جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت بین الملل در این مقاله بر آن است تا دربارۀ شرایط اخذ رتبه مطالبی را به اشخاصی که در صدد اخذ رتبه می باشند ارائه نماییم. مقاله ذیل را بخوانید و در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

توضیحاتی در خصوص مراحل و شرایط صدور رتبه ( گرید ) پیمانکاری

سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق (معاونت فنی و عمران استانداری فعلی) شرکت ها را به دو گروه مشاور و پیمانکار تقسیم بندی نموده و برای شرکت های پیمانکاری رتبه ۵ و ۴ و ۳ و ۲ و ۱ تعریف می نماید که در واقع ۵ پایین ترین و ۱ بالاترین رتبه محسوب می شود و برای شرکت های مشاور رتبه ۳ و ۲ و ۱ تعریف می نماید که ۳ پایین ترین و ۱ بالاتربن رتبه است.

برای رتبه بندی شرکت های پیمانکار ملاک اصل تعداد نیروی فنی و مهندسی حاضر در هیئت مدیره یک شرکت است ولی برای رتبه بندی شرکت های مشاور علاوه بر نیروی فنی و مهندسی، امکانات فنی و نرم افزاری آن شرکت ها نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

برای ارتقاء رتبه از ۵ به ۱ در شرکت های پیمانکاری مبلغ ریالی پروژه های انجام شده در ۱۵ سال اخیر توسط شرکت و نیروی فنی و مهندسی شرکت ارزیابی می گردد و در صورتی که شرکت امتیاز مورد نظر را کسب کند و اظهارنامه مالیاتی واجد شرایط را داشته باشد در آن صورت می تواند رتبه خود را از ۵ به رتبه های بالاتر ارتقاء دهد.

در خصوص شرکت های مشاور نیز برای ارتقاء از پایه ۳ به پایه ۱ مبلغ ریالی پروژه های انجام شده در ۱۵ سال اخیر، نیروی فنی و مهندسی، اظهارنامه مالیاتی، امکانات فنی و نرم افزاری ملاک است. در صفحات دیگر این سایت زمان و شرایط و مدارک لازم جهت اخذ رتبه ۵ پیمانکاری و ۳ مشاور و رتبه های بالاتر از هر دو گروه به طور مجزا قید شده است.

مشاوران و کارشناسان ما در ثبت بین الملل آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم می باشند کلیه امور ثبتی خود را به ما بسپارید.

رتبه بندی ( گرید ) چیست؟

رتبه بندی شرکت ها یک نوع معیار تشخیص صلاحیت است که توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری برای شرکت ها اتخاذ می شود در واقع یک نوع مقیاس گذاری برای تضمین کیفیت و کمیت شرکت های برتر در ارائه خدمات و دفاع از حقوق بهره وران است. رتبه بندی شرکت ها در بخش های زیر انجام می گیرد :

 1. رتبه بندی پیمانکاری
 2. رتبه بندی مشاوران
 3. رتبه بندی شرکت های انفورماتیک
 4. رتبه بندی شرکت های EPC
 5. رتبه بندی اندوه سازان
ادامه مطلب
معافیت سربازی با ثبت اختراع

برای رتبه بندی شرکت های پیمانکاری امتیاز نیروی انسانی متخصص ، امتیاز کارهای انجام شده و امتیاز توان مالی مورد بررسی قرار می گیرد و برای رتبه بندی شرکت های مشاور علاوه بر نیروی انسانی متخصص و امتیاز کارهای انجام شده، امتیاز ساختار مدیریتی و امکانات پشتیبانی مورد ارزیابی قرار می گیرد. قابل ذکر است که تکمیل پرونده مشاوران نسبت به تکمیل پرونده ساجات پیمانکاران جزئیات بیشتری دارد و نیازمند فعالیت تخصصی بیشتری می باشد.

فواید رتبه بندی ( گرید )

 1. هر شرکتی برای عقد قرارداد با شرکت ها و سازمان های دولتی به رتبه بندی نیاز دارد. به عبارت دیگر مراکز دولتی اجازه ندارند با شرکت هایی که رتبه ندارند قرارداد ببندند.
 2. سرمایه گذار با آگاهی از رتبه بندی شرکت ها و توان فنی و مالی آنها می تواند در انتخاب شرکت مناسب برای انجام پروژه خود تصمیم بهتری اخذ نماید.
 3. شرکت های پیمانکاری برای شرکت در مناقصات دولتی می بایست دارای گواهینامه صلاحیت پیمانکاری باشند.
 4. رتبه بندی شرکت ها در صنایع گوناگون می تواند نمای کلی از وضعیت شرکت های مختلف نسبت به هم و نقاط ضعف و قوت آنها باشد.

برای شرکت های مشاور رتبه های 1 و 2 و 3 تعریف می شود که بالاترین رتبه ،رتبۀ 1 و پایین ترین رتبه ، رتبۀ 3 می باشد. برای شرکت های پیمانکاری ،رتبه بندی شرکتها در 11 رشته معرفی شده و در پایه های 1و2و3و4و5 تعریف می شود که بالاترین رتبه ، رتبۀ 1و پایین ترین رتبه ، رتبۀ 5 می باشد .

مدارک لازم جهت اخذ رتبه ( گرید ) پیمانکاری

 1.  آخرین اساسنامه شرکت
 2.  آخرین اظهارنامه ثبتی شرکت (در 2 برگ)
 3.  آخرین اظهارنامه مالیاتی مورد تایید دارایی
 4. کپی سند مالکیت یا اجاره نامه مربوط به دفتر شرکت به صورت رسمی و به همراه کد رهگیری
 5. آخرین صورتجلسه مجمع عمومی که بیانگر 100% صاحبان سهام و میزان سهام هر یک از سهامداران

تصاویر تمام آگهی‌های روزنامه رسمی شامل آگهی تاسیس، آگهی‌های تغییرات شرکت طی 15 سال گذشته و شماره به همراه تاریخ روزنامه در بالای صفحه مشخص باشد تذکر مهم: مهلت حضور افراد هیات مدیره در آخرین روزنامه رسمی منقضی نشده باشد.

رویه مراجعه و ثبت نام تشخیص صلاحیت پیمانکاران

متقاضی پس از مطالعه کلیه آیین نامه های مصوب معاونت راهبردی، می بایست با توجه به شرایط شرکت اقدام به دریافت پایه و رشته مورد نظر نماید. در ابتدا با توجه به فهرست مدارک الصاقی در سایت ساجات (همچنین ضمیمه در همین صفحه)، مدارک مورد درخواست را آماده کرده و در سایت ساجات شروع به ثبت نام می نماید.

این مرحله شامل 2 قسمت (ثبت نام اولیه و ثبت نام مرحله دوم) می باشد. در مرحله اول شناسه و گذر واژه اول دریافت شده و ثبت نام ابتدایی (ورود اطلاعات اولیه شرکت) انجام می شود و در مرحله دوم پس از تایید معاونت راهبردی و دریافت شناسه و گذر واژه دوم، کلیه اطلاعات شرکت با توجه به رشته و پایه درخواستی بر روی سایت قرار گرفته و کلیه مدارک در محلهای مربوطه و تعریف شده الصاق می گردد.

در نهایت پس از ورود و الصاق اطلاعات و مدارک بطور کامل پرونده جهت بررسی به سازمان مربوطه ارسال می گردد. سازمان مربوطه پس از بررسی پرونده (این بخش ممکن است طی چندین مرحله انجام پذیرد)، و تأیید آن پرونده الکترونیکی شرکت را به استانداری ارسال کرده و کلیه مدارک بطور فیزیکی توسط استانداری دریافت شده و نسبت به صدور کارتکس شرکت اقدام می نمایند.

ادامه مطلب
پروانه بهره برداری کشاورزی در کرج ✔️

تمامی مراحل فوق از طریق انجمن نیز انجام می گیرد. رتبه بندی پیمانکاران چیست؟ رتبه بندی شرکتهای پیمانکاری، بررسی میزان توانایی شرکت ( بر اساس نفرات و سوابق آنها، تجربه کاری و توان مالی ) می باشد .این بررسی بر اساس ضوابط و آیین نامه هایی که توسط معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری مصوب می شود انجام می گیرد. رتبه بندی شرکتها در 11 رشته معرفی شده و در پایه های (1،2،3،4،5) انجام می گیرد که پایه 5 کمترین و 1 بیشترین پایه است.

جهت کسب رتبه بندی پایه 5 شرکت می بایست امتیاز نفرات را که برای رشته ( رشته های) درخواستی به صورت مجزا داشته باشد که محاسبه این امتیاز بر اساس مدرک تحصیلی و سابقه اعضای هیات مدیره انجام می گیرد.

جهت کسب پایه چهار (1،2،3،4) شرکت می بایست امتیاز نفرات و سقف تجربه کاری تعیین شده برای هر رشته و پایه و سقف توان مالی تعیین شده برای هر رشته و پایه را به صورت مجزا داشته باشد. توضیحات بیشتر به تفصیل در فرم های پیوستی و ضوابط و آیین نامه های ارائه شده آمده است. رشته های مختلف پیمانکاری در آیین نامه معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری شرکتها را در 11 رشته مختلف رتبه بندی می کند که عبارتند از:

 1. ساختمان
 2. راه و ترابری
 3. صنعت و معدن
 4. تاسیسات و تجهیزات
 5. کشاورزی
 6. آب
 7. مرمت آثار باستانی
 8. کاوش های زمینی
 9. ارتباطات
 10. نفت و گاز
 11. نیرو

دیگر خدمات موسسه حقوقی بین الملل در حوزه ثبتی شامل

ثبت تخصصی انواع شرکت شامل:

 1. ثبت شرکت با مسئولیت محدود
 2. ثبت شرکت سهامی خاص
 3. ثبت موسسه
 4. ثبت شرکت تعاونی
 5. ثبت برند
 6. ثبت علامت تجاری
 7. ثبت طرح صنعتی

ثبت اختراع و خدمات اداری شامل:

 1. اخذ جواز تاسیس صنایع
 2. تدوین طرح توجیهی
 3. اخذ استاندارد
 4. اخذ ایزو
 5.  اخذ نشان حلال
 6.  اخذ کارت بازرگانی و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های حقوقی و بازرگانی

توضیحاتی دیگر در خصوص  مراحل اخذ رتبه ( گرید ) پیمانکار

توضیحاتی در خصوص شرایط اخذ رتبه

در این مقاله در خصوص چگونگی و شرایط اخذ رتبه به اختصار توضیح داده شده است. در صورت لزوم و دریافت مشاوره رایگان می توانید از کارشناسان موسسه حقوقی بین الملل اطلاعات لازم را کسب نمایید.

در موسسه حقوقی بین الملل کلیه فرایند ثبت شرکت و برند و همچنین کلیه امور اداری و حقوقی شرکتها در کرج و تهران و دیگر نقاط ایران با بالاترین کیفیت و در اسرع وقت صورت می پذیرد.

جهت اخذ رتبه نخستین قدم ثبت یک شرکت است که حداقل مدرک تحصیلی بیش از نیم اعضای هیئت مدیره آن می بایست کارشناسی بوده باشد.

درمیان اعضای هیئت مدیره وجود یک از دو شرایط ذیل الزامی است: به کارگیری یک مهندس با سابقه 7 سال سابقه بیمه و زمینه کاری مرتبط که ترجیحا سابقۀ بیمه آن از شرکت دارای رتبه رد شده باشد.و یا وجود دو مهندس با 3 سال سابقه بیمه مرتبط و زمینه.

ادامه مطلب
اعتبارات اسنادی LC

ناگفته نماند در صورت وجود دو مهندس با سابقه بیمه در اعضای هیئت مدیره شرکت می تواند در دو شاخه متفاوت تقاضای اخذ رتبه را داشته باشد.

رتبه بندی در حقیقت نوعی درجه بندی شركت ها بر اساس ميزان توانائي آن شركتها است كه توسط سازمان مديريت و برنامه ریزی كشور انجام می شود و بر آن اساس شركتها از رتبه 1 تا 5 درجه بندی می شوند كه در حقیقت رتبه 1 بالاترین و رتبه 5 پایین ترين می باشد.

سازمان مديريت و برنامه ريزي شركتها در 11رشته مختلف رتبه بندي ميكند كه عبارتند از:

 1.  ساختمان
 2.  راه
 3.  حمل و نقل
 4.  تاسيسات
 5. كشاورزی
 6.  آب
 7. مرمت آثارباستاني
 8.  كاوش‌هاي زميني
 9. ارتباطات.
 10. نفت و گاز.
 11.  نیرو.

رتبه‌اي كه به يك شركت اختصاص مي‌يابد به سه عامل اساسي ارتباط دارد:

 1. تعداد نيروي فني و مهندسی یک شركت و ميزان سابقه كارآنها
 2. ميزان سوابق شركت و مبلغ كل قرارداد هاي انجام شده
 3. توانائي مالي شركت

توضيح اينكه براي پائين ترين رتبه كه منظورهمان رتبه 5 است نيازي به ارائه سوابق كاري و يا توانائي مالي شركت نمي‌باشد.

براي اخذ رتبه 5 درهريك از رشته‌ها اعم ازرشته ساختمان، راه يا غيره شرايط ذيل بايد فراهم باشد:

 1. داشتن یک شركت (با مسئوليت محدود يا سهامي خاص)
 2. 3/2 اعضاء هیئت مدیره شركت بايد حتما لیسانس باشند.
 3. در هيئت مديره شركت حتما بايد دو نفر دارای مدرک مهندسي حضور داشته باشند كه حداقل یک نفر از آنها دارای سه سال سابقه كار مستند به بیمه در رشته مورد تقاضا باشد و مهندس فوق بتواند سوابق بیمه و كار خود را كتباً ارائه دهد
 4. چنانچه يک شركت براي رتبه 5 تقاضا می دهد مجاز است حداكثر در دوشاخه مختلف مثلا راه و ابنيه تقاضا دهد ولی چنانچه تقاضا در دوشاخه باشد باید هر دو نفر مهندس فوق الذكر دارای سابقه كار و بیمه باشند ولی چنانچه تقاضا در يك رشته باشد فقط یكی از مهندسین نیاز است كه دارای 3 سال سابقه باشد و دیگری می تواند بدون سابقه باشد.
 5. 6- برای یک شركت كه فرضا تازه تاسیس شده و هیچ سوابق كاری ندارد حداكثر می توان تقاضای رتبه 5 داد كه این تقاضا می تواند در دو رشته یا یک رشته باشد.
 6. 7- برای اينكه بتوان رتبه 5 را به 4 ارتقاء داد شركت باید به مقدار حد نصاب لازم متناسب با هر رشته قرارداد انجام شده در رشته مورد تقاضا ارائه دهد.
 7. در موسسه حقوقی بین الملل کلیه فرایند ثبت شرکت و برند و همچنین کلیه امور اداری و حقوقی شرکتها در کرج و تهران و دیگر نقاط ایران با بالاترین کیفیت و در اسرع وقت صورت می پذیرد.

در ضمن در موسسه ثبت شرکت و برند بین الملل کلیه مراحل ثبت شرکت،ثبت برند و دیگر خدمات اداری و حقوقی شرکتها در اسرع وقت  و با کمترین هزینه در تمامی مراکز و استانهای ذیل انجام می گردد.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x