جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
حق رای شرکای در شرکت این فرصت را ایجاد می کند تا دارندگان سهام با توجه به میزان سهام یا سهم الشرکه ای که دارند بتوانند در امور شرکت دخالت کنند. حقوق ناشی از رای در تشکیل و تصمیم گیری مجامع عمومی، در برخی موارد تشکیل جلسات و نیز شکایت از مراجع ذی ربط تاثیر گذار است.

حق رای بین شرکا در شرکت

 حقوق ناشی از رای شرکا در شرکت: «هر یک از شرکاء به نسبت سهمی که در شرکت دارد، دارای حق رأی می باشد، مگر این که اساسنامه ترتیب دیگری مقرر داشته باشد». بدین قرار، نسبت سهم الشرکه هر یک به کل سرمایه شرکت، میزان حق رأی وی را تعیین می کند.

لیکن در این مورد نیز، مانند اکثریت لازم برای تصمیم گیری یا تغییر اساسنامه، مقررات قانون، آمره نیست و اساسنامه می تواند در حق رأی شرکاء، نسبت مذکور را ملحوظ نداشته و در مورد آن ترتیب دیگری را اعمال کند.

مثلاً به همه شرکاء بدون در نظر گرفتن مقدار سهم الشرکه آنها، حق رأی برابر مقرر دارد یا برای احد از آنان، علی رغم داشتن سهم الشرکه کمتر از دیگران، پنجاه درصد آراء را منظور نماید.

«هر یک از شرکاء به نسبت سهمی که در شرکت دارد، دارای حق رأی می باشد، مگر این که اساسنامه ترتیب دیگری مقرر داشته باشد».

بدین قرار، نسبت سهم الشرکه هر یک به کل سرمایه شرکت، میزان حق رأی وی را تعیین می کند. لیکن در این مورد نیز، مانند اکثریت لازم برای تصمیم گیری یا تغییر اساسنامه، مقررات قانون، آمره نیست و اساسنامه می تواند در حق رأی شرکاء، نسبت مذکور را ملحوظ نداشته و در مورد آن ترتیب دیگری را اعمال کند.

ادامه مطلب
توضیحات تکمیلی برای تاسیس شرکت
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x