• توضیحاتی در خصوص مراحل ثبت شرکت ها

در این متن کوتاه در خصوص مراحل ثبت شرکت ها به صورت تخصصی پرداخته شده است.در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل ثبت شرکت ها در حوزه ثبت شرکت های کرج و تهران با ما در ارتباط باشید.

 • در ادامه با توجه به حجم بالای ثبت شرکتهای سهامی خاص و مسئولیت محدود مراحل ثبت این دو نوع شرکت را همراه با رویه عملی ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها توضیح خواهیم داد.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

فرایند ثبت شرکت سهامی خاص، مدارک لازم، زمان، شرایط و اطلاع از قوانین ثبت شرکت سهامی خاص. اطلاعاتی تکمیل در خصوص این نوع شرکت به شرح زیر می باشد.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

 • تکمیل مدارک

1. کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده حداقل ۳ نفر اعضا و ۲ نفر بازرس

2. گواهی عدم سوپیشینه برای کلیه اعضاء و بازرسین (از پلیس +۱۰)

3. اطلاعات برای تنظیم مدارک شرکت از قبیل موضوع فعالیت ،آدرس و کدپستی ، میزان سرمایه ،نسبت تقسیم سهام بین اعضا ، سمت اعضا و حق امضاداران شرکت.

4. گواهی افتتاح حساب بانکی ۳۵% درصدی بنام شرکت در شرف تاسیس با امضا حق امضاداران.

5. پس ازکسب اطلاعات لازم و شماره حساب جاری اسناد تنظیم میشود(اساسنامه،اظهارنامه ،صورتجلسه )

 • فرآیند ثبت از طریق سامانه ثبت شرکتها :

1. ابتدا به سایت sherkat.ssaa.ir مراجعه نمایید.

2. در سمت چپ صفحه به قسمت سامانه پذیرش تاسیس و ثبت تغییرات مراجعه نمائید.

3. اطلاعات خود را به طور کامل وارد نمائید و در این خصوص میتوانید از فیلم آموزشی استفاده کنید.

 • مراحل ثبت نام

1. کلیه اطلاعات متقاضی و وکیل پرونده وارد کرده و نوع شرکت” سهامی خاص ” انتخاب می کنیم.

2. اسامی در خواستی ( پنج نام انتخابی ) به ترتیب اولویت وارد می شود اسامی با از سه کلمه با ریشه فارسی انتخاب شود (از سه قسمت تشکیل شده و کمتر نباشد ).

3. سرمایه شرکت را با انتخاب گزینه “با نام عادی ” وارد می کنیم (سرمایه اولیه حداقل ۰۰۰ /۰۰۰ /۱ ریال می باشد).

4. اعضاء شرکت و بازرسین را به ترتیب با اطلاعات دقیق شناسنامه ای و سهام مورد نظر وارد می کنیم .رئیس هیات مدیره ،نائب رئیس هیات مدیره ، مدیرعامل ، عضو هیات مدیره .

5. سمت افراد و حق امضاداران مشخص می شود( رئیس هیات مدیره ،نائب رئیس هیات مدیره ، مدیرعامل ، عضو هیات مدیره و بازرس اصلی و بازرس علی البدل).

6. نوع روزنامه رسمی به درخواست موکل “ابرار ” یا ” جمهوری اسلامی ” انتخاب می شود.

7. کپی کردن اطلاعات مدارک تنظیم شده در خواستی از طریق سامانه وارد می شود به ترتیب ،صورتجلسه ،اساسنامه ، اظهارنامه شرکت .

پس از بازدید مجدد از اطلاعات وارد شده گزینه” پذیرش نهایی ” را انتخاب کرده برگه رسید پذیرش اینترنتی را دریافت می کنیم.(توجه :در صورت انتخاب گزینه “پذیرش نهایی” هیچ تغییرات قابل اعمال در پرونده نمی باشد).ظرف دو الی سه روز کاری نام ها مورد بررسی قرار گرفته و یکی از اسامی انتخاب می گردد .در صورت رد نام باید با موکل تماس گرفته برای ارائه اسامی جدید اقدام نمایند..پس از تایید یکی از اسامی مدارک آماده امضا توسط اعضاء و بازرسین شرکت می باشد.دو نسخه کپی از مدارک تایید شده از طریق سامانه ثبت را باید اعضاو بازرسین و سهامداران شرکت با امضا تایید نمایند.

 • تکمیل مدارک برای ارسال از طریق پست :

1. دو نسخه از مدارک امضا شده توسط کلیه اعضاء و بازرسین (اظهارنامه ، اساسنامه ،صورتجلسه )

2. کپی مدارک شناسایی برابر اصل شده کلیه سهامداران و بازرسین

3. گواهی عدم سو پیشینه کلیه سهامداران و بازرسین

4. اصل گواهی افتتاح حساب بانکی بنام شرکت

5. یک برگه از تایید نام و برگه ارجاع اینترنتی

6. اقرارنامه به تعداد کلیه اعضا و بازرسین یک نسخه

7. کلیه مدارک داخل پوشه پستی کامل پانچ شده توسط کارشناس ارسال پستی انجام می شود.

پس از ارسال پستی شماره مرسوله باید از طریق سامانه وارد پرونده شود.

پس از ۱۰ روز کاری از طریق سامانه با شماره رهگیری نتیجه را پیگیری می کنیم در صورت صدور پیش آگهی یک نسخه از پیش آگهی و رسید پذیرش اینترنتی توسط وکیل پرونده و مراجعه به اداره ثبت شرکتها ، اصل آگهی و اسناد تائید شده را درخواست می کنند .در صورت بروز هر نوع نقص یا درخواست مجددی پس از تایید نام توجه داشته باشید باید در حین درخواست شماره پیگیری و تاریخ تائید نام قبلی را با نام تائید شده را وارد کنید تا تغییرات با تائید نام سابق انجام پذیرد.(مدت زمان انجام هر نوع رفع نقص ۱۰ الی ۱۲ روز کاری ).

پس از دریافت آگهی ثبت و اسناد تایید شده شرکت توسط وکیل ،اقدام برای واریز مبلغ روزنامه رسمی از طریق سایت (اینترنتی) و دریافت روزنامه رسمی شرکت طی ۵ الی ۷ روز کاری میباشد و مدارک ثبت شرکت با مسولیت محدود با روزنامه رسمی آماده تحویل به موکل می باشد .

 • چرا شرکت سهامی خاص ثبت می کنیم؟

برای اینکه هم شرکت سرمایه داشته باشیم که بانک ها تسهیلات ویژه ای تا ۱۰ برابر سرمایه شرکت سهامی بدهند و از طرفی از تشریفات شرکت سهامی عام به دور باشیم.

 • ثبت شرکت به ۲ صورت قابل انجام است:

1. توسط خودتان

2. توسط وکیل ( مثل موسسه حقوقی بین الملل)

در انتهای صفحه به مقایسه ثبت شرکت توسط خودتان و وکیل خواهیم پرداخت.

شرایط لازم اولیه جهت ثبت شرکت سهامی خاص

1. حداقل ۳ نفر عضو اصلی در شرکت که به سن قانونی رسیده باشند. (۱۸ سال تمام)

2. اعضا هیئت مدیره باید حداقل از ۲ نفر تشکیل گردد و اعضا و هیئت مدیره باید حداقل دارنده یک سهم باشند و اعضا و هیئت مدیره نباید دارای سوءپیشینه کیفری باشند.

3. حداقل سرمایه شرکت باید صد هزار (۱۰۰٫۰۰۰) تومان باشد. طرفین باید ۳۵ % مبلغ تعهد شده را در حساب بانکی افتتاح شده واریز نمایند.

4. داشتن آدرس و کد پستی حقیقی

 • فواید و نواقص شرکت سهامی خاص

نواقص:

1. وجود مقررات بیشتر در شرکت های سهامی: برخلاف شرکت خای تضامنی از اهمیت و پیچیدگی بیشتری برخوردار است زیرا وجود مقرراتی مانند نحوه تقسیم سود و زیان و نحوه نگهداریدفاتر مالی و نحوه تشکیل مجامع عمومی و نحوه گزارش سود و زیان به سهامداران و … در شرکت های سهامی به مراتب پیچیده تر از شرکت های تک مالکی و تضامنی است.

2. وجود مالیات بر درآمد در شرکت های سهامی به دلیل اعمال کنترل های قانونی و بر اساس قواعد و قوانین مالیات های مستقیم می بایست ابتدا ۱۰ % از درآمد مشمول مالیات به عنوان مالیات شرکت محاسبه و به ترتیب مقرر در قانون مربوطه به عنوان مالیات پرداختنی در نظر گرفته شود.

فواید:

1. سهولت نقل و انتقال سهام: از آنجاییکه سرمایه سهامداران در شرکت های سهامی به قطعات کوچکتری به نام سهام تقسیم گردیده و بعضا این سهام بی نام نیز می باشد لذا نقل و انتقال آن دارای سهولت ویژه ای است.

2. تجمع سرمایه های کوچک: می توان با جمع آوری سرمایه های کوچک و در محیطی دوستانه به انجام فعالیت تجاری پرداخت.

3. محدودیت مسئولیت سهامداران در شرکت های سهامی: یکی از خصوصیات مهم شرکت های سهامی ، محدود بودن مسئولیت سهامداران در قبال سهام آنهاست.

4. تعیین هیئت مدیره در شرکت های سهامی: بر اساس ماده ۱۷۰ قانون تجارت شرکت سهامی به وسیله یک هیئت مدیره از طریق صاحبان سهام انتخاب شده اند.

شرکت سهامی خاص برای چه فعالیت هایی مناسبند؟

به طور کلی محدودیت فعالیتی ندارد و قانونگذار شرکت سهامی را هرچند فعالیت آن تجارتی نباشد شرکت بازرگانی و تجاری محسوب می نماید.

 • مالیات شرکت سهامی خاص چگونه می باشد؟

همانطور که جزء معایب شرکت های سهامی خاص گفته شد، شرکت های سهامی خاص باید ۱۰ % از کل درآمد به عنوان مالیات شرکت محاسبه و وصول شده و از کل درآمد مشمول مالیات پس از کسر ۱۰ % نسبت به بقیه بر طبق بندهای قانون مالیات های مستقیم اعمال می شه. با اظهارنامه مالیاتی مناسب و حساب و کتاب های دقیق می تونید مالیات متفاوتی بپردازید.

 • مدارک لازم جهت ثبت شرکت های سهامی خاص:

1. تکمیل دو نسخه اظهارنامه شرکت سهامی خاص.

2. تکمیل دو نسخه اساسنامه شرکت سهامی خاص.

3. ارائه دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین.

4. کپی شناسنامه و کارت کلی برابر اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره و سهامداران و بازرسین در دفاتر اسناد رسمی و یا وکیل رسمی شرکت.

5. در صورتیکه اعضا هیئت مدیره یا سهامداران اشخاص حقوقی باشند، ارائه کپی آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده (در سربرگ شرکت) و کپی شناسنامه و کارت ملی نماینده شخص حقوقی.

6. در صورت داشتن سهامدار خارجی برای اشخاص حقیقی ارائه کپی برابر اصل پاسپورت و برای اشخاص حقوقی ارائه گواهی ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شده حاوی آخرین وضعیت شرکت.

7. ارائه گواهی عدم سوءپیشینه کیفری کلیه اعضای هیئت مدیره، مدیر عامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت شرکت (مراکز پلیس +۱۰)

8. ارائه اقرارنامه در متن صورتجلسه جهت کلیه اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت مبنی بر اینکه مشمول ممنوعیت های مندرج در اصل ۱۴۱ق.ا نبوده و هیچگونه ممنوعیت قانونی موضوع مواد ۱۱۱ و ۱۲۶ قانون تجارت برای آنها جهت عضویت در هیئت مدیره و مدیر عاملی وجود ندارد.

 • مدت زمان لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص:

20 روز کاری پس از تکمیل مدارک و ارائه گواهی بانکی.

 • فرایند ثبت شرکت سهامی خاص

طبق روال شرکت با مسئولیت محدود با تفاوت : ارائه گواهی بانکی.

اقداماتی که توسط شما انجام می شود:

1. تماس با موسسه حقوقی بین الملل و هماهنگی جهت جلسه حضوری و یا غیر حضوری برای بستن قرارداد.

2. تکمیل مدارک و اطلاعات اولیه مورد نیاز

3. امضاء اوراق توسط سهامداران و اعضاء شرکت

اقداماتی که توسط موسسه حقوقی بیت الملل انجام می شود:

1. تکمیل مدارک درخواستی شرکت

2. تعیین ۵ نام شرکت به ترتیب اولویت

3. مشخص نمودن سهام سهامداران

4. مشخص نمودن سمت اعضا

5. تعیین مبلغ سرمایه

6. ارائه گواهی افتتاح حساب بانکی به نام شرکت در شرف تاسیس (توسط موکل)

7. ثبت در سامانه اطلاعات و گرفتن پذیرش

8. گرفتن نام از سامانه

9. گرفتن امضا اعضا در مدارک اصلی شرکت

10. ارسال مدارک از طریق پست به اداره ثبت

11. مراجعه وکیل با پیش آگهی برای گرفتن پرونده

12. انجام روزنامه رسمی در سایت و پرداخت هزینه

13. ارائه مدارک به موکل

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • پیش ثبت نام اینترنتی

یکی از رایج ترین انواع قالبهای ثبتی شرکت با مسئولیت محدود می باشد که به دلیل تشریفات اداری آسانتر محبوبیت بیشتری دارد به همین دلیل در اینجا مراحل ثبت شرکتهای مسئولیت محدود برای آشنایی بیشتر شما به زبانی ساده و روان بیان می گردد :

 • تعریفی از شرکت مسئولیت محدود :

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که براساس قراردادی بین دو یا چند نفر با هدف انجام امور تجارتی ثبت می گردد و هریک از شرکاء به اندازه سرمایه خود در شرکت تعهد دارند و دلیل انتخاب نام مسئولیت محدود نیز همین می باشد ، بدین معنی که مسئولیت شرکا محدود به میزان آورده آنها در شرکت است. سرمایه در شرکت مسئولیت محدود نقدی بوده و به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی گردد. عنوان مسئولیت محدود باید در کلیه اوراق و اسناد و اعلامیه ها و آگهی های شرکت مسئولیت محدود قبل یا بعد از نام شرکت ذکر گردد ، به علاوه اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکاء باشد چرا که شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده باشد در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی را خواهد داشت .

 • مراحل ثبت شرکت با مسولیت محدود

الف – تهیه و جمع آوری مدارک

1. تصویری از شناسنامه و کارت ملی همه اعضا که باید برابر اصل شده باشد.

2. اصل گواهی عدم سوپیشینه کیفری برای کلیه اعضاء ( از پلیس + ۱۰اخذ می گردد)

3. اطلاعات لازم جهت تنظیم مدارک شرکت از قبیل رشته فعالیت مورد نظر ، نشانی و کدپستی ، میزان سرمایه ،نسبت تقسیم سرمایه یا سهم الشرکه در بین اعضا ، سمت اعضا و افراد دارای حق امضا در میان موسسان . وجود این اطلاعات جهت تنظیم اسناد ثبتی شرکت لازم است.

 • پروسه ثبت از طریق سامانه ثبت شرکتها :

1. ابتدا به پایگاه اینترنتی sherkat.ssaa.ir مراجعه کنید.

2. در بخش چپ صفحه به قسمت سامانه پذیرش تاسیس و ثبت تغییرات بروید.

3. ورود اطلاعات را به طور کامل انجام دهید و در این خصوص میتوانید از فیلم آموزشی که در سایت وجود دارد استفاده کنید.

 • مراحل ثبت نام

1. کلیه اطلاعات متقاضی و وکیل پرونده را درج کنید.

2. اسامی مورد نظر برای شرکت را که از سه سیلاب تشکیل شده و دارای ریشه فارسی است به ترتیب علاقه خود وارد نمایید.

3. سرمایه شرکت را با انتخاب گزینه “سرمایه نقدی ” تایپ می کنیم که می تواند معادل یا بیش از صدهزار تومان باشد.

4. موسسین شرکت را به ترتیب با اطلاعات دقیق شناسنامه ای و میزان سهم الشرکه مورد نظر وارد می کنیم .رئیس هیات مدیره ، مدیرعامل ، عضو هیات مدیره .

5. تصدی اعضای شرکت و حق امضاداران مشخص می شود.

6. نوع روزنامه رسمی جهت انتشار آگهی های مربوط به شرکت با نظر شما “ابرار ” یا ” جمهوری اسلامی ” انتخاب می شود.

7. اطلاعات مدارک تنظیم شده در خواستی وارد می شود به ترتیب ،صورتجلسه ،اساسنامه ، شرکتنامه و تقاضانامه شرکت نمونه این اسناد در سایت ثبت شرکتها موجود می باشد.

و پس از بازبینی و مرور اطلاعات وارد شده گزینه” پذیرش نهایی ” را انتخاب کرده کد رهگیری را دریافت می کنیم.لطفا توجه داشته باشید که اگر دکمه پذیرش نهایی را بزنید دیگر قادر نخواهید بود هیچ نوع تغییر یا اصلاحی در اطلاعاتی که وارد کرده اید ایجاد کنید.

ظرف دو الی سه روز کاری اسامی مورد بررسی قرار گرفته و یکی از اسامی جهت تایید انتخاب می گردد .در صورتی که هر 5 اسم مورد تایید نباشد ، ابلاغیه رد نام برای اطلاع رسانی به متقاضی صادر شده و سپس باید جهت تعیین نام مجدد اقدام نمود که معمولا" طی همان روز کاری بررسی و تاییدیه مجدد صورت می پذیرد.

پس از این مرحله مدارک شرکت آماده امضا توسط اعضاء شرکت می باشد.دو نسخه کپی از مدارک تایید شده از طریق سامانه ثبت را باید اعضا شرکت با امضا خود تایید نمایند.

 • گرد آوری سایر مدارک برای ارسال از طریق پست :

1. مدارک امضا شده توسط کلیه اعضاء در دو نسخه

2. تصویر برابر اصل کارت ملی و شناسنامه افراد

3. اصل گواهی عدم سو پیشینه برای همه اعضا

4. یک برگه از تاییدیه نام و رسید پذیرش اینترنتی

تمامی اوراق و مدارک بایستی داخل پوشه پستی کامل پانچ شده توسط کارشناس ارسال پستی انجام گردد..پس از ارسال پستی مدارک شماره مرسوله باید از طریق سامانه وارد پرونده شود.

امکان پیگیری پرونده پس از ۱۰ روز کاری از طریق سامانه با شماره رهگیری در یافت شده وجود دارد. در صورت صدور پیش آگهی ، متقاضی یا وکیل وی یک نسخه از پیش آگهی پرینت گرفته شده را به همراه برگه ارجاع اینترنتی به اداره ثبت شرکتها برده ، اصل آگهی و اسناد تایید شده را مطالبه می کند.

چنانچه در پرونده نقصی وجود داشته باشد ویا درخواست مجددی پس از تایید نام ،توجه داشته باشید باید در حین درخواست شماره پیگیری و تاریخ تایید نام قبلی را با نام تایید شده وارد کنید .تا تغییرات با تایید نام سابق صورت پذیرد. مدت زمان انجام هر نوع رفع نقص ۱۰ تا ۱۲ روز کاری می باشد.

پس از دریافت آگهی تاسیس و اسناد تایید شده شرکت ، باید جهت صدور روزنامه رسمی مبادرت کنید برای این کار ابتدا ، واریز مبلغ روزنامه رسمی به شکل اینترنتی انجام شده و منتظر رویت روزنامه رسمی در سایت بمانید. در صورتی که موسسه حقوقی بین الملل مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود را برای شما انجام دهد ، نسخه پرینت گرفته شده اصلی روزنامه رسمی نیز به شما تحویل داده می شود.

 • معایب و محاسن شرکت با مسئولیت محدود

معایب شرکت با مسئولیت محدود:

• بعضی از بانکهای خصوصی ممکن است به این شرکتها وام ندهند.

• معمولا نمی توان با این شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی ثبت نام نمود.

محاسن شرکت با مسئولیت محدود:

• فقط نیاز به ۲ عضو اصلی دارد.

• هر سال نیاز به معرفی اعضاء ندارد و تنظیم صورتجلسه و تایید و ثبت آن نیزمورد نیاز نمی باشد.

توضیحاتی در خصوص مراحل ثبت شرکت ها

مراحل ثبت شرکت ها از ابتدا به این صورت است که بعد از تکمیل مدارک سهامداران یا شرکا و اخذ نامه سوء پیشینه مراحل ثبت شرکت ها به صورت اینترنتی انجام و بعد از تایید شدن یکی از نامهای درخواست شده توسط متقاضی اوراق مربوط به شرکت توسط سهامداران و یا شرکا امضا شده و برای اداره ثبت شرکت ها ارسال خواهد شد که در صورت صحیح بودن آگهی تاسیس شرکت چاپ و تحویل و یکی از نسخه های آگهی تاسیس به روزنامه رسمی کل کشور تحویل که در مرحله آخر با چاپ روزنامه رسمی پروسه مراحل ثبت شرکت به پایان خواهد رسید. مراحل ثبت شرکت ها.

در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی و دقیق تر می توانید از کارگروه ثبت شرکتها اطلاعات لازم را دریافت نمایید.در این مجموعه کلیه مراحل ثبت شرکت ها به صورت کاملا تخصصی با حداقل زمان و هزینه برای شما عزیزان انجام و ثبت می گردد.در صورت نیاز به مشاوره با کارگروه موسسه حقوقی بین الملل در ارتباط باشید.