• توضیحاتی در خصوص ثبت شرکت هلدینگ (Holding Company )

شرکت هلدینگ نوعی شرکت سهامی می باشد که دارای زیرشاخه هایی است که مسئولیت نظارت بر آنها و یا اداره آنها را مستقیما" بر عهده دارد. شرکتهای هولدینگ شرکتهایی هستند که خود به ارائه خدمات یا تولید محصول نمی پردازند ، بلکه با در اختیار گرفتن سهام سایر شرکتها مجموعه ای از شرکتها را در برمی گیرند که سبب کاهش ریسک صاحبان سهام می شود و نیز مالکیت سهام و کنترل تعدادی از شرکت‌ها را در پی دارد.شرکت هلدینگ باخرید سهام ممتاز یا خرید بیش از 50% شرکتهای زیردست دارای یک کرسی در هیات مدیره این شرکتها شده و از حق رای برخوردار می شود. بدین ترتیب می تواند در مدیریت و نظارت بر شرکت زیرمجموعه خود سهم بسزایی داشته باشد. شرکتهای زیرمجموعه شرکت فرعی ، تابعه (affiliated company) خوانده شده و شرکت هلدینگ شرکت اصلی یا مادر نام می گیرد. در این حالت شرکتهای تابعه دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند لکن از لحاظ کنترل امور هر شرکت فرعی تحت نظر شرکت هلدینگ خواهد بود.

عناوین دیگر شرکت هلدینگ عبارتست از : "شرکت کنترل کننده"، "شرکت دارنده سهام" و یا "شرکت مالک". به عنوان نمونه در تعریف شرکت مالک آمده است : شرکت مالک، شرکتی است که مالک سهام شرکت‌های دیگر است و از این طریق شرکت‌های دیگر را کنترل می‌کند.

توجه: شرکت‌های هولدینگ فعالیتهای متنوعی را پوشش می دهند که شامل انواع خدمات بازرگانی، صنعتی، تولیدی و غیره می باشد.

ویژگی های نام شرکتهای هولدینگ

جهت ثبت شرکت هولدینگ اگر در اسم این شرکت از واژه هولدینگ استفاده شده باشد ، اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار الزامی است و در غیر این صورت نیازی به انجام این کار نمی باشد. ( به عنوان مثال شرکت هلدینگ پارس پدیده)

سرمایه لازم جهت ثبت شرکت هلدینگ

برای ثبت شرکت هولدینگ با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادارباید قالب ثبتی سهامی خاص یا عام را برگزید، که در این صورت سرمایه اولیه برای ثبت شرکت هولدینگ سهامی خاص 5 میلیارد تومان و ثبت شرکت هولدینگ سهامی عام 10 میلیارد تومان می باشد.

بزرگترین شرکت‌های هلدینگ ایران

 • - شرکت سرمایه گذاری شستا با سرمایه حدود ۳۹ هزار میلیارد
 • - شرکت سرمایه گذاری غدیر با سرمایه حدود ۳۶ هزار میلیارد
 • - صندوق بازنشستگی فولاد ایران با سرمایه حدود ۲۴ هزار میلیار
 • - شرکت سرمایه‌گذاری نفت و پتروشیمی با سرمایه حدود ۱۲ هزار میلیارد
 • - بنیاد تعاون ناجا با سرمایه حدود ۱۰ هزار میلیارد

توضیحات بیشتر در خصوص شرکت هلدینگ

شرکت هولدینگ یا شرکت مادر، شرکتی است که مالک سهام ممتاز چند شرکت سهامی دیگراست. برهمین اساس شرکت مادر در تمام شرکت های زیرشاخه خود دارای یک عضو در هیئت مدیره ی است و بنابراین شرکت مادر به عنوان یک فرد رسمی در شرکت های تحت مالکیت می تواند به تصمیم گیری بپردازد. بنابراین سود و زیان شرکت های زیرشاخه شرکت هلدینک یا مادر نیز یر روی روی شرکت مادر تاثیر گذار است. بنابراین شرکت مادر می کوشد تا شرکتهای زیر دست به نحو احسن سودآوری داشته باشند و از طرفی شرکتهای زیردست نیز برای اعطای سهام خود به شرکتهای مادر تمایل دارند چرا که سبب کاهش ریسک سهامداران شرکتهای کوچکتر می گردد. شرکتهای هلدینگ شرکتهای بزرگی هستند که در واقع نقش یک واحد مالی را دارند.

 • نکات مهم در رابطه با ثبت شرکت هولدینگ

اولین چیزی که باید در مورد ثبت شرکت هلدینگ بدانیم این است که در صورتی که عنوان

« هلدینگ» قبل از نام شرکت بیاید ، لازم است پیش از ثبت از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز ثبت شرکت هلدینک را دریافت کرده سپس از طریق اداره ثبت شرکتها جهت ثبت شرکت هلدینگ اقدام کنیم.

نکته بعدی این است که شرکتهایی که با مجوز این سازمان به ثبت می رسند فقط می توانند سهام عام یا سهامی خاص باشند که هزینه ثبت و سرمایه اولیه هر یک متفاوت می باشد.

 • چکونگی اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار

به منظور دریافت مجوز فعالیت پیش از ثبت شرکت هلدینگ لازم است مدیر عامل و یا هیات مدیره درخواست کتبی را به سازمان بورس و اوراق بهادار تقدیم دارد. در صورت موافقت این سازمان نامه ای مبنی بر تایید ثبت شرکت، به آن ها ارسال می گردد.

شرکت های هولدینگ می توانند در زمینه های گوناگونی نظیر، خدماتی و بازرگانی و صنعتی فعالیت داشته باشند.

نحوه تاسيس شركت مادر تخصصي يا هلدينگ (Specialized Holding Company)

 • 1-تعریف شركت مادر تخصصي يا هلدينگ

شركت مادر تخصصي يا هلدينگ عناوین دیگری مانند شركت مادر، شركت دارنده، شركت كنترل كننده، شركت مالك، شركت صاحب سهام و شركت اصلي دارد.

شركت مادر شركتي است كه با داشتن سهام، فعاليتهاي شركت ديگر را كنترل ميكند و خود داراي فعاليت تجاري نمي باشد. فعاليت اصلي آن خريد سهام بيش از 50 درصد سهام شركتهاي ديگر است. شرکت مادر اگر به منظوري غير از كنترل كردن، سهام ساير شركتها را خريداري نمايد، شركت كنترل كننده محسوب نميشود بلكه شركت سرمايه گذاري كننده است. شركت مادر تنها براساس مسائل مالي شركتهاي تابعه اتخاذ تصمیم می کند.

 • 2.تعريف شركت فرعي یا تابعه

شركتي كه تمام يا بيش از نيمي از سهام آنرا شركت ديگري داشته باشد شرکت فرعی یا تابعه نامیده می شود.

نکته 1 : شركت تابعه يا فرعي با شركت وابسته متفاوت است . شركت وابسته، شركتي است كه به طور كامل يا غير كامل با شركت ديگري براساس قرارداد همكاري ميكند و سرمايه گذاري شركت مادر در آن كمتر از 50 درصد سهام مي باشد.

نکته 2: شركت تابعه يا فرعي با اصطلاحي بنام شركت همبسته نيز متفاوت است . شركت همبسته شركتي است كه شركت اصلي در شركتهاي تابعه آن سهامدار نبوده ولي حسب مورد، داراي مديريت مشترك مي باشند.

نکته 3: كه اصطلاح گروه يا GROUP شامل واحد اصلي و تمام واحدهاي فرعي آن است كه مشمول شركت مادر تخصصي نيز ميشود يعني مي توانيم به جاي اينكه بگوييم شركت هلدينگ سایپا، از واژه گروه ماشین سازی سایپا استفاده نماييم.

 • 3.تعريف شركت مادر تخصصي در ايران:

در ایران به علت عدم شناخت عمومی نسبت به شرکت هولدینگ و عدم پیش بینی مقررات جامع در مورد آن شركت هلدينگ و شركت سرمايه گذاري یکسان پنداشته می شوند ، این در حالی است که از نظر حقوقي، ساختار اين دو شركت با يكديگر متفاوت و متمايز است. شركتهاي سرمايه گذاري، نهادي سود آفرين در امر خريد و فروش سهام مي باشند ولي شركت مادر، نهادي است كه اداره شركتهاي تابعه را بر عهده دارد.

نكته : در قانون تجارت ايران غالبا كنترل يك شركت توسط شركت مادر، از طريق تحصيل بيش از 50 درصد سهام آن معمول است و شركتي كه بيش از 50 درصد سهامش در اختيار شركت ديگر است، شركت فرعي تلقي ميشود.

 • 4.تفاوت ثبت شرکت هلدينگ با وضعیت ادغام دو شركت

با ادغام و اختلاط دو يا چند شركت، يك شركت واحد ايجاد ميشود. پس از ادغام، شخصيت حقوقي شركتهاي ادغام شده، از بين ميرود در حاليكه در حالت هلدينگ، حتي اگر شركت مادر، صد در صد سهام شركت فرعي را در تملك داشته باشد،شرکت فرعی دارای هویت قانونی مجزا باقی می ماند. همچنين تفاوت ديگرشان در ساختار سازماني آنها مي باشد. در شركتهاي هلدينگ قدرت به صورت غير متمركز اعمال ميشود ولي پس از ادغام، قدرت كاملا به صورت متمركز بر شركت واحد حاصل از ادغام ساير شركتها، اعمال ميگردد.

 • 5.ويژگيهاي شركت هلدينگ

شركتهاي مادر، از نظر كلي به دو گروه تقسيم ميشوند:

نوع اول از شركتهاي مادر، شركتهاي سهامي هستند كه علاوه بر عمليات بازرگاني، بخشي از سرمايه خود را صرف خريد سهام شركتهاي ديگر مينمايند و به آنها شركت كنترل كننده نیز مي گويند.

نوع دوم از شركتهاي مادر، شركتهاي سهامي هستند كه تمام سرمايه خود را صرف خريد سهام در شركتهاي ديگر مي نمايند و خود فعاليت بازرگاني ندارند و به آنها شركت دارنده مي گويند.

 • 6.مزايا و معايب ثبت شرکت هلدینگ

ثبت شرکت هلدینگ یا مادر امتیازات زیادی دارد من جمله : برخی معافيتهاي مالياتي، محفوظ ماندن شخصيت حقوقي شركتهاي تابعه، كاهش ريسك به علت وجود شخصيت حقوقي جداگانه شركتهاي تابعه، امكان رعايت قوانين مختلف در كشورهاي ديگر به علت وجود شخصيت حقوقي مستقل شركتهاي تابعه، حذف عمليات پر هزينه انتقال عنوان مالكيت املاك و نیز انحلال شرکت فرعی در صورتی که برخي از عملیات سود كافي نداشته باشد. به طور خلاصه مي توانيم مهمترين مزاياي ايجاد شركت مادر را این چنین برشمریم : كاهش ريسك، كنترل با مالكيت محدود و تفكيك حقوقي . از معايب تاسيس و ثبت شرکت هلدینگ یا مادر مي توان به افزايش ماليات به طور نسبي و نيز سهولت انحلال اجباري شركتهاي تابعه اشاره نمود.

 • 7-انواع شركتهاي هلدينگ براساس نوع فعالیت آنها و انواع مدیریت این شرکتها

در مجموع چهار نوع شركت هلدينگ وجود دارد.

1-7شرکتهای هلدينگی كه از يك شركت بزرگ ايجاد شده اند مانند هلدينگ ايران خودرو.

2-7 شرکتهای هلدينگی محصولي يعني همه شركتهاي آن يك نوع محصول توليد ميكنند.

3-7شرکتهای هلدينگی زنجيره تامين يعني همه شركتهاي آن در راستاي نيل به يك هدف مشترك فعاليتهاي گوناگون دارند مانند هلدينگهاي نفتي از عمليات اكتشاف تا پخش.

4-7شرکتهای هلدينگ مختلط که از شركتهايي با فعاليتهاي مختلف ايجاد شده است.

در شركتهاي مادر دو نوع استراتژي پيگيري ميشود، نخست اينكه سهام چه شركتهايي را جهت كنترل بخرند و ديگر اينكه، از چه نوع روش مديريتي براي اداره و كنترل شركت تابعه استفاده نمايند.

انواع روشهای مدیریت شرکتهای تابعه

روش اول- مدل برنامه ريزي استراتژيك :در اين روش، شركت مادر، طراح اصلي برنامه های شرکت تابعه بوده و مسئوليتهاي شركتهاي تابعه را مشخص ميكند. در اين روش مديران مي بايست داراي اطلاعات كاملي از شركتهاي تابعه باشند زيرا كه عدم آگاهی ، سبب ايجاد خطرات اقتصادي ميگردد.

روش دوم- مدل كنترل مالي : اين روش رادیکال ترین نوع اعطای اختيار است. شركت مادر، فقط در نقش يك سهامدار است و كنترل مالي شركت مادر، به مواردي چون تخصيص سرمايه، تعيين اهداف اقتصادي، ارزيابي كارآيي، مداخله براي اصلاح بازار مالي محدود ميشود. و شركتهاي تابعه با آزادي كامل به رقابت با يكديگر مي پردازند.

روش سوم- مدل كنترل استراتژيك :اين روش بر پايه دستیابی به رضایت دوطرفه جهت اجرای برنامه هاي اصلي طراحي شده توسط شركت مادر استوار است. شركت مادر با تسهيل ارتباطات و ايجاد اشتراك مساعي ميان شركتهاي تابعه، به ايجاد ارزش افزوده مي پردازد.

حاصل مقايسه عملي و كاربردي اين سه روش اين است كه، كنترل استراتژيك متداول ترين سبك است . در اين مدل شركتهاي تابعه برنامه هاي خود را براساس استراتژيهاي شركت مادر تنظيم ميكنند و شركت مادر آنها را مورد بازبيني و كنترل قرار ميدهد. مطابق اين مدل، امور محوله براساس دو وظيفه كلي تنظيم ميشوند:

اول: توسعه و رشد شركت مادر و امور سرمايه گذاري

دوم: اداره شركتهاي تابعه و تحت پوشش

 • 8- انواع روشهای نظارت شركت مادر بر شركتهاي تابعه

1- 8 نظارت با مالكيت محدود

2-8 نظارت از طريق تعيين هيات مديره شركت هاي تابعه

3-8 نظارت از طريق تعيين بودجه شركتهاي تابعه

4-8 صورتهاي مالي تلفيقي

 • 9- نکات قابل توجه در تنظیم اساسنامه شرکت های هلدینگ

همانطور که ذکر شد ، ثبت شركت هلدينگ يا مادر مي تواند به صورت سهامي عام، سهامي خاص حتي با مسئوليت محدود ( تحت شرایط خاص ) انجام گردد. بنابراين تبديل شركت مادر به شركت سهامي عام يا ساير موارد امکانپذیر نیست و آنچه ممكن است انجام شود، تبديل شركت مادر سهامي خاص به شركت مادر سهامي عام و مواردی از این دست است.

در زمان تدوین پيش نويس اساسنامه شركت مادر يا هلدينگ مي بايست یک سری نکات لحاظ گردد تا اساسنامه متناسب با شركت هلدينگ، تنظیم گردد .

1-9 نام شركت

مي بايست واژه شركت مادر تخصصي يا شركت هلدينگ قید گردد.

2-9 هدف از تشكيل شركت

در این بند مي بايست ساماندهي فعاليتهاي شركتهاي تابعه و مدیریت شركتهاي زير مجموعه به تشریح بیان گردد.

3-9 مي بايست در بخش كليات اساسنامه، این موضوع منعکس گردد که :

شركت داراي شخصيت هویت قانونی مجزا بوده و به صورت شركت سهامي (خاص) يا (عام)، ثبت و مدیریت ميشود. اين شركت و كليه شركتهاي تابعه از استقلال مالي برخوردارند و منحصرا موظفند طبق مقررات اساسنامه خود رفتار کنند.

4-9 در بند مربوط به موضوع فعاليت و وظايف شركت ذکر نکته ذیل لازم است که :

موضوع فعاليت شركت عبارت است از اداره سهام و سرمايه هاي شركتهاي فرعی، مديريت وکنترل فعاليتها و انجام كليه معاملاتي كه براي تحقق بخشیدن به اهداف شركت لازم است که این کار یا از طريق شركتهاي زير مجموعه انجام می گردد و يا در صورت لزوم با تصويب مجمع عمومي توسط خود شركت هلدینگ صورت می پذیرد. (در اينجا منظورنظر نقش شركت مادر و حضورش در مجامع شركتهاي تابعه است)

5-9 اعضاي هيات مديره شركت مادر و شركتهاي تابعه نمی توانند هيچ نوع تصدی دیگری به صورت موظف يا غيرموظف، در شركتهاي مادر و شركتهاي زيرمجموعه داشته باشند.

6-9در بخش وظايف هيات مديره شركت هلدینگ یا مادر مي بايست اين موارد قید شود:

مصوب نمودن آيين نامه هاي مالي، معاملاتي و استخدامي شركتهاي تابعه

بررسی و تصمیم گیری نسبت به گزارش سالانه صورتهاي مالي و بودجه شركتهاي تابعه

تعيين نمايندگان با اختیار تام جهت شركت در مجمع عمومي شركتهاي تابعه

مشخص نمودن اعضاي هيات مديره شركتهاي تابعه

انتخاب مدير عامل شركتهاي تابعه از بين اعضاي هيات مديره يا خارج از آن و به وسیله هيات مديره خود شركتهاي تابعه انجام ميشود.

اعضاي هيات مديره و مديرعامل شركتهاي تابعه با حكم رئيس هيات مديره شركت در سمت خود انتصاب می گردند.

نقش و وظایف بازرس در شركتهاي تابعه

انجام حسابرسي داخلي نسبت به عمليات شرکت و معاملات وهزینه های شركت و بازرسي در كليه امور شركت و شركتهاي تابعه برعهده بازرس می باشد به علاوه اين وظيفه نبايد در امور اجرايي جاري شركت مادر و شركتهاي تابعه خللي ايجاد نمايد.

موارد زیر نیز در حیطه تکالیف بازرس شرکتهای تابعه می باشد :

بررسي و تصمیم گیری نسبت به هر نوع مشاركت و سرمايه گذاري توسط شركتهاي تابعه

تنظیم و پيشنهاد ضوابط سرمايه گذاري براي شركتهاي تابعه

طراحي و ارائه برنامه آموزشي ضمن خدمت در جهت تربيت و پیشرفت اعضای هیات مديره در شركتهاي تابعه

مصوب نمودن و استراتژی ها و راهکارهای شركتهاي تابعه در حدود مصوبات مجمع عمومي

رسیدگی و پيشنهاد اصلاح يا تغيير مفاد اساسنامه يا انحلال شركتهاي تابعه

لحاظ نمودن و تصويب بافت كلان شركتهاي تابعه و برنامه هاي جذب منابع انساني شركتهاي تابعه

همچنین هيات مديره شرکت تابعه موظف است يك نسخه از صورتهاي مالي شركت و صورتهاي مالي تلفيقي شركت و شركتهاي تابعه و گزارش هيات مديره را در مهلت مقرر برای بررسی و اظهارنظر در اختیار بازرس یا حسابرس شرکت قرار دهد.

7-9 وظايف مدير عامل در اساسنامه

اعطاي وكالت نامه براي انتقال شركتهاي زيرمجموعه به عنوان مثال انتقال به بخش خصوصی یا به سازمان خصوصي سازي ( درصورتی که شركت دولتي) پس از تصویب مجمع عمومي

8-9 در بخش ساير مقررات اساسنامه مي بايست اين بند گنجانده شود :

اين شركت و شركتهاي زيرمجموعه از نظر سياستهای راهبردی ، طرحها و فعاليتهاي توسعه و بهره برداري پیرو ضوابط و قوانین وزارت نيرو خواهند بود.

9-9در اساسنامه مي بايست تعريف شركت تابعه نيز ارائه گردد، بددین صورت که:

منظور از شركت زير مجموعه یا فرعی ، شركتي است كه سهام آن به هر ميزان متعلق به شركت مادر باشد. شركت زير مجموعه اي كه فراتر از 50 درصد سهام آن متعلق به شركت مادر باشد شركت تابعه خوانده ميشود.

10-9 در پایان اساسنامه مي بايست ضمیمه ای به صورت ليستي شامل مشخصات زیر از تمام شركتهاي تابعه به اساسنامه الحاق گردد.

رديف ،نام شركت ،مركز شركت ،سرمايه شركت ، حوزه فعاليت شركت

 • 10- نحوه حسابداري شركتهاي هلدينگ

یکی از شریط ثبت شرکت هلدینگ این است که پس از ثبت داراي واحدي بنام تمركز حسابها باشند و ساير شركتهاي تابعه را از نظر بودجه و ميزان نقدينگي تحت کنترل این واحد باشند. ضمن اينكه حسابهاي اصلي و مادرهميشه نزد شركتهاي تابعه است و ابتدا وروديها به حساب اصلي وارد شده و تخصيص براساس برنامه و بودجه مصوب فيمابين صورت می پذیرد.

 • 11- نحوه ورود شركت مادر یا هلدینگ در سازمان بورس و اوراق بهادار

1-11اقل سرمايه لازم براي تشكيل شركت مادر از نوع سهامي خاص پنج ميليارد تومان و از نوع سهامي عام ده ميليارد تومان است.

2-11 درخواست مجوز تاسيس و ثبت شركت هلدینگ به معاونت نظارت بر نهادهاي مالي سازمان بورس ارسال ميشود.

3-11سازمان درمرحله بعد نامه اي مبني بر مجوز تاسيس و ثبت شركت هلدینگ و مادر خطاب به مرجع ثبت شركتها صادر مينمايد.

4-11پس از ثبت شرکت هلدینگ در اداره ثبت شركتها، شركت ثبت شده مدارك لازم را جهت ثبت به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه مينمايد و در صورت احراز شرايط مجوز فعاليت، مجوز فعاليت براي شركت به صدورمی رسد.

 • 12- در خصوص شركتهاي تابعه توجه به نكات كاربردي زیر موجب کسب سود بيشتر ميگردد:

1-12 کاستن از تعداد اعضاي هيات مديره از 5 نفر به 3 نفر

2-12 کاستن از تعداد اعضاي هيات مديره موظف به يك نفر

3-12 انتخاب اعضاي هيات مديره غير موظف با تخصص مرتبط

4-12به كارگيري تركيب مناسبی از نیروی انسانی در انتخاب اعضاي هيات مديره

5-12 استمرار و تاكيد بر استقرار سيستم مديريت كيفيت تعالي سازماني

شرایط و مقررات لازم جهت ثبت شرکت های هلدینگ یا مادر

حداقل سرمایه لازم برای تشکیل شرکت هلدینگ ) مادر)

وفق مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادارحداقل سرمایه شرکت های مادر به شرح زیر مشخص گردیده است :

در شرکت های مادر (هلدینگ) از نوع سهامی خاص پنج میلیارد تومان و در شرکت های مادر (هلدینگ) از نوع سهامی عام ده میلیارد تومان.

مراحل اخذ مجوز شرکت هلدینگ

متقاضی ثبت شرکت هلدینگ یا مادربرای اخذ مجوز شرکت مادر (هلدینگ) باید به شرح زیر عمل کند :

 • مرحله اول : شرایط دریافت موافقت اصولی با تاسیس شرکت هلدینگ

فرد درخواست کننده ثبت شرکت هلدینگ ، ابتدا درخواست خود را مطابق فرم "تقاضای صدور مجوز تاسیس شرکت مادر (هلدینگ)" به همراه فرم "پرسشنامه مشخصات داوطلب سمت مدیر عاملی یا عضویت در هیات مدیره نهاد مالی" ، تکمیل شده توسط اعضای هیات مدیره ومدیر عامل پیشنهادی به مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اوراق بهادار ارجاع می کند، این فرمها در پایگاه اینتذنتی زیر قابل دسترس هستند : www.seo.ir لینک معاونت نظارت بر نهادهای مالی/ لینک نهادهای مالی تحت نظارت/ لینک شرکت مادر (هلدینگ)

سازمان بورس پس از بازبینی تقاضانامه و سایر مدارک ، در صورت تکمیل بودن و احراز شرایط لازم، موافقت اصولی خود را با ثبت شرکت هلدینگ اعلام می دارد.

 • مرحله دوم : شرایط اعطا ی مجوز ثبت شرکت هلدینگ

پس از اخذ موافقت اصولی سازمان بورس با تاسیس و ثبت شرکت مادر ، شرکت مکلف است مدارک اعلام شده توسط سازمان را ظرف مدت مقرر گرد آوری نماید، پس از تکمیل و جمع آوری مدارک مورد نظر سازمان و ارائه آنها نامه ای مبتنی بر اجازه ثبت شرکت هلدینگ خطاب به اداره ثبت شرکت ها صادر می گردد.

 • مرحله سوم : شرایط لازم جهت اعطای مجوز فعالیت پس از دریافت مجوز ثبت

پس از اتمام مرحله دوم و اعلام موافقت با تاسیس شرکت هلدینگ ، متقاضی باید طی مدت مقرر جهت ثبت شرکت اقدام نماید و اسناد ثبتی را به سازمان بورس تحویل دهد. پس از بررسی این مدارک ،در صورت احراز شرایط مجوز فعالیت، مجوز فعالیت برای شرکت صادر می گردد.

شرایط دریافت مجوز تبدیل و فعالیت

چنانچه متقاضی قصد تبدیل شرکت موجود به شرکت مادر (هلدینگ) را داشته باشد باید نسبت به انجام موارد زیر مبادرت ورزد :

1-تکمیل کاربرگ تقاضای تبدیل به شرکت مادر (هلدینگ) به همراه ملحقات ذکر شده در فرم شما می توانید در آدرس الکترونیکی www.seo.ir / لینک معاونت نظارت بر نهادهای مالی/ لینک نهادهای مالی تحت نظارت/ لینک شرکت مادر (هلدینگ) به این فرم دسترسی داشته باشید.

2-پرسشنامه مشخصات کاندیدای تصدی مدیر عاملی یا عضویت در هیات مدیره نهاد مالی ( شرکت مادر) برای یافتن این پرسشنامه به نشانی اینترنتی www.seo.ir / لینک معاونت نظارت بر نهادهای مالی/ لینک نهادهای مالی تحت نظارت/ لینک شرکت مادر (هلدینگ) مراجعه نمایید.

3-پس از ارسال مدارک به مدیریت نظارت بر نهادهای مالی (شرکتهای مادر) در صورت کامل بودن مدارک و احراز شرایط لازم سازمان اجازه تبدیل شرکت به شرکت هلدینگ را صادر می نماید. متقاضی ظرف مهلت مقرر باید اقدام به ثبت تغییر موضوع شرکت در مرجع ثبت شرکت ها نماید.