توضیحاتی در خصوص ثبت برند در ایران

پیش از پرداختن به ثبت برند درایران ، ابتدا تعریفی از برند و ثبت آن ارائه می کنیم .برند ، نام تجاری یا علامت تجاری اصطلاح ، تصویر ، ترکیبی از حروف و اعداد ، نشان یا نمادی است که به منظورمعرفی محصولات و خدمات و ایجاد تمایز در بین آنها استفاده می شود. برند یا نام تجاری درعین سادگی باعث می گردد دررقابت با سایرشرکتهای همکار شما گوی سبقت را از آنها بربایید زیرا بهترین ابزاربرای شناساندن کسب و کار شما در بازارهای مرتبط و پیشرفت حرفه تان محسوب می گردد.

نام تجاری شرایط ذیل را لازم دارد :

 • تعیین کننده کیفیت و امتیازات محصول باشد.
 • ادای آن آسان بوده و مختصر باشد.
 • متمایز و خاص باشد.
 • به راحتی به زبان انگلیسی ترجمه شود.
 • قابل ثبت باشد.

در بازاررقابت، نام و علامت وبرند تجاری با داشتن ویژگی های منحصر به فرد ارزشمند شده و به قوام کسب و کارمی افزایند، این ویژگی ها عبارتند از :

 • وفاداری مشتریان
 • قضاوت مصرف کننده در مورد کیفیت
 • توجه و پشتیبانی از سوی بازار مصرف
 • آگاهی مردم از این نام و علامت و شهرت برند

حال به توصیف ثبت برند در ایران می پردازیم :

توجه به نکات زیر در مرحله ثبت برند در ایران حائز اهمیت است .

مراحل ثبت برند در ایران

 • مرحله اول : انتخاب نام برند

استفاده از اسامی مشهور برای نام ونشان تجاری ممنوع است. به علاوه تشابه بیش از 50% یک برند با علامت تجاری که پیش از آن ثبت شده نیز مانع ثبت می باشد. البته این شرایط  در طبقات مربوط به مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی، ایمنی، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی بیشتر پیش می آید. یکی از مواردی که در ثبت برند منع قانونی دارد، استفاده از نام مناطق جغرافیایی می باشد. بنابراین برای جلوگیری ازعدم تایید نام به ویژه در طبقات شلوغ، می توان  نام های مختلط و چند سیلابی را ثبت کرد. برای ثبت لوگو نیز بهتر است از طرح های غیر پیچیده  و قابل درک  و هوشمندانه استفاده نمود. به طورکلی برند را می توان به طورحقیقی یا حقوقی و به شکل فارسی یا لاتین و یا هر دوشکل ثبت کرد. برای انتخاب نام تجاری رعایت موازین  اسلامی ،عرف و اخلاق حسنه را  مد نظر قرار دهید،درغیر این صورت با اخطارمواجه خواهید شد.اگر برند شما ثبت گردد اما  تلویحا" و هوشمندانه  شبیه به یکی از برندهای مشهور باشد، این موضوع از دید  صاحبان برند دور نمی ماند  ، حتی پس از ثبت قابلیت ابطال یا برگشت آن وجود دارد . برای انتخاب یک نام درست و داشتن اطلاعات لازم و کافی می توانید از مشاوران دپارتمان ثبت برند موسسه حقوقی بین الملل  برخوردار شوید.

 • مرحله دوم : ثبت برند در ایران

بعد از انتخاب نام برند با توجه به قوانین موضوعه نوبت ثبت برند است. برای ثبت برند در ایران باید ابتدا برند را استعلام کرد تا قابلیت ثبت آن ، عدم تکرارآن ویا تشابه و تغایر آن مشخص گردد . سپس ثبت سامانه ای اظهارنامه ثبت برند در سایت اداره مالکیت صنعتی انجام می گردد. 45 روز پس از ثبت اظهارنامه، کارشناسان اداره مالکیت صنعتی نظر نهایی خود را مبنی بر تایید یا رد نام تجاری شما  برای ثبت برند درایران به آگاهی شما می رسانند. بعد از تایید نام، آگهی نخست تقاضا برای ثبت برند در ایران منتشر می شود.  تا ۳۰ روز بعد  از چاپ آگهی تقاضا هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند به آن  اعتراض کند. اگر پس از یک ماه  اعتراضی نسبت به آگهی  نباشد. آگهی دوم در روزنامه رسمی درج  می شود و در نهایت  گواهی انحصاری  ثبت برند صادر می شود که به مدت 10 سال اعتبار دارد که این گواهی به مالک برند تحویل می گردد.

مدارک لازم برای ثبت برند در کشور ایران ( پرشین )

مدارک ثبت برند حقوقی شامل کپی مدارک ثبتی شرکت من جمله آگهی تاسیس، آگهی تغییرات شرکت ( نام، آدرس، مدیرعامل)، روزنامه رسمی تاسیس و تغییرات شرکت و کپی کارت بازرگانی  برای ثبت برند به زبان انگلیسی  که باید حتما به نام شرکت یا مدیر عامل باشد و کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل و یک نمونه  تصویری از علامت مورد تقاضا در کادر ۱۰*۱۰ و مهر شرکت می باشد. برای ثبت برند برای اشخاص حقیقی نیاز به کپی شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی و کپی جواز کسب یا مجوز فعالیت مرتبط و کپی کارت بازرگانی  برای برند لاتین و طرح لوگو در ابعاد ۱۰*۱۰ می باشد. پروانه بهره برداری، جواز تاسیس  صنایع یا جواز کسب می تواند برای ثبت برند مورد استفاده قرار گیرد. اگر برند انگلیسی باشد یا در لغتنامه دهخدا و معین  دارای مستند معنایی  نباشد، برای ثبت آن برند نیاز به کارت بازرگانی داریم. ثبت برند درطبقه تبلیغات مستلزم مجوز از طرف وزارت ارشاد  اسلامی می باشد. همچنین ثبت برند در ایران  برای طبقه دارویی نیز نیازمند مجوز از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می باشد.

فرآیند ثبت الکترونیکی برند و علامت تجاری

برای ثبت برند خود ابتدا باید وارد سایت مالکیت صنعتی شوید سپس در کادر سمت چپ سایت بر روی عنوان  مالکیت معنوی کلیک کنید و سپس به قسمت خدمات الکترونیک مراجعه کرده و در قسمت اظهارنامه ی الکترونیکی به قسمت اول ثبت اظهارنامه ی علامت رفته و گزینه موافق هستم را انتخاب  نمایید تا مراحل ثبت اظهارنامه نمایش داده  شود. قسمت اول ورود اطلاعات به اظهار نامه  است برای این کار نوع اظهارنامه نیز باید  انتخاب شود سپس افزودن مالک را کلیک کرده و با توجه به اینکه  می خواهید برندتان حقیقی یا حقوقی باشد مراحل را تکمیل نمایید. در قسمت ثبت، درخواست اظهارنامه جدید را دارم باید انتخاب گردد. مرحله اول شامل ورود اطلاعات شخصیت حقیقی یا حقوقی می باشد.  در قسمت ورود اطلاعات فرد ابلاغ گیرنده، شماره تماس وارد شده  شماره ای است که ابلاغیه های بعدی را از طریق  پیامک دریافت می کند در قسمت ورود اطلاعات وکیل یا نماینده قانونی، اگر متقاضی ثبت برند وکیل بود باید گزینه وکیل دادگستری را کلیک کنید و اگر وکیل نبود، یکی از شرکاء  یا مدیران شرکت را باید به عنوان متقاضی معرفی کرد، بنابراین گزینه یکی از مدیران را باید انتخاب شود. در قسمت انتخاب کالا برحسب مجوزهای موجود اگر شماره طبقه کالای درخواستی را بدانید باید گزینه ” شماره کالای درخواستی را می دانم را انتخاب کنید در غیر این صورت  با انتخاب گزینه دوم می توان نام محصول را وارد کرد ، تا کارشناس مربوطه با توجه به نوع کالایی که برای ثبت برند آن  اقدام شده است، طبقه درخواستی  را مشخص نماید. در مرحله دوم باید مدارک ثبت علامت تجاری در ایران را در سایت آپلود نمود. اگر تعداد مدارکی که باید بارگذاری شود بیشتراز حد مجاز باشد می توان از گزینه افزودن ضمائم اختیاری استفاده نمود. در گام بعدی تمامی اطلاعاتی که وارد سامانه شده است به شما نشان  داده می شود و اگر درست باشد گزینه تایید  نهایی اطلاعات رامی زنیم. در مرحله چهارم که مرحله پایانی می باشد، باید هزینه ثبت برند را از درگاه های آنلاین  واریز نمود و شماره اظهارنامه و رمز عبورپرونده ثبت نام الکترونیک خود را از طریق شماره همراهی  که به  سامانه داده اید دریافت نمایید. حداکثر ۲ ماه طول می کشد تا مدارک برند شما مورد بررسی قرار گیرد و نتیجه آن را در سایت اعلام نمایند. سپس تشکیل پرونده توسط وکیل انجام می شود و مبالغ پرداختی  به موکل اعلام می گردد. پس از واریز مبلغ توسط موکل، از طریق روزنامه رسمی قوه قضاییه آگهی ابتدایی علامت و واریز مبلغ از طریق درگاه اینترنتی انجام می گیرد. از زمان انجام این کار دوماه برای تکمیل مدارک و شروع به کارزمان لازم است و پس ازآن یک تا صدور پروانه ۱۰ ساله اولیه طول می کشد و سپس کار به اتمام می رسد. همراهان عزیز سوالات خود در کلیه زمینه های ثبت شرکت و ثبت برند را می توانید از مشاوران ما درموسسه حقوقی بین الملل مطرح نمایید.

مدت زمان ثبت برند در ایران

مدت اعتبار برند ثبت شده  ده سال از تاریخ تسلیم اظهار نامه است  که می توان با پرداخت مجدد هزینه زمان آن را تمدید کرد و البته در صورتی که بیش از 6 ماه از مدت انقضاء برند گذشته باشد  تمدید ثبت علامت تجاری قابل انجام نخواهد بود . به علاوه تاخیر در تمدید مستلزم پرداخت جریمه پیش از تمدید مجدد برند می باشد. نام تجاری یک ایده است. قبل از اینکه نام تجاریتان را از شما سرقت کنند اقدام به ثبت آن بنمایید. موسسه حقوقی بین الملل  با تجربه بسیار در زمینه ثبت برند در ایران، آماده ارائه بهترین خدمات ثبتی دراین زمینه می باشد.