جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
5/5 - (1 امتیاز)
 صادرکننده چک و صاحب حساب متضامناً مسئول پرداخت وجه چک بوده و اجرائیه و حکم ضرر و زیان بر اساس تضامنی، علیه هر دو صادر می شود. در ادامه به توضیحات مسئولیت امضاء کنندگان چک می پردازیم همراه ما باشید.

مسئولیت امضاء کنندگان چک

مسئولیت امضاء کنندگان چک دارای قوانین خاصی است که باید آن را بدانید، در صورتی که چک به وکالت یا نمایندگی از طرف صاحب حساب، اعم از شخص حقیقی یا حقوقی صادر شده باشد، بعلاوه امضاء کننده چک طبق مقررات این قانون، مسئولیت کیفری خواهد داشت مگر این که ثابت نماید که عدم پرداخت، مستند به عمل صاحب حساب یا وکیل یا نماینده بعدی او است، که در این صورت کسی که موجب عدم پرداخت شده، از نظر کیفری مسئول خواهد بود.

 بدین ترتیب صاحبان امضای مجاز شرکت سهامی، اعم از رئیس، اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل، هرگاه به صدور چک از حساب شرکت اقدام کنند، و بانک از پرداخت آن خودداری کند، اولاً با شرکت سهامی که صاحب حساب است، متضامناً مسئول پرداخت وجه چک و خسارات قانونی مربوط خواهند بود و دارنده چک می تواند علیه شرکت و هر یک از امضاء کنندگان چک منفرداً و یا علیه دو یا همه آنها مجتمعاً، شکایت کند و در دادگاه اقامه دعوی نماید. که در صورت اخیر، حکم دادگاه نسبت به وجه چک و ضرر و زیان، بر اساس تضامن، علیه آنها صادر و بر همین اساس به اجرا گذاشته خواهد شد.

ثانیاً، امضاء کنندگان چک مسئولیت کیفری خواهند داشت یعنی به کیفر مربوط، که طبق ماده 7 قانون مزبور عبارت است از حبس تعزیری، نسبت به مبلغ چک تا دو سال، محکوم خواهند شد (رجوع شود به ش 179 ، ج 3). مگر این که امضاء کنندگان در دادگاه ثابت نمایند که عدم پرداخت چک، مثلاً از عمل اعضای هیأت مدیره یا مدیرعامل بعدی شرکت ناشی شده است که در این صورت مسئولیت کیفری متوجه آنها نبوده و فرد یا افرادی که موجب عدم پرداخت شده اند، از نظر کیفری مسئول خواهند بود. ولی همان طور که معلوم است، مسئولیت تضامنی صادرکنندگان نسبت به وجه چک و ضرر و زیان ناشی از آن، کماکان به قوت خود باقی خواهد ماند. زیرا چک به امضای آنها صادر شده است.

ادامه مطلب
حقوق صاحبان سهام و افراد ذی نفع

بنا مفهوم مخالف این عبارت ماده 19 که می گوید «مگر این که ثابت نماید که عدم پرداخت، مستند به عمل صاحب حساب یا وکیل یا نماینده بعدی او است»، باید گفت که هرگاه صادرکنندگان چک مثلاً ثابت نمایند که عدم موجودی یا کسر آن، از عمل مدیرعامل قبلی شرکت ناشی شده است، از آنها رفع مسئولیت کیفری، نخواهد شد.

زیرا با تصریح قانون صدور چک بر این که، «صادرکننده چک باید در تاریخ  مندرج در چک، معادل مبلغ چک در بانک محال علیه، وجه  نقد داشته باشد»، برعهده مدیران صادرکننده چک بوده که با کنترل موجودی حساب شرکت، از مبلغ آن مطلع شده و سپس به صدور چک اقدام نمایند.

خالی از لطف نیست که برای کسب اطلاعات اکمیلی به مقاله مرتبط با ثبت شرکت که توسط کارشناسان و وکلای بین الملل تدوین شده مراجعه کنید.

مسئولیت امضاء کنندگان چک

صدور چک شرکتی و مسئولیت آن

 در خصوص چک های صادر شده از سوی مدیران شرکت ها، قانون اصلاح قانون صدور چک مصوب 1372 از اهمیت زیادی برخوردار است.

ماده 18 این قانون مقرر داشته است: «در صورت که چک به وکالت یا نمایندگی از طرف صاحب حساب اعم از شخص حقیقی یا حقوقی صادر شده باشد، صادر کننده چک و صاحب حساب متضامنا مسئول پرداخت وجه چک بوده و اجراییه و حکم ضرر و زیان بر اساس تضامن علیه هر دو صادر می شود.

به علاوه امضا کننده چک طبق مقررات این قانون مسئولیت کیفری خواهد داشت، مگر این که ثابت کند که عدم پرداخت مستند به عمل صاحب حساب یا وکیل یا نماینده بعدی او است که در این صورت کسی موجب عدم پرداخت شده، از نظر کیفری مسئول خواهد بود».

ادامه مطلب
نکات تخصصی دریافتی های اعضای هیات مدیره

به این ترتیب همیشه در چک های منتسب به شخص حقوقی، با توجه به این که طبیعتا این شخص توانایی صدور چک را ندارد، یک نفر به عنان نمانیده اقدام به چک از طرف شرکت می کند. معمولا روال به این صورت است که حساب و دسته چکی به نام شرکت وجود دارد؛ سپس نماینده ای از آن شرکت که اصولا مدیر عامل آن شخص حقوقی است، از طرف و به نام شرکت چک صادر می کند.

برگشت خوردن چک باعث ایجاد مسئولیت شرکت به جبران خسارت زیان دیده می شود. بنابراین همواره مسئولیت مدنی متوجه شرکت است. البته تنها در یک صورت مسئولیت کیفری نیز متوجه شخص حقوقی می شود. این وضعیت زمانی است که صادر کننده و نماینده شخص حقوقی در دادگاه ثابت کند که عدم پرداخت وجه چک به صورت کامل مستند به عمل شخص حقوقی صاحب حساب است.

به عنوان مثال پس از صدور چک از سوی مدیر عامل، شرکت وجود خود را از حساب خالی می کند. در این حالت پرداخت نشدن وجه چک مستند به عمل شخص حقوقی یعنی شرکت اخیر است.

مسئولیت صادرکننده چک

با توجه به ماده فوق اگر اعضای هیات مدیره به عنوان شخص حقیقی، یک یا دو نفر به عنوان صاحبان امضای مجاز معرفی شده باشند، می توانند از طرف شرکت چک صادر کنند. در صورتی که آن چک توسط بانک محال علیه برگشت بخورد، صاحبان امضای مجاز مسئولیت مدنی و کیفری دارند. در این صورت فرد یا افراد اخیر باید مجازات های مندرج در قانون را تحمل کنند.

اما در هر حال مسئولیت تضامنی آن ها نسبت به پرداخت وجه چک کماکان به قوت خود باقی است، زیرا قسمت اخیر ماده 19 مذکور فقط مسئولیت کیفری صاحبان امضای مجاز از طرف شرکت را در صورت ثبوت زایل ساخته و مسئولیت مدنی اشخاص مزبور از بین نرفته است.

ادامه مطلب
لیست طبقه بندی طرح صنعتی

در فرضی که مدیرعامل یک شرکت چکی را از حسابی که به نام شرکت است، صادر می کند و قبل از موعد چک ها بدون این که مدیر عامل جدیدی انتخاب شود، شرکت را ترک می کند، باز هم مسئولیت خواهد داشت.

زیرا طبق ماده 7 قانون صدور چک مصوب سال 72 و اصول کلی حقوقی، صادر کننده چک و امضا کننده آن در مقابل دارنده چک مسئولیت کیفری خواهد داشت. حتی اگر سهام خود را فروخته بشد و سمتی در شرکت نداشته باشد. مبنای مسئولیت نمایندگان و مدیرعامل شرکت این است که قانون گذار قصد دارد با نگرشی خاص به چک آن را از سایر اسناد تجارتی همچون سفته و برات متمایز کند.

برای بالا بردن اعتماد مردم به چک، قانون گذار از چندین ابزار بهره برده است. یکی از آن ها، مساله مسئولیت تضامنی وکیل و نماینده شخص حقوقی و مسئولیت کیفری صادر کننده در صدور چک است. لازم به ذکر است که مسئولیت کیفری صادر کننده چک بلامحل در لایحه تجارت جدید نیز احیا شده است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x