جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
ثبت برند و ثبت علامت تجاری و ثبت علائم تجاری تماماً در یک مفهوم به کار می روند و اگر در ادامه هر یک از این اصلاحات با اصطلاح مورد نظر شما تفاوت داشت بدانید قواعد ثبت در خصوص تمام این موارد به یک صورت انجامم می شود.

پاسخ به سئوالات متداول ثبت برند و علامت تجاری

سوالات متداول در حوزه ثبت برند، لوگو، آرم، نشان، اسم و علامت تجاری

•      علامت تجاری چیست؟

هرگونه نشان اعم از  لغات، عکس، رقم، حروف، اصطلاح و غیره ) که این قابلیت را داشته باشد که بین کالاها و خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی تمایز به وجود آورد را علامت تجاری می نامند.

•    آیا امکان ثبت علائم صوتی (مثلا یک آهنگ، ملودی و یا موارد مشابه) به عنوان علامت تجاری وجود دارد؟

در قوانین ثبت علائم تجاری علائم شنیداری و آواها قابل ثبت و پشتیبانی نمی باشند.

•    آیا یک علامت بویایی (مثلاً بوی مخصوصی لوازم آرایشی تولیدی یک شرکت که مشتری توسط همان بو محصولات این شرکت را از سایر محصولات تشخیص می دهد) را می توان ثبت کرد ؟

در برخی کشورها من جمله کشورما تنها علائم قابل رویت و گرافیکی قابلیت ثبت دارند و علائم بویایی به عنوان برند به ثبت نمی رسند

•    آیا ثبت علامت تجاری ( برند ) الزامی ا‌ست؟

ثبت علامت اجباری نیست اما باید متذکر شویم که در صورت عدم ثبت ممکن است علامت ثبت نشده شما مورد کپی برداری و سوء استفاده قرار گیرد و یا توسط شخص دیگری به ثبت برسد، در این صورت با توجه به اینکه کسی که ابتدا علامت تجاری را ثبت کرده باشد حق تقدم  دارد، امکان اینکه اقدامی در جهت احقاق حق خود  در زمینه استفاده از برند انجام دهید  نخواهید داشت  و در نتیجه تمام تبلیغات  و بازاریابی شما برای محصولتان به هدر می رود و سود این تبلیغات به شخصی که قبل از شما برند را به ثبت رسانده خواهد رسید.

ادامه مطلب
دفاتر تجاری

•    مزیت ثبت علامت تجاری ( برند ) چیست؟

با ثبت علامت تجاری خود می‌توانید اعتبار ، شهرت و محبوبیت  نام برند خود و فعالیتتان را در میان مصرف کنندگان بالا برده و اعتماد آنها را بیش از پیش جلب نمایید. در صورتی که علامت تجاری خود را ثبت نکنید ممکن است تمام زحماتتان در شناساندن محصول به هدر برود. در این مورد مثالی می‌زنیم: اگر شرکت سونی برند خود را ثبت نمی کرد چه اتفاقی می افتاد ؟ گروهی به صرافت  سوء استفاده از این نام تجاری افتاده و به  شکل رایگان از نام و برند این محصول برای فروش  محصولات تقلبی و غیر اصل خود با کیفیت پایین تراستفاده می کردند  . مسلم است که با چنین وضعیتی نه شرکت سونی  سودی از عرضه محصولاتش می‌برد و نه مشتریان می‌توانستند محصول اصل را از  غیر اصل متمایز کنند  و بنابراین اعتماد خود را به این برند و محصولاتش از دست می‌دادند.

بنابراین با ثبت برند و علامت خود می توانید اطمینان حاصل کنید که شهرت و اعتبار کسب شده از برند شما در انحصار شما باقی میماند  و دیگران فقط با رعایت  حق و حقوق شما و با کسب اجازه از شما در قالب  اعطای امتیاز  نمایندگی می‌توانند از اعتبار نام و برند شما استفاده کنند.

•    تفاوت علامت تجاری، نام تجاری، برند و لوگو چیست؟! تعدد این نامها موجب سر‌در‌گمی می‌شود.

نام تجاری عنوان و اسمی  است که برای برند خود انتخاب کرده‌اید و به آن نام شناخته می‌شوید. لوگو به طرح و تصویر  انحصاری است که بر روی محصول شما چاپ می شود . علامت تجاری و برند یکسان می باشند ، در واقع علامت تجاری نام فارسی‌ای است که برای واژه لاتین  برند در نظر گرفته شده  که می‌تواند شامل نام، حرف، شکل، عدد و یا هر نشانه قابل مشاهده‌ای باشد که ثبت شده است و محصول یا خدمات به وسیله آن به مشتری نهایی شناسانده می‌شود.

ادامه مطلب
لیست طبقات برند ✔️

•    قلمرو و محدوده ی ثبت علامت تجاری ( برند ) تا کجاست؟

علامت تجاری و برند در هر کشوری که ثبت شود فقط در حوزه  جغرافیایی همان کشور  از حقوق مربوطه برخوردار شده و پشتیبانی می گردد. ( ثبت داخلی )در صورتی که مالک برند مایل باشد که محصولاتش را در سایر کشورها عرضه کند  ،باید در هر یک از آن کشورها برند خود را به طور جداگانه ثبت نماید.

ضمن اینکه چنانچه  تمایل به دریافت حمایت  از برند در کشورهای متعدد وجود داشته باشد جهت تسهیل در روند ثبت بین المللی ، کنوانسیونی به نام کنوانسیون مادرید ما بین تعدادی از کشورها منعقد شد که در صورت ثبت برند در هر یک از کشورهای عضو این کنوانسیون، برند مورد نظر در تمام کشورهای عضو مادرید مورد پشتیبانی خواهد بود.

•    برای ثبت علامت تجاری ( برند ) در ایران باید به کجا مراجعه کنیم؟

ثبت برند و علامت تجاری ( و نیز لوگو، آرم یا نام تجاری) در ایران توسط « اداره علامت تجاری» که زیر مجموعه « اداره کل مالکیت صنعتی» ست انجام می‌شود.

•    ثبت علامت تجاری ( برند ) در ایران چقدر زمان براست؟

ثبت کامل علامت تجاری  به حدود 3 الی 6 ماه زمان  احتیاج دارد.

•    آیا همکاری با وکیل جهت ثبت علامت تجاری ( برند ) اجباری‌ست؟

انجام کلیه مراحل ثبت برند بدون استفاده از وکیل و توسط شخص متقاضی امکانپذیر است و در همکاری با وکیل اجباری نیست. اما با توجه به اینکه ثبت برند امری تخصصی ست  و به  دانش حقوقی  نیاز دارد توصیه می‌شود از وکلای حرفه‌ای و متخصص در این امر استفاده نمایید. چرا که در صورتی که کوچکترین خطا یا نقصی در ارائه مدارک ، ثبت نام الکترونیک و تکمیل پرونده ثبت برند پیش آید ممکن است اصلاح آن غیر ممکن باشد و یا منوط به صرف زمان و هزینه زیادی باشد. استفاده از تجربه و تخصص وکلای  کارآزموده و مجرب  مثل وکلای موسسه حقوقی ثبت شرکت بین الملل می‌تواند چه به لحاظ دانش علمی و چه به لحاظ تجربه عملی هم در مراحل ثبت برند و هم در مراحل پس از ثبت موجب تسهیل این امر  و صرفه جویی در زمان و هزینه و همچنین عدم ایجاد مشکلات حقوقی احتمالی در ثبت برند شما گردد.

ادامه مطلب
روش ثبت برند در قم

•    علامتی که ثبت می کنم تا چه مدت از حمایت برخوردار است ؟

علامت ثبت شده به مدت 10 سال  معتبر بوده و تحت حمایت قانونی است و حقوق ناشی از آن منحصرا” به ثبت کننده تعلق دارد، پس از طی این مدت  برای دوره های 10 ساله بعدی نیز امکان تمدید علامت ثبت شده وجود خواهد داشت.

•    در قانون کشور برای کسی که ناقض حقوق یک علامت تجاری ثبت باشد چه مجازاتهایی پیش بینی شده است ؟

نقض حقوق علامت تجاری ثبت شده بنابرمورد می‌تواند منجر به جزای کیفری همانند حبس، جریمه  نقدی و همچنین جزای حقوقی ( جبران خسارت ) گردد.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x