توضیحات تکمیلی در خصوص ثبت طرح صنعتی در کرج

مقوله ثبت طرح صنعتی بسیار متفاوت و گسترده میباشد.

در این مقاله به صورت کاملا دقیق به 1- تعریف طرح صنعتی2- مدت اعتبار طرح صنعتی در کرج3- وسعت ثبت طرح صنعتی در کرج 4-چرا طرح های صنعتی ثبت شده باید حمایت گردند5- حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی به دارنده آن می دهد؟پرداخته شده است. در ضمن در موسسه حقوقی پایش کلیه خدمات ثبت شرکت و برند و دیگر خدمات اداری صورت میپذیرد.جهت اطلاعات لازم و دقیق در خصوص ثبت شرمت،ثبت برند و علامت تجاری،و ثبت طرح صنعتی میتوانید وارد صفحه اصلی سایت شوید و اطلاعات لازم را کسب نمایید. همچنین شما عزیزان میتوانید با کارشناسان مجرب موسسه تماس حاصل نمایید.

تعریف طرح صنعتی

تعریف زیر بنایی در صورت لازم را باید چنین توصیف نممود :در زبان معمول، طرح صنعتی معمولا به شکل و ظاهر کلی یک کالا اشاره دارد اما در لسان حقوق مالکیت فکری طرح صنعتی خصوصیات مربوط به شکل و ساختار، و یا نقش و تزئینات به کار رفته در یک کالا به واسطه یک فرایند صنعتی است که در کالای خاتمه یافته ایجاد چشم نوازی و جذابیت کند.و خریدار را تشویق به استفاده از ان مینماید.

 در این خصوص ،بنابر این به عنوان یک قاعده کلی، طرح صنعتی متشکل شده است از:

  • طرح صنعتی متشکل شده است از:ویژگی های سه بعدی مانند شکل یک کالا
  • طرح صنعتی متشکل شده است از:ویژگی های دو بعدی مانند تزئینات، خطوط یا رنگ های به کار رفته در یک کالا
  • طرح صنعتی متشکل شده است از:ترکیبی از موارد فوق

طرح های  صنعتي در انواع گسترده اي از محصولات مرتبط با صنعت و صنایع به کار گرفته میشود.؛ از ابزار فني و تجهيزات پزشكي گرفته تاساعت ها تزعینی، جواهرات گرانبها، كالاهاي لوكس و تجملي جهت استفاده ، ابزار خانگي و وسایل آشپزخانه، وسايل الكتريكي و صوتی و تصویری، ماشين هاي سواري، و از طر ح هاي نساجي گرفته تا كالاهاي تفريحی و ورزشی، همه مي توانند مشمول ثبت طرح صنعتي باشند.

مدت اعتبار طرح صنعتی در کرج

بعد از ثبت طرح صنعتی مدت اعتبار هر طرح صنعتی  مدت 5سال  میباشد.به علاوه میتوان بعد از پایان 5 سال برای دو دوره ی 5 ساله ی دیگر طرح مورد نظر را تمدید نمود. این مرحله خود منوط به پرداخت هزینه های مربوطه به اداره مالکیت صنعتی میباشد.

وسعت ثبت طرح صنعتی در کرج

ثبت طرح صنتی و طرخ صنعتی در ایران دایره وسیعی از محصولات ورزشی ، صنایع دستی، اسباب بازی ، مبلمان اداری ، صنعتی، خانگی ، اداری، ابزار های فنی و پزشکی بهداشتی ،لوازم برقی، خودرو و قطعات آن، ، اقلام لوکس، تزئینی ، منسوجات ، فرش و لباس گرفته تا ظروف آشپزخانه و پلاستیکی و حتی بسته بندی طیف وسیعی از محصولات نیز در حوزه طرح صنعتی می باشد. از اینرو و وفق ماده 20 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی علائم تجاری مصوب 1386 هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه بعدی یا خطوط، رنگها و یا بدون آن به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصول از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی است". در این خصوص میتوانید از کارشناسان مجرب موسسه حقوقی بین الملل اطلاعات لازم را کسب نمایید.

4-  چرا طرح های صنعتی باید حمایت شوند؟

ازآنجایی که در یک دنیای کسب و کار کاملا رقابتی هر صنعتگر یا تولید فعالیت  مینماید،جهت سوء استفاده افراد سود جو و عدم دسترسی این افراد به اعتبار طرح صنعتی ثبت شده احمایت از طرح صنعتی میبایست حتما توسط دولتها و انجمنها و سازمانهای جهانی ذیربط صورت پذیرید.

 به واسطه اینکه طرح صنعتي آن چيزي است كه كالا را خوشايند و جذاب مي نماياند و لذا به ارزش تجاري و قابليت فروش يك محصول مي افزايد و حتی ممکن است علت منحصر به فرد فروش محصولات باشد.

همچنین حمایت از طرح صنعتی از طریق ثبت در اداره مالکیت صنعتی صورت میگیرد. و به موجب آن مالک از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری غیر مجاز یا تقلید توسط اشخاص ثالث برخوردار می شود. این امر از نظر تجاری کاری بس مهم است و توانایی رقابت و کسب و کار را بهبود می بخشد. و تمام صنعتگران و تولید کنندگان میبایست قبل از رونمایی  از محصول خود حتما طرح مورد نظر را در اداره مالکیت صنعتی به ثبت برسانند.

5-    حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی به دارنده آن می دهد؟

زمانی که یک  طرح صنعتی در ایران و در اداره متالکیت صنعتی به ثبت برسد ،مالک  طرح از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری  ویا تقلید توسط اشخاص ثالث ثالث برخوردار می شود این حق موجب می شود اشخاص ثالث از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن به کار رفته یا در آن گنجانده شده است منع شوند. همچنین شایان ذکر است قانون و شیوه عملکرد هر کشور ، حوزه اصلی حمایت از طرح های ثبت شده را معین خواهد کرد به عنوان مثال جمهوری اسلامی ایران در ماده 28 قانون حمایت از اختراعات، طرح های صنعتی، علائم و نام های تجارتی مصوب 1386 این حقوق را اینچنین بر می شمرد:

  • الف – جهت بهره برداری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد، توسط اشخاص ، مشروط به موافقت مالک آن است .
  • ب-  بهره برداری از یک طرح صنعتی ثبت شده عبارت است از: ساخت ، فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی .
  • ج-  مالک طرح صنعتی ثبت شد ه، می تواند علیه شخصی که بدون موافقت او افعال مذکور در بند (ب)این ماده را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که عادتاً موجبات تجاوز آینده را فراهم آورد، در دادگاه اقامه دعوی نماید.

 در پایان در صورت نیاز به مشاوره در خصوص طراحی طرح های صنعتی و همچنین در ثبت و مراحل اداری در اداره مالکیت صنعتی میتواند از کارشناسان و کارگروه مجرب موسسه حقوقی پایش با برند تجاری و محبوب مجتمع ثبت برند و طرح صنعتی به صورت کاملا رایگان مشاوره اخذ نموده و تمامی مراحل ثبت برند و ثبت شرکت و ثبت طرح صنعتی خود را به ما واگذار نمایید.