جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

علاقه مندان به سرمایه گذاری در شرکت های سهامی تنها با امضای ورقه ای تحت عنوان ورقه تعهد سهم نزد بانک ، سرمایه گذاران در شرکت به عنوان سهامدار شناخته خواهند شد. بدین ترتیب امضای ورقه تعهد سهام به معنی قبول هرگونه سهام بفروش رسیده در شرکت است.

در صورتی که در اوراق پذیره نویسی نقصی ایجاد شودباعث بطلان پذیره نویسی نمی گردد مگر در صورتی که شخصیت موسسان در انتشار اوراق اهمیت داشته باشند.

در ادامه به بحث در مورد ورقه تعهد سهام خواهیم پرداخت. موسسه بین الملل در راستای انجام امورات مربوط به درج تعهد سهام متقاضیان آن ها را یاری خواهد کرد. در ادامه با ما همراه باشید .

برای اطلاع از مراحل و شرایط ثبت تغییرات شرکت به مقاله لینک شده مراجعه شود.

تنظیم ورقه تعهد سهم

ورقه تعهد سهام ، به وسیله مؤسسین تهیه شده و در اختیار بانک گذاشته می شود و باید در آن مطالبی که ذیلاً ذکر می  گردد نوشته شود. ورقه سهم در دو نسخه تنظیم و با قید تاریخ به امضای پذیره نویس یا قائم مقام قانونی وی می رسد .

نسخه اول نزد بانک نگهداری می شود و نسخه دوم با قید رسید و جه و مهر و امضای بانک، به پذیره نویس تسلیم می گردد. در صورتی که ورقه تعهد را شخصی برای دیگری امضاء کند، هویت و نشانی کامل و سمت امضاء کننده ، در ورقه تعهد سهم قید می شود و مدرک او اخذ و به نسخه دوم که نزد بانک می ماند، پیوست می گردد.

ادامه مطلب
نمونه صورتجلسه تغییر موضوع فعالیت شرکت✔️

ورقه تعهد سهم

مطالب ورقه تعهد سهم

ورقه تعهد سهم باید مشتمل بر نکات زیر باشد :

  • نام و موضوع و مرکز اصلی و مدت ثبت شرکت .
  • سرمایه شرکت .
  • شماره و تاریخ اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی و مرجع صدور آن
  •  تعداد سهامی که مورد تعهد واقع می شود و مبلغ اسمی آن و همچنین مبلغی که از این بابت نقداً در موقع پذیره نویسی باید پرداخت شود .
  •  نام بانک و شماره حسابی که مبلغ لازم توسط پذیره نویسان باید به آن  حساب پرداخت شود .
  • هویت و نشانی  کامل پذیره نویس .
  •  قید این ک ه پذیره نویس متعهد است مبلغ پرداخت نشده سهم یا سهام مورد تعهد را ، طبق مقررات اساسنامه شرکت پرداخت نماید .
  •  توضیح این که مبلغی  که خریدار سهم باید نقداً بپردازد یا به عبارت دیگر مبلغ لازم التأدیه ، نباید از سی و پنج درصد مبلغ اسمی هر سهم  کمتر باشد.

اقدامات پس از تعهد ورقه تعهد سهام

پس از گذشتن مهلتی که برای پذیره نویسی معین شده است یا در صورتی که مدت تمدید شده باشد ، بعد از انقضای مدت تمدید شده ، مؤسسین حداکثر تا یک ماه به تعهدات پذیره نویسان رسیدگی می  کنند و پس از احراز این که تمام سرمایه شرکت صحیحاً تعهد گردیده و مبلغ لازم التأدیه که اقلاً سی و پنج درصد باید باشد ، پرداخت شده است، تعداد سهام هر یک از پذیره نویسان را مشخص و اعلام می کنند و به دعوت مجمع عمومی مؤسس اقدام می نمایند.

یادآوری می شود که مؤسسین باید گزارشی تهیه کنند و این گزارش باید حداقل پنج روز قبل  از تشکیل مجمع ، در  محلی که در آگهی دعوت آن تعیین شده است ، برای مراجعه و مطالعه پذیره نویسان آماده باشد .

ادامه مطلب
ثبت تغییرات شرکت در بوشهر

آورده غیرنقد در ورقه تعهد سهام

در شرکت سهامی عام، همان طور که ( شماره 21 ) گفته شد ، آورده  غیرنقدی فقط به مؤسسین اختصاص دارد و قسمتی از تعهد آنها می تواند به صورت غیرنقد باشد .

قانونگذار ، برای جلوگیری از ورود ضرر احتمالی به پذیره یا اشخاص ثالثی که بعداً ممکن است اموال شرکت وثیقه طلب آنها قرار گیرد، در خصوص آورده غیرنقدی مؤسسین به احواط عمل کرده و مقرر داشته است که : هرگاه یک یا چند نفر از مؤسسین آورده غیرنقدی داشته باشند ، مؤسسین باید قبل از اقدام به دعوت مجمع عمومی مؤسس، نظر کتبی کارشناس رسمی وزارت دادگستری را در مورد ارزیابی فرآورده های مزبور جلب کنند و آن را جزو گزارش اقدامات خود، در اختیار مجمع عمومی  مؤسس بگذارند .

در صورتی که مؤسسین برای خود ، مزایایی مطالعه کرده باشند ، باید توجیه آن به ضمیمه گزارش مزبور ، به مجمع تقدیم شود .

گزارش مربوط به ارزیابی آورده های غیرنقد و علل و موجبات مزایای مطالعه شده ، باید در مجمع عمومی مؤسس مطرح گردد .

مؤسسینی که آورده غیرنقدی دارند یا مزایایی برای خود مطالبه کرده اند، در موقعی که تقویم آورده غیرنقد یا مزایای مورد مطالبه آنها ، موضوع رأی است، حق رای ندارند و آن قسمت از سرمایه غیرنقد که موضوع مذاکره و رأی است، از حیث حد نصاب مربوط به رسمیت جلسه مجمع عمومی موسس ، جزء سرمایه حاضر در جلسه، منظور نخواهد شد .

مجمع عمومی موسس نمی تواند آورده های غیرنقد را ، بیش از آنچه که از طرف کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی شده است ، قبول کند .

ادامه مطلب
ثبت تغییرات شرکت در تهران
5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x