جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
به این مقاله امتیاز دهید

اعضای هیات مدیره ممکن است موظف یعنی حقوق بگیر یا غیر موظف باشند. تعیین حقوق و مزایای اعضای موظف هیأت مدیره با مجمع عمومی عادی است. دریافتی های اعضای هیات مدیره بر اساس تعداد جلسات و دفعات تشکیل جلسه و مدت زمان آن در مجمع تعیین خواهد شد. در ادامه به بحث در زمینه دریافتی های هیئت مدیره می پردازیم که راهنمای تخصصی شما در زمینه تعیین اعضا خواهد بود.

دریافتی های اعضای هیات مدیره

اعضای هیات مدیره شرکتها در حالت کلی موظف به انجام فعالیت های مشخص هستند این افراد در قالب حقوق بگیر در شرکتها دارای حقوق و مزایای خاص بوده که از قبل در مجامع عمومی مشخص شده که بر اساس آن باید فعالیت کنند.

اگر اعضای هیات مدیره دارای اعضایی غیرموظف باشد، مجمع عمومی عادی می تواند با توجه به ساعاتی که آن ها در جلسات هیات مدیره حضور دارند، پرداخت مبلغی را به آنان به طور تعیین شده بابت حق حضور در جلسات به  تصویب رساند.

در حالت کلی اعضای غیرموظف در سمت هیات مدیره حق این موضوع را از خود صلب می کنند که به غیر از دریافتی های مشخص شده، در قبال سمت مدیریت خود، به طور مستمر یا در حالت غیرمستمر به منظور حقوق در شکل حقوق یا پاداش یا حق الزحمه وجهی از شرکت درخواست دریافتی کند.

بهتر است بدانید بر طبق ماده 132 مدیرعامل در شرکت تجاری و نیز اعضای حاضر در هیات مدیره شرکت بجز اشخاص حقوقی، این حق را ندارند که هیچ وام یا اعتبار از شرکت اخذ کنند و شرکت هم نمی تواند بدهی های آنان را تضمین یا تعهد کند. برای اطلاع از وظایف هیات مدیره به متن مرتبط با آن مراجعه کنید.

ادامه مطلب
حقوق صاحبان سهام و افراد ذی نفع

دریافتی های اعضای هیات مدیره

پاداش سالیانه اعضای هیات مدیره

در زمینه پرداختی ها به هیات مدیره در قالب پاداش سالیانه باید به پیش بینی اساسنامه و تصویب مجمع عمومی عادی رجوع کرد. در صورتی که در اساسنامه پاداشی پیش بینی نشده باشد، امکان پرداخت پاداش یه اعضا نیز وجود ندارد.

زمانی که در متن اساسنامه طوری پیش بینی شده باشد که مجمع عمومی عادی می تواند تصویب کند که نسبت معینی از سود خالص سالانه شرکت به عنوان پاداش به اعضای هیات مدیره، اعم از موظف یا غیرموظف تخصیص داده می شود.

لازم به ذکر است که مبلغ واریزی پاداش طبق ماده 241 لایحه اصلاحی قانون تجارت، به هیچ وجه نباید در شرکت های سهامی عام از پنج درصد سودی که در همان سال به صاحبان سهام پرداخت می شود و در شرکت های سهامی خاص از ده درصد سودی که در همان سال به صاحبان سهام پرداخت می شود، تجاوز کند.

  • شرکت های دولتی مشمول مقررات این ماده در خصوص پاداش هیئت مدیره نیستند و تابع حکم مقرر در ماده ( 78 ) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8 / 7 / 1386 می باشند.
  • اعضای غیرموظف هیات مدیره به جز حق حضور یا پاداش نمی توانند در قبال سمت مدیریت مبلغی را به طور مستمر یا غیرمستمر بابت حقوق، پاداش یا حق الزحمه دریافت کنند.

قوانین دریافتی های اعضای هیأت مدیره

در صورتی که هیأت مدیره دارای اعضای غیرموظف باشد، مجمع عمومی عادی می تواند با توجه به ساعات حضور آنها در جلسات هیأت مدیره ، پرداخت مبلغی را به آنان به طور مقطوع، بابت حق حضور در جلسات، تصویب کند. مبلغ مزبور با توجه به تعداد ساعات و اوقاتی که هر عضو غیرموظف در جلسات هیأت مدیره حضور داشته است، تعیین خواهد شد.

ادامه مطلب
روش های قانونی و سریع استعلام کد حوزه مالیاتی

همچنین، در صورتی که در اساسنامه پیش بینی شده باشد، مجمع عمومی می تواند تصویب کند که نسبت معینی از سود خالص سالانه شرکت، به عنوان پاداش به اعضای هیأت مدیره، اعم از موظف و غیرموظف، تخصیص داده شود. اعضای غیرموظف هیأت مدیره حق ندارد به غیر از دریافتی های فوق، در قبال سمت مدیریت خود، به طور  مستمر یا غیر مستمر بابت حقوق یا پاداش یا حق الزحمه ، وجهی از شرکت دریافت کنند.

جا دارد گفته شود که قاعده کلی مربوط به موظف یا  غیرموظف بودن را قانون مدنی چنین بیان می کند: «هرگاه کسی برحسب امر دیگری اقدام به عملی نماید که عرفاً برای آن عمل اجرتی بوده و یا آن شخص عادتاً  مهیای آن عمل باشد، عامل، مستحق اجرت عمل خود خواهد بود. مگر این که معلوم شود که قصد تبرع داشته است».

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x