جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ممنوعیتها ی مدیر عامل چه چیزهایی است؟ پاسخ این سوال را در این مقاله می توانید پیدا کنید. پس با ما در ثبت نوول همراه باشید.

ممنوعیتهای مدیر عامل کدامند؟

مطابق عبارت اخیر ماده 124 که ( شماره 226 ) نقل شد، « مدیرعامل شرکت نمی تواند در عین حال رئیس هیأت مدیره همان شرکت باشد، مگر با تصویب سه چهارم آراء حاضر در مجمع عمومی » (  البته  مجمع عمومی عادی).

مفهوم مخالف این عبارت این است که مدیرعامل می تواند، بدون هیچ شرطی، در عین حال عضو هیأت میدره همان شرکت نیز باشد.

بنابراین در صورتی که عضو هیأت مدیره به مدیرعاملی همان شرکت انتخاب شود، لازم نیست که از عضویت آن استعفاء دهد و می تواند هر دو سمت را داشته باشد.

لیکن جمع شدن سمت مدیرعاملی با سمت ریاست هیأت مدیره همان شرکت را قانون، به علت حساس بودن آن دو سمت، به تصویب مجمع عمومی عادی که باید با موافقت سه چهارم آراء که در مقایسه با اکثریت لازم برای تصمیمات آن که به بیان سابق  الذکر ( شماره 138 )، عبارت از نصف بعلاوه یک است، اکثریت بالایی به شمار می رود، موکول کرده است. توضیح این که در مورد اخیر نیز انتخاب مدیرعامل کماکان با هیأت مدیره است ولی این امر که مدیرعامل در عین حال رئیس هیأت مدیره نیز باشد، منوط به تصویب مزبور خواهد بود.

بنا به منع موجود در قانون که مقرر می دارد، « هیچ کس نمی تواند در عین حال مدیریت عامل بیش ار یک شرکت را داشته باشد »، باید گفت که مدیریت که مدیریت عامل دو شرکت مانع الجمع است. قابل ذکر است که: هرکس با وجود مدیر عامل بودن در شرکتی به مدیریت عامل شرکتی دیگر انتخاب شود دادگاه به تقاضای هر ذی نفع حکم عزل او را صادر خواهد کرد. تصمیمات و اقدامات چنین مدیرعاملی در مقابل صاحبان  سهام و اشخاص ثالث معتبر و مسؤولیتهای سمت مدیرعامل در هر دو شرکت شامل حال او خواهد بود. – چون قانون کلمه شرکت را مطلب بیان  کرده لذا می توان گفت که منع مزبور محدود به شرکتهای سهامی عام و خاص نبوده و شامل مدیریت عامل سایر شرکتهای تجارتی نیز می شود. – از آنجا که سمت ریاست هیأت مدیره معمولاً فوق سمت  عامل است، می توان گفت که اگر مدیرعامل نمی تواند در عین حال مدیرعامل شرکت دیگر باشد، به طریق اولی وی نمی تواند، هر چند مورد بیان قانون نیست، در عین حال رئیس هیأت مدیره شرکت دیگر باشد.

ادامه مطلب
نحوه ثبت شرکت های تعاونی

حدود اختیارات و حق الزحمه یعنی حقوق و مزایای مدیرعامل را، همان طور که ( شماره 330 ) گفته شد، هیأت مدیره تعیین می کند. مدیرعامل از پاداش سالیانه موضوع ماده 241 لایحه اصلاح قانون تجارت، بی نصیب است، زیرا بنا به مفاد ماده مذکور، همان طور که ( شماره 203 ) گفته شد، پاداش  مزبور، که عبارت است از نسبت معینی از سود خالص سالیانه شرکت و با تصویب مجمع عمومی عادی تعیین می شود، اختصاص به هیأت مدیره دارد. مع هذا می توان گفت در صورت پیش بینی اساسنامه، مجمع مزبور، به پیشنهاد هیأت مدیره، می تواند پاداشی نیز به طور جداگانه برای مدیر عامل تصویب و منظور نماید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x