جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
نمایندگی و حق امضای مدیرعامل در ثبت شرکت های تجاری مورد بحث است. قانون نیز این امر را تا حدودی بر عهده توافق بین اعضاء قرار داده است.

شرایط لازم برای نمایندگی و حق امضای مدیرعامل

«مدیرعامل شرکت در حدود اختیاراتی که توسط هیأت مدیره به او تفویض شده است، نماینده شرکت محسوب است و حق امضاء دارد.» معمولاً اوراق عادی و نامه های شرکت به امضای مدیرعامل می رسد، ولی کلیه چکها و قراردادها و اسناد و اوراقی که برای شرکت ایجاد تعهد می کند، به وسیله مدیرعامل و صاحب با صاحبان امضای مجاز دیگر، امضا می شود.

در صورتی که هیأت مدیره با استفاده از تجویز ماده 124 مارالذکر ( شماره 226 )، بیش از یک نفر به مدیریت عاملی شرکت برگزیند، لازم است که حدود اختیارات هر یک از آنها را تعیین نماید . یا اگر قرار است اختیارات آنها جمعی باشد در این صورت طریق تصمیم گیری آنان که به اکثریت یا به اتفاق آراء خواهد بود باید در اساسنامه پیش بینی شده باشد.

مدیرعامل باید شخص حقیقی باشد. شخص حقوقی را نمی توان به سمت مدیرعاملی شرکت سهامی انتخاب کرد.

هیأت مدیره باید با مدیرعامل منتخب، قرارداد استخدامی منعقد نماید و بلافاصله باید نام و مشخصات و حدود اختیارات مدیرعامل را با ارسال نسخه ای از صورتجلسه هیأت مدیره حاکی از انتخاب وی، به مرجع ثبت شرکت اعلام کند، تا پس از ثبت در روزنامه رسمی آگهی شود.

به این مقاله امتیاز دهید
ادامه مطلب
مطالب اظهارنامه
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x