ثبت طرح صنعتی قابل ثبت در سال 1403

ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی به شما کمک می کند تا از ایده ها و خلاقیت های خود در برابر کپی برداری و سوء استفاده رقبا محافظت کنید. زمانی که شما محصولی را تولید و به بازار عرضه می کنید، ممکن است رقبای شما برای ارائه و تولید محصولی با ظاهر مشابه محصول شما اقدام کنند. ما در مقاله ای که در زیر برای شما آورده شده است تلاش و کوشش نموده ایم تا مطالبی را به متقاضیان محترم برای ارائه اظهارنامه طرح صنعتی ارائه نماییم پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید و چنانچه با سوالی روبرو شدید می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ثبت طرح صنعتی

طبق ماده 20 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، طرح صنعتی به هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و یا هرگونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگ ها و یا بدون آن گفته می شود که به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی محسوب می شود. به عبارت دیگر، طرح صنعتی به ظاهر یک کالای صنعتی یا صنایع دستی با تمام ویژگی های آن شکل ظاهری اشاره دارد.

ثبت طرح صنعتی به معنای ثبت شکل و فرم ظاهری یک کالا یا بسته‌ بندی آن است که توسط شما طراحی شده است. این فرآیند توسط اداره مالکیت فکری انجام می‌گیرد و به شما کمک می‌کند تا از ایده‌ هایتان در برابر کپی‌ برداری و سواستفاده محافظت کنید.

کدام طرح صنعتی قابل ثبت است؟

 • طرح شما باید جدید و نوآورانه باشد و پیش از این توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد.
 •  طرح شما باید اصیل و ابتکاری باشد و از ایده‌ های موجود در بازار کپی نشده باشد.
 • طرح شما باید جنبه کاربردی داشته باشد و قابل استفاده در تولید یک محصول باشد.
 •  طرح شما نباید انتزاعی و غیرقابل پیاده‌ سازی باشد.

ثبت طرح صنعتی

طرح های صنعتی غیر قابل ثبت

 • طرح هایی که نوین نباشند یا از اصالت برخوردار نباشند.
 • تنها در نتیجه عملکرد فنی محصول تاثیر داشته باشند.
 • حاوی نمادها یا نشان های رسمی.
 • مخالف نظم عمومی یا موازین اخلاقی.

مزایای ثبت طرح صنعتی

 • ثبت طرح صنعتی به شما کمک می‌کند تا از ایده‌ هایتان در برابر کپی‌ برداری و سوء استفاده محافظت کنید.
 • با ثبت طرح‌صنعتی، شما حق انحصاری تولید و عرضه محصول خود را به دست می‌ آورید.
 • ثبت طرح‌صنعتی به شما کمک می‌ کند تا اعتبار و ارزش برند خود را افزایش دهید.
 • ثبت طرح صنعت ی می‌تواند برای جذب سرمایه‌ گذار و شرکای تجاری مفید باشد.

چه زمانی باید برای ثبت طرح صنعتی اقدام کرد؟

بهترین زمان برای ثبت طرح صنعتی، زمانی است که ایده شما به شکل کاربردی درآمده و آماده ورود به بازار باشد. با این حال، هرچه سریعتر برای ثبت طرح خود اقدام کنید، از حقوق خود به طور کامل‌ تر محافظت خواهید کرد.

در دنیای امروز، ایده‌ های نوین و خلاقانه نقش کلیدی در موفقیت کسب و کارها ایفا می‌ کنند. ثبت طرح‌صنعتی به شما کمک می‌ کند تا از ایده‌ هایتان محافظت کرده و از آنها برای خلق محصولات و خدمات جدید و متمایز استفاده کنید. با ثبت انواع طرح صنعتی، شما گامی مهم در جهت موفقیت در دنیای رقابتی امروز برخواهید داشت.

امروزه که در عرصه تجارت رقابت بسیاری میان فعالان اقتصادی و کسانی که می خواهند تازه به این عرصه قدم بگذارند وجود دارد. حفظ و حراست دارایی های فکری و معنوی و ایده های نوین حائز اهمیت بسیار است، چرا که ابتکار و نوآوری نقش بسزایی در رقابت در این زمینه دارد.

مرجع ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی به معنای فرآیند ثبت شکل و فرم ظاهری کالا یا بسته بندی آن است که توسط شما طراحی شده است. ثبت یک طرح صنعتی از طریق اداره مالکیت فکری ثبت هر طرح صنعتی انجام می گیرد.

که مرجع ثبت مالکیت فکری و معنوی می باشد. طرح صنعتی ویژگی دیگری نیز دارد و آن این است که برای به ثبت رساندن یک طرح صنعتی این طرح یا محصول باید جنبه کاربردی داشته باشد، به عبارت دیگر در صورتی که طرح شما یک طرح انتزاعی و غیر کاربردی باشد طرح صنعتی محسوب نمی گردد.

نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که آنچه که در اداره مالکیت صنعتی به عنوان طرح صنعتی ثبت می شود فرم و شکل ظاهری و نه کارکرد فنی یک سازه یا دستگاه است.

به عنوان مثال یک دستگیره در، اگر نوآوری در شکل ظاهری باشد قابل ثبت به عنوان طرح‌صنعتی است اما اگر نوآوری در نحوه باز و بسته شدن دستگیره باشد این طرح قابل ثبت به عنوان طرح صنعتی نمی باشد.

هنگامی که می توان ایده ای را به شکل کاربردی وارد چرخه کار کرده و از آن جهت تجاری سازی استفاده نمود. اولین اقدام ثبت مالکیت آن ایده ثبت طرح صنعتی به نام خودتان می باشد.

وقتی محصولی را تولید کرده اید که دارای جنبه های مبتکرانه بوده و با کالاهای موجود در بازار متفاوت می باشد و ممکن است در بازار محبوبیت بیشتری نسبت به سایر محصولاتی که وجود دارد، پیدا کند باید هرچه سریعتر جهت حفاظت آن از طریق ثبت طرح صنعتی اقدام نمود.

در ثبت طرح صنعتی شکل جدیدی از محصولی که پیش از این وجود داشته است به نام شما به ثبت می رسد. باید بدانید که طرح صنعتی بیشتر بر ابعاد ظاهری و زیبایی شناسی یک کالا که موجب جلب مشتریان بیشتر می گردد تاکید دارد، چرا که این موضوع سبب موفقیت طرح صنعتی ثبت شده و استقبال از ایده های جدید شما در بازار می گردد.

چرا باید ثبت طرح صنعتی کنیم؟

ثبت طرح صنعتی به شما کمک می‌ کند تا از ایده‌ ها و خلاقیت‌ های خود در برابر کپی‌ برداری و سو استفاده رقبا محافظت کنید. زمانی که شما محصولی را تولید و به بازار عرضه می‌ کنید، ممکن است رقبای شما برای ارائه و تولید محصولی با ظاهر مشابه محصول شما اقدام کنند. ثبت طرح صنعتی به شما این امکان را می‌دهد که از حقوق انحصاری خود در قبال ظاهر محصولتان برخوردار شوید و از کپی‌ برداری توسط دیگران جلوگیری کنید.

درباره طرح صنعتی ثبت شده

همانطور که گفتیم هر محصولی به شرط داشتن ظاهر جدید و قابلیت کاربردی می تواند به عنوان طرح صنعتی به ثبت برسد. اگر بخواهیم به ساده ترین شکل ممکن توضیح دهیم، ثبت طرح صنعتی در اکثر مواقع در مورد شکل و ظاهر کلی یک محصول می باشد.

به طور مثال یک تخت خواب زمانی یک طرح صنعتی خوب است که برای خوابیدن و استراحت کردن مناسب بوده و همچنین دارای فرم ظاهری زیبا و متفاوت از آنچه تاکنون وجود داشته باشد.

برای حرفه ها و کسب و کارها نیز طراحی یک محصول بطور کلی به معنی توسعه ویژگی های زیبائی شناختی و عملکردی محصول با توجه به مسائلی چون باب بازار بودن، هزینه تولید یا سهولت حمل و نقل، انبارداری، ارگونومی ( سازگاری با بدن انسان )، تعمیر و نگهداری و غیره آن است.

با این حال، از دیدگاه قانون مالکیت معنوی، یک طرح‌صنعتی فقط به جوانب زیبایی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره می کند. به عبارت دیگر، طرح صنعتی فقط به ظاهر یک تخت خواب اشاره می کند.

علیرغم اینکه طرح محصول ممکن است ویژگیهای فنی یا عملکردی داشته باشد. طرحهای صنعتی به عنوان یکی از مقوله های قانون مالکیت معنوی، فقط به ماهیت زیبائی شناختی یک محصول تمام شده اشاره دارد و ابعاد فنی یا عملکردی آن در ثبت انواع طرح‌صنعتی بی تاثیر هستند.

طرح صنعتی شامل چه مواردی است؟

این موضوع طیف گسترده ای از محصولات صنعتی، پوشاک و صنایع دستی، مبلمان و لوازم برقی، لوازم خانگی، اسباب بازی، اتومبیل و سازه های معماری و لوازم دیجیتال، طرح پارچه ها؛ ظروف و حتی لوازم ورزشی را در بر می گیرد. طرح صنعتی حتی می تواند در رابطه با بسته بندی کالاها نیز باشد.

دراصول قانون ثبت یک طرح به شکل صنعتی، اختراعات و علائم تجاری مصوب سال 1386، در تعریف طرح‌صنعتی، آمده است: «هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه‌ بعدی با خطوط‌، رنگها و یا بدون آن‌، به‌ گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌.

در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌ باشد.»

در زبان معمول، طرح صنعتی معمولا به شکل و ظاهر کلی یک کالا اطلاق می شود اما در متون حقوقی مالکیت فکری طرح‌صنعتی ویژگی های مربوط به شکل و ساختار و یا نقش و تزئینات به کار رفته در یک محصول حاصل از یک فرآیند صنعتی است که در کالای تمام شده ایجاد وجاهت و جذابیت کند.

ویژگی های طرح‌صنعتی

 • خصوصیات سه بعدی مانند شکل یک کالا.
 • خصوصیات دو بعدی مانند تزئینات، خطوط یا رنگهای به کار رفته در یک کالا.
 • آمیزه ای از دو حالت فوق.

همان طور که گفته شد ثبت طرح صنعتی می تواند دامنه  گسترده ای داشته باشد. دامنه ای که شامل ابزار فنی و تجهیزات پزشکی تا ساعتها، جواهرات، کالاهای لوکس و تجملی، ابزار خانگی، وسایل الکتریکی، ماشین های سواری و از طرح های نساجی گرفته تا کالاهای تفریحی می باشد.

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت طرح صنعتی

مدارک مورد نیاز برای اظهارنامه ثبت طرح صنعتی شامل مواردی است که باید به شخصه آن ها را تهیه کنید. در ادامه لیست این موارد را ارائه می کنیم.

 • کپی برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی مالک
 • در صورتی که نماینده یا وکیل قانونی متقاضی ثبت یک‌ طرح‌صنعتی این کار را برعهده دارد ارائه مدارک نمایندگی او الزامی می باشد.
 • کپی برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی طراح طرح
 • پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح دو بعدی یا سه بعدی رسم شده محصول.
 • در ثبت طرح صنعتی سه بعدی، ممکن است کارشناس اداره مالکیت صنعتی تقاضای ماكتی از آن را بنماید که به همراه اظهارنامه باید ارائه گردد. اندازه این ماكت بايد حداكثر در ابعاد 20×20×20 سانتی متر و وزن آن حداكثر 2 كيلوگرم و از ماده‌ای بادوام و غيرفاسد شدنی باشد.
 • در صورتی که متقاضی بخواهد طرح مورد درخواست وی انتشار نیابد ، همراه مدارک و اظهارنامه ثبت طرح صنعتی درخواست كتبی مبنی بر تأخير انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی با تعيين مدت تأخیر (حداکثر یک سال) را هم باید تقدیم نماید.
 • اگر طراح مالک طرح صنعتی نباشد و یا نخواهد نام وی در مدارک و آگهی طرح صنعتی بیان شود باید کتباً تقاضای خود را مبنی بر عدم ذكر نام خود ضمیمه نماید.

نکاتی که باید در زمان ثبت طرح صنعتی بدانید

طرح چاپ شده اشكال و تصاوير طرح صنعتی رسم شده، بايد حداكثر در ابعاد 20×20 سانتی متر باشد و در آن رنگی بودن يا نبودن اشكال و تصاوير مشخصاً قید گردد.

در صورت نیاز به ارائه ماكتی از مدل طرح، مرجع ثبت میتواند ماكت مزبور را ممهور به مهر و تاريخ نموده به متقاضی اعاده نمايد. (تشخیص ارائه ماکت با مرجع ثبت می باشد.)

شرایط ثبت طرح صنعتی

شرایط ثبت طرح صنعتی

طراحی جدیدی از محصول ( محصولی که قبلاً وجود داشته) با استفاده از آمیزه ای از خطوط یا رنگها و یا هرگونه شکل سه بعدی با خطوط رنگی یا بدون آن به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فراورده را از منظر تزئینی و زیبایی شناسی دستخوش تغییر کند و باعث جلب نظر مصرف کننده گردد را طرح صنعتی می گویند.

در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نسخه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت قانون ثبت طرح‌صنعتی نمی گردد.

اگر یک‌طرح جدیدی را برای محصولات تولیدی خود ترسیم کرده و به مرحله اجرا درآورده اید و یا بسته بندی منحصر به فردی خلق کرده اید.

قبل از افشا بهتر است آن را ثبت نمائید تا مانع سو استفاده رقبای خارجی و داخلی در بازارهای هدف گردد. با ثبت طرح‌صنعتی می توانید به راحتی جلو واردات یک محصول به کشور که تقلیدی از طرح تولیدی ثبت شده شما است را بگیرید. مانع از تولید یا عرضه طرحی مشابه طرح خود شوید.

طرح‌صنعتی گستره پهناوری از محصولات صنعتی، خانگی، اداری، ورزشی، صنایع دستی، اسباب بازی، مبلمان اداری، لوازم برقی، خودرو و قطعات آن، ابزار های فنی و پزشکی بهداشتی، اقلام لوکس، تزئینی، منسوجات، فرش و لباس، ظروف آشپزخانه، مصنوعات پلاستیکی و حتی بسته بندی طیف وسیعی از محصولات را در بر می گیرد.

از اینرو بر اساس قانون ثبت مالکیت صنعتی، ثبت  اختراعات و علائم تجاری مصوب سال 1386 «هرگونه ترکیب خطوط یا المان و هرگونه شکل سه بعدی یا خطوط، رنگها و یا بدون آن به گونه ای که فرم ظاهری یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد ثبت طرح محسوب می گردد.

شاید یک طراح در طراحی طرح موردنظر به ابعاد گوناگون مانند باب میل بازار بودن، انبار داری، تعمیر و نگهداری، حمل و نقل، تولید سریع و کم هزینه هم بیاندیشد. اما آنچه که حقوق حاصله از ثبت مالکیت طرح از آن حمایت می کند.

فقط شکل و ظاهر آن محصول آن هم از جنبه زیبایی شناسی را شامل می گردد و سایر ویژگی های محصول، به ویژه خصوصیات فنی یا عملکردی آن تحت حمایت این قانون نمی باشد.

استعلام ثبت طرح‌صنعتی

برای ثبت کردن یک طرح‌صنعتی، دو شرط اساسی وجود دارد:

 • نوآوری: طرح باید جدید و ابتکاری باشد. به این معنی که قبل از ارائه درخواست ثبت، به هیچ وجه به طور عمومی منتشر یا استفاده نشده باشد.
 • اصالت: طرح باید توسط طراح به طور مستقل خلق شده باشد و کپی یا تقلیدی از طرح های موجود نباشد. به عبارتی، از نظر ظاهری برای مصرف کننده، با طرح‌های مشابهی که قبلاً در بازار عرضه شده اند، متفاوت باشد.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر در خصوص استعلام هرطرح و مدارک مورد نیاز، به سایت اداره مالکیت معنوی مراجعه کنید. در این سایت می توانید با دقت تمامی مدارک لازم را بارگذاری کرده و استعلام ثبت طرح خود را انجام دهید.

هزینه ثبت طرح صنعتی چقدر است؟

هر اقدامی برای ثبت طرح‌صنعتی که در اداره مالکیت انجام می شود دارای هزینه خواهد بود که با دانستن آن ها می توانید در کم ترین زمان اقدام به ثبت طرح خاص خود کرده.

این موضوع باعث می شود که شما برای برآورد تعرفه ها و هزینه های مربوط به طرح بتوانید با برقراری ارتباط با کارشناسان مجرب ما در رابطه بوده و با در نظر داشتن تمامی مراحل و مدارک و نیز هزینه های ثبتی در این راستا بهترین و نازل ترین تعرفه ها را برای انجام امور حقوقی شما انجام داده و شما را در راستای رسیدن به اهدافتان یاری خواهند کرد.

در صورتی که تقاضای به ثبت رساندن‌ طرح صنعتی مورد پذیرش قرار گیرد. مراتب کتباً به متقاضی اعلام شده و وی باید ظرف 30 روز پس از تاریخ اعلام، جهت پرداخت هزینه های مربوطه به ثبت طرح‌صنعتی و انتشار آگهی اقدام نماید.

پس از پرداخت هزینه ها مالکیت طرح صنعتی  ظرف 30 روز جهت اطلاع عموم با انتشار آگهی انجام می گردد. این آگهی شامل : شماره و تاریخ اظهارنامه، شماره و تاریخ طرح ، نام و نشانی طراح (مگر آنکه طراح کتباً درخواست عدم ذکر نام کند)، ذکر کالا و طبقه ای که طرح مورد تقاضا مربوط به آن می باشد.

تعیین تاریخ ، محل و شماره حق تقدم (در صورت وجود)، تصویر یا تصاویری که طرح آن را معرفی کند و تصریح به رنگی یا غیر رنگی بودن تصویر، اشاره به ماکت طرح (در صورت ارائه) و مدت اعتبار گواهی طرح .

در صورتی که دو یا چند طرح‌صنعتی که مربوط به یک طبقه باشند یا یک مجموعه یا ترکیبی از اجزاء که با هم استفاده می گردند حتی اگر مربوط به طبقات مختلف باشند.

همه آنها را می توان در یک اظهارنامه گنجاند و به مرجع ثبت تسلیم نمود.

در صورتی که متقاضی امتیاز طرح صنعتی، دو اظهارنامه دارای طرح های صنعتی مشابه را در یک تاریخ تسلیم نماید. بنا به درخواست متقاضی، مرجع ثبت می تواند یکی از اظهارنامه ها را به عنوان طرح‌صنعتی اصلی و دیگری را به صورت طرحی با هویت صنعتی مکمل به ثبت برساند.

برای اقدام به ثبت و اخذ مجوز لازم برای فعالیتتان می توانید تنها با شماره گیری تلفن 02633193 این کار را پیش ببرید و برای رسیدن به اهدافی که دارید مشاوره رایگان دریافت کنید. تمامی مسیر با ثبت بین الملل کاملاً مجربانه انجام می شود و دیگر نیازی به مراجعه شما به ارگان ها و ارائه مدارک برای ثبت نیست. تنها یک قدم تا اهدافتان فاصله دارید امروز ان را قدرتمندانه بردارید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سحر خسروانی
سحر خسروانی
2 سال قبل

سلام ممنون از مشاورتون

yavari
مدیر
yavari
2 سال قبل
پاسخ به  سحر خسروانی

درود بر شما. سپاس از اعتمادتون

مهرانگیز شاکری
مهرانگیز شاکری
1 سال قبل

سلام برای ثبت طرح صنعتی نیاز به محوز هستش؟

yavari
مدیر
yavari
1 سال قبل

درود بر شما بله در صورت نیاز