جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت بین الملل در این مقاه تلاش و کوشش نموده است تا درباره ی مدیریت شرکت مختلط غیر سهامی مطالبی را ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مدیریت شرکت مختلط غیر سهامی

قانون اداره امور مدیریت شرکت مختلط غیر سهامی را به شریک یا شرکای ضامن تفویض کرده و مقرر می دارد ، « اداره شرکت مختلط غیرسهامی ، به عهده شریک یا شرکای ضامن است »

قانون به علت مسؤولیتی که شریک یا شرکای ضامن در برابر بدهی های شرکت دارند و دارائی آنها مانند دارائی شرکت وثیقه طلب طلبکاران شرکت ، به شرحی که ( شماره 703 و بعد ) گفته شد ، می باشد ، مدیریت و اداره امور شرکت را ، به آنها واگذار کرده است .

« شریک با مسؤولیت محدود ، نه به عنوان شریک حق اداره کردن شرکت را دارد ، نه اداره امور شرکت از وظائف اوست » . نتیجه این که شریک با مسؤولیت محدود در اداره امور شرکت دارای « حق رأی » نیست .

بدین ترتیب باید گفت که شریک یا شرکای با مسؤولیت محدود در شرکت مختلط غیرسهامی ، در واقع سرمایه گذارانی هستند که سرمایه خود را به صورت سهم الشرکه در شرکت گذاشته و اداره شرکت را به دست شریک یا شرکای ضامن می سپارند .

به این منظور که از سودی که برای شرکت حاصل می گردد ، به نسبت سهم الشرکه یا طبق قراری که در شرکت نامه یا اساسنامه یا بین شرکاء مقرر است ، بهره مند شوند . بر همین مبناست که برخی از نویسندگان حقوق تجارت این شرکت را شبیه عقد مضاربه دانسته اند .

ادامه مطلب
ثبت شرکت در شيراز

به بیان قانون تجارت ، حدود اختیارات شرکای ضامن در اداره امور شرکت مختلط غیرسهامی ، « همان است که در مورد شرکاء شرکت تضامنی مقرر است » . – و ، همان طور که ( شماره 643 ) ذکر شد ، « در شرکت تضامنی شرکاء باید لااقل یک نفر از میان خود یا از خارج ، به سمت مدیری معین نمایند » .

چون شریک با مسؤولیت محدود ، هرچند که « به عنوان شریک » حق اداره کردن شرکت را ندارد ، لیکن به طور کلی از انجام امور مربوط به شرکت و مدیریت در آن ممنوع نیست ، بنابراین می توان گفت که شریک یا شرکای ضامن ، می توانند شریک یا شرکای با مسؤولیت محدود را ، به سمت مدیریت شرکت تعیین نمایند و می توانند وی را عزل کنند .

ایضاً ، شریک ضامنی که مدیر شرکت است می تواند ، به شریک با مسئولیت محدود وکالت دهد که انجام امور معین از شرکت را وکالتاً از طرف وی برعهده گیرد . لیکن باید این موضوع صریح و معلوم باشد .

به همیت علت قانون مقرر می دارد که : « اگر شریک با مسئولیت محدود ، معامله ای برای شرکت کند ، در مورد تعهدات ناشیه از آن معامله در مقابل طرف معامله، حکم شریک ضامن را خواهد داشت . مگر این که تصریح کرده باشد معامله را به سمت وکالت از طرف شرکت انجام می دهد » .

لازم است اضافه شود که مدیر یا مدیران شرکت ، نماینده قانونی شرکت بوده و دارای اختیارات لازم برای اداره امور شرکت خواهند بود و مسؤولیت آنها در برابر شرکت ، همان مسئولیتی است که وکیل در مقابل موکل دارد .

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید صمیمانه سپاسگزاریم شایان ذکر است که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x