جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

پذیریه نویسی پس از صدور اجازه انتظار اعلامیه پذیریه نویسی از طرف مرجع ثبت شرکت، مؤسسین به انتشار آن در جراید اقدام می کنند و نیز لازم است که اعلامیه مزبور در بانکی که تعهد سهام نزد آن صورت می گیرد، در معرض دید قرار داده شود.

اعلامیه پذیره نویسی برای دعوت مردم جهت خرید سهام است. ضرورت دارد که آنان قبلاً از وضع و مشخصات شرکتی که می خواهند سهام آن را خریداری کنند مطلع باشند. لذا لایحه اصلاح قانون تجارت مقرر داشته است که باید مشخصات کامل شرکت از قبیل نام و موضوع عملیات و مدت شرکت ، هویت کامل مؤسسین، مبلغ سرمایه، تعداد و نوع سهام و غیره، دقیقاً در اعلامیه پذیره نویسی قید گردد.

اعلامیه پذیره نویسی، باید از طرف صاحبان امضای مجاز شرکت امضاء شود و نشانی کامل و مؤسسین در آن قید گردد. هرکس اعلامیه مزبور را بدون امضاهای مجاز و نام و نشانی مؤسسین شرکت منتشر کند، به جزای نقدی محکوم خواهد شد.

مطالب اعلامیه پذیره نویسی

طرح اعلامیه پذیره نویسی که به وسیله مؤسسین تهیه و به ضمیمه اظهارنامه به مرجع ثبت شرکت تسلیم می شود، باید مشتمل بر مطالب زیر باشد:

نام شرکت و نوع فعالیتهایی که شرکت به منظور آن تشکیل می شود.

مرکز اصلی شرکت و شعب آن، در صورتی  که تأسیس شعبه مورد نظر باشد.

– مدت شرکت

– هویت کامل و اقامتگاه و شغل مؤسسین. در صورتی  که همه یا بعضی از مؤسسین در امور مربوط به موضوع شرکت یا امور مشابه آن، سوابق یا اطلاعات یا تجاربی داشته باشند، ذکر آن به اختصار

ادامه مطلب
نقل و انتقال برند

– مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیر نقد آن، به تفکیک و تعداد و نوع سهام در  مورد سرمایه غیرنقد شرکت، تعیین مقدار و مشخصات و اوصاف و ارزش آن به نحوی که بتوان از کم و کیف سرمایه غیرنقد اطلاع حاصل کرد.

– در صورتی که مؤسسین مزایایی برای خود در نظر گرفته باشند، تعیین چگونگی و موجبات آن مزایا به تفضیل

– تعیین مقداری از سرمایه که مؤسسین تعهد کرده و مبلغی که پرداخت کرده اند.

– ذکر هزینه هایی که  مؤسسین تا آن موقع جهت تدارک مقدمات تشکیل شرکت و مطالعاتی که انجام گرفته است، پرداخت کرده اند و برآورد هزینه های لازم تا شروع فعالیتهای شرکت.

– در صورتی که انجام موضوع شرکت قانوناً مستلزم موافقت مراجع خاصی باشد، ذکر مشخصات اجازه نامه یا موافقت اصولی آن مراجع.

– ذکر حداقل تعدادی های که هنگام پذیره نویسی باشد توسط پذیره نویس تعهد شود و تعیین مبلغی از آن که باید مقارن پذیره نویسی، نقداً پرداخت گردد.

– ذکر شماره و مشخصات حساب بانکی که مبلغ نقدی سهام مورد تعهد، باید به آن حساب واریز گردد و تعیین مهلتی که طی آن اشخاص ذی علاقه می توانند برای پذیره نویسی و پرداخت مبلغ نقدی، به بانک مراجعه کنند.

– تصریح به این که اظهارنامه موسسین به انضمام طرح اساسنامه برای مراجعه علاقمندان، به مرجع ثبت شرکت تسلیم شده است.

– ذکر نام روزنامه کثیرالانتشاری که هرگونه دعوت و اطلاعیه بعدی تا تشکیل مجمع عمومی مؤسس، منحصراً در آن منتشر خواهد شد.

– چگونگی تخصیص سهام به پذیره نویسان.

ادامه مطلب
سیستم مادرید

هرکس با سوء نیت به انتشار اعلامیه پذیره نویسی سهام که متضمن اطلاعات نادرست یا ناقص باشد، مبادرت کند، به مجازات شروع به کلاهبرداری محکوم خواهد شد و اگر اثری بر این اقدامات مترتب شده باشد، مرتکب در حکم کلاهبردار بوده و به مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

پذیره نویسی چیست ؟

برای این که سهام شرکت از طرف خریداران تعهد  گردد، آنان باید ورقه ای را به نام «ورقعه تعهد سهم» که حاکی از قبول و تعهد پرداخت بهای سهم است، تکمیل و امضاء کنند. این  عمل را پذیره نویسی گویند.

ظرف مهلت که در اعلامیه پذیره  نویسی معین شده است علاقمندان، به بانک مراجعه می نمایند و ورقه تعهد سهم را تکمیل و امضاء و مبلغی را که نقداً باید پرداخت شود تأدیه و رسید دریافت می کنند.

امضاء ورقه تعهد سهم، به  خودی خود مستلزم قبول اساسنامه شرکت و تصمیمات مجامع عمومی شرکت می باشد. مؤسسین می توانند مهلت پذیره نویسی را تمدید نمایند، زیرا در این مورد منعی در قانون مشاهده نمی شود.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x