جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

هر شرکت تحت نام مخصوصی به ثبت خواهد رسید از این رو قواعدی در خصوص نام تشکیل شرکت وجود دارد که باید بدانید تا با توجه به نوع شرکت تجاری که می خواهید به ثبت برسانید برای انتخاب نام آن نیز اقدام کنید.

  • نام تشکیل شرکت: 

در اسم شرکت تضامنی، عبارت «شرکت تضامنی» و در اسم شرکت نسبی، عبارت «شرکت نسبی» و لااقل نام یکی از شرکاء باید ذکر شود و در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکاء نباشد، باید بعد از نام شریک یا شرکائی که ذکر شده است، عبارتی از قبیل « و شرکاء » یا « برادران » قید گردد. مانند « شرکت تضامنی علی احمدی و شرکاء » یا « شرکت نسبی حسن امید و برادران ».

نام تشکیل شرکت – اسم شرکت تضامنی

منظور قانون از ذکر تضامنی یا نسبی بودن شرکت و قید نام یکی از شرکاء به همراه اسم شرکت ، این است که اشخاص ثالث از نوع آن اطلاع پیدا  کرده و لااقل نام یکی از شرکاء را بدانند.

لازم است ذکر شود که  هرگاه مطابق مقررات مزبور عمل نشود و در اسم شرکت عبارت « شرکت تضامنی » یا شرکت « نسبی » و لااقل نام یکی از شرکاء ذکر نگردد، شرکت تضامنی محسوب شده و احکام راجع به شرکت های تضامنی در مورد  آن اجرا خواهد شد.

تشکیل شرکت

در شرکت تضامنی و شرکت نسبی، آورده شرکاء ممکن است نقد یا غیر نقد باشد و شرکت وقتی تشکیل می شود که تمام سرمایه نقدی، تأدیه و سهم الشرکه غیرنقدی، تقویم و تسلیم شده باشد و لازم است که سهم الشرکه های غیر نقدی، قبلاً به تراضی تمام شرکاء تقویم شود.

ادامه مطلب
ثبت شرکت مختلط سهامی

همان طور که ( شماره 640 ) بیان خواهد شد، برای ثبت شرکت تضامنی و شرکت نسبی، لازم است که نوشته ای به امضای مدیر یا مدیران شرکت حاکی از پرداخت تمام سرمایه نقدی و تسلیم تمام سهم الشرکه های غیرنقدی با تعیین قیمت سهم الشرکه های مزبور، به مرجع ثبت تسلیم گردد.

بنابراین در واقع بدون انجام شدن امور مزبور ، ثبت شرکت ممکن نخواهد بود، مگر این که نوشته مدیر یا مدیران خلاف واقع باشد.

هر دو شرکت باید علاوه بر شرکت نامه، دارای اساسنامه نیز باشند. زیرا، بطوری که ( شماره 640 ) ذکر خواهد شد، اساسنامه یکی از مدارکی است که لازم است جهت ثبت شرکت های مزبور به مرجع ثبت تسلیم شود.

قانون تجارت در مقررات مربوط به شرکت تضامنی یا شرکت نسبی تصریحی بر لزوم اساسنامه برای این شرکت ها نمی کند و فقط در ماده 137 که جزو مقررات مزبور است، از اساسنامه نام می برد.

اضافه می شود که می توان در اساسنامه قید نمود که سرمایه اولیه شرکت به وسیله پرداخت مبالغی به اقساط بعدی از طرف شرکاء یا قبول شریک جدید، افزایش یافته یا به واسطه برداشت از سرمایه تقلیل یابد، که در این صورت لازم است که در اساسنامه، حداقلی که تا آن میزان می توان سرمایه اولیه را تقلیل داد، صراحتاً معین شود. کمتر از یک دهم سرمایه اولیه شرکت را حداقل قرار دادن، ممنوع است.

معمولاً مؤسسین، بدواً شرکت نامه را به صورت سند عادی بین خود تنظیم و امضاء می کنند و سپس برگه ای را به نام «شرکت نامه رسمی»، از مرجع ثبتش رکت دریافت و پس از تکمیل، به همراه سایر مدارک مزبور به مرجع مذکور تسلیم می نمایند. شرکت نامه را مرجع ثبت در دفاتر مخصوصی ثبت می کند.

ادامه مطلب
شرکت هائی که شرکت دولتی تلقی می شوند

این دفتر جانشین دفتر ثبت سند دفترخانه اسناد رسمی است و با ثبت در آن، شرکت نامه رسمی می شود. زیرا طبق آئین نامه مربوط « اداره کل ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری، در تهران و واحدهای ثبت شرکت ها در ادارات کل ثبت اسناد و املاک، در استانها در ثبت شرکت نامه، قائم مقام دفترخانه های رسمی می باشند.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x