صفر تا صد اخذ مجوز حلال

مجوز حلال
هر کالایی که به کشورهای اسلامی صادر می شود باید نشان حلال را به خود اختصاص دهند، دانستن نکات مربوط به مجوز حلال را می توانید از طریق مشاوره رایگان حقوقی دریافت کنید و ما پشتیبان شما خواهیم بود. در ادامه نکات در زمینه مجوز حلال را به شما ارائه میدهیم.

دریافت مجوز حلال 

مجوز حلال، علامتی می باشد که نشان دهنده حلال بودن کالا و خدمات از نظر حکم شریعت اسلامی می باشد که با بررسی های علمی و فقهی که توسط کمیته های مشخص صورت می گیرد اعطا می شود.

این نشان بیشتر در زمینه مواد غذایی برای مسلمانان اهمیت پیدا می کند توسعه اسلام در کشورهای مختلف موجب شده است که مسلمانان در سرتاسر دنیا خواستار غذاهای حلال باشند که همین امر در فروش محصولات اهمیت زیادی دارد و اینکه در تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته علاوه بر مسلمان سایر ادیان نیز استقبال قابل وجهی از غذاهای حلال و نشان دارند.

مجوز حلال را در زمینه های مواد غذایی، پوشاک، رستوران داری، هتل ها، حمل و نقل، بانکها و مؤسسات مالی، لوازم آرایشی و بهداشتی، خدمات توریسم و گردشگری، ورزشی و تفریحی، آی تی و رسانه ای و خدمات کسب و کار عمومی می توان دریافت کرد.

بر طبق قوانین و شریعات اسلامی حلال بودن کسب و کار نشانه هایی دارد که با رعایت آنها می توان جهت دریافت این نشان اقدام کرد.

مجوز حلال

هدف از اخذ نشان حلال

هدف از اخذ نشان حلال جدا کردن کالاها و خدمات از محصولاتی است که دارای این ویژگی نمی باشند تا مصرف کنندگان مخصوصاً مسلمانان که بر طبق شریعت پایبند حلال و حرام هستند انتخاب راحت تری داشته باشند. علاوه بر این گسترش فرهنگ حلال به عنوان یک باور دینی و یک استاندارد جهانی اهمیت به سزایی دارد.

مزایای اخذ مجوز حلال

از جمله مزایای نشان حلال می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 •  اخذ استاندارد برای محصولات
 •  در کشورهای اسلامی بازاریابی بهتر و مطلوبی خواهید داشت.
 • ورود به بازارهای مصرف مسلمانان در میان برندهای قدرتمند در سراسر دنیا
 •  کسب اعتماد مشتریان

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز حلال

 • گواهینامه های بین المللی و ایزوها از جمله استانداردهای 22000 ، 9001 ، HACCP ، GMP.
 • برند  تبلیغاتی شرکت.
 • پروانه استاندارد اجباری.
 • پروانه بهره برداری وزارت صنایع.
 • پروانه بهره برداری بهداشت.
 • مدارک ثبتی شرکت.
 • پروانه ساخت محصولات.
 • فلوچارت تولید و بسته بندی محصولات و مراحل تولید.
 • پروانه بهداشت مجوز ناظر شرعی در موردکشتارگاه ها.
 • پروانه دکتر دامپزشک در مورد کشتارگاه ها.
 • ارسال اسامی ترکیبات اصلی و افزودنی های محصولات و منابع تهیه هر یک از آن ها، فرآیند تولید هربخش، منابع آب مورد استفاده ومدارک مربوطه، نام هر یک از محصولات ومیزان تولید هر کدام.
 • مدارک باید کپی برابر اصل دفتر خانه ای باشد.
 • کامل نمودن فرم های اعلامی از سوی مؤسسه جهانی حلال نیز الزامی می باشد.

شرایط و امکانات لازم برای بازدید از محل کارگاه و یا کارخانه و نمونه برداری از محصولات و ارسال به آزمایشگاه نیز جز مراحل اصولی کار می باشد.

نکات مهم در مورد اخذ نشان حلال

مجوز حلال به مدت 1 سال صادر و پس از آن با ارزیابی های مجدد ، تمدید می گردد.

با توجه به عرصه رقابت برندهای گوناگون در کشورهای اسلامی اخذ مجوز حلال اهمیت خاص خود را دارد.

 

مجوز حلال

شرایط اخذ مجوز حلال

در دنیای امروز با توجه به کثرت برندها و تولیدات محصولات غذایی نیاز به جواز حلال جهت توسعه و پذیرش این برندها در کشورهای اسلامی امری الزامی می باشد.

مجوز حلال درکشورهای اسلامی و حتی جهت مصرف و تولید مواد غذایی برای مسلمانان سراسر جهان جایگاه ویژه ای دارد این نشان  توسط گارگروهی از کارشناسان در سازمان کنفرانس اسلامی مطرح و سپس موجبات توسعه آن فراهم گردید .

لازم به ذکر است این مجوز علاوه بر گستره مواد غذایی جهت پوشاک ، دارو ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، محصولات چرمی و حتی خدمات حلال از جمله رستورانها ، هتلها ، فروشگاههای زنجیره ای ، حمل و نقل ، مراکز بهداشتی، آموزشی ، فرهنگی نیز کاربرد دارد.

وجود نشان حلال در کالا و خدمات ارائه شده علاوه بر فواید آن در معرفی بهینه ،  تأییدی برای مصرف با اطمینان خاطر از آن خدمات و محصولات نیز می باشد.

متولی اخذ مجوز حلال در ایران موسسه جهانی حلال می باشد. با ثبت درخواست اولیه در این مؤسسه مراحل بررسی جهت صدور مجوز صورت می گیرد این بررسی ها شامل آماده سازی ، پرورش ، برچسب زدن ، نحوه طبخ غذا ، نحوه توزیع و ارائه آن ، کارمندان و مسئولان مرتبط ، مواد اولیه مورد استفاده ، شرایط محیطی، مجوزهای اخذ شده از ارگانهای مربوطه می باشد. که پس از بازدیدهای لازم و ارائه مجوزها از جمله مدارک ثبت علائم تجاری ، مجوزهای بهداشت بوده که باید به صورت تخصصی به آن پرداخته شود.

کشورهای متقاضی اخذ مجوز حلال

مدارک ثبت شرکت ، مجوزهای تولید و سایر مدارک مورد نیاز در صورت تأیید جواز حلال صادر می گردد. علاوه بر مؤسسه جهانی حلال در ایران در کشورهایی نظیر کره ، ترکیه ، آلمان ، چین ، تایلند ، دانمارک ، پاکستان ، روسیه نیز موسساتی مشابه جهت پیشتیبانی و صدور این نشان فعالیت می کنند. اکثر شرکتها معتبر ایرانی دارای این نشان می باشند که زمینه رشد و شکوفایی آنها در بازارهای جهانی را مهیا کرده است.

نکات مهم در مورد اخذ نشان حلال

نشان حلال به مدت 1 سال صادر و پس از آن با ارزیابی های مجدد ، تمدید می گردد. با توجه به عرصه رقابت برندهای گوناگون در کشورهای اسلامی اخذ نشان حلال اهمیت خاص خود را دارد.

هزینه های اخذ نشان حلال با توجه به گستردگی واحد تولیدی متفاوت می باشد. جهت اخذ مجوز حلال داشتن کلیه مدارک الزامی می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ جواز حلال با توجه به رشته شغلی خود می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی بین الملل تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها