جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
اگر میخواهید شرکت تعاونی ثبت کنید ما با ارائه نکات حقوقی راگان ثبت شرکت های تعاونی راهنمای مناسب و صفرتا صد شماییم بهتر است هم اکنون با شماره تماس موسسه بین الملل تماس بگیرید و نکات ثبتی را دریافت کنید.

فرآیند ثبت شرکت های تعاونی

قوانین مرتبط با نحوه ثبت شرکت های تعاونی و توضیحاتی در خصوص چگونگی نحوه ثبت شرکت های تعاونی جهت مطالعه شما عزیزان توسط کارشناسان موسسه حقوقی بین الملل با برند تجاری ثبت بین الملل در نظر گرفته شده است.

در ضمن در ثبت بین الملل کلیه فرآیند نحوه ثبت شرکت های تعاونی و ثبت انواع شرکتها و همچنین ثبت برند و علامت تجاری در کرج و تهران با کمترین هزینه و زمان به صورت کاملا تخصصی و با ارائه راهکارهای حقوقی صورت میپذیرد.

درباره ثبت شرکت های تعاونی

در حال حاضر قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مشتمل بر71 ماده 50 تبصره شامل شرکتهای تعاونی، اتحادیه تعاون، اتاق تعاون، وزارت تعاون در 13/06/1370 به تصویب مجلس شورای اسلامی و در 24/06/1370 به تایید شورای نگهبان رسیده است طبق ماده 71 قوانین و مقررات مغایر با قانون مزبور ملغی گردیده است.

به نظر می رسد موادی که در قانون نحوه ثبت شرکت های تعاونی تولید و مصرف مصوب 1311 وشرکت های تعاونی مصوب 16/03/13500 با اصلاحات بعدی در قانون جدید به سکوت برگزار شده و مغایرتی هم نداشته باشد به قوت خود باقی است. نحوه ثبت شرکت های  تعاونی.

تعریف شرکت های تعاونی

تعاون یعنی کمک متقابل که از دوران باستان نزد ایرانیان از خصال حسنه و کردار نیک می باشد. بر همین طرز تفکر مردم ایران به هنگام بروز مشکلات اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی بر خلاف برخی از جوامع غربی به کمک هم شتافته و یکدیگر را یاری و مساعدت می نمایند در اسلام به تعاون و تقوی تاکید شده و خداوند در سوره مائده آیه شریفه 2 اشاره شد. باید شمادر  نیکوکاری و تقوی به یکدیگر کمک کنید نه در گناه و ستمکاری . نحوه ثبت شرکت های تعاونی.

ادامه مطلب
ثبت شرکت دانش بنیان

در دنیای امروز فقط شرکت های سهامی عام است که شکل حقوقی واحد های بزرگ تولیدی و صنعتی و خدماتی و غیر را تشکیل می دهد. هدف این شرکت سودآوری است و در نتیجه موجبات تحرک وشکوفایی اقتصاد کشور را فراهم می نمایند.

بر عکس ، در شرکت های تعاونی سود مورد توجه نیست بلکه تعاون و همکاری محور اصلی قانون را تشکیل می دهد.این شرکت ها در دنیای امروز نقش اقتصادی چندانی در کشور ندارد زیرا هدف همکاری متقابل و بهروری برای اعضای ، مدیران و اشخاص ثالث را تعیین می نمایند و دولت چندان مداخله در این شرکت ها مانند تاسیس وزارتخانه ندارد.

ثبت شرکت های تعاونی

توضیحاتی در خصوص مفاد شرکت های تعاونی

در این مواد نحوه ثبت شرکت های تعاونی در شکل حقوقی شرکت های سهامی همانند قانون منسوخه 1350 اصلاحی 1352 و 13544 که از حقوق کشور های اسکاندیناوی اقتباس شده بود می باشد که سرمایه به سهام تقسیم شده و هر عضو تعاونی می تواند تعداد سهامی را که داوطلب می باشد خریداری نماید.

شرایط عضویت در شرکت های تعاونی

در این مواد شرایط عضویت پیش بینی گردیده است و اعضا باید طبق اساسنامه رفتار کنند و نیز حق نظارت به کلیه امور تعاونی را دارند. اخراج عضو تعاونی بر خلاف شرکت سهامی امکان پذیر می باشدو ضمناً هر عضوی می تواند تحت شرایطی از تعاونی خارج شود اما در شرکت سهامی ، سهامدار فقط حق انتقال سهام خود را دارد بدون آنکه شرکت بتواند او را اخراج کند  یا سهام او را خریداری نماید ( ماده 198 ل.ا.ق.ت) زیرا هدف، ایجاد ثبات سرمایه گذاری و اجرای برنامه تجارتی شرکت سهامی در کوتاه مدت ( دو سال ) شرکت و فروش سهام آن در بازار بورس با توجه به برنامه تنظیمی دارای اهمیت زیاد می باشد. نحوه ثبت شرکت های تعاونی.

مساوات حق سهم در میزان سهامداران

ماده 20 (ق.ب.ت) مانند شرکت های سهامی ، اصل تساوی حقوق سهامداران در سرمایه گذاری پذیرفته شده است و هر عضو دارای یک رای می باشد ولی در شرکت سهامی هر سهم دارای یک رای می باشد.

ادامه مطلب
مدیریت شرکت مختلط غیر سهامی

قسمت دوم ماده به مجمع اختیار داده که برای خرید سهام حداقل و حداکثری با موافقت وزارت تعاون تعیین نماید با این ترتیب اصل آزادی سرمایه گذاری در ثبت شرکت های تعاونی از سهامداران سلب گردیده است.

بعلاوه مجمع مزبور می تواند تعهدات سهامداران تعاونی را بدون تمایل آنان افزایش دهد ولی در شرکت های سهامی افزایش تعهدات سهامداران توسط مجمع ممنوع شده است.

مسئولیت مدنی سهامداران

ماده فوق مسئولیت مدنی سهام دار را مانند شرکت های سهامی تا میزان سهام او تعیین کرده ولی در قسمت دوم میزان مسئولیت مدنی را موکول به قرارداد بین شرکت و سهام دار نموده است. نحوه ثبت شرکت های تعاونی.

تعهدات دولت در ماده 24 (ق.ب.ت) راجع به استفاده از منابع بانکی یا وام بدون بهره توسط تعاونی با واقعیت اقتصادی تطبیق نمی نماید زیرا برای اجرای مفاد این ماده امکاناتی فراهم نشده است.

تقسیم سود خالص شرکت اتحادیه های تعاونی

ماده 25 در مورد تقسیم سود خالص شرکت ها و اتحادیه های تعاونی در هر سال مالی ترتیب خاصی پیش بینی شده است. و سود خالص یا ویژه پس از کسر هزینه ها ، استهلاکات ، زیان سنوات قبل حاصل می شود و از سود مزبور 5% به عنوان ذخیره تعاونی به حساب ذخیره قانونی منظور شده و تا زمانی که میزان ان به یک چهارم معدل سرمایه 3 سال اخیر شرکت نرسیده باشد ، کسر ذخیره مذکور الزامی است.

از سود خالص حداکثر تا 5% به عنوان اندوخته احتیاطی منظووور می شود و به هنگام افزایش سرمایه نحوه ثبت شرکت های  تعاونی می توان از 2/11 ذخیره قانونی استفاده نمود. بالاخره از سود خالص به میزان 44% به عنوان حق تعاون و آموزش و نیز در صدی جهت پاداش به اعضا ، کارکنان ، مدیران، و بازرسان به ترتیب مقرر تخصیص داده می شود در خاتمه پس از کسر وجوه مذکور سود خالص باقی مانده طبق اساسنامه بین اعضا تقسیم می گردد که بسیار اندک است. زیرا هدف در تعاونی ها سودآوری نمی باشد.

ادامه مطلب
قدم به قدم ثبت شرکت در گرگان

مجمع عمومی در نحوه ثبت شرکت های  تعاونی

بالاترین مرجع تصمیم گیری و نظارت در امور شرکت های تعاونی می باشد که به صورت مجمع عمومی یا مجمع فوق العاده از اعضای شرکت تعاونی یا نمایندگان دستگاه ها ، شرکت های عمومی فوق العاده از اعضای شرکت های دولتی، بانک ها ، شورای اسلامی و سازمان های دولتی که در تعاون مشارکت یا سرمایه گذاری کرده اند تشکیل می شود.

به موجب تبصره 2 ماده مذکور انحلال ، ادغام یا تغیر موادی از اساسنامه موکول به موافقت مراجع مذکور است. در حقوق تجارت ایران ادغام شرکت ها فقط در نحوه ثبت شرکت های تعاونی پذیرفته شده است.

هر عضو بدون در نظر گرفتن میزان سهم دارای یک رای در مجمع عمومی می باشد ( قسمت اول ماده 300) بر خلاف شرکت های سهامی که هر سهم دارای یک رای می باشد.(تبصره ماده 75 ل.ا.ق.ت).

اساسنامه : به موجب تبصره 3 ماده 32 (ق.ب.ت)اساسنامه در ثبت شرکت تعاونی با حداقل 3/2 اعضای اولین مجمع عادی به تصویب می رسد.این تبصره برخلاف ماده 92 شرکت های سهامی می باشد که به موجب ماده اخیر در مجمع عمومی موسس با 3/22 اعضای حاضر در جلسه به تصویب می رسد.

مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی عادی به موجب ماده 33 و34 (ق.ب.ت)سالی یک مرتبه پس از پایان سال مالی یک بار برای انتخاب مدیران و بازرسان و رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان و گزارشات آنان و سایر موارد مندرج در ماده 34(ق.ب.ت)تشکیل می شود .در بند 4ماده 34 قانون گذار افزایش و یا کاهش سرمایه در صلاحیت مجمع عمومی عادی گذاشته است. 

مجمع عمومی فوق العاده در ثبت شرکت های تعاونی

مجمع عمومی فوق العاده به منظور تغییر در مواد اساسنامه و یا عزل یا قبول استعفای هیات مدیره و انحلال یا ادغام تعاونی تشکیل می شود به نظر می رسد عزل و یا استعفای هیات مدیره در صلاحیت مجمع عمومی عادی می باشد.اصلح است که وظایف و اختیارات مجمع عمومی عادی و فوق العاده نحوه ثبت شرکت های  تعاونی با مقرات مجامع شرکت های سهامی هماهنگ گردد که از نظر مقایسه مواد قانون و آموزش مفید خواهد بود.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x