جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
شرایط تشکیل شرکت در قانون تجارت عنوان شده است. هر شرکت تجاری دارای یک سری شرایط اختصاصی و به طور مجمع یک سری شرایط عمومی نیز برای ثبت شرکت وجود دارد. اگر می خواهید اقدام به ثبت شرکت کنید پیشنهاد می کنم این مطلب را از دست ندهید.

قواعد و شرایط تشکیل شرکت

شرایط تشکیل شرکت: طبق ماده 96 قانون تجارت « شرکت با مسئولیت محدود ،وقتی تشکیل می شود که تمام سرمایه نقدی  تأدیه و سهم الشرکه غیرنقدی نیز تقویم و تسلیم شده با شد ». همان طور که معلوم است، از این ماده مستفاد می شود که آورده های شرکاء به شرکت با مسئولیت محدود می تواند نقد یا غیر نقد باشد.

در شرکت نامه باید صراحتاً قید شده باشد که سهم الشرکه های غیرنقدی هر  کدام به چه میزان تقویم شده است. شرکاء نسبت به قیمتی که در حین تشکیل شرکت برای سهم الشرکه های غیرنقدی معین شده، در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی دارند. مرور زمان دعاوی ناشی از مقررات فوق، ده سال از تاریخ تشکیل شرکت است.

مسئولیت تضامنی داشتن شرکاء دارای این اثر  است که، هرگاه شرکت  منحل شود و دارایی آن کافی برای پرداخت بدهی های خود نباشد، هر کدام از شرکاء به تنهائی، به نسبت قیمتی که در حین تشکیل شرکت برای سهم الشرکه های نقدی معین گردیده، مسئول پرداخت بدهی های پرداخت نشده شرکت، خواهد بود.

بنابراین اگر، مثلاً قیمتی که برای سهم الشرکه های غیرنقدی تعیین شده، معادل ثلث کل سرمایه شرکت باشد، مسئولیت تضامنی شرکاء، نسبت به یک سوم بدهی های باقی مانده شرکت خواهد بود. در این حالت طلبکاران شرکت می توانند فقط برای وصول یک سوم طلب باقی مانده، به شرح و ترتیبی که بعداً ( شماره 586) گفته خواهد شد، به شرکاء مراجعه و آن را از دارائی شخصی آنها وصول کنند.

ادامه مطلب
روند ثبت شرکت در همدان

از آنجا که در شرکت با مسئولیت محدود بطوری که ( شماره 577 ) گفته خواهد شد، شرکاء هیچگونه مسئولیتی در برابر بدهی های شرکت ندارند، باید گفت که قانون، برای حفظ حقوق اشخاص ثالث، در  مورد سهم الشرکه های غیرنقدی، از قاعده کلی عدم مسئولیت شرکاء عدول کرده و به شرح فوق برای آنها مسئولیت، نه مسئولیت عادی، بلکه مسئولیت تضامنی مقرر داشته است.

در ارتباط با سهم الشرکه های غیر نقدی ، لازم است اضافه شود که اشخاص زیر کلاهبردار محسوب می شوند:

  • – مؤسسین و مدیرانی که ، برخلاف واقع ، پرداخت تمام سهم الشرکه نقدی وتقویم و تسلیم سهم الشرکه غیرنقدی را در اوراق و ا سنادی که باید برای ثبت شکرت بدهند، اظهار کرده باشند.
  • – کسانی که به وسایل متقلبانه ، سهم الشرکه غیرنقدی را ، بیش از قیمت واقعی آن تقویم  کرده باشند .

منظور از کلاهبردار محسوب شدن ، این است که عمل اشخاص مزبور « در حکم کلاهبرداری » بوده و به مجازات کلاهبردار محکوم خواهند شد.

در بیان اخیر قانون ، « کسانی که … » جنبه عام دارد ، لذا می توان گفت که بیان مزبور علاوه بر مؤسسین شرکت و مدیران مربوط ، شامل کارشناسانی نیز می شود که متقلبانه یعنی با سوءنیت ، سهم الشرکه غیرنقدی را بیش از قیمت واقعی آن ، قیمت گذاری نمایند . بنابراین این قبیل کارشناسان نیز کلاهبردار محسوب شده و از این لحاظ قابل تعقیب خواهند بود .

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x