جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
برای دانستن نکات مربوط به کد اقتصادی ما در ادامه به تشریح موارد مفیدی می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید و یا با شماره تماس های موسسه بین الملل تماس بگیرید و مشاوره رایگان بگیرید.

راهنمای کد اقتصادی

در راستای محقق شدن کسب و کارهای حرفه ای ارائه و اخذ کد اقتصادی از اولویت های هر کسب و کار است. در همین مورد به صورت مختصر به مقوله کد اقتصادی و شرایط اخذ کد اقتصادی می پردازیم.

فعالیتهای اقتصادی به صورت گوناگونی در جامعه انجام میگیرد که نظارت و حمایت بر این اعمال مستلزم شناخت اشخاص فعال و پویا دراین عرصه میباشد. یکی از مزایای دریافت کداقتصادی، مجوزجهت فعالیت های تجاری و اقتصادی افراد و پرداخت حقوق به حق دولت است.

که این امر در چهارچوب قراردادی به اسم مالیات از اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت می گردد. مزیت دیگر دریافت کداقتصادی جلوگیری ازفعالیت های ناسالم وغیرمتعارف دراین عرصه میباشد.

در راستای ثبت شرکت و دریافت کارت بازرگانی و دفاتر پلمپ، دریافت و اخذ شماره یا همان کد اقتصادی ضروری میباشد، که توسط وزارت اقتصاد و دارایی صادرمیگردد.

شرایط اخذ کد اقتصادی

1-اشخاص مکلف به اخذ شماره یا کداقتصادی :

کليه اشخاص حقوقی که به امر خرید و فروش و تولید اشتغال دارند. همچنين کليه اشخاص حقيقی که به امور فوق اشتغال داشته و دارای پروانه کسب و یا هر مجوز دیگری میباشند.

ادامه مطلب
تشکیل پرونده مالیاتی

2-مجوز فعاليت :

مجوزی دال بر فعالیت شخص حقیقی و یا حقوقی ارائه شده از مراجع ذیصلاح.

3-محل فعاليت تجاري:

محل فعاليت تجاري به يک واحد شغلي اطلاق مي گردد که آن محل از طرف شهرداری يا مراجع قانوني ديگر بعنوان محل فعاليت اقتصادي شناخته شده و فعاليت مربوط در آن جواز کسب و يا بدون جواز انجام می شود (مانند دفتر پيمانکاری يا واسطه ها يا شغل های مشابه که فعاليت همراه با مجوز نمی باشد و داروخانه ها و يا برخی ديگر از مشاغل که محل فعاليت الزاما همراه مجوز کسب است، اين محل بصورت قطعی يا  اجاره در اختيار مودی می باشد .

4-کارت اقتصادي اشخاص حقيقي

رنگ . شکل و مندرجات کارت جديد با کارتهای قبلی تفاوت خواهد داشت و عکس 2*3 مودی ، نام ونام خانوادگی، شماره اقتصادی ، نشانی محل فعاليت تجاری و شماره حوزه مالياتی مودی در آن درج خواهد شد .

7-کارت اقتصادي اشخاص حقوقی:

تغييرات مربوط به اشخاص حقيقی در کارت اشخاص حقوقی نيز وجود دارد. با اين تفاوت که عکس ندارد و نوع شخص حقوقی نيز درج واهد شد . در صورت هماهنگی با خدمات ماشينی کارت اشخاص حقوقی بصورت ليزری صادر خواهد شد .

کد اقتصادی

وظايف مؤدی جهت اخذ کد اقتصادی

1-مدارک لازم کد اقتصادی براي اشخاص حقيقی:

عبارت است از فرم اطلاعات هويتی، تصوير شناسنامه ، (اصل و تصوير) فيش بانکي، مجوز فعاليت يا سند محل فعاليت تجاری(رسمي وغير رسمی ) و سه قطعه عکس 2*3 که در صورت داشتن شماره اقتصادی آن را پشت عکس درج و در غير اين صورت مشخصات سجلی پشت آن درج مي گردد. همچنين فتوکپی کارت اقتصادی يا فيش کامپيوتری (برای دارندگان شماره اقتصادی) به همراه ، تحويل حوزه مالياتی مي شود.

ادامه مطلب
شرکت های دولتی

2-مدارک لازم کد اقتصادی براي اشخاص حقوقي

عبارت است از فرم اطلاعات هويتی مربوط ، اگهی تاسيس در روزنامه رسمی و فيش بانکی و فتوکپی کارت اقتصادی يا فيش کامپيوتری (براي دارندگان شماره اقتصادی )اشخاص حقوقي نياز به عکس ندارند

اشخاص مکلف به اخذ شماره اقتصادي

1-کليه اشخاص حقوقی که به امر توليد ، مونتاژ ، واردات و صادرات ، توزيع هر نوع کالا و همچنين کارهای خدماتی اشتغال دارند .

2-کليه اشخاص حقيقي که به امر توليد، مونتاژ ، واردات و صادرات ، توزيع هر نوع کالا و همچنين کارهای خدماتی اشتغال دارند و دارای پروانه کسب و کار از مراجع ذيربط بوده و يا داراي محل فعاليت تجاری می باشند

3-کليه اشخاص موضوع بندها  1و 2و 4 ماده 2 قانون مالياتها مستقيم مصوب اسفند ماه سال 1366.

تبصره 1-شعبات يا ادارات تابعه اشخاص مذکور در بندهای( الف -3 ) و (الف -1) اين دستور العمل در تهران و يا ساير شهرستانها مکلف به استفاده از شماره اقتصادی تخصيصی به وزارتخانه ، نهادها ، موسسات متبوع مرکزي حسب مورد مي باشند .

تبصره 2- منظور از پروانه کسب و کار از مراجع ذيربط ، کليه پروانه های کسب يا کار صادره از اتخاديه های امور صنفی ، اتاق صنايع و معادن و بازرگان ، وزارتخانه ها و يا ساير مراجع ذيصلاح مي باشد .

اشخاص حقوقی برای گرفتن كد اقتصادی چه مداركی را بايد ارائه دهند؟

 • 1-درخواست کتبی شرکت .
 • 2-روزنامه رسمی که آگهی تاسيس شرکت در آن درج شده است .
 • 3-فيش پرداختی مبلغ 10000 ريال به حساب 523 خزانه نزديکی از شعب بانک ملی ايران بابت صدور شماره اقتصادی .
 • 4-فتوکپی شناسنامه از کليه صفحات.
 • 5-تنظيم فرم اطلاعات هويتی اشخصاص حقوقی .
 • 6-فتوکپی کارت اقتصادی قبلی يا فيش کامپيوتری.
ادامه مطلب
وجوه ثبت شرکت در اهواز

اشخاص حقيقی برای گرفتن كد اقتصادی چه مداركی را بايد ارائه دهند

 • 1-در خواست کتبی شخص .
 • 2-فتوکپی پروانه کسب .
 • 3-فتوکپی کامل صفحات شناسنامه .
 • 4-فيش پرداختي مبلغ 10000 ريال به حساب 523 خزانه نزديکی از شعب بانک ملی ايران.
 • 5-تکميل فرم اطلاعات هويتی اشخاص حقيقی .
 • 6-عکس 2*3 متقاضی (سه قطعه)
 • 7-فتوکپی کارت اقتصادی قبلی يا فيش کامپيوتری (در صورتي که قبلا کارت دريافت نموده باشد ).

چنانچه پس از دريافت کارت شماره اقتصادی تغييراتی در اطلاعات هويتی اشخاص حقيقی حادث شود لازم است فرم نمونه را تکميل و بهمراه مدارک مثبته به حوزه مربوطه يا اداره صادرکننده کارت تحويل داده شود تا نسبت به ثبت تغييرات و اصلاح کارت ، اقدام لازم به عمل آيد.

درصورت نیاز به کد اقتصادی و کلیه مراحل تشکیل پرونده مالیاتی در کرج و تهران موسسه حقوقی بین الملل با تیم و کارگروه متخصص کلیه مراحل تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی شما را در کرج و تهران با کمترین هزینه و در اسرع وقت انجام می دهد.

همچنین در صورت درخواست ثبت شرکت، ثبت برند، ثبت علامت تجاری و دیگر فرایند ثبتی و اداری و حقوقی این مجموعه توانمند و بزرگ آمادگی لازم در جهت ارجاع پرونده شما و رسیدن پرونده به نتیجه مطلوب را دارد.

شما میتوانید در حوزه های ذکر شده جهت مشاوره رایگان با موسسه بزرگ بین الملل تماس حاصل نموده و از چگونگی ارجاع پروند و مراحل ثبتی و هزینه های پرونده خود آگاه گردید.

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن