جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
شرکت های نسبی تحت شروط خاصی قابل ثبت است که یکی از مهم ترین آن ها فراهم آوردن سرمایه برای تشکیل آن شرکت ها می باشد که حقوق طلبکاران شرکت نسبی نیز در این زمان مدنظر قرار می گیرد که ما در ادامه این متن به آن می پردازیم.

حقوق طلبکاران در انواع شرکت

شرکت هایی که در ایران به ثبت میرسند اغلب دارای ماهیت تجاری می باشند و با توجه به نقش آن ها و وظایف دارای موضوع هایی مانند: سرمایه و اعتبار شخصی شرکا در شرکت تجاری بوده که خود به دو نوع شرکت های سرمایه و شرکت های اشخاص تقسیم می شوند.

در شرکت های سرمایه ای تنها بحثی که اهمیت خواهد داشت سرمایه شرکت است، از این رو شخص سرمایه گذار اهمیت چندانی ندارد، در شرکت های تجاری از نوع سهامی خاص و عام و مختلط، شرکاء تنها تا میزان سرمایه ای که در شرکت وارد کرده اند مسئولیت تعهدات شرکت دارند.

در شرکت های تجاری از نوع اشخاص، شرکا بسیار حائز اهمیت است و اعتبار شرکت به میزان اعتبار شرکای شرکتها بستگی خواهد داشت و سرمایه شرکت آنچنان مهم نیست .

مسئولیت شرکا در مقابل اشخاص ثالث، تضامنی و نامحدود می باشد و اشخاص ثالث می توانند برای وصول طلب خود به هر یک از شرکا مراجعه کنند.

شرکت تضامنی و نسبی و همچنین شرکت های مختلط غیر سهامی را می توان جزو شرکت های اشخاص دانست.

ادامه مطلب
ثبت شرکت در گلستان به آسانی

قانون گذار در راستای حمایت از اشخاص ثالث سختگیری بیشتری نسبت به این گونه شرکت ها نشان میدهد. در ادامه این مقاله به تشریح شرکت نسبی می پرازیم.

حقوق طلبکاران شرکت نسبی

راهنمای حقوق طلبکاران شرکت نسبی

مادام که شرکت نسبی منحل نشده، مطالبه قروض و حقوق طلبکاران شرکت نسبی آن باید از خود شرکت به عمل آید. فقط پس از انحلال ، و کافی نبودن دارائی آن برای پرداخت تمام بدهی های شرکت ، طلبکاران آن می توانند به فرد فرد شرکاء مراجعه کنند .

در شرکت نسبی نیز مانند شرکت تضامنی دارائی شرکاء مانند دارائی شرکت ، وثیقه طلب طلبکاران شرکت است . ولی دارائی شرکت حاجب و حایل بین طلبکاران شرکت و دارائی شرکاء می باشد .

بدهی های شرکت باید از دارائی خود شرکت به عمل آید . لذا تا وقتی که شرکت باقی است ، طلبکاران شرکت ، بابت مطالبات خود از شرکت ، به هیچ عنوان حق مراجعه به شرکاءرا ندارند .

شرکت نسبی چیست و حقوق طلبکاران چگونه محاسبه می شود؟

شرکت های نسبی را از روی اسم آن ها می توان شناخت بدین صورت که هر شریک به نسبت سرمایه آورده در شرکت مسئول است. در ماده 183 قانون تجارت شرکت نسبی را شرکتی نام برده که جهت امور تجاری بین دو یا چند شخص تشکیل می شود . هرکدام از شرکا براساس سرمایه ای که به شرکت آورده اند وظیفه دارند.

با توجه به توضیح شرکت نسبی، تعداد شریک در این نوع از شرکت های تجاری در کم ترین حالت 2شخص است و هرکدام به اندازه سرمایه مسئول در قروض و بدهی شرکت هستند. برای درک بهتر این نوع شرکت ها به یک مثال می پردازیم: فرض کنید که آورده یک شخص با عنوان شریک در شرکت 40 میلیون تومان است و تمامی دارایی آن شرکت 400 میلیون تومان است، ای شخص به میزان 40 درصد نسبت به بدهی های شرکت در صورت بدهی و قروض مسئولیت دارد.

ادامه مطلب
ثبت شرکت تجهیزات پزشکی با مشاوره رایگان
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x