جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
حق رأی شرکاء و اکثریت لازم برای اخذ تصمیم در مجامع عمومی در بیشتر شرکت ها تا حدودی مشابه است و برای برخی صلاحیت های قانونی استثنائاتی در قانون وجود دارد.

قواعد مربوط به حق رأی شرکاء و اکثریت لازم برای اخذ تصمیم

– قانون تجارت، در خصوص میزان حق رأی شرکاء شرکت تضامنی یا شرکت نسبی، بیان صریحی ندارد. بنا به قاعده کلی، می توان گفت که حق رأی شرکاء در هر دو شرکت، به نسبت سرمایه آنها  خواهد بود. لیکن شرکت نامه یا اساسنامه می تواند ترتیب دیگری را تعیین کند. مثلاً می تواند به شریکی که سرمایه کمتری دارد، حق رأی بیشتری قایل شود.

قانون تجارت ،درباره اخذ تصمیم شرکاء اکثریتی را مقرر نمی کند. ولی مواردی از قبیل تقویم سهم الشرکه های غیرنقدی، انتقال سهم الشرکه، تبدیل شرکت به شرکت سهامی، انحلال شرکت قبل از موعد را به رضایت همه شرکاء یعنی به اتفاق آراء آنها موکول می نماید.

به طور کلی می توان گفت، جز در  مواردی از جمله  موارد مزبور، که قانون تجارت صریحاً اتفاق آراء شرکاء را لازم دانست، در سایر موارد اخذ تصمیم به اکثریت مطلق آراء شرکاء خواهد بود. در هر حال شرکت نامه یا اساسنامه شرکت تضامنی یا شرکتی نسبی ، می تواند برای موارد اخیر، ترتیبی را که برای اخذ تصمیم لازم می داند، تعیین کند.

به این مقاله امتیاز دهید
ادامه مطلب
ثبت شرکت در آذربایجان شرقی آسان
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x