جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

هر موسسه و هر شركت و هر سازمانی كه مشمول قوانین مالیات باشد بایستی از سازمان امور مالیاتی دفاتر قانونی خود را جهت تحریر كلیه فعالیت های مالی خود تحویل بگیرد .

پلمپ دفاتر یعنی

مطابق ماده 6 قانون تجارت هر تاجری ( اعم از شخص حقیقی و حقوقی) مکلف به اخذ دفاتر 1- روزنامه 2- دفتر کل می باشد. مطابق ماده 7 قانون تجارت دفتر روزنامه دفتری است که تاجر باید همه روزه مطالبات و دیون و داد و ستد تجارتی و معاملات راجع به اوراق تجارتی و بطور کلی مجمع واردات و صادرات تجارتی خود را به هر اسم و رسمی که باشد و وجوهی را که برای مخارج شخصی خود برداشت می کند در آن دفتر ثبت نماید.

ماده 8 قانون تجارت می گوید دفتر کل دفتری است که تاجر باید کلیه معاملات را لااقل هفته ای یک مرتبه از دفتر روزنامه استخراج و انواع مختلف آن را تشخیص و جدا کرده و هر نوعی را در صفحه مخصوص در آن دفتر به طور خلاصه ثبت کند.

پلمپ دفاتر مذکور برای شرکت های تازه تاسیس تا نهایتا 30 روز پس از آن امکان پذیر می باشد و برای شرکت های دیگر برای هر سال مالی که اصولا از اول فروردین تا انتهای اسفند می باشد باید قبل از شروع سال مالی اخذ گردد.

یعنی برای پلمپ دفاتر سال 1390 که از اول فروردین شروع می گردد باید نهایتا تا 29 اسفند هشتادو نه اقدام گردد در غیر این صورت ممکن است دفاتر مالی آنها مورد قبول واقع نگردد و مالیات آنها به جای خوداظهاری به صورت علی الارس محاسبه گردد که در این صورت شخص هیچ گونه ادعایی در خصوص مبلغ درآمد و … نمی تواند داشته باشد.

پلمپ دفاتر توسط اداره ثبت شرکت ها صورت می پذیرد و احتیاجی به تسلیم دفاتر برایشان نیست بلکه با پرداخت مبلغ آن خود مرجع اقدام به تهیه و پلمپ آن می نماید . پلمپ دفاتر در واقع به معنای برگ شماری دفاتر و منگوله دارکردن دفتر می باشد تا نتوان از آن ورقی کم یا زیاد نمود.

هم چنین نام شرکت در آن قید شده و شماره ثبت پلمپ دفاتر در آن قید گردید و مهر ثبت شرکت ها در آن منظور می گردد. برای هر شرکت حداقل یک دفتر روزنامه و یک دفتر کل برای هرسال مالی احتیاج می باشد در صورت پر شدن دفتر و احتیاج به دفتر دوم مجددا اقدام به اخذ دفاتر مربوطه و پلمپ آن می باشد.

پلمپ دفاتر

تحریر و پلمپ دفاتر قانونی

کلیه شرکت های ثبت شده و صاحبان کارت بازرگانی (حقیقی و حقوقی) موظند جهت پلمپ دفاتر قانونی (روزنامه و کل) در تاریخ مقرر شده اقدام نمایند.

شرکت ها باید همزمان با ثبت شرکت، دفاتر قانونی به تاریخ روز را درخواست دهند. و دفاتر سال بعد را نیز نهایتاً تا اسفند ماه سال ماقبل پلمپ نمایند.

ادامه مطلب
مزایای ثبت کارت بازرگانی

در غیر این صورت شرکت مشمول جریمه مالیاتی(علی الراس) شده و ممنوع المعامله و کلیه افراد هیات مدیره ممنوع الخروج می گردند.

از جمله عملیات خطیر شرکت ها تحریر دفاتر قانونی است که مستلزم تجربه و تخصص کافی می باشد. عدم رعایت آیین نامه تحریر دفاتر و عدم توجه به برخی نکات ظریف موجب رد دفاتر و یا بروز جرایم احتمالی خواهد شد.

اظهارنامه مالیاتی عملکرد

بخشی از مبلغ مالیات و جرایم پرداختی توسط مودیان به نحوه تهیه اظهارنامه مالیاتی بستگی دارد. در صورت بروز اشتباه و یا سهل انگاری در تنظیم اظهارنامه مالیاتی، ممکن است شرکت با جرایم سنگین مواجه گردد.

متخصصان ما این اطمینان را به مشتریان می دهند که ضمن تنظیم صحیح و اصولی اظهارنامه مالیاتی بر اساس اسناد و مدارک مثبته شرکت، از خروج منابع مالی مازاد و نابجا جلوگیری به عمل آورند.

 تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده می بایست پس از پایان هر فصل از سال به سازمان امور مالیاتی تحویل گردد. ما علاوه بر تهیه و تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، اسناد و مدارک پشتوانه تهیه آن را نیز بررسی و کنترل نموده و راهنمایی های لازم را ارائه می نماید.

عدم تهیه اظهارنامه ،عدم ارسال به موقع اظهارنامه، عدم آشنایی با قوانین مربوطه می تواند موجب بروز جرایم سنگین و زیان مودیان گردد. این دفاتر كه به دفاتر قانونی معروف هستند .

كلیه شركتها با توجه به دستور العمل ها و آئین نامه تحریر دفاتر قانونی كلیه عملیات مالی خود را بایستی به ترتیب وقوع به صورت خوانا و بدون خط خوردگی و تراشیده شدن و لاك گیری در این دفاتر بنویسند و در انتهای سال مالی و زمانی كه می خواهند اظهار نامه مالیاتی را تحویل دهند دفاتر پلمپ شده ای را هم كه نوشته اند برای استناد به دارایی تحویل می دهند.

چرا پلمپ دفاتر می کنیم ؟

زیرا جزء قوانین می باشد و  در صورت عدم انجام آن جریمه مالیاتی می شویم. عدم صدور صورتحساب، عدم درج شماره اقتصادی، استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران یا برعکس، مسئولیت تضامنی +10 درصد مبلغ مورد معامله که بدون رعایت ضوابط این ماده صورت گرفته باشد را در بر دارد.

دفاتر پلمپ

مطابق قانون تجارت همه ی شرکت ها باید دفاتر خود را پلمپ نمایند. منظور از پلمپ دفاتر، دفاتری می باشد که باید در شرکت ها پلمپ شوند.

شرکت ها باید همه ی قروض، دریافتی ها و صادرات و وارداتی که به صورت روزانه انجام می دهند را در این دفتر به ثبت برسانند.

یکی از نخستین مبادراتی که باید بعد از آن که شرکتی را به ثبت رساندید انجام دهید، پلمپ دفاتر قانونی می باشد.

همه ی شرکت ها و اشخاص حقیقی و حقوقی جهت ثبت هزینه ها و درآمدهای روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه مستلزم وارد نمودن اطلاعات حساب خود در این دفاتر می باشند.

جهت اینکه این دفاتر در اداره مالیاتی مورد قبول واقع شود و قابل استناد نیز باشد باید پلمپ باشد و باید به امضای نماینده ارائه ثبت رسیده باشد.

در صورتی که این دفاتر پلمپ نشده باشند برای بازرسان مالیاتی بی ارزش و بی اعتبار خواهد بود.

منظور از دفاتر قانونی، دفاتری می باشند که مورد تایید سازمان امور مالیاتی می باشد و بر اساس مقررات و قوانین ماده های 11 و 12 قانون تجارت در اداره ثبت اسناد و دفاتر مشاغل از جانب اداره های امور اقتصادی و دارایی پلمپ می شوند.

ادامه مطلب
پروانه بهره برداری جهاد کشاورزی

ثبت بین الملل آماده ارائه خدمات در جهت اخذ پلمپ دفاتر و اخذ پلمپ دفاتر در مناطق آزاد می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پلمپ دفاتر در مناطق آزاد

برای اخذ پلمپ دفاتر باید مدارک ذیل را به اداره ثبت شرکتها ومالکیت های صنعتی و معنوی منطقه آزاد کیش ارائه نمایید:

 •  دفتر روزنامه و کل هر کدام یک جلد.
 • دو نسخه اظهار نامه پلمپ دفاتر تجارتی.
 • روزنامه رسمی شرکت.
 • وکالت نامه یا معرفی نامه برای نماینده در صورتیکه وکیل یا نماینده برای پلمپ دفاتر معرفی شده باشند.
 • کپی شناسنامه و کارت ملی وکیل یا نماینده.

طبق ماده 6 قانون تجارت ایران ، هر تاجری به استثنای کسبه جزء مکلف است دفاتر ذیل یا دفاتر دیگری را که وزارت عدلیه به موجب نظامنامه قائم مقام این دفاتر قرار می دهد داشته باشد:

 • دفتر کل
 • دفتر روزنامه
 • دفتر دارایی
 • دفتر کپیه

هم چنین به موجب قانون،کلیه شرکت ها و یا موسساتی که در ادارات ثبت به ثبت می رسند، مکلف اند اقدام به گرفتن دفتر پلمپ شده نمایند.

این دفاتر به این دلیل به دفاتر پلمپ معروف هستند که صفحات این دفاتر در اداره مالیات و ثبت شرکت ها پلمپ می شوند.

لذا، پلمپ و شماره گذاری دفاتر تجاری که معمولاً اساس حسابداری موسسات را تشکیل می دهند از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

منطقه آزاد چیست؟

ایران هشت منطقه آزاد تجاری و صنعتی دارد که شامل:

 • منطقه آزاد کیش.
 • منطقه آزاد قشم.
 • منطقه آزاد چابهار.
 • منطقه آزاد اروند.
 • منطقه آزاد بندر انزلی.
 • منطقه آزاد سلفچگان.
 • منطقه آزاد ماکو.
 • منطقه آزاد ارس می باشد.که تمام مناطق آزاد ذکر شده 15 سال معافیت از مالیاتی را برخوردار می باشد.

آیا شرکتی که کار نمی کند باید دفتر پلمپ کند؟

بله حتما – تمامی شرکت ها موظف به دریافت دفاتر مالی خود هستند و برای اینکه عدم فعالیت خود را به اداره مالیات (دارایی) اعلام نمایند باید دفاتر پلمپ شده خود را بصورت خالی تسلیم آن اداره محترم کنند.)

زمان دقیق پلمپ دفاتر کی می باشد ؟

جهت تسلیم نمودن اظهارنامه مالیاتی در تیرماه هر سال باید اواخر سال قبل اقدام به اخذ پلمپ دفاتر قانونی کرده باشید.

چه مدارکی برای پلمپ دفاتر نیاز است؟

 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل.
 • کپی روزنامه رسمی تاسیس و یا آخرين تغييرات ثبتی شركت در روزنامه رسمی.
 • مهر شرکت.

پلمپ دفاتر چقدر زمان خواهد برد ؟

یک روزه انجام می شود و حدود یکماه زمان می برد تا توسط اداره پست به دست موکل برسد.

مراحل دریافت دفاتر مالی شرکت (پلمپ دفاتر قانونی) چگونه است ؟

 1. مشاوره تلفنی با کارشناس.
 2. انعقاد قرارداد.
 3. ارسال مدارک به کارشناس.

مهلت انجام پلمپ دفاتر چه زمانی‌ست؟

برای دریافت دفاتر پلمپ شده هر سال باید سال قبل از آن اقدام به دریافت دفاتر پلمپ شده نمود. برای مثال برای دریافت دفاتر پلمپ شده سال 94 تا پایان اسفند سال 93 فرصت باقیست و با شروع سال 94 مهلت دریافت این دفاتر تمام شده و توزیع دفاتر سال 95 آغاز می‎شود.

برای انجام پلمپ دفاتر چه مدارکی نیاز دارم؟

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده مدیر عامل ( برابر اصل در موسسه بین الملل بدون هیچ هزینه ای توسط وکلا انجام می‌شود. )
 2. کپی روزنامه رسمی تاسیس و کپی روزنامه رسمی آخرين تغييرات
 3. مهر شرکت

انجام پلمپ دفاتر و دریافت آن چقدر زمان خواهد برد ؟

انجام مراحل اداری پلمپ دفاتر یک روز زمان می‌برد و بین 20 تا 30 روز زمان خواهد برد تا دفاتر قانونی پلمپ شده توسط اداره پست به دست موکل برسد.

برای دریافت دفاتر پلمپ شده چه اقداماتی باید انجام دهم؟

 1.  تکمیل مدارک مورد نیاز
 2. تماس با شماره موسسه بین الملل و دریافت مشاوره تلفنی از کارشناس
 3. انعقاد قرارداد انجام پلمپ دفاتر به صورت حضوری یا غیر حضوری
 4. تحویل مدارک مذکور به کارشناس به صورت حضوری یا غیر حضوری
ادامه مطلب
رتبه EPC - اخذ گرید

آیا می توان برای فرار از مالیات اطلاعات دفاتر قانونی را به صورت غیر واقعی ثبت نمود؟

انجام این کار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. زیرا در صورتی که کذب اظهارات ثبت شده در دفاتر و اظهارنامه و ارائه مدارک غیر واقعی و یا خودداری از تسلیم اظهارنامه برای سه سال مکرر احراز شود، دارای مجازات حبس از 3 ماه الی 2 سال و جریمه محرومیت از همه معافیت‌ها و بخشودگی های قانونی در مدت مذکور خواهد بود.

در صورتی که هنوز دفاتر قانونی سال 95 و سالهای پیشین را نگرفته اید می‌توانید به اداره دارایی مراجعه نموده و با ممیز یا سر ممیز خود راجع به تعیین تکلیف در این زمینه مشورت نمایید.

توصیه می‌گردد در موعد مقرر اقدامات قانونی تعیین شده را انجام دهید تا از بروز مشکلات احتمالی بعدی جلوگیری گردد. جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما در تماس باشید.

روش پلمپ دفاتر تجارتی شرکتها

هر تاجر باستثنای كسبه جزء مكلف است دفاتر ذیل كه شامل 1- دفتر روزنامه. 2- دفتر كل. 3- دفتر دارائی پلمپ نماید. دفتر روزنامه دفتر است كه اجر همه روزه مطالبات و دیون و داد و ستد تجارتی خود و بطور كلی جمیع واردات و صادرات تجارتی به هر اسم و رسمی كه باشد در آن دفتر ثبت نماید.

دفتر كل دفتری است كه تاجر باید كلیه معاملات را لااقل هفته ای یكمرتبه از دفتر روزنامه استخراج و انواع مختلفه آن را تشخیص و جدا كرده و هر نوعی را در صفحه مخصوص در آن دفتر بطور خلاصه ثبت كند.

دفتر دارائی دفتری است كه تاجر باید هر سال صورت جامعی از كلیه دارائی منقول و غیر منقول و دیون و مطالبات سال گذشته را به ریز ترتیب داده ودر دفتر ثبت و امضاء نماید:

هر شركتی یا مؤسسه ای یا شركت تعاونی اعم از تعاونی مصرف یا مسكن باشد در ادارات ثبت به ثبت می رسد مكلف است اقدام به گرفتن دفتر پلمپ شده نماید.

(طبق ماده 6 قانون دفاتر تجارتی) كلیه بانكها برای عملیات سالیانه خود دفتر روزنامه و كل و دارایی در یافت می كنند باید به ترتیب تاریخ در صفحات كلیه صادرات و واردات نوشته شود. تراشیدن و حك كردن و همچنین جای سفید گذاشتن و یا بین سطور نوشتن ممنوع است و باید تمام آن دفاتر پس از ختم هر سالی لااقل تا 10 سال نگهداری می شود.

بر طبق ماده 13 قانون دفاتر تجارتی ارباب رجوعی كه جهت پلمپ دفاتر قانونی خود به ادارات ثبت مراجعه می كند، باید اول ورقه اظهار نامه پلمپ دفتر تجارتی كه در قسمت فروش اوراق بهادار هست با ذكر این كه تعداد دفاتر چند جلد هست تهیه كند.

ورقه اظهار نامه را باید مدیر شركت یا مؤسسه یا بازرگان شخصاً تكمیل و ممهور به مهر شركت با قید شماره ثبت شركت یا مؤسسه در ورقه منعكس شود مگر شركت یا مؤسسه كه هنوز مهر تهیه نكرده است این است كه همه شركتها به مجرد به ثبت رساندن شركت یا مؤسسه خویش اقدام به پلمپ دفاتر می كند ولی شماره ثبت حتماً باید در ورقه ظاهار نامه پلمپ دفتر حتماً منعكس شود و همچنین باید كلیه مشخصات مدیر عامل شركت یا بازرگان و آدرس شركت یا محل تجارت بازرگان در ورقه نوشته شود.

اگر مراجعه كننده نماینده یا بازرگان باشد باید در پائین ورقه مشخصات كامل وی ذكر شود و كارت شناسائی هم همراه داشته باشد .

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن