تعریف شرکت های تضامنی

شرکت های تضامنی : شرکتی است که هدف و اموری که انجام می دهد تجارتی است که در راستای کسب سود با انعقاد قرار داد یا عقد بین شرکا یا سهامداران تشکیل می شود . میزان و سهم سود حاصله بر اساس توافق طرفین تعیین می شود .در صورتی که دارایی شرکت برای ادای قروض کافی نباشد هریک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض شرکت هستند، چنانچه بین شرکا توافقی جزاین به عمل آید توافق در مقابل اشخاص ثالث باطل است . شرکت های تضامنی از مختصات قانون تجارت می باشد . اصل مسئولیت مدنی در حقوق تجارت به تبعید از حقوق اروپایی این اصل در چندین مورد برقرار شده است که در این موارد اگر تصریحی هم به عمل نیاید اصل بر مسئولیت مدنی است . شرکت های تضامنی  

خصوصیات شرکت تضامنی

کلیه شرکت های تجاری دارای شخصیت حقوقی می باشند ، شخصیت حقوقی این توانایی را داراست که توسط شخصت یا اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی به وجود آید و همچنین حقوق و تکالیف شخص حقیقی یا حقوقی را دارا است شرکت تضمانی این توانایی را دارد که استقلال مالی ایجاد کند بدین معنا که اموالی را که شرکاء طبق توافق به شرکت آوردند ، از ید شرکا خارج و متعلق به شرکت کند . اغلب مدیریت این شرکت ها توسط یکی از شرکاء یا فردی خارج از شرکاء اما با نظارت آن ها انجام می گردد. در کار مشارکت هر شخص به نسبت سرمایه و دارایی که دارد می تواند از مقدار سود بهره ببرد در واقع امر به مسئولیت هر شریک به اندازه سرمایه یا عمل خود از آثار شخصیت حقوقی به شمار می آید.

شرایط انتخاب اسم شرکت تضامنی 

در نام شرکت های تضامنی باید عنوان شرکت تضامنی به همراه حداقل اسم یک نفر از شرکاء ذکر شود زمانی که در نام شرکت اسامی تمام شرکاء آورده نشده باشد باید حتما بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده است عبارت هایی از قبیل شرکاء یا برادران قید شود . به عنوان مثال : شرکت تضامنی مهدی و شرکاء حداقل میزان سرمایه و مقدار سهم شرکاء در شرکت تضامنی حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تضامنی حداقل یک میلیون ریال می باشد همانند شرکت های سهامی خاص و مسئولیت محدود . رسمیت یافتن شرکت های تضامنی زمانی محقق می شود که تمام سرمایه نقدی پرداخت و سرمایه غیر نقدی زیر نظر تمام شرکاء ارزیابی شود هنگام ثبت شرکت تضامنی تقسیم سود بر اساس سهم مشارکت شرکاء به عمل می آید ولی این امکان وجود دارد که شرکاء تقسیم سود را به نحوه ی دیگری توافق کنند . مدیران شرکت  تضامنی مدیران شرکت های تضامنی می تواند یک یا چند نفر از بین شرکاء یا فرد یا افرادی خارج از شرکاء انتخاب شود ولی معمولا مدیریت شرکت تضامنی را یکی از شرکا است که شرکت به نام او نامیده شده است بر عهده میگیرد.

وظایف و اختیارات مدیران شرکت  تضامنی

مدیر شرکت های تضامنی باید این اختیار را داشته باشد که شرکت را در مقابل اشخاص ثالث تعهد پذیر کند و در حوزه اختیارات خود و به نام شرکت اقدام به عمل کند از جمله محدویت های مدیران شرکت های تضامنی می تواند به این مورد اشاره کرد که مدیر تا جبران ضررهای وارده به شرکت حق تقسیم سود را ندارد و همچنین لازم به ذکر است که مسئولیت مدیر شرکت در مقابل شرکاء همان مسئولیتی است که وکیل در مقابل موکل دارد . منظور از موکل شرکاء نبوده بلکه شرکت می باشد مدیر شرکت های تضامنی ، که از طرف شرکاء انتخاب گریده نماینده شخص حقوقی شرکت محسوب می شود که اعمال حقوقی شرکت را به عنوان وکیل شرکت انجام داده و تصمیم گیری می کند.

اختیارات هریک از شرکاء در شرکت تضامنی

شرکاء این حق و تکلیف را دارند که به نحوه انجام کارتوسط مدیر نظارت داشته باشند لازم به ذکر است که شرکاء می تواند بر اساس ویژگی قراردادی بودن شرکت های تضامنی برای کنترل یا اداره شرکت در شرکت نامه یا اساسنامه بازرس یا ناظر تعیین کنند . همچنین شرکاء شرکت های تضامنی بر مبنای مسئولیت نامحدود و شخصی که این حق را دارند که ااطلاعاتی در امور اداره شرکت از مدیر دریافت کنند البته اطلاعات نباید به گونه ای باشد که جلوی اقدامات مدیران در اداره شرکت نگیرد میزان حق اطلاع بایدتا انجا باشد که شریک از حق سوء استفاده نکند .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت بین الملل

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  راه اندازی سامانه استعلام اشخاص

  به تازگی اداره مالکیت صنعتی برای ثبت برند ( علائم تجاری ) و ثبت طرح صنعتی و غیره اقدام به احراز هویت مینماید.....

 • 21 فروردین

  ثبت آنلاین برند

  یکی از راههای ثبت برند، ثبت آنلاین برند می باشد ...

آخرین نظرات کاربران

 • احمد غلامی

  سپاس از زحمات شما در ثبت شرکت اینجانب.

 • ابراهیم احمدی

  با سلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی بین الملل بخاطر ثبت شرکت اینجانب و ...