جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
5/5 - (1 امتیاز)
با ایجاد ضرر و زیان و یا حتی سود پس از ثبت شرکت نیاز به مراجعه به سرمایه اندوخته شرکت ایجاد می شود، برای دریافت نکات مربوط به سرمایه احتیاطی در ادامه متن زیر با ما همراه بوده تا راهنمای تخصصی شما باشیم.

سرمایه شرکت

قیمت اسمی هر سهام در شرکت را سرمایه می نامند که در سهام های مساوی قابل تقسیم می باشد و هر شریکی می توانند مقدار سرمایه را به شرکت وارد کنند. از سویی می توان سرمایه شرکت را سرمایه احتیاطی و آن را فاکتور تجارت و کسب و کار به حساب آورد. در حقوق این سرمایه ها می تواند به صورت منقول یا غیر منقول در نظر گرفته شوند.

باید بدانید بدون سرمایه اولیه هیچ شرکتی امکان تشکیل را نخواهد داشت و تمامی اهمیت و شروع به کار یک تجارت داشتن سرمایه است.

از سویی شرکا در آینده می توانند سرمایه شرکت را نیز افزایش دهند. با استناد به ماده 5 اصلاحی سال 1347 سرمایه شرکت های سهامی عام 5 میلیون ریال، شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود را 1 میلیون ریال تعیین کرده اند.لازم به ذکر است که سرمایه در شرکتهای تجاری علی الخصوص سهامی نباید از مبلغ تعیین شده کمتر شود و سهامداران باید با کمبود سرمایه مبارزه و تا یکسال کمبود سرمایه مدنظر را جبران کنند.

انواع سرمایه شرکت

سرمایه شرکتها می تواند به صورت نقدی یا غیر نقدی باشند، در این بین شرکتهای تجاری اغلب ارای سرمایه نقدی می باشند تا در صورت نیاز از سرمایه های نقدی بهره ببرند.

ادامه مطلب
ضرورت ثبت برند در گرگان

از سویی منظور از سرمایه غیرنقدی شرکتها، امتیازات یا خدمات است که شرکا و سهامداران در قبال سهام آن را می پردازندو به عنوان مثال یک شریک تولیدی یا کارخانه ای در زمینه تولید فلزات دارد که این مسئولیت را در قبال 200 هزار تومان دریافت می کند و صد سهام200 نومانی دریافت می کندکه این خود امتیازی است که نصیب شرکت می شود و جزو سرمایه غیر نقدی شرکت است.

سرمایه احتیاطی

سرمایه احتیاطی شرکت

شرکت با مسئولیت محدود ، دارای سرمایه احتیاطی خواهد بود و برای این منظور ، لازم است که هر ساله ، لااقل یک بیستم از سود خالص شرکت به عنوان سرمایه مزبور ، موضوع شود .

همین که مبلغ سرمایه احتیاطی به یک دهم سرمایه شرکت رسید ، موضوع کردن ( کسر و برداشت ) این مقدار اختیاری است .

سرمایه احتیاطی یا اندوخته قانونی

ادر صورت وارد آمدن زیان به شرکت ، این امر باعث بوجود آمدن ناراحتی موقت و نگرانی بین شرکاء خواهد شد.

در این صورت بنابه قوانین اصلاحی که در قانون تجارت وجود دارد، در ماده 140 سرمایه دیگری نیز به نام اندوخته قانونی پیش بینی شده که در آن هیئت مدیره شرکت را ملزم کرده هزینه صدی پنج از سود خالص حاصله در شرکت را برای اندوخته قانونی ارائه کنند که در خود شرکت به حساب مخصوصی نگهداری شود.

لزوم هیئت مدیره تا موقعی است که این اندوخته مساوی با یک دهم سرمایه اصلی شرکت گردد و اضافه بر آن را قانون به اختیار شرکت گذاشته است.

اندوخته قانونی از موارد لازم و مورد احتیاج شرکت است زیرا در صورتی که زیانی حاصل شود که برای جبران آن احتیاج به پولی باشد ممکن است از آن استفاده شود.

ادامه مطلب
معاملات تجاری و انواع آن ها

در کشورهای اروپایی به اندوخته قانونی ( سرمایه احتیاطی ) اهمیت خاصی دارد و چند نوع سرمایه اضافی از منافع تشکیل می دهند به نام سرمایه احتیاطی و سرمایه ذخیره و غیره.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x