاسيس شركت مي باشد . يك نسخه از جواز تاسيس صادره جهت اطلاع به دستگاهاي دولتي ذيربط ، دفتر آمار و اطلاع رساني وزارت صنايع و معادن ، سازمان حفاظت محيط زيست ، وزارت كار و امور اجتماعي ، اداره كل نظارت بر امور داروئي و اداره كل نظارت بر مواد غذايي ، آشاميدني ، آرايشي و بهداشتي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي ( در مورد فعاليتهاي صنعتي مرتبط با صنايع غدايي ، بهداشتي و آرايشي ارسال مي شود. مدت زمان انجام كار : برحسب نوع طرح متغيرمي باشد

مراحل و شرح اقدامات 

 1.  تكميل فرم درخواست و پرسشنامه و ارسال به سازمان صنايع و معادن
 2. ارسال به اداره برنامه ريزي ،توسعه صنعتي و معدني جهت بررسي كارشناس مربوطه
 3.  بررسي درخواست توسط كارشناس و اقدام لازم
 4. ارسال به دبيرخانه جهت تايپ
 5. تاييد كارشناس، تاييد مسئول اداره برنامه ريزي ، توسعه صنعتي و امضاء مديريت
 6. صدور جواز تاسيس واحدهاي طراحي ومونتاژ توسط سازمان صنايع ومعادن

مدارك موردنياز

 • كپي شناسنامه متقاضي.
 • درمورد شركتها،اساسنامه شركت ، آگهي تاسيس وآخرين تغييرات شركت.
 •  تكميل پرسشنامه جوازتاسيس توسط متقاضي.
 •  فرم جواز تاسيس.

جواز فني مهندسي در بخش صنعت ومعدن هدف : سازماندهي ، نظارت بر ايجاد رشد و توسعه واحدهاي فني مهندسي در جهت بهره برداري از توانمنديهاي آنها را در بخش صنعت و معدن دامنه عملكرد: استان تعاريف : مجوزي است كه پس از بررسي هاي كارشناسي در صورت احراز شرايط بر اساس مفاد دستورالعمل واحدهاي فني مهندسي جهت متقاضيان از طرف سازمان صنايع و معادن استان صادرمي گردد . شرايط كلي : شرايط متقاضيان جواز واحدفني مهندسي: اشخاص حقيقي ( مهندسان ، مشاوران ، مخترعان ، متكبران ، صنعت گران با تجربه  و ...) و حقوقي  شركت ها ، واحدهاي توليدي ، اتحاديه ها ، سنديكاها ، تعاوني هاي ، تشكلهاي صنعتي و ...) از طريق ارسال درخواست كتبي به همراه مدارك مورد نياز كه در ذيل اشاره شده در يكي از زمينه هاي تخصصي اعلام شده (جدول شماره1- زمينه تخصصي واحدفني و مهندسي ) مي توانند جهت اخذ جواز فني مهندسي اقدام نمايند.در صورت كامل بودن مدارك و تطبيق با شرايط و ضوابط مندرج دردستورالعمل ، جواز واحد فني مهندسي صادر خواهد شد .

تبصره 1: شخصيت هاي حقوقي به يكي از اشكال زيرمي توانند متقاضي دريافت جواز واحد فني مهندسي مي باشند .

1- واحد فني مهندسي به عنوان بخشي از يك واحد توليدي با ساختار تشكيلاتي مصوب و تحت نظارت مستقيم مدير عامل

2- مؤسسه يا شركت به صورت سرمايه گذاري ، همكاري مشترك با ساير مؤسسات و شركت هاي داخلي و خارجي ( كنسرسيوم ) بر اساس قوانين و مقررات جاري كشور .

تبصره 2:اعتبار جواز فني مهندسي يكسال از تاريخ صدور مي باشد . تبصره 3:متقاضيان تاسيس واحد فني مهندسي بايد حداقل داراي مدرك كارشناسي در رشته هاي مرتبط از دانشگاه هاي معتبر داخلي و خارجي با سوابق تجربي مناسب در زمينه فعاليت مورد نظر باشند . مدت زمان انجام كار : يك هفته مراحل و شرح اقدامات :

 1. تكميل فرم درخواست  -تكميل مدارك توسط متقاضي و ارائه به سازمان جهت بررسي
 2. بررسي مدارك ارائه شده توسط كارشناسان اداره آموزش وفنآوري سازمان
 3. درصورتيكه مدارك ارائه شده با شرايط‌‌مندرج در دستورالعمل و شرايط و ضوابط موجود مطابقت داشته باشدجواز تاسيس واحدفني و مهندسي توسط سازمان صادر خواهد شد (درغيراين صورت مدارك براي رفع نواقص به متقاضي ارجاع داده مي شود.)
 4.  صدور جواز فني و مهندسي

