جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
5/5 - (1 امتیاز)

برای عضویت شخص حقوقی در هیأت مدیره لازم است اشخاص حقوقی در شرکت دارای سهام و نماینده باشد. نماینده شخص حقوقی می تواند به جای شخص حقوقی در انتخاب هیئت مدیره تصمیم گیری های هیئت مدیره را انجام دهد. در ادامه به تشریح عضویت شخص حقوقی می پردازیم.

قانون عضویت شخص حقوقی در هیأت مدیره

در قوانین ثبت شرکت سهامی، سه رکن مهم در شرکت ذکر شده است که عبارتند از: 1.تصمیم گیرنده ( مجمع عمومی ) 2.اداره کننده ( هیات مدیره ) 3.نظارت کننده ( بازرس).

هیات مدیره : هیات متشکله از میان سهامداران شرکت سهامی که از این راه انتخاب می شوند که وظیفه اداره شرکت را در زمانم حیات شرکت بر عهده دارند و دارای خصوصیاتی هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم :

  • انتخاب انها باید از بین صاحبان سهام باشد، نه از خارج از شرکت .
  • رای اکثریت نسبی حاضرین در مجمع به انتخاب مدیران بستگی دارد.
  • اعضاء هیات مدیره شرکت هم می توانند از بین اشخاص حقیقی باشند و هم از بین اشخاص حقوقی. مهم آن است که در هر صورت اعضاء هیات مدیره سهامدار شرکت باشد.

درباره انتخاب هیات مدیره و مدت ماموریت آن ها چه میدانید؟ در مقاله مرتبط با این موضوع می توانید صفرتا صد امور را فرابگیرید: فقط لازم است روی اننخاب هیات مدیره کلیک کنید.

عضویت شخص حقوقی در هیأت مدیره

شرایط عضویت شخص حقوقی در هیأت مدیره

اشخاص هیئت مدیره از بین سهامداران انتخاب می شوند. شخص حقوقی نیز می تواند سهامدار شرکت باشد. طبق ماده 110 لایحه اصلاح قانون تجارت ، اشخاص حقوقی را می توان به مدیریت شرکت انتخاب نمود. در این صورت، به بیان ماده 110، شخص حقوقی همان مسئولیت های مدنی شخص حقیقی را داشته و باید یک نفر را به نمایندگی دائمی خود، جهت انجام وظایف مدیریت معرفی کند.

ادامه مطلب
ثبت شرکت در شهرکرد

چنین نماینده ای، به تصریح ماده مذکور، مشمول همان شرایط و تعهدات و مسئولیت های مدنی و جزایی برای اعضاء هیئت مدیره بوده و از جهت مدنی با شخص حقوقی، که او را به نمایندگی تعیین نموده است «مسئولیت تضامنی» خواهد داشت.

اشخاص حقوقی، می تواند نماینده خود را عزل کند به شرط آن که در همان موقع جانشین او را کتباً به شرکت معرفی نماید وگرنه غایب محسوب خواهد شد.

الزامات عضویت شخص حقوقی در هیات مدیره

در این خصوص الزامات ذیل برقرار است : ( ماده 110 ل. ا.ق. ت )

  • اگر یک شخص حقوقی به عنوان عضو هیات شرکت سهامی انتخاب گردد، آن شخص حقوقی باید یک نفر را به نمایندگی دائمی خود جهت انجام وظایف مدیریت معرفی نماید.
  • شخص حقوقی عضو هیات مدیره می تواند نماینده خود را عزل کند به شرط آن که در همان موقع جانشین او را کتباَ به شرکت معرفی نماید وگرنه غایب محسوب می شود.
  • شخص حقیقی که به عنوان نماینده شخص حقوقی در هیات مدیره انتخاب می گردد، مشمول همان شرایط و تعهدات و مسئولیت های مدنی و جزایی عضو هیات مدیره می باشد.
  • شخص حقیقی که به عنوان نماینده شخص حقوقی در هیات مدیره انتخاب می گردد، از جنبه مدنی با شخص حقوقی که او را به نمایندگی تعیین نموده است مسئولیت تضامنی خواهد داشت، اما مسئولیت کیفری فقط متوجه شخص حقیقی است.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x