ثبت موسسه حقوقی با شرایط جدید در سال 1403

راهنمای ثبت موسسه حقوقی

چگونگی ثبت موسسه حقوقی همواره از مواردی است که ذهن متقاضیان ثبت این نوع کسب و کارها را به خود مشغول می کند . حال اگر ندانید که برای ثبت موسسه حقوقی باید از کجا شروع کنید و چه اقداماتی را باید قبل از ثبت این نوع موسسات انجام دهید دیگر کار برایتان سخت می شود.

در قانون ثبت موسسات آن ها را به دونوع انتفاعی و غیرانتفاعی طبقه بندی می کنند که هر کدام از انواع موسسات بر اساس نوع فعالیت تقاضاکننده ثبت مراحل و شرایط متفاوتی خواهند داشت. موسسات حقوقی را می توان در دسته موسسات غیرتجاری به حساب می آیند که خدماتی مانند مشاوره، خیریه، پژوهش علمی، خدمات آموزشی و خدمات شهری را به مشتریان خود ارائه می دهند. ما تلاش کرده ایم که کاملاً کاربردی در این مقاله به مطالبی درباره چگونگی ثبت موسسه حقوقی بپردازیم بهتر است تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

موسسه حقوقی چیست؟

طبق ماده یک آیین‌ نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری، موسسه غیرتجاری به مجموعه‌ ای اطلاق می‌ شود که برای اهدافی غیرتجاری مانند امور علمی، امور خیریه و موارد مشابه تاسیس شده باشد، فارغ از اینکه موسسین آن قصد انتفاع داشته باشند یا خیر. در کل موسسات حقوقی نهادهایی هستند که توسط وکلای دادگستری با هدف ارائه خدمات حقوقی به اشخاص حقیقی و حقوقی تاسیس می‌ شوند. فعالیت این موسسات شامل مشاوره حقوقی، وکالت در دعاوی مختلف، تنظیم قرارداد و سایر خدمات مرتبط با امور حقوقی است.

انواع موسسات حقوقی قابل ثبت

طبق قانون، موسسات حقوقی در دسته موسسات غیرتجاری قرار می‌گیرند. در این مقاله به بررسی این موضوع و همچنین انواع موسسات غیرتجاری می‌پردازیم.

موسسات غیرتجاری چه هستند؟

طبق ماده یک آیین‌ نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری، موسسه غیرتجاری به فعالیت هایی گفته می‌ شود که برای اهدافی غیر از کسب سود و منفعت، مانند امور علمی، خیریه و امثال آن تاسیس می‌ شوند.

انواع موسسات غیرتجاری

موسسات غیرتجاری به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

موسسات غیرانتفاعی:

در این نوع موسسات، هدف از تاسیس، کسب سود و منفعت برای اعضای موسسه نیست. فعالیت‌ هایی مانند انجمن‌ های اسلامی، تخصصی و علمی، احزاب سیاسی، موسسات خیریه و صندوق‌ های قرض‌ الحسنه در قالب این نوع موسسات تعریف می‌ شوند.

برای ثبت موسسات غیرانتفاعی، علاوه بر طی مراحل قانونی ثبت موسسه، باید از اداره کل اطلاعات نیروی انتظامی نیز استعلام شود و پس از دریافت پاسخ مثبت، فرآیند ثبت ادامه خواهد یافت.

موسسات غیرتجاری انتفاعی:

در این نوع موسسات، هدف از تاسیس، کسب سود و منفعت برای اعضای موسسه یا غیر آن است. فعالیت‌ هایی مانند آموزشگاه‌ های علمی و فنی، کلاس‌ های زبان، مدارس غیرانتفاعی، موسسات گازرسانی، ارائه خدمات شهری مانند نظافت و فضای سبز و موارد دیگر در این دسته قرار می‌ گیرند.

موسسین موسسات غیرتجاری انتفاعی، پس از ثبت موسسه، موظف به اخذ مجوز فعالیت از مراجع ذیصلاح خواهند بود.

موسسه حقوقی چیست؟

ثبت موسسه حقوقی

دریافت خدمات و مراجعه به وکیل و مشاور حقوقی در بسیاری از امور، امری ضروری است. پیچیدگی قوانین و رویه‌ های حقوقی، لزوم آگاهی از حقوق و تکالیف قانونی و همچنین نیاز به تخصص و تجربه در زمینه‌ های مختلف حقوقی، از جمله دلایل تمایل افراد به استفاده از خدمات موسسات حقوقی است.