مدارك مورد نياز:

 • فرم درخواست
 •  تصوير مدرك تحصيلي متقاضي يا متقاضيان (در صورتيكه متقاضي شخصيت حقوقي باشد تصوير مدارك تحصيلي اعضاي هيت مديره لازم است.)
 •  تصوير شناسنامه و تصويركارت پايان خدمت (ويژه آقايان)
 •  E-mail (نشاني پست الكترونيك )
 • نشاني كامل فرد متقاضي و يا محل دفتر كه در آگهي تاسيس شركت ثبت شده است (كد پستي 10 رقمي الزامي است ) درمورد متقاضيان حقوقي ارايه فتوكپي اساسنامه شركت ، اظهارنامه ثبت شركت وآگهي تاسيس شركت در روزنامه رسمي وآگهي آخرين تغييرات در شركت و روزنامه رسمي آن، تقاضانامه با سر برگ شركت الزامي است.

زمينه هاي تخصصي واحد فني مهندسي

رديف

زمينه تخصصي

1

سيستمهاي مديريت و بهبودكيفيت

2

مهندسي مواد و فرآيندهاي توليد

3

صنايع غذايي و داروئي

4

صنايع شيميايي و سلولزي

5

صنايع نساجي و چرم

6

صنايع كاني غيرفلزي ( سيمان ـ گچ ، آهك و …… )

7

صنايع زيست محيطي ،آب و فاضلاب و فيلتراسيون

8

صنايع كشاورزي

9

صنايع برق ، الكترونيك ،كنترل و اتوماسيون

10

صنايع فلزي ( بسته بندي ، فلزي ، مفتولي ، لوازم خانگي ، حرارتي و ….. )

11

صنايع شكل دادن فلزات ( ريخته گري ، آهنگري ، اكستروژن و ….. )

12

صنايع ماشين سازي و تجهيزات

13

صنايع ماشين ابزار

14

صنايع تجهيزات پزشكي و آزمايشگاهي

15

صنايع خودرو

16

صنايع دريايي

17

صنايع هوا و فضا

18

صنايع ماشين آلات و تجهيزات معدن

19

صنايع ماشين آلات و تجهيزات راه و ساختمان ( راه و ساختمان ، راه آهن )

20

صنعت نفت ، گاز و پتروشيمي

21

صنايع نيروگاهي و توليد انرژي

22

صنعت نرم افزار

23

طراحي  صنعتي

24

زمين شناسي و اكتشافات معدني

25

استخراج و بهره برداري

26

فراوري مواد معدني

 
پروانه پژوهش‌ هدف : بكارگيري استعدادها و امكانات علمي، صنعتي و معدني در جهت نيل به ساخت داخل، رفع مشكلات و تنگناهاي صنايع و معادن كشور از طريق ايجاد و توسعه مراكز پژوهشي صنعتي و معدني كاربردي. دامنه عملكرد: استان تعاريف : پروانه پژوهش: پروانه اي است كه پس از اخذ جواز تاسيس مركز پژوهشهاي صنعتي ومعدني و انجام ساير اقدامات لازم (طبق ضوابط و دستورالعملهاي مربوطه كه در زمان اخذ جواز تاسيس به متقاضي ارائه گرديده است) از سوي دارنده جواز تاسيس، توسط سازمان صنايع و معادن استانها صادر مي گردد. مدت زمان انجام كار : يك هفته

مراحل و شرح اقدامات :

 •  تكميل فرم درخواست و ارسال آن به سازمان
 • تكميل پرسشنامه وارايه آن همراه با مدارك موردنياز به سازمان صنايع ومعادن
 • بررسي پرسشنامه ومدارك ضميمه توسط كارشناسان اداره آموزش و فنآوري سازمان و انجام امتياز بندي (در صورت عدم كسب امتياز 180، ارسال پاسخ منفي با ذكر دليل)
 •  بازديدكارشناسي از مركز پژوهش توسط اداره آموزش و فنآوري سازمان سازمان صنايع و معادن استان
 • طرح در شوراي پژوهشهاي صنعتي و معدني به منظور تصويب پروانه پژوهش
 •  صدور پروانه پژوهش توسط سازمان صنايع و معادن استان

مدارك مورد نباز:

 •  فرم درخواست صدور پروانه پژوهشي با ذكر فعاليت پژوهشي موردنظر و گرايش ان
 •  فرم پرسشنامه
 •  يك برگ تصوير از اخرين مدرك تحصيلي ،يك برگ تصوير شناسنامه يك برگ تصوير كارت پايان خدمت يا معافيت دائم ( ويژه اقايان ) مربوط به اعضاي هيات مديره و يا همكاران مركز پژوهشي(مدارك تحصيلي مي بايستي ليسانس و بالاتر و مرتبط با زمينه پژوهشي مورد نظر باشد.)
 •  يك برگ تصوير اساسنامه شركت
 •  يك برگ تصوير ثبت شركت درروزنامه رسمي
 • تصوير اگهي اخرين تغييرات درشركت در روزنامه رسمي
 • رزومه كاري هيات مديره شركت و همكاران مركز پژوهشي 8. فرم درخواست تمايل به همكاري با مركز پژوهشي توسط همكاران مركز پژوهشي جواز تاسيس مركز پژوهش هاي صنعتي و معدني هدف : به كارگيري استعدادها و امكانات علمي، صنعتي و معدني در جهت نيل به ساخت داخل، رفع مشكلات و تنگناهاي صنايع و معادن كشور از طريق ايجاد و توسعه مراكز پژوهشي صنعتي و معدني كاربردي.

دامنه عملكرد: استان مركز پژوهشهاي صنعتي و معدني: مركزي است كه انجام پژوهشهاي فني- مهندسي در زمينه صنايع و معادن و كاربرد آن رابراي واحدهاي توليدي هم در مراحل قبل و هم در حين توليد بعهده دارد اين مركز مي تواند داراي بخشهاي پژوهش، طراحي آزمايشگاه و همچنين كارگاه پژوهشي باشد. جواز تاسيس مركز پژوهشهاي صنعتي و معدني: مجوزي است حاوي اطلاعات پايه اي از قبيل مشخصات نيروي انساني، زمينه فعاليت پژوهشي و ... كه پس ازبررسي كارشناسي و دارا بودن شرايط لازم از سوي سازمان صنايع و معادن استان صادرخواهد شد.

مدت زمان انجام كار : يك هفته مراحل و شرح اقدامات :

 •  تكميل فرم درخواست به شماره و دريافت دستورالعمل مربوطه وارسال مدارك لازم به سازمان صنايع و معادن
 • بررسي مدارك توسط سازمان صنايع ومعادن
 •  صدور جواز تاسيس توسط سازمان صنايع و معادن استان

مدارك موردنياز: مدارك مورد نياز براي اشخاص حقيقي :

 •  فرم درخواست صدور مجوز با ذكر فعاليت پژوهشي مورد نظر وگرايش ان
 •  ارائه يك برگ تصويراخرين مدرك تحصيلي (متقاضي يا متقاضيان مي بايستي داراي مدرك تحصيلي ليسانس به بالا بوده ومدرك تحصيلي انها مرتبط بازمينه پژوهشي مورد نظر باشد)
 • ارائه يك برگ تصوير شناسنامه
 • ارائه يك برگ تصوير پايان خدمت يا معافيت دائم ( ويژه اقايان)
 • ارائه رزومه كاري و شغلي

مدارك مورد نياز براي اشخاص حقوقي :

 •  فرم درخواست صدور مجوز با ذكر فعاليت پژوهشي موردنظر و گرايش ان
 • ارائه يك تصوير از اخرين مدرك تحصيلي ،يك برگ تصوير شناسنامه يك برگ تصوير كارت پايان خدمت يا معافيت دائم ( ويژه اقايان ) مربوط به اعضاي هيات مديرهو همكاران مركز پژوهشي
 •  ارائه يك برگ تصويراظهارنامه ثبت شركت
 •  ارائه يك برگ تصوير ثبت شركت درروزنامه رسمی
 • ارائه اخرين اگهي تغييرات درروزنامه رسمي
 •  ارائه رزومه كاري هيات مديره شركت پروانه فني مهندسي در بخش صنعت و معدن

هدف: سازماندهي ، نظارت برايجاد رشد و توسعه واحدهاي فني مهندسي در جهت بهره برداري از توانمنديهاي آنها در بخش صنعت و معدن دامنه عملكرد: استان تعاريف : پروانه واحد فني مهندسي ـ مجوزي است كه پس از اخذ جواز فني و مهندسي ، ثبت شركت ، ايجاد دفتر فني مهندسي ، فراهم نمودن امكانات لازم و ارائه فعاليتهاي مناسب و قابل قبول در زمينه تخصصي مربوطه و بر اساس مفاد دستورالعمل واحدهاي فني مهندسي ، از طرف سازمان صنايع ومعادن استان صادر مي گردد . زمينه تخصصي ـ عبارتست از زمينه اصلي فعاليت واحدهاي فني مهندسي كه مطابق با جدول (پيوست 1) تعريف شده است . شرايط متقاضيان پروانه فني مهندسي : كليه متقاضيان اعم از حقيقي و حقوقي كه داراي جواز واحد فني مهندسي يا داراي مجوز از شوراي انفورماتيك يا سازمان برنامه و بودجه هستند و حداقل يكسال از تاريخ صدور آن گذشته باشد و در زمان درخواست پروانه ، اعتبار آن منقضي نشده باشد ، مي توانند نقاضاي صدور پروانه فني مهندسي نمايند . شرايط كلي: ـ دارابودن شرايط موجود در بند ضوابط صدور جواز فني مهندسي ـ كسب حداقل 300 امتياز بر اساس جدول مرتبط با زمينه تخصصي ـ ثبت رسمي مؤسسه يا شركت با موضوع مرتبط با زمينه تخصصي ـ وجود حداقل يكنفر با مدرك كارشناسي و پنج سال سابقه كار در زمينه تخصصي مورد تقاضا كه از بين اعضاء اصلي متقاضيان جواز واحد فني مهندسي باشند . ـ سابقه انجام حداقل يك پروژه مرتبط با زمينه تخصصي كه مراحل اجرايي خود را طي كرده باشد . ـ دارابودن حداقل امكانات لازم جهت ارائه خدمات فني مهندسي از قبيل دفتر كار مناسب ، لوازم دفتري ، آرشيو فني ، كتابخانه ، تجهيزات نقشه كشي ، كامپيوتر و لوازم جانبي آن . تبصره : واحد فني مهندسي داراي پروانه فني مهندسي بعد ازسه سال از طرف سازمان صنايع و معادن استان مورد ارزيابي و تعيين صلاحيت مجدد قرار مي گيرد . در صورت احراز شرايط ، كسب امتياز لازم و ارائه مدارك انجام فعاليتهاي قابل قبول مهندسي ، پروانه آن تمديد مي گردد و درغير اينصورت باطل خواهد شد . - دارندگان جواز تأسيس و پروانه فني مهندسي بايد اطلاعات و آمارهاي مورد نيازسازمان صنايع و معادن يا وزارت صنايع و معادن و پرسشنامه هاي سالانه ارسال شده از سوي دفتر پژوهش و فناوري و آموزش را تكميل نمايند. مدت زمان انجام كار :يك هفته مراحل و شرح اقدامات : 1. تكميل فرم درخواست به شماره از سوي اشخاص حقيقي و يا حقوقي ( متقاضي )و ارسال به سازمان صنايع و معادن 2. تكميل فرم پرسشنامه به شماره وارايه مدارك موردنياز و به سازمان صنايع ومعادن جهت بررسي 3. بررسي مدارك ارائه شده توسط كارشناسان اداره آموزش و فنآوري سازمان 4. بازديد كارشناسي ازواحد فني و مهندسي توسطاداره آموزش و فنآوري سازمان و اعلام و تطبيق مستندات ارائه شده با وضعيت موجود در شركت 5. درصورتيكه مدارك ارائه شده با شرايط موجود شركت و دستورالعمل واحدهاي فني و مهندسي مطابقت داشته باشدمدارك براي بررسي وتاييد نهايي به مديريت ارسال ميگردد درغيراين صورت مدارك براي رفع نواقص به متقاضي ارجاع داده مي شود 6. صدور پروانه فني و مهندسي مدارك موردنياز: 1. فرم درخواست 2. فرم پرسشنامه 3. عضويت در يكي از تشكلهاي مهندسي يا صنعتي و تاييد فعاليت متقاضي در ارائه خدمات فني مهندسي در زمينه مورد درخواست 4. تصاويرمدرك تحصيلي ،شناسنامه و كارت پايان خدمت يا معافيت دايم(ويژه آقايان) 3 نفر از اعضاي هيات مديره با مدرك مرتبط در زمينه فعاليت فني مهندسي مورد تقاضا 5. تصوير دوره هاي تخصصي گذارنده 6. تصوير قراردادهاي به اتمام رسيده از زمان صدورجواز فني مهندسي و همچنين حسن انجام كار يكي از قراردادهاي ارايه شده 7. تصوير اظهار نامه ثبت شركت در روزنامه رسمي 8. تصويراگهي آخرين تغييرات شركت ، در روزنامه رسمي 9. نشاني كامل پستي ثبت شده متقاضي در آگهي تاسيس شركت در روزنامه رسمي متقاضي به همراه كدپستي 10 رقمي 10. E-mail  

زمينه هاي تخصصي واحد فني مهندسي

رديف

زمينه تخصصي

1

سيستمهاي مديريت وبهبود كيفيت

2

مهندسي مواد و فرآيندهاي توليد

3

صنايع غذايي و داروئي

4

صنايع شيميايي و سلولزي

5

صنايع نساجي و چرم

6

صنايع كاني غيرفلزي ( سيمان ـ كچ ، آهك و .... )

7

صنايع زيست محيطي ،آب و فاضلاب و فيلتراسيون

8

صنايع كشاورزي

9

صنايع برق ، الكترونيك ،كنترل و اتوماسيون

10

صنايع فلزي ( بسته بندي ، فلزي ، مفتولي ، لوازم خانگي ، حرارتي و ....)

11

صنايع شكل دادن فلزات ( ريخته گري ، آهنگري ، اكستروژن و .... )

12

صنايع ماشين سازي و تجهيزات

13

صنايع ماشين ابزار

14

صنايع تجهيزات پزشكي و آزمايشگاهي

15

صنايع خودرو

16

صنايع دريايي

17

صنايع هوا و فضا

18

صنايع ماشين آلات و تجهيزات معدن

19

صنايع ماشين آلات و تجهيزات راه و ساختمان ( راه و ساختمان ، راه آهن )

20

صنعت نفت ، گاز و پتروشيمي

21

صنايع نيروگاهي و توليد انرژي

22

صنعت نرم افزار

23

طراحي صنعتي

24

زمين شناسي و اكتشافات معدني

25

استخراج و بهره برداري

26

فراوري مواد معدني

27*

گواهي تست و بازرسي

 

پيوست 1 * گواهي تست و بازرسي ـ گواهي است كه به صورت خاص براي واحدهاي داراي پروانه فني و مهندسي بر اساس مقررات تائيد نوع محصول كه براي محصولات مختلف از سوي گروه خدمات مهندسي با همكاري توليدكنندگان تدين خواهد شد . بر اساس مفاد ماده 8 دستورالعمل واحدهاي فني مهندسي صادر مي گردد . - كليه واحدهاي دارنده پروانه فني مهندسي كه قصد انجام فعاليت در زمينه صدور گواهي تست بازرسي تاييد نوع محصول را داشته باشند . بايستي درخواست خود را بر اساس موارد ذكر شده در مقررات تاييد نوع محصول كه توسط معاونت برنامه ريزي ، توسعه و فن آوري تدوين خواهد شد به سازمان صنايع و معادن استان مربوطه ارائه تا پس از بررسي در صورت داشتن امكانات كافي جهت انجام امور تست و بازرسي گواهي مربوطه صادر گردد .    

جدول 1 ـ سوابق فعاليتهاي علمي ، فني و تجربي

 

رديف

شرح فعاليت

امتياز فعاليت

حداكثر امتياز

1

فعاليت در پروژه هاي صنعتي و معدني( طراحي ، مشاوره و اجراء )

هر پروژه حداكثر بيست امتياز

80

2

تأليف  و ترجمه كتاب ، مقاله و تدوين استاندارد و متون علمي و فني

هر عنوان حداكثر ده امتياز

50

3

شركت در دوره هاي آموزشي و تخصصي مرتبط

هر دوره حداكثر پنج امتياز

25

4

نوآوري ، ابتكار و دانش فني

هر مورد حداكثر ده امتياز

30

5

فعاليت درجهت صادرات فني و مهندسي

هر مورد حداكثر ده امتياز

50

6

همكاري با شركتهاي فني مهندسي خارجي

هر مورد حداكثر ده امتياز

30

7

عضويت در مجامع علمي و مهندسي

هر مورد حداكثر ده امتياز

10

 

جدول 2ـ امكانات و تجهيزات موجود

رديف

شرح امكانات و تجهيزات

حداكثر امتياز

1

كتابخانه و آرشيو فني

20

2

كامپيوتر و تجهيزات جانبي و بسته هاي نرم افزاري

20

3

لوازم و تجهيزات تست ، آزمايش و كنترل كيفي

40

4

دفتر مهندسي

10

5

امكانات كارگاهي و توليدي

10

6

شركت ثبت شده با موضوع مرتبط با فني مهندسي

10

 

مراحل تمديد جواز تاسيس مدارك مورد نياز : ارائه درخواست كتبي ، تكميل فرم پيشرفت فيزيكي براي طرح ، فيش بانكي به مبلـــــــغ 50000 ريال براي هر سال تمديد روش كار:مراحل تغيير نام جواز تاسيسروش كار:مراحل اصلاحيه جواز تاسيس الف : انجام اصلاحيه در جـواز تاسيس ( اصلاحيه وقتي بصورت نامه ميباشد كه ساختار كلي جـواز تاسيس دگرگون نشود )مانند انجام اصلاح يكي از موارد زير : آدرس پستي ، توان برق ، آب مصرفي و غيره . ب : اگر انجام اصلاح درجـواز تاسيس بنابه تشخيص كارشناس توسط نامه امكان پذير نباشد دراينصورت جـواز تاسيس جايگزين صادر خواهد شد . روند اخذ آن همانند گرفتن جـواز تاسيس جديد ميباشد. مدارك لازم : اصل جـواز تاسيس ، درخواست بصورت مكتوب ج : امور متفرقه جاري مراحل صدور پروانه بهره برداري

ماده 1: كليه واحدهاي صنعتي كه اقدامات لازم براي نصب ماشين آلات خط توليد ،تامين نيروي انساني مورد نياز،وتوليد آزمايشي را انجام داده باشند اعم از اينكه داراي جواز تاسيس يا اعلاميه تاسيس بوده و يا نباشند،با رعايت اين دستورالعمل ،مي توانند پروانه بهره برداري دريافت دارند .

تبصره(1): توليد آزمايشي به منزله نصب و راه اندازي ماشين آلات و تجهيزات مرتبط با توليد محصول، ونيز توليد محصول در يك دوره مشخص به صورت انبوه مي باشد . تشخيص انجام توليد آزمايشي با سازمان صنايع ومعادن استان مربوطه است .

تبصره(2): رعايت ممنوعيت صدور پروانه بهره برداري در شعاع 120 كيلومتري تهران وشعاع 50 كيلومتري اصفهان ضروري است .

روش كار :

1-1- پرسشنامه پروانه بهره برداري (طبق پيوست شماره 1 ) توسط متقاضي تكميل و پس از ارائه به سازمان صنايع و معادن استان ذيربط،مورد بررسي و ازنظرتكميل بودن اطلاعات مورد تائيد قرار مي گيرد .

1-2- ظرفيت سنجي براي تعيين حداكثرظرفيت توليد بر اساس ماشين آلان منصوبه (طبق پيوست شماره 2) براي سه شيفت (280 روز كاري ،راندمان 80%) وبراي 5000 ساعت براي كليه صنايع در سال محاسبه ميگردد.(تعويض واصلاح ظرفيت پروانه هاي بهره برداري واحدهاي موجود بر اين اساس و با رعايت ضوابط و معيارهاي استقرار صنايع بلامانع است ) در موارديكه با توجه به ماهيت صنعت، استمرار توليد طي روزهاي بيشتري از سال ضرورت دارد،ظرفيت مشابه موارد زير محاسبه ميگردد. - صنايع سيمان (تا 330 روزكاري با راندمان 80%) 6500 ساعت - صنايع شيشه (تا 360 روزكاري با راندمان 80%) 7000 ساعت انجام ظرفيت سنجي توسط كارشناسان سازمان صنايع ومعادن استان يا كارشناسان و مشاوران مورد تائيد سازمان صنايع ومعادن استان صورت مي پذيرد.

3-1- در مورد واحدهايي كه داراي چند خط توليد جداگانه هستند،در صورتي كه تنها يك يا چند خط از كل خط توليد آماده بهره برداري باشد، صدور پروانه بهره برداري براي آن خطوط بلامانع است. تبصره(3):در مورد واحدهايي كه بخشي ازظرفيت كل،آماده بهره برداري باشد. صدور پروانه بهره برداري براي آن بخش بلامانع است.

4-1- كليه محصولالتي كه جزء فرآيند اصلي خط توليد نبوده و به عنوان ماده اوليه يا خدمات جانبي خط توليد محسوب مي شوند.(مثلاً قالب سازي در يك كارخانه توليد كفش) محصول جانبي تلقي و در پروانه بهره برداري با ذكر ظرفيت و شيفت كاري مطابق بند (2-1) ميتوانندقيدگردند.

5-1- براي واحدهاي توليد كننده خودرو، آماده بودن حداقل خط توليد مونتاژ بدنه ،خط رنگ و خط مونتاژ نهايي براي صدور پروانه بهره برداري الزامي است

6-1- صدور پروانه بهره برداري بر اساس ماده 13 فصل سوم قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا مورخ 27/2/1374 موكول به تائيد محل استقرار با رعايت ضوابط و معيارهاي سازمان حفاظت محيط زيست مي باشد.(فرم استعلام پيوست شماره 3)

7-1- هزينه صدور پروانه بهره برداري بر اساس تصويب نامه 18154 مورخ 3/4/1364 هيات وزيران به حساب شماره 310 خزانه يا سازمان امور اقتصادي استان واريز مي گردد.(پيوست شماره شماره 4)

8-1- پروانه بهره بر اساس اطلاعات جمع شده مورد نياز در برگه رنگي مخصوص به همراه نامه ارسال پروانه بهره برداري تهيه و به متقاضي تحويل مي گردد.(پيوست هاي شماره 5و6) همچنين رونوشت هاي آن به همراه تصوير پروانه بهره برداري به واحدهاي زير ارسال مي گردد. - دفتر آمار و اطلاع رساني وزارت صنايع ومعادن - دفاتر صنايع تخصصي مربوطه - اداره كل حفاظت محيط زيست استان - اداره كل كار و امور اجتماعي استان

9-1- براي واحدهاي دارنده پروانه بهره برداري كه نسبت به افزايش ظرفيت يا توليد محصولات جديد(اعم از اينكه با محصول قبلي همگن باشد يا نباشد) اقدام نموده اند، مشروط به رعايت بندهاي(1-1)الي(8-1) ،پروانه بهره برداري جديد صادر مي گردد.

1-9-1- در پروانه بهره برداري جديد ظرفيت توليد كل محصولات در زمان صدور درج مي گردد. در ستون تغييرات نيز ،افزايش /كاهش ظرفيت نسبت به آخرين پروانه درج مي گردد.

2-9-1- در ظهر پروانه جديد عبارت زير درج مي گردد: اين پروانه با توجه به اولين پروانه بهره برداري به شماره .......... مورخ .......... صادر، وجايگزين آخرين پروانه بهره برداري به شماره .............. مورخ.............. مي گردد.

3-9-1- آخرين پروانه بهره برداري از واحد صنعتي دريافت و روي آن عبارت ((باتوجه به پروانه بهره برداري جديد به شماره ........... مورخ ................. ابطال گرديد))، (مطابق پيوست شماره 7) درج و تصوير آن در سوابق نگهداري واصل به واحد صنعتي عودت مي گردد.

10-1- صدور پروانه بهره برداري با توجه به آئين نامه اجرايي بند 5 ماده واحده قانون اصلاح تبصره 2 ماده 76 قانون تامين اجتماعي (در خصوص كارهاي سخت و زيان آور مبني بر رعايت ايمني بهدشت و استاندارد) منوط به اخذ گواهي از ادارات كل كار و امور اجتماعي – بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي استان است.

11-1- صدور پروانه بهره برداري براي ساخت دستگاه فلز ياب (بر اساس ماده 10 آئين نامه اجرايي قانون مصوب مورخ 15/12/79 مجلس شوراي اسلامي) منوط به موافقت سازمان ميراث فرهنگي استان خواهد بود. تبصره (4): تغيير ظرفيت با رعايت ظرفيتهاي مندرج در ضوابط استقرار و بدون رعايت تشريفات ماده 1 به صورت ظهر نويسي در پروانه بهره برداري قابل اقدام خواهد بود. تبصره(5): براي واحدهاي داراي كارت شناسائي و گواهي فعاليت صنعتي در صورت انتقال به شهركهاي صنعتي مجاز بر اساس بند(2-3) صورتجلسه مورخ 30/5/1364 شورايعالي صنايع و در چارچوب ضوابط اين دستورالعمل پروانه بهره برداري صادر مي گردد. تبصره(6): ارائه خدمات به واحدهاي دارنده كارت شناسائي و گواهي فعاليت صنعتي نظير واحدهاي دارنده پروانه بهره برداري انجام خواهد شد،ولي تغيير نوع توليد ،توسعه،افزايش عرصع و اعيان و.... (براي اين واحدها) منوط به انتقال آنها به شهركهاي صنعتي مجاز مي باشد.

تبصره(7): تاريخ بهره برداري ، عبارت است از تاريخ صدور پروانه بهره برداري ماده 2: صدور المثني براي پروانه هاي بهره برداري

1-3- در صورتيكه پروانه بهره برداري مفقود گردد، و اشخاص حقيقي/ حقوقي دارنده پروانه مذكور كتباً تقاضاي پروانه بهره برداري المثني نمايند، ضمن بررسي سوابق و مدارك و بازديد از محل استقرار و تائيد فعاليت توليدي آن واحد ، پروانه بهره برداري المثني (پيوست شماره 8)(با همان مندرجات پروانه مفقود شده) صادر مي گردد. تبصره(1): صدور كارت شناسائي و گواهي فعاليت صنعتي المثني براي واحدهاي دارنده كارت شناسايي و گواهي فعاليت صنعتي با رعايت بند(1-2) امكانپذير مي باشد. تبصره(2): صدور المثني براي پروانه بهره برداري ،كارت شناسايي و گواهي فعاليت صنعتي مخدوش،كهنه وشلوغ ،با رعايت بند(1-2) امكان پذير مي باشد. ماده3: ابطال پروانه بهره برداري سازمان صنايع ومعادن استانها مي توانند در هريك از حالات زير نسبت به ابطال پروانه بهره برداري اقدام نمايند:

1-3- واحدهايي كه فاقد امكانات توليد از قبيل مكان،ماشين آلات ويا ساير عوامل اصلي توليد باشند و نتوان آنها را بعنوان يك واحد يا كارگاه فعال توليدي شناسايي و تلقي نمود.

2-3- با درخواست كتبي دارندگان پروانه بهره برداري تبصره(1): در هر يك از حالات فوق بازديد از محل واحد و تهيه گزارش توجيهي كامل مبني بر دلايل لغو پروانه ،دريافت اصل پروانه(در صورت امكان) وابطال آن و ضبط در پرونده واحد و نيز ارسال نامه(پيوست شماره 9) به متقاضي مبني بر ابطال پروانه الزامي است . تبصره(2): يك نسخه از رونوشت نامه ابطال پروانه به واحدهاي زير ارسال گردد: - دفاتر صنايع تخصصي مربوطه - دفترآمار و اطلاع رساني وزارت صنايع ومعادن - اداره كل حفاظت محيط زيست استان - اداره كل كار و امور اجتماعي استان.

ماده 4: تغيير نام پروانه بهره برداري 1-3- تغيير نام شركتها با دريافت آگهي تغيير نام روزنامه رسمي كشور نام جديد به صورت ظهر نويسي در پروانه بهره برداري درج مي گردد.

2-4- تغيير مالكيت واحد صنعتي با دريافت مدارك رسمي محضري مبني بر انتقال واحد صنعتي (بويژه زمين و ساختمان) نام خريدار جديد در پروانه بهره برداري به صورت ظهر نويسي درج مي گردد. تبصره(1): در صورت استيجاري بودن محل فعاليت واحد ارائه سند اجاره الزامي است.

تبصره(2): بندهاي (1-4) و(2-4) وتبصره ذيل آن براي واحدهاي صنعتي دارنده كارت شناسايي وگواهي فعاليت صنعتي قابل اقدام خواهد بود.

ماده 5: تغييرمكان واحدهاي دارنده پروانه بهره برداري در صورت تغيير مكان جغرافيائي واحدها،تغييرات در پروانه بهره برداري بصورت زير انجام مي شود.

1-5- چنانچه تغيير مكان در محدوده يك استان باشد،پروانه بهره برداري قبلي دريافت، وابطال شده (پيوست شماره 7)، پروانه بهره برداري جديد با روش مندرج در ماده 1 از طريق سازمان صنايع و معادن استان مربوطه صادر مي گردد.(در پروانه جديد تغيير مكان به صورت ظهر نويسي درج ميگردد)

2-5- چنانچه تغيير مكان از استاني به استان ديگر باشد(به جزء در محدوده 12 كيلومتري تهران و 50 كيلومتري اصفهان ) بنا به درخواست متقاضي پروانه بهره برداري قبلي توسط سازمان صنايع و معادن مبداء دريافت و ابطال شده(پيوست شماره 7) ، با رعايت مفاد ماده 1 اين دستور پروانه بهره برداري جديد توسط سازمان صنايع و معادن مقصد صادر ميگردد.(در پروانه بهره برداري جديد تغيير مكان به صورت ظهر نويسي درج ميگردد) ماده 6: بر اساس ماده 12 آئين نامه اجرايي قانون ممنوعيت بكارگيري اسامي،عناوين و اصطلاحات بيگانه ،دستگاه هاي اجرايي و سازمانهاي وابسته به آنها موظفند پيش از صدور پروانه بهره برداري به متقاضيان ابلاغ كنند تا نسبت به تغيير نام موسسه يا محصولات خود و گزينش نام فارسي اقدام كنند.

ماده 7: حداكثر زمان صدور پروانه بهره برداري از تاريخ تكميل فرمها و دريافت مدارك 15 روز است.

ماده 8: معاونت امور توليد مسئول نظارت بر حسن اجراي اين دستورالعمل مي باشد.

ماده9: هرگونه تغيير در مفاد اين دستورالعمل منوط به تصويب وزير صنايع ومعادن مي باشد.

ماده 10: اين دستورالعمل در 10 ماده و 13 تبصره تنظيم ،جايگزين دستورالعمل شماره 4018 مورخ 6/2/82 گرديده و از تاريخ تصويب لازم الاجراء خواهد بود.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبروشدن با هر سوال ومسئله ای می توانید با شماره تلفن های 32711327-026 و26655156-021 تماس حاصل کنید.مشاوران و کارشناسان ثبت بین الملل آماده ارائه خدمات در سریع ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه ها می باشند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

نظرات کاربران

حسن صوفیانی

با سلام جهت اخذ برند و جواز تاسیس و پراونه بهره برداری و پروانه ساخت و پروانه بهداشت جهت احداث و تولید مواد شوینده راهنمایی میخواستم واینکه هزینه و مدت زمانش چقدره با سپاس

پاسخ
ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت بین الملل

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  راه اندازی سامانه استعلام اشخاص

  به تازگی اداره مالکیت صنعتی برای ثبت برند ( علائم تجاری ) و ثبت طرح صنعتی و غیره اقدام به احراز هویت مینماید.....

 • 21 فروردین

  ثبت آنلاین برند

  یکی از راههای ثبت برند، ثبت آنلاین برند می باشد ...

آخرین نظرات کاربران

 • احمد غلامی

  سپاس از زحمات شما در ثبت شرکت اینجانب.

 • ابراهیم احمدی

  با سلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی بین الملل بخاطر ثبت شرکت اینجانب و ...