جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
بالاترین مدیر اجرایی در یک شرکت مدیرعامل می باشد که مسئولیت  اصلی آن توسعه استراتژی  های سطح بالا، تصمیم گیری های مهم و اساسی شرکت،مدیریت کل عملیات و منابع شرکت و عمل نمودن تحت عنوان نقطه  اصلی ارتباط بین هیئت مدیره و عملیات شرکت می باشد. مدیرعامل شرکت معمولا سمتی در هیئت مدیره دارد و در برخی از مواقع هم  رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل یک نفر می باشد.ما در این مقاله می خواهیم به مطالبی درباره وظایف مدیرعامل بپردازیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اختیارات مدیر عامل

وظایف مدیرعامل

از مهم ترین و با اهمیت ترین وظایف مدیرعامل بینش راهبردی می باشد.در نوع فعالیت های مدیرعامل اندازه سازمان و شرکت هم تاثیرگذاری زیادی دارد.از نظر درجه بندی شغلی مدیرعامل بالاترین درجه شغلی می باشد. برای مدیرعامل شرکتها،شرح شغلی و وظایف مدیرعامل به صورت روزانه متمایز می باشد. نظارت و مسئولیت همه اجزا و قسمت های سازمان از دیگر وظایف مدیرعامل شرکت می باشد.

مدیرعامل باید به منظور این موضوع اطمینان داشته باشد که به رهبری سازمان و محیط رقابتی داخلی و خارجی به طور کامل واقف می باشد و فرصت های پیشرفت و توسعه و مشتریان و بازارها را به خوبی می شناسد و با پیشرفت صنایع جدید و استانداردها آشنایی کامل دارد. در نهادهای دولتی هم مدیرعامل وظیفه مدیریت سازمان و یا واحدی از قسمت های گوناگون دایره های دولتی را اداره می نماید و بایستی در خصوص فعالیت های خود به نماینده دولت همانند فرماندار و گزارش دهد.از جانب هیئت مدیره مدیرعامل اختیارات خود را کسب می نماید.

ادامه مطلب
تحقق وجوب مسئولیت شرکا

این امکان وجود دارد که مدیرعامل صاحب کسب و کار و فعالیت هم باشد و آن را راه اندازی نموده باشد.به همین دلیل به منظور کسب و کار ضمانتی جدی از طرف مدیرعامل خواهد بود و یا این امکان وجود دارد که مدیرعامل از سهامداران مجموعه تحت مدیریت خودشان هم باشد.فرقی هم نمی کند که مدیرعامل هم در جایگاه ریاست فعالیت می کند وهم در جایگاه مدیرعامل. در هر دو صورت مدیریت و فرمان کلی وظیفه مدیرعامل می باشد و مطابق نیازهای سازمان بابد امور مختلف را مدیریت کند. به موجب همین امر وظایف مدیرعامل از نهادی به نهاد دیگر متفاوت می باشد.

ثبت بین الملل آماده ارائه خدمات ثبتی می باشد. بنابراین می توانید با کارشناسان ثبت بین الملل تماس بگیرید و کلیه امور ثبتی خود را به مشاوران و کارشناسان ثبت بین الملل بسپارید.

حدود اختیارات و وظایف مدیرعامل

 • حفظ اموال و اسناد شرکت.
 • مباشرت یا نظارت در تنظیم دفاتر قانونی.
 • ثبت و نگاهداری حسابها و رسیدگی به آنها.
 • تهیه وسایل لازم و ایجاد امکانات مورد لزوم برای گردش عادی کار شرکت.
 • تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان و تسلیم به موقع آن به هیأت مدیره .
 • استخدام کارمند و متخصص مورد لزوم شرکت و نظارت و مراقبت در کار آنها  و تشویق مؤاخذه و در صورت ضرورت.
 • اخراج آنان طبق مقررات قانونی و مقررات استخدامی شرکت.
 • نظارت و مراقبت در هزینه های شرکت با رعایت صلا و غبطه شرکت.
 •  انجام امور تجارتی و خرید و فروش طبق آئین نامه معاملات شرکت و در حدود موضوع شرکت.
 • طرح و اقامه دعاوی مربوط به شرکت در مجامع قضائی و جوابگوئی و دفاع از دعاوی علیه شرکت بالمباشره یا به وسیله نماینده یا وکیل.
 • نظارت بر حسن اجرای قراردادهای منعقد شده بین شرکت و اشخاص و شرکتهای دیگر.
 • اجرای تصمیمات و مصوبات هیأت مدیره و مجامع عمومی ، نظارت بر اجرای صحیح و رعایت مقررات قانونی و اساسنامه و آئین نامه های داخلی شرکت و تصمیمات و مصوبات هیأت  مدیره و مجامع عمومی.
 • مدیرعامل می تواند در جلسات هیأت مدیره بدون حق رأی ، شرکت کند . در صورتی که از طرف رئیس هیأت مدیره اجازه داشته باشد ، نیز در صورت لزوم در مواقع اضطراری ، می تواند هیأت مدیره را برای تشکیل جلسه دعوت نماید .
ادامه مطلب
اسم شرکت

کلیه اعمال و اقدامات مدیرعامل در مقابل اشخاص ثالث نافذ و معتبر است و نمی توان به عذر عدم اجرای تشریفات مربوط به طرز انتخاب وی ، اعمال و اقدامات او را غیرمعتبر دانست.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با ثبت بین الملل تماس بگیرید و کلیه امور ثبتی خود را به ما بسپارید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x