موسسه حقوقی زیر مجموعه موسسه های غیرتجاری می باشند. مطابق ماده یک آیین نامه اصلاحی مقصود از تشکیلات و موسسات غیر تجاری کلیه تشکیلات و موسساتی است که برای مقاصد غیر تجاری از قبیل امور علمی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می شود اعم از آنکه موسسین و تشکیل دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.

از منظر شرایط ثبتی تابع موسسات غیر تجاری می باشد معمولاً کارشناسان رشته حقوق و یا وکلای دارای پروانه وکالت اقدام به ثبت این موسسه می کنند.

موسسه ای جزو موسسه حقوقی محسوب می شود که هنگام ثبت تمامی مدارک لازم برای ثبت موسسه را دارا باشد. ثبت بین الملل آماده ارائه خدمات در جهت ثبت موسسه حقوقی می باشد لذا می توانید با شماره تلفن مجتمع حقوقی و ثبتی بین الملل تماس بگیرید و کلیه امور ثبتی خود را به ما بسپارید.

مزایای ثبت موسسه حقوقی

ثبت موسسه حقوقی به صورت قانونی فواید متعددی را برای موسسه و همچنین برای موکلین آن به همراه دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • شخصیت حقوقی مستقل در زمان ثبت موسسه ایجاد می شود. در واقع موسسه ثبت شده به عنوان یک شخص حقوقی مستقل شناخته می‌شود و از این رو می‌ تواند در معاملات حقوقی به نام خود اقدام کند.
 • ثبت قانونی موسسه، اعتبار و اعتماد بیشتری را برای آن به ارمغان می‌ آورد و این امر موجب افزایش تعداد موکلین و رونق کسب و کار موسسه خواهد شد.
 • قابلیت استفاده از نام و عنوان در نامگذاری موسسات حقوقی، درواقع موسسه ثبت شده می‌ تواند از نام و عنوان خود در تبلیغات، سربرگ‌ ها و سایر اوراق رسمی استفاده کند.
 • معافیت‌های مالیاتی با ثبت موسسه حقوقی امکان می پذیرد. موسسات حقوقی ثبت شده از برخی معافیت‌ های مالیاتی برخوردار هستند.
 • وکلای شاغل در موسسات حقوقی ثبت شده می‌ توانند پس از کسب سابقه و شرایط لازم، پروانه وکالت پایه دو را دریافت کنند.

مدارک لازم برای ثبت موسسه حقوقی

مدارک مورد نیاز برای ثبت موسسه حقوقی در سال 1403:

 • دو نسخه از اساسنامه موسسه که باید به طور کامل تنظیم و توسط کلیه موسسین امضاء شده باشد و مطابق با فرم نمونه اساسنامه کانون وکلای دادگستری تنظیم شود.
 • دو نسخه از شرکت نامه تاسیس کسب وکار که مشخصات کامل و دقیق موسسین و سهم الشرکه هر کدام را درج کنید و به امضاء کلیه موسسین برسد.
 • دو نسخه از صورتجلسه موسسین، موضوع جلسه را به طور واضح درج کنید، تصمیمات اتخاذ شده در جلسه را به طور دقیق و شفاف بیان کنید و به امضاء کلیه موسسین و رئیس و منشی جلسه برسد.
 • مدارک شناسایی با ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه موسسین الزامی است.
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه برای کلیه موسسین که باید از مراجع قضایی ذیصلاح اخذ شود.
 • قرارنامه: در صورت وجود، باید به صورتجلسه ضمیمه شود.
 • وکالتنامه: اصل وکالتنامه وکیل یا وکلای موسسین باید ارائه شود.
 • فیش پرداختی: با استعلام از کارشناسان ثبتی می توانید میزان مبلغ جهت هزینه های مربوطه که باید ارائه شود را محاسبه کنید.
 • اصل مدرک وکالتنامه وکیل، در صورت وجود وکیل برای یکی از موسسین که ارائه اصل مدرک وکالتنامه الزامی است.

ثبت موسسه حقوقی

شرایط جدید برای ثبت موسسه حقوقی

برای ثبت موسسه حقوقی، شرایط و ضوابط خاصی وجود دارد که متقاضیان باید آنها را رعایت کنند. برخی از این شرایط عبارتند از:

 • تعداد موسسین موسسه حقوقی باید حداقل سه نفر باشد و همگی باید دارای پروانه وکالت دادگستری باشند.
 • کلیه موسسین موسسه حقوقی باید تابعیت ایرانی داشته باشند.
 • موسسین موسسه حقوقی نباید دارای سوء پیشینه کیفری باشند.
 • موسسین موسسه حقوقی باید در زمینه‌های مختلف حقوقی دارای تخصص و تجربه کافی باشند.
 • اساسنامه موسسه حقوقی باید مطابق با قوانین و مقررات مربوطه تنظیم شود.
 • متقاضیان تاسیس موسسه حقوقی باید پس از طی مراحل قانونی، از کانون وکلای دادگستری مربوطه مجوز لازم را اخذ کنند.

مراحل ثبت موسسه حقوقی

ثبت موسسه حقوقی در چند مرحله انجام می‌شود که به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 1. تهیه مدارک لازم: متقاضیان باید مدارک مورد نیاز برای ثبت انواع موسسات را از اداره ثبت اسناد و املاک کشور یا کانون وکلای دادگستری مربوطه دریافت و آنها را تکمیل کنند.
 2. انتخاب نام: متقاضیان باید برای موسسه خود نامی انتخاب کنند که قبلا به ثبت نرسیده باشد.
 3. تنظیم اساسنامه: اساسنامه موسسه باید مطابق با قوانین و مقررات مربوطه تنظیم و به امضای کلیه موسسین برسد.

تعداد اعضای موسسه حقوقی

برای ثبت موسسه حقوقی به مانند شرکتهای با مسئولیت محدود باید حداقل 2 نفر اعضا وجود داشته باشد. البته قوانین برای ثبت شرکت و موسسه با یکدیگر متفاوت هستند و برای ثبت هرکدام از انواع آن ها بر اساس نیاز و تصمیم شریک خود باید اقدام کرد.

مشاوره در این زمینه می تواند راهکاری مفید برای دستیابی شما به نتیجه باشد پس با شماره تماس رایگان 02633193 تماس بگیرید و مشاوره فوری و تخصصی از وکلای حقوقی بگیرید.

نام موسسه حقوقی

در نام موسسه در اولین سیلاب می توانید از کلمات حقوقی استفاده کنید و گفتن این نکته دور از فایده نیست که اکنون در خصوص انتخاب نام شرکت ها و موسسات برای ثبت، داشتن حداقل سه سیلاب الزامی بوده و کلمه حقوقی که در ابتدا برای نام موسسه انتخاب می کنید سیلاب محسوب نمی شود و به غیر از آن باید سه سیلاب قید شود.

به طور کلی نام موسسه باید تابع شرایط و مقررات اسم های شرکت ها و موسسه ها باشد.

برای کسب اطلاعات در زمینه انتخاب اسم مناسب موسسه حقوقی به مقاله آن مراجعه کنید: انتخاب نام برای شرکت حقوقی

موضوع موسسه حقوقی

فعالیت و موضوع این موسسه، مشاور حقوقی در کلیه امور حقوقی و هم چنین انجام امور وکالت می باشد.

تفاوت موسسه حقوقی و دفتر وکالت در چیست؟

شاید شما هم بارها نام موسسه حقوقی و دفتر وکالت را شنیده باشید و این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا این دو شبیه به هم هستند یا خیر؟

پاسخ قاطع به این سوال منفی است. موسسه حقوقی با دفتر وکالت تفاوت‌ های اساسی دارد که در ادامه به آنها به صورت گزینه ای می‌ پردازیم که می تواند برای شما فرق موسسه حقوقی و دفتر وکالت را تشریح کند.

تعداد وکلای حاضر در موسسات حقوقی و دفاتر وکالت

موسسه حقوقی: در یک موسسه حقوقی، حداقل سه نفر وکیل حضور دارند که همگی باید دارای پروانه وکالت باشند. این وکلا می‌ توانند در زمینه‌ های مختلف حقوقی تخصص داشته باشند و به طور همزمان به پرونده‌ های مختلف رسیدگی کنند.

دفتر وکالت: در مقابل، یک دفتر وکالت تنها توسط یک وکیل پایه یک دادگستری اداره می‌ شود.

وسعت و تنوع خدمات در دفاتر وکالت و موسسات حقوقی

موسسه حقوقی: به دلیل حضور چندین وکیل با تخصص‌ های مختلف، موسسات حقوقی می‌ توانند خدمات حقوقی جامع‌ تر و متنوع‌ تری ارائه دهند.

دفتر وکالت: دامنه فعالیت یک دفتر وکالت محدودتر است و ممکن است وکیل آن در همه زمینه‌ های حقوقی تخصص نداشته باشد.

ساختار سازمانی موسسات حقوقی و دفاتر وکالت

موسسه حقوقی: موسسات حقوقی دارای ساختار سازمانی مشخص و مدیریتی منظم هستند و وظایف وکیل ها در آنها به طور دقیق تعریف شده است.

دفتر وکالت: دفتر وکالت ساختار سازمانی پیچیده‌ای ندارد و وکیل آن به طور مستقل فعالیت می‌کند.

تفاوت ثبت و مجوز موسسات حقوقی و دفاتر وکالت

موسسه حقوقی: تاسیس و فعالیت موسسه حقوقی نیازمند ثبت در اداره کل ثبت شرکتها و اخذ مجوزهای لازم است.

دفتر وکالت: برخلاف موسسه حقوقی، دفتر وکالت نیازی به ثبت رسمی ندارد و وکیل می‌ تواند با پروانه وکالت خود به طور مستقل فعالیت کند.

مدت زمان ثبت موسسات حقوقی چقدر است؟

موسسات حقوقی جزو ارگان ها و دفاتر غیرتجاری به حساب می آیند که برای ثبت آن ها باید زمان خود را خالی کنید و با تخصصی که در این زمنیه دارید تمامی مدارک لازم برای ثبت موسسه را به مراکز ثبت ارسال کنید.

در حدود 3 تا 7 روز می توانید در صورت ارائه تمام و کمال مدارک ثبتی این موسسات را به ثبت رسانید و در حیطه قوانین فعالیت کنید.

چطور می توان ثبت موسسه حقوقی را منحل کرد؟

انحلال موسسه حقوقی می تواند به دو صورت داوطلبانه و اجباری صورت گیرد که هر دو آن ها را در ادامه متن برای شما توضیح می دهیم تا بدانید آن ها چه تفاوتی با یکدیگر دارند و برای اقدام به انجام آن ها چه کارهایی را باید انجام داد با ما همراه باشید.

انحلال داوطلبانه

تصمیم شرکا: مهمترین دلیل انحلال موسسه، تصمیم شرکا مبنی بر عدم ادامه فعالیت است. این تصمیم باید در قالب صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده موسسه به طور کتبی و با اکثریت آراء اتخاذ شود.

دلایل موجه: در برخی موارد ممکن است به دلیل بروز مشکلاتی نظیر کمبود بودجه، مسائل ملکی و یا سایر موارد، ادامه فعالیت موسسه غیرممکن یا غیرضروری باشد.

در چنین شرایطی، انحلال موسسه با ارائه مستندات و دلایل موجه به مراجع قانونی ذیصلاح قابل انجام است.

انحلال اجباری

فوت یکی از شرکا: در صورت فوت یکی از شرکا و عدم وجود بازماندگان یا وکیل قانونی برای ادامه فعالیت موسسه، انحلال آن اجباری خواهد بود.

حکم مراجع قضایی: در مواردی که موسسه مرتکب جرم یا تخلفی شده باشد و یا به موجب حکم مراجع قضایی صلاحیت فعالیت خود را از دست داده باشد، حکم انحلال آن صادر خواهد شد.

شرایط عضویت در موسسه حقوقی

موسسه دارای شخصیت حقوقی می باشد و هریک از اعضاء باید دارای شرایطی باشند، از جمله اینکه به طور مداوم و پی در پی پروانه وکالت خود را تمدید کنند، هیچ گونه سابقه محکومیت انتظامی و کیفری از درجه چهار به بالا را نداشته باشند ، عملی خلاف شئونات شغل وکالت انجام نداده باشند و ندهند، در دفاتر وکالت و موسسه دیگر عضو نباشند.

اگر در طول روند کاری موسسه، یکی از اعضا فاقد یکی از شرایط ثبت موسسه گردد اعضاء سی روز مهلت دارند که مراتب را به کانون گزارش دهند و عضو جدید را جایگرین کنند.

نکات تکمیلی ثبت موسسه حقوقی

بهتر است در این مرحله بازگو کنیم ثبت موسسات بسته به نوع انتفاعی یا غیرانتفاعی در اداره ثبت شرکتها و با مدارک لازم برای ثبت موسسات به مانند ثبت شرکتها انجام می گیرد. برای آگاهی درباره مراحل ثبت موسسات حقوقی می توانید با مشاوران و کارشناسان ثبت بین الملل در ارتباط باشید و از تجربیات آن ها بهره مند شوید.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبروشدن با هر سوال ومسئله ای می توانید با شماره تلفن ثبت بین الملل تماس بگیرید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما در این مجموعه ثبتی بهره مند شوید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها