1-زمانی که قصد نام‌ گذاری شرکت خود را دارید، باید بدانید این نام باید بیان‌کننده چه چیزی باشد. نام تجاری می‌تواند بیش از حد طولانی یا محدود و کوچک باشد. همچنین می‌تواند به نامی ماندگار تبدیل شود یابه راحتی فراموش شود قبل از اینکهنام تجاری خود را انتخاب کنید، جایگاه برند تجاری خود را به درستی مشخص کنید نامی تجاری بودند تا بتواند استراتژی جایگاه‌سازی برند شرکت را که شامل سادگی، صمیمیت، عامه‌پسند، دوستانه و متفاوت بودن است، به وضوح نشان دهد.شما باید از انتخاب نام‌هایی که شما را از توسعه محصولات جدید یا حضور در بازارهای جدید منع می‌کند، خودداری کنید. اغلب شرکت‌ها نام تجاری متناسب با نوع محصولات یا خدماتشان را انتخاب می‌کنند، البته این به آن معنی نیست که برای انتخاب نام تجاری براساس محصول یاخدمات،سادگی وقابل فهم بودن نام انتخاب شده را ازبین ببریم گرچه نام غیرمعمول بعضی شرکت‌ها نظیر یاهو و فاگداگ کارآیی دارد، اما قطعا نام‌های متناسب شانس بیشتری برای موفقیت دارند.

2- بعضی از شرکت‌ها عمدا یک نام تجاری را که مشتریان به سختی آن را تلفظ می‌کنند انتخاب می‌کنند، این استراتژی پرخطر تلاش می‌کند تا شرکت را بهتر از رقبایش نشان دهد. اما مشاوران انتخاب نام تجاری نظری بر خلاف این دارند اگر نام تجاری که انتخاب کردید شبیه یک غلط املایی است آن را از فهرست انتخاب نام‌هایتان حذف کنید یک نام تجاری همان‌طور که نوشته می‌شود باید تلفظ شود. در غیراین صورت همیشه مجبور خواهید بود تا به هنگام دادن آدرس وب سایت یا پست الکترونیکی آن را با صدای بلند هجی کنید، صدا و آوای حاصل از تلفظ نام تجاری، از آنجا که می‌تواند بیانگر احساس، انرژی و هیجان باشد از اهمیت بسزایی برخوردار است.

3- باید بدانید، نام تجاری که انتخاب کردید چگونه در علامت و آرم شرکت یابیلبوردهای تبلیغاتی نمایان می‌شود بعضی نام‌ها که از تقارن کلمه اول و آخر بهره می‌برند جذاب به نظر می‌آیند نام تجاری که معنای پنهان یا شخصی داشته باشد نمی‌تواند تداعی کننده چیزی در مورد برند شرکت شما باشد. توجه کنید شما نیز برای ارائه توضیح اضافه در مورد آن، زمانی که مشتریان برای اولین بار با آن روبه‌رو می‌شوند، آنجا نخواهید بودحتی بهترین نام‌ها وقتی که توسط شخص دیگری مورد استفاده قرار گرفته باشد، بی‌ارزش خواهد بود. استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی و منابع رسمی به منظور حصول اطمینان از چنین موضوعی ضروری است. گام نهایی استفاده از یک وکیل مجرب برای ثبت علامت تجاری است؛ چرا که بر اساس نظر واتکینز یک سوم کسب و کار بابت سرقت نام تجاری در مظان اتهام هستند. جهت مطالعه بیشتر در زمینه نحوه ثبت برند به مقاله ثبت برند مراجعه نمایید.

چرا برند یا علامت تجاری ثبت کنیم؟

این موضوع را میتوان از دو دیدگاه بررسی کرد،از دید مصرف کننده و دید تولیدکننده که برای مالک برند هر دو مهم هستند.از دید مصرف کننده انتخاب و تصمیم گیری ساده تر خواهد شد، نیازی به داشتن اطلاعات دقیق و جزئیات فنی کالا نخواهد داشت و آسانتر به دیگران معرفی خواهد کرد و اما برای تولید کننده معرفی آسان محصول، متمایز ساختن محصول از محصولات مشابه در بازار، نفوذپذیری سریع در بازار،ایجاد انگیزه برای بهبود هرچه بیشترسطح کیفیت محصول و کسب شهرت.

نام تجاری(برند) چیست؟

یک نام عبارت نماد طرح یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کننده خدمات یا فروشنده محصولی خاص باشد که به وسیله ی آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می گردد. عنوان قانونی برای برند نشان تجاری است . نام های تجاری یا برند ها در سبک های متفاوتی هستند هر شکلی که  قابل رؤیت باشد و تمام قوانین حقوقی را رعایت کرده باشد،از انواع علامت تجاری به شمار رفته و قابل ثبت می باشد.نام تجاری یا برند برگرفته از واژه های آغازین یک عبارت مانند وی آی پی یا کی ف سی. برخی از برندها از نام افسانه ها یا داستان های قدیمی استخراج شده است.

فواید ثبت برند چیست؟

یکی از فواید ثبت برند این است که علائم تجاری مانع تلاش‌های متقلبان،‌ برای استفاده از علائم مشخص به منظور فروش محصولات و ارائه خدمات نامرغوب یا متفاوت می‌شوند. این نظام، آگاهی و امكان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش كالاها و خدمات را در منصفانه‌ترین شرایط ممكن به مردم می‌دهد و از این راه تجارت بین‌المللی را تسهیل می‌كند.ثبت برند یکی از اقدامات مهم و تاثیرگذار هر فرد حقیقی و حقوقی برای شناساندن محصولات و خدمات و نام تجاری خود می باشد.

همچنین ثبت برند به شخص و شرکت حق و حقوق قانونی می دهد که کالاها و خدماتش را متمایز کرده و در قالب خاصی به عرضه برساند.از مهم ترین و اساسی ترین ویژگی ها و مزایای برند این است که کسب و کار و محصولات را به مردم می شناساند و نام آن را در ذهنشان حک می کند. دیگر نکته این است که وقتی مشتری از کالا یا خدمات راضی باشد، همواره به یاد خواهد داشت که تحت این نام و برند کالا و خدماتی ارائه می شوند که کیفیتی خوب داشته نیازهایش را برآورده می کند.

ویژگی دیگر ثبت برند این است که قدرت و عظمت یک کسب و کار را به مشتریان می رساند. مردم این طور در ذهن دارند که وقتی شرکتی یک برند خاص برای خودش انتخاب می کند شرکت بزرگ و قدرتمندی است. به همین علت اگر یک برند خوب و تاثیرگذار داشته باشد، می تواند شرکت خود را نیرومندتر از آنی که هست معرفی کند.

ثبت برند و علامت تجاری چیست؟

ثبت برند همان ثبت نام تجاری ، نشان تجاری یا برند می باشد. با  ثبت برند می توانید کالا و خدمات خود را به همه مشتریان معرفی نموده و خود را از دیگر رقبای خود متمایز کنیدثبت برند از اموری است که برای شرکت های تولیدی کاملا اجباری می باشد.زیرا در زمان اخذ گواهی استاندارد باید ثبت علامت تجاری (برند) را انجام داده باشید. اگر چنانچه هنوز اقدام به ثبت برند خود ننموده اید ، از همین حالا اقدام نمایید تا شما هم به عنوان یکی از برترین ها در سطح جهان شناخته شوید. برای اینکه با ثبت برند و نحوه ثبت برند بیشتر آشنا شوید به مقاله ثبت برند مراجعه نمایید

مزایای ثبت برند

با توجه به ازدیاد کالاهای تولید و ارائه خدمات در زمینه های مختلف کاری تفکیک نوع کالا و خدمات توسط مصرف کنندگان جهت انتخاب مناسبتر ، ارتباط نزدیکی با برندسازی و نام تجاری دارد که اهمیت فراوان ثبت برند را نمایان می کند .علاوه بر این از دیگر مزایای ثبت برند به موارد ذیل میتوان اشاره کرد:

  • ایجاد رقابت در ارائه خدمات و کالاها
  • اخذ و اعطای نمایندگی به شرکتهای داخلی و خارجی
  • لازمه اخذ نشان حلال
  • لازمه اخذ مجوز استاندارد
  • شرکت در نمایشگاه های بین المللی
  • امکان تبلیغات رسانه ای و محیطی  برای معرفی هرچه بهتر کالا و خدمات
  • امکان اخذ وام از بانکها و مؤسسات مالی  اعتباری  با توجه به اعتبار برند
  • کمک به بازاریابی و فروش بیشتر
  • ارتقا سطح کیفی کالاها برای ماندن در عرصه ی رقابت.

لازم به ذکر است که خرید و فروش و صادرات کالا به کشورهای دیگر از جمله مزایای ثبت برند است که امروزه با توجه به تجارت جهانی جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است .

برای رسیدن به حجتی ماندگار باثباتی حقیقی وآنچه در دورنمای ذهنتان می درخشد،ثبت برند خود را در کرج، تهران و تمام مناطق ایران به کارشناسان مؤسسه حقوقی بین الملل بسپارید.