جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
زمانی که بخواهید به عنوان یک شخصیت حقوقی شناخته بشید باید  ثبت شرکت نمایید با این کار ، کسب و کارتان رونق بیشتر خواهد یافت که علت اصلی این است که ارگان های بیشتری شما را به عنوان شخصیت حقوقی می شناسند و شما می توانید در مناقصات و مزایده ها شرکت کنید.

در این مقاله به توضیحاتی درباره ثبت شرکت پرداخته شده است همراه ما باشید.

عناوین انواع شرکت های تجاری

  • شرکت سهامی  joint stock Co.
  • شرکت با مسئولیت محدود   .limited liability co
  • شرکت تضامنی  general partnership
  • شرکت مختلط غیر سهامی  limited partner ship
  • شرکت مختلط سهامیjoint stock partner ship
  • شرکت نسبی  proportional liability partnership
  • شرکت تعاونی تولید و مصرف  consumer and producer cooperative

شخصیت شخص حقوقی از زمان تاسیس و ثبت آغاز می‌شود تا زمان انحلال شرکت تداوم می‌یابد. به غیر از پاره‌ای از حقوق و تکالیف که مختص انسان و شخصیت حقیقی است.

معرفی انواع شرکتهای تجاری

شرکت با مسئولیت محدود

این شرکت نیز از حداقل دو شریک تشکیل می شود؛ ولی در آن، برخلاف شرکت های تضامنی و نسبی، مسئولیت شرکا در قبال طلبکاران شرکت محدود به آورده آنها در شرکت است.

در مثال مذکور، اگر دارایی شرکت با مسئولیت محدود 900 هزار ریال باشد و برای پرداخت طلب طلبکاران کافی نباشد، طلبکاران بابت باقی مانده طلب خود، یعنی 300 هزار ریال دیگر، نسبت به دارایی شخصی شرکا حقی نخواهد داشت.

وجوه مشترک این شرکت با شرکتهای تضامنی و نسبی این است که اولاً سرمایه شرکت به صورت سهام نیست، بلکه هر شریکی درصدی از سرمایه را مالک است که از آن به سهم الشرکه تعبیر می شود؛ ثانیاً سهم الشرکه را نمی توان بدون رضایت سایر شرکا به دیگران منتقل کرد.

شرکت سهامی خاص

این شرکت از حداقل سه شریک و دو بازرس تشکیل می شود و ویژگی بارزش این است که صاحبان سرمایه، که به سهامدار تعبیر می شوند، دارای اوراق سهم هستند نه اینکه مانند شرکت های پیش گفته، سهم الشرکه داشه باشند.

در این نوع شرکت، سرمایه به سهام مساوی تقسیم شده و هر شریک مالک تعدادی از این سهام است. فرض کنیم سرمایۀ شرکتی که از سه سهامدار تشکیل شده، بالغ بر 900 هزار ریال باشد و هر یک از آنها یک سوم این مبلغ را به شرکت آورده باشند و سرمایه شرکت نیز به 900 سهام 1000 ریالی تقسیم شده باشد.

در چنین صورتی، هر یک از شرکا، مالک 300 سهم است و می تواند تعداد از آنها را به کسانی که می خواهند منتقل کند.

(علی الاصول، ) این انتقال آزاد است و این امر، از دیگر خصایص عمده شرکت سهامی خاص به شمار می رود. شرکت سهامی خاص دو ویژگی دیگر نیز دارد.

اول اینکه در آن، مسئولیت سهامداران محدود به مقدار سهام آنهاست، چیزی که در مورد شرکت با مسئولیت محدود نیز صادق است؛ دوم اینکه مؤسسات شرکت، یعنی شرکای اولیه آن، نمی توانند با پذیره نویسی، یعنی با مراجعه به عموم مردم، سرمایه شرکت را تأمین کنند و آورندگان سرمایه فقط خود موسسین هستند.

ادامه مطلب
امتیازات ثبت شرکت در یاسوج

شرکت سهامی عام 

آنچه در مورد شرکت سهامی خاص گفته شد، در مورد شرکت سهامی عام نیز صادق است، جز اینکه اولاً در این نوع شرکت، سهامداران باید لااقل پنج نفر باشند؛ ثانیاً  مؤسسان می توانند برای تشکیل سرمایه شرکت، با انتشار اوراق پذیره نویسی، اشخاص ثالث را در تأمین سرمایه سهیم کنند.

شرکت تضامنی 

این شرکت از حداقل دو نفر شریک تشکیل می شود که شریک ضامن خوانده می شوند. ویژگی تعهد این شرکا این است که هر یک از آنان مسئول پرداخت تمام طلب شرکت در مقابل طلبکاران است و مسئولیتش به آورده ای که به شرکت آورده، محدود نمی شود.

هرگاه طلبکاران شرکت نتوانند با مراجعه به شرکت، طلب خود را دریافت دارند، می توانند پس از انحلال شرکت به شریک مراجعه کنند و شریک باید از دارایی شخصی خود طلب طلبکاران را بپردازد.

این امر موجب شده است که قانون گذار فرانسه، چنین شرکایی را تاجر تلقی کند و آنها را در صورت عدم قدرت به پرداخت دینشان مانند تجار حقیقی، مشمول قوانین ورشکستگی کند.

شرکت نسبی 

شرکت نسبی از جنبه های مختلف نظر شرکت تضمنی است؛ ولی برخلاف شرکت اخیر، مسئولیت شرکای شرکت به نسبت مالکیت آنها در سرمایه شرکت تعیین می شود.

برای مثال، هرگاه شرکت، سه نفر شریک داشته باشد و هر یک از شرکا، مالک یک سوم سرمایه شرکت باشند، هر شریکی باید یک سوم از طلب طلبکاران شرکت را بپردازد.

اگر طلبکاران به شرکت مراجعه کنند وشرکت قادر به پرداخت تمامی دیون خود به طلبکاران نباشد، طلبکاران می توانند بقیه طلب خود از شرکت را از شرکا بگیرند؛ اما چون مسئولیت شرکا تضامنی  نیست، طلبکاران فقط یک سوم از مطالبات خود را از هر شریک می گیرند و برای دو سوم دیگر باید به دو شریک دیگر مراجعه کنند.

برای نمونه، اگر سرمایه شرکت 900 هزار ریال و سهم الشرکه هر شریک 300 هزار ریال باشد، هرگاه دارایی شرکت حین تقاضای طلبکاران فقط 900 هزار ریال، اما طلب طلبکاران 1200000 ریال باشد، طلبکاران بابت 300 هزار ریال باقی مانده از طلب خود که شرکت قادر به پرداخت آن نبوده است می توانند به هر شریک فقط تا سقف 100 هزار ریال مراجعه کنند که این مقدار را هر شریک باید از دارایی شخصی خود پرداخت کند.

قانون گذار ایران مقررات راجع به شرکت نسبی را از مقررات شرکت مدنی و اصول حقوق اسلامی اقتباس کرده است و در حقوق اروپایی نمی توان برای آن شرکتی مشابه نامه برد.

شرکت مختلط غیر سهامی 

این شرکت ترکیبی است از شرکت تضامنی و شرکت با مسئولیت محدود؛ با این توضیح که یک یا چند نفر از شرکا در قبال اشخاص ثالث  دارای مسئولیت تضامنی اند و عده ای دیگر از شرکا، مسئولیتشان محدود به آورده آنهاست.

در حقوق فرانسه فقط شرکای اخیر تاجر نیستند؛ اما در حقوق ما، همان طور که خواهیم دید هیچ یک از شرکای این شرکت، چه ضامن و چه غیر ضامن، تاجر تلقی نمی شوند.

به علاوه شرکای غیر ضامن، به عنوان شریک، نه حق اداره کردن شرکت را دارند و نه اداره امور شرکت از وظایف آنان به شمار می رود.

ادامه مطلب
تاریخچه ثبت شرکت

شرکت مختلط سهامی 

این نوع شرکت ترکیبی است از شرکت تضامنی و سهامی خاص. به این ترتیب که یک یا چند نفر از شرکا در قبال اشخاص ثالث دارای مسئولیت تضامنی اند و عده دیگر که از آنها به سهامدار تعبیر می شود.

مسئولیتشان محدود به آورده آنهاست. تفاوت این نوع شرکت با شرکت مختلط غیر سهامی در این است که سرمایه شرکت به سهام تقسیم شده است و شرکای سهامدار حق مدیریت بر شرکت را ندارند و مدیریت شرکت فقط به شرکای ضامن مربوط می شود.

شرکت های تعاونی

همان طور که قبلاً گفته شد، شرکت های تعاونی الزاماً شرکت تجاری نیستند، بلکه اگر موضوع آن تجاری نباشد، شرکت تجاری محسوب نمی شوند.

این شرکت ها انحصاراً تابع قانون بخش تعاونی (مصوب 1370) هستند و تنها تصفیه آنها تابع مقررات تصفیه در قانون تجارت است(تبصره 1 ماده 54 قانون 1370).

قانون 1370 شرکت تعاونی را تعریف نکرده است. ولی از مجموع مقررات این قانون، به ویژه از ماده یک آن چنین استنباط می شود که قانون گذار از روح قانون شرکتهای تعاونی مصوب 1350 دور نشده است.

در واقع شرکت تعاونی را هنوز هم می توان شرکتی تلقی کرد که اشخاص به منظور رفع نیازمندی های مشترک و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی خود از طریق خود یاری و کمک متقابل تشکیل می دهند؛ هدفی که قبلاً در ماده 2 قانون شرکت های تعاونی 1350 پیش بینی شده بود و با طبیعت شرکت های تعاونی موضوع قانون تجارت نیز تطبیق می کرد.

در این شرکتها فعالیت اشخاص عضو ، عمده سرمایه شرکت را تشکیل می دهد. حتی در قانون جدید بر کار اعضا بیشتر از گذشته تأکید شده است؛ چه تنها اشخاصی می توانند عضو شرکت تعاونی شوند که از اشخاص حقیقی باشند (ماده 8 قانون 1370).

به منظور تشویق اشخاصی که تخصص و حرفه ای دارند و سرمایه در اختیار ندارند، قانون تشویق اشخاصی که تخصص و حرفه ای دارند و سرمایه در اختیار ندارند، قانون تسهیلات بی شماری در نظر گرفته است که توسط دولت یا بانکها ممکن است به شرکتهای تعاونی اعطا شود. ما در فصل مربوط به شرکتهای تعاونی به این تسهیلات نیز اشاره خواهیم کرد.

این هشت نوع شرکت، شرکتهای تجاری مهم هستند؛ اما تنها شرکتهایی نیستند که در عمل موجودند. در حال حاضر، به انواع شرکتها روز به روز افزوده می شود که بر حسب موضوع و فعالیت، ثابت یا ثابت نبودن سرمایه شان، و یا برحسب سهیم بودن دولت در سرمایه آنها و نسبت این شراکت، قواعد راجع به آنها متفاوت است.

باید توجه داشت که هر چند این شرکتها گوناگون اند، قالبهای عمدۀ آنها، در واقع، همان قالبهایی است که قانون تجارت تهیه کرده است. البته اقتباس فعالان تجاری از قالب شرکت سهامی بیش از قالبهای دیگر است.

مراحل ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت

ابتدا این را بدانید فقط کافیست شما مدارک ثبت شرکت را تکمیل نمایید و پس از آن صفر تا صد کار را به ما بسپارید ما کلیه ی کارهای ثبت شما را انجام خواهیم داد اما هستند کسانی که به هر دلیلی میخواهند خود کار ثبت شرکت را انجام دهند ما نیز به آنها کمک خواهیم کرد در بخش زیر مراحل ثبت شرکت به اختصار توضیح داده شده است.

ادامه مطلب
ثبت شرکت تعاونی

پذیرش ثبت شرکت

افرادی که خودشان می خواهند مراحل ثبت شرکت را انجام دهند ابتدا باید اطلاعات جامع در خصوص سامانه ثبت شرکت را داشته باشند و در این خصوص مواردی را اعلام می نمایم که عزیزانی که خود می خواهند مراحل اداری ثبت شرکت را انجام دهند دچار مشکل نگردند. جهت پذیرش ثبت شرکت می بایست متقاضی طبق فرایند اعلام شده اقدام نماید .

متقاضی می بایست از طریق واحد هایی که در سامانه ثبت اعلام گردیده است واحد ثبت شرکت مورد نظر خود را انتخاب نماید .

ثبت سرمایه و اطلاعات در خصوص ثبت شرکت و تعیین اعضاء و سهامداران و میزان سهام هر یک را اعلام نماید . هم چنین قبل از ثبت شرکت باید تمام و کلیه مدارک اعضاء را اسکن نموده و همچنین باید جهت ثبت شرکت حداکثر حجم فایل 150 کیلو بایت بیشتر نگردد.

متقاضیان ثبت شرکت در تهران باید توجه داشته باشند که اداره کل واحد ثبتی و واحدهای ثبتی ، اداره ثبت شرکت و موسسات غیر تجاری می باشد. پس از اقدام به پذیرش متقاضی ثبت شرکت به داخل صفحه ورود اطلاعات هدایت می گردد و باید تمام فرم های ثبت شرکت را تکمیل نماید .

باید توجه داشت به منظور اطلاع از شماره پیگیری که صادر گردیده در حفظ و نگهداری آن کوشا بود و فرم پیگیری نمایش داده شده ثبت شرکت را نزد خود نگهدارید.

در بخش موضوع فعالیت های ثبت شرکت آیتمی وجود دارد که در صورتی موضوعثبت شرکت شما احتیاج به مجوز داشته باشد باید ابتدا موافقت اصولی ثبت شرکت را تهیه نماید و در صفحه مربوطه مجوز ثبت شرکت را اسکن کرده و هم چنین می توانید سایر موضوعات مورد درخواست ثبت شرکت را در ابتدای همان صفحه درج نمایید.

تکمیل اطلاعات ثبت شرکت و پذیرش در سامانه

پس از پذیرش کلیه متقاضیان ثبت شرکت می بایست اقدام به تکمیل پرونده خود نمایند و تمام اطلاعات در پرونده باید توسط متقاضی ثبت شرکت تکمیل گردد. تکمیل پرونده شامل مراحل فوق می باشد.

نام های درخواستی جهت ثبت شرکت

برای ثبت شرکت باید حداقل 5 نام انتخاب نمایید و این 5 نام باید بر اساس اولویت در سامانه ثبت گردد. لازم است بدانید که اسامی به صورت 3 الی 4 سیلابه باید باشند و سیلاب های انتخابی نبایند عام باشند و همگی خاص هستند مگر یک سیلاب آنها.

اساسنامه ثبت شرکت

در اساسنامه شرکتها کلیه ی اطلاعات شرکت اعم از  موضوع فعالیت، نام سهام داران، میزان سرمایه، تعداد سهم هر نفر، سمت ها، آدرس، اسم شرکت و قوانینی که شرکاء با یکدیگر وضع کرده اند در آن درج می گردد و باید به امضای تمامی شرکا برسد.

هزینه های پرداختی ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکتها یک تعرفه ی مشخص دارد اما زیاد شدن این تعرفه بستگی به شما به عنوان تاسیس کننده شرکت دارد اگر بخواهید سرمایه خود را بیشتر از 100 تومان در نظر بگیرید به مراتب بر روی هزینه کلیه ی شرکت شما تاثیر خواهد گذاشت .

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